Z kraju

Z kraju

Będzie kolejna fala kryzysu?

Coraz głośniej słychać opinie, że czekają nas kolejne fale kryzysu. O tym czy nasz kraj jest zagrożony kolejną falą spowolnienia, Marek Tejchman rozmawiał z prof. Witoldem Orłowskim, głównym ekonomistą PricewaterhouseCoopers.

O prywatyzacji w Krynicy

Prywatyzacja spółek energetycznych, walka PKO BP o BZ WBK i kwestia umowy gazowej z Rosją. To między innymi tematy którymi zajmuje się obecnie minister skarbu. Okazją do rozmowy na te tematy było forum gospodarcze w Krynicy. Gościem Marka Tejchmana był minister Aleksander Grad.

Wyścig po BZ WBK

PKO BP nie rezygnuje ze starań o BZ WBK. "Mimo pogłosek o tym, że hiszpański Santander już wygrał wyścig o ten bank, nie składamy broni" - deklaruje w TVN CNBC Biznes prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło. Więcej na temat planów banku w rozmowie Marka Tejchmana z prezesem banku PKO.

Warszawa pokazała siłę

Warszawska giełda była w środę najmocniejszym parkietem w Europie. Wędrówki WIG-u 20 w górę nie zatrzymały nawet gorsze dane z europejskiej gospodarki. Ostatecznie WIG20 zyskał 2,09%

Wakacje? Hiszpania płaci

Hiszpania znów kusi polskich seniorów dopłatami do wczasów. Miejsc, w które można pojechać jest więcej niż w zeszłym roku, ale dopłaty są niższe. Zamiast 200 - 150 euro. Polska wciąż jednak - obok Czech, Węgier i Słowacji - dostaje wyższe dopłaty niż pozostałe 11 krajów objętych programem Travel Senior. Według przedstawicieli biur podróży, które oferują polskim klientom wycieczki z dopłatą, zainteresowanie ofertą jest duże. O szczegółach Łukasz Kijek.

Pieniądze dla innowatorów

Zastrzyk gotówki dla innowatorów. Technologiczne Miasteczko Multimedialne w Nowym Sączu dostało z PARP 100 milionów złotych na budowę centrum rozwoju innowacji w obszarze multimediów i IT. O szczegółach w programie "Blajer mówi: Biznes" opowiedział prezes Miasteczka Multimedialnego, Krzysztof Wnęk. Rozmawiał Robert Stankiewicz.

Moto nowości z Polski

Dwa bieguny polskiego rynku motoryzacyjnego. Plus - Fabryka Opla w Gliwicach i Ople astra czwartej generacji; Minus - FSO i coraz bliższa wizja bankructwa. Jaka droga rysuje się przed polskimi zakładami produkującymi samochody? Kto ma szansę wyjść na prostą, kto jest na zakręcie, a kto całkowicie zjechał na manowce? I czy ostre hamowanie oznacza zwolnienia? O szczegółach Patrycjusz Wyżga.

Przyszłość specjalnych stref ekonomicznych

Przyszłość specjalnych stref ekonomicznych jest niepewna. Ministerstwa Gospodarki i Finansów kłócą się o zmianę zasad działania SSE. Czy w tej sytuacji inwestowanie w specjalnych strefach ekonomicznych jest bezpieczne? Teresa Kamińska, prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, przedstawiła swoje stanowisko w programie Blajer Mówi Biznes. Rozmawiał Robert Stankiewicz.

Jak zarobić na węglu?

W 2009 r. JSW miała 345 mln zł straty netto. Finansom zaszkodził kryzys w sektorze stalowym. Zamówienia z hutnictwa spadły wtedy o ok. 40%.  Po pierwszym kwartale 2010 r. spółce udało się wypracować 117 mln zł zysku. Gościem Marka Tejchmana w programie "Rynki Dnia", był Marek Wadowski, wiceprezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Nowy kredyt BGK

Nowy kredyt dla eksporterów - Bank Gospodarstwa Krajowego jeszcze w tym roku zaoferuje kredyt na prefinansowanie produkcji na eksport. Udzielaniem kredytu zajmą się banki komercyjne z którymi BGK podpisze umowy. O szczegółach w programie "Blajer mówi: Biznes" opowiedział Jerzy Kurella, wiceprezes BGK. Rozmawiał Robert Stankiewicz.

