Z kraju

Z kraju

Co obieca Miedwiediew? 

Wizyta Dmitrija Miedwiediewa, prezydenta Federacji Rosyjskiej w Polsce, budzi nadzieję, ale i wiele pytań. Jak będą wyglądać stosunki polsko-rosyjskie w kontekście gospodarki i handlu po spotkaniu i czy uda się podczas tej krótkiej wizyty osiągnąć wiążące porozumienie mówi dr Henryk Borko z Wyższej Szkoły Ekonomiczno-Technicznej.

Mikołaj on-line

Mikołaj jak co roku nie ma łatwego zadania. Sklepów dużo, czasu mało, a od mnogości potencjalnych prezentów aż boli głowa. W dodatku te tłumy w sklepach przed Świętami. W tym roku co piąty Mikołaj zrobi zakupy w internecie – wynika z raportu Deloitte. Internet upraszcza zakupy i daje chociażby możliwość porównania cen tego samego produktu w różnych sklepach. Co ciekawe, najczęściej Polacy robią internetowe zakupy w poniedziałkowy wieczór. O internetowym biznesie prezentowym mówi Michał Jaskulski z Nokaut.pl.

Koniec aut z kratką

Koniec „kratki” staje się powoli faktem. Sejm nieoczekiwanie przyspieszył prace i w piątek usunął lukę prawną, w wyniku której, w przypadku kupna samochodów osobowych o ładowności do 500 kg, można byłoby skorzystać z całkowitego odliczenia VAT. Jeśli Senat nie wniesie poprawek a Prezydent podpisze nowy akt jeszcze w grudniu, to od stycznia wejdą w życie ograniczenia odliczenia VAT dla aut z „kratką”. Tymczasem Samar informuje, że w listopadzie sprzedaż aut mocno poszła w górę. Głównie za sprawą zakupów firm. O sytuacji w motoryzacji mówi Wojciech Drzewiecki, prezes Instytutu Samar.

WIG20 +1,12%

Mimo gorszych od oczekiwań danych zza oceanu WIG20 w grudniu nadal na plusie. WIG20 zamknął się najwyżej od 15 listopada, na poziomie 2712,09 pkt. O szczegółach sesji Błażej Karwowski.

Kupujesz prezenty pod choinkę? Uważaj

Chińczycy podrabiają unijny znak jakości. Pod unijny certyfikat jakości i bezpieczeństwa CE podszywa się China Export z logo łudząco podobnym do unijnego (różnią się tylko rozmieszczeniem liter i długością środkowej kreski w literce „e”). UOKiKu przekazał juz najświeższy raport o rynku zabawek. A według badania Pentora dla TVN CNBC to zabawki będą drugim – po kosmetykach – najczęściej kupowanym prezentem Jakie trendy obowiązują w tym roku na rynku zabawek i jak kupować bezpiecznie w materiale Łukasza Kijka.

Podatek VAT w górę!

Podwyżka VAT zbliża się wielkimi krokami. Już za 4 tygodnie zamiast 22, zapłacimy 23 procent stawki podstawowej. Jeżeli planujemy większe zakupy warto się pospieszyć i transakcji dokonać jeszcze w tym miesiącu. O zbliżającej się podwyżce VATu w materiale Patrycjusza Wyżgi.

Inwestycje w biotechnologię

Indeks NewConnect Life Science powstał kilka miesięcy temu, należą do niego spółki: Pharmena, Mabion, Euroimplant, Read Gene i Biomaxima.) Jakie mają perspektywy? Czy rzeczywiście prowadzą przełomowe badania i wdrożenia? Czy jest w tym wszystkim rzeczywista wartość na którą mogą liczyć inwestorzy giełdowi? Która wybija się z tego grona? Na pytania Rafała Hirscha odpowiada Radosław Tadajewski, prezes Trinity Capital Investment.

Kiedy Mabion pokaże przychody z pracy dla Polphamy?

Mabion to spółka biotechnologiczna, która w sierpniu tego roku zadebiutowała na NewConnect, należy do indeksu Life Science. Firma pracuje nad lekami onkologicznymi. W ciągu ostatnich tygodni dostała na badania prawie 40 mln zł dotacji unijnej, podpisała też umowę z Polpharmą - największym polskim producentem leków – chodzi o opracowaną przez Mabion uniwersalną metodę wytwarzania różnych analogów insuliny. Jak wygląda przyszłość spółki mówi prezes Mabionu, Maciej Wieczorek.

DPTG kontra TP SA

Telekomunikacja Polska podważa arbitraż w sporze z DPTG. Pozew wpłynął do sądu w Austrii. Polska spółka chce uchylenia wyroku Sądu Arbitrażowego, który nakazał jej wypłatę gigantycznego odszkodowania - ponad półtora miliarda złotych. TP SA  zapłaciła duńskiej firmie 100 milionów euro i uważa sprawę za zamkniętą. O szczegółach z prezesem TP SA, Maciejem Wituckim, rozmawiał Mikołaj Kunica.

Dobre rekomendacje dla Synthosa

DM BZ WBK w najnowszej – ujawnionej we wtorek – rekomendacji podniósł cenę docelową dla Synthosa o 23%. Chemiczna spółka po ujawnieniu tych informacji zdrożała o 6,74% i nadal rośnie. Szczegóły rekomendacji i analizę spółki przedstawia Paweł Burzyński, analityk DM BZ WBK.

Logistyka pod zaspami

Na branże logistyczna czekają ciężkie miesiące. Im zima cięższa, tym cięższe. Jak firmy transportowe i logistyczne radzą sobie w zimowe miesiące, jakie są ich problemy i jak odbije się to na ich klientach mówią goście "90 minut" Jacek Szempliński, prezes AB Industry i dr Ryszard Lewiński z Wyższej Szkoły Cła i Logistyki.

Biznes globalny

Zorganizują Zimowe Igrzyska Olimpijskie, zbudują tor Formuły 1, teraz będą mieli piłkarski mundial. Rosja wszelkimi sposobami chce zmienić swój wizerunek na świecie. Zmiana się uda jeśli ceny surowców utrzymają się przez najbliższe lata na wysokim poziomie. Może także na tej zmianie my zyskamy, bo nasze stosunki z Rosją staną się bardzie wolnorynkowe. O szczegółach w magazynie "Pieniądze od Rana" z Grzegorzem Kaliszukiem z SGH, rozmawiał