IV wersja Astry

Gliwicka fabryka Opla uruchomi produkcję nowej Astry IV. Opel przeznaczy dodatkowe 120 milionów złotych na produkcję nowego modelu. Na pytania Roberta Stankiewicza odpowiadał Andrzej Korpaka, dyrektor fabryki Opla w Gliwicach.

Prywatyzacja Energi SA

Kto kupi Energę SA? O kupno gdańskiej spółki rywalizują PGE i czeski EPH, które za 83% akcji Energi musiałyby wyłożyć około 8 mld złotych. O szczegółach Mirosław Bieliński, prezes Energi SA, opowiadał w rozmowie z Rafałem Hirschem.

Słabe wyniki Travelplanet.pl

II kwartał był nieudany dla całej branży turystycznej. Travelplanet.pl nie jest wyjątkiem - w pierwszym półroczu strata netto spółki powiększyła się do 2,5 miliona złotych . O szczegółach Marcin Przybylski, prezes Travelplanet, opowiadał w rozmowie z Rafałem Hirschem.

Straty Anti po II kwartale

W II kwartale ANTI SA zanotowała stratę netto w wysokości 1,5 miliona złotych. To najgorszy wynik od debiutu na giełdzie. Jednak prezes spółki Arkadiusz Rzepa zapewnia, że w III kwartale ANTI SA osiągnie zysk netto. O szczegółach rozmawiał Rafał Hirsch w programie Dzień na Rynkach.

Protektor szykuje przejęcie

LZPS Protektor już po raz drugi przedłuża termin przejęcia spółki produkującej rękawice ochronne. Na antenie TVN CNBC, prezes Piotr Skrzyński zapewniał, że powodem opóźnienia jest chęć dopracowania transakcji. Nowa firma ma być dla Protektora impulsem do dalszego rozwoju na rynkach Europy Zachodniej.

BRE Bank w dobie pozwów zbiorowych

Szesnastu klientów mBanku i MultiBanku, którym banki nie chciały obniżyć kosztów kredytu hipotecznego we frankach, składają pozew zbiorowy. Uważają, że bank powinien obniżyć oprocentowanie wraz ze spadkiem rynkowych stóp procentowych. Więcej na ten temat w rozmowie Marka Tejchmana z Wiesławem Thorem, wiceprezesem BRE Banku.

Rok wielkich prywatyzacji

Ministerstwo Skarbu Państwa chce uzyskać w tym roku 25 miliardów złotych z prywatyzacji, po I półroczu było zaledwie 12,3 mld. Prywatyzacyjne plany MSP komentował w "Dniu na Rynkach" Jacek Socha, wiceprezes PwC.

Kieszonkowe dla dzieci

3 miliony polskich nastolatków co miesiąc otrzymuje 160 milionów złotych kieszonkowego. Jak powinno się uczyć młodych ludzi racjonalnego gospodarowania oszczędnościami? O tym w programie "Pieniądze od Rana" Robert Stankiewicz rozmawiał z Marcinem Staniewiczem z Departamentu Edukacji i Wydawnictw NBP.

Jak liczyć polski dług w UE?

Polska walczy o zmianę sposobu liczenia długu publicznego. Według polskiego rządu dzisiejsza, unijna metodologia jest dla nas krzywdząca i zawyża nasze statystyki. Kto w tym sporze ma rację? Budżet pod kontrolą Unii w "90 minutach". Gościem Rafała Wojdy był profesor Krzysztof Rybiński ze Szkoły Głównej Handlowej.

Miliony na promocję miast

Polskie samorządy wydają coraz więcej na swoją promocję. Od 2005 roku wydatki gmin, miast, powiatów i województw wzrosły ponad sześciokrotnie. Za co płacą samorządy i co z tego podatnicy - o tym w "Bilansie". Gośćmi Marcina Kowalskiego byli Kacper Pietrusiński, zastępca burmistrza dzielnicy Warszawa-Bielany i dr Magdalena Florek, z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

Milion w portfelu

Jak zainwestować milion złotych, by jak najszybciej powielić tę kwotę. W "Godzinie dla Pieniędzy" krótkoterminowy portfel przygotował Roland Paszkiewicz, dyrektor biura analiz CDM Pekao SA.

Problemów gazowych ciąg dalszy

W polsko-rosyjskiej umowie gazowej trzeba wprowadzić zmiany, argumentuje Komisja Europejska. Natomiast wicepremier Waldemar Pawlak powiedział, że KE nie ma zastrzeżeń do kluczowych aspektów umowy gazowej. Nie ma możliwości, żeby w listopadzie zabrakło nam gazu powiedział w "Bilansie" Mariusz Przybylik, ekspert AT Kearney.

Rekrutacja przez internet

Uruchomienie zakładki "kariera" na stronie internetowej firmy może znacząco pomóc w skutecznej rekrutacji kandydatów do pracy. Co powinno się w takiej zakładce znaleźć? Między innymi na to pytanie Elżbieta Flasińska z grupy Pracuj.pl odpowiadała Pawłowi Blajerowi w programie Blajer Mówi Biznes.

Będzie praca w Polsce

Nasz kraj ma być jednym z trzech o najwyższym prognozowanym wzroście zatrudnienia w Unii Europejskiej. Takie wnioski płyną z raportu firmy Manpower na najbliższy kwartał. W optymistycznych prognozach mogą częściowo utwierdzać szacunki Ministerstwa Pracy. Według resortu stopa bezrobocia w sierpniu spadła do 11,3 procent z 11,4 procent w lipcu. Jak deklaracje pracodawców faktycznie przełożą się na rynek pracy?

Jak korzystnie sprzedać własną firmę?

Co należy zrobić, by korzystnie sprzedać swoją firmę? Uporządkowanie prawnych kwestii to tylko początek, powiedział Marcin Anklewicz, partner zarządzający Acropolis Advisory. W "Godzinie dla Pieniędzy" Robert Stanilewicz pytał swojego gościa między innymi o to, jak zmienić strukturę organizacyjną przedsiębiorstwa przed sprzedażą.

Dom z własną energią

Dom niezależny od dostawców energii elektrycznej czy gazu, to dziś wizja realna, choć niezwykle kosztowna. O tym jak zbudować dom w którym nie trzeba płacić rachunków za energię w programie "Godzina Dla Pieniędzy" mówił Arkadiusz Węglarz, dyrektor Krajowej Agencji Poszanowania Energii.

Strona internetowa firmy

Jak najlepiej zaprojektować stronę internetową dla firmy? Marcin Maj, dyrektor zarządzający OS3, prezentuje 10 zasad, których należy się trzymać tworząc serwis www.

Polska sprawa w Brukseli

Polska walczy o zmianę sposobu liczenia długu publicznego. Według polskiego rządu, dzisiejsza unijna metodologia jest dla nas krzywdząca i zawyża nasze statystyki. Według Ministerstwa Finansów dopłata do ZUS na pokrycie transferu składek nie powinna liczyć się jako część długu. Kto w tym sporze ma rację? Czy wymuszając zmianę sposobu liczenia rząd nie zamiecie faktycznych problemów pod dywan? O tym Cezary Królak.

Nowe akcje Optimusa

50% akcjonariatu Optimusa już w rękach CD Projektu. Jak będzie wyglądała grupa w skład której wchodzi Optimus, CD Projekt i kilka spółek wokół komputerowego biznesu. Gościem Mikołaja Kunicy w "Dniu na Rynkach" był Michał Kiciński, założyciel CD Projektu, prokurent w Optimusie.

Gaz podrożeje?

PGNiG chce drugiej podwyżki taryfy gazowej w tym roku. Jak zapowiada prezes, spółka ma uzasadnienie do podwyżki taryfy o 10-15%, ponieważ cena gazu jest zależna od drożejącej ropy i kursu dolara. Na to jednak zgodę musi wyrazić URE. Gościem "Dnia na Rynkach" z Forum Ekonomicznego w Krynicy był Michał Szubski, prezes PGNiG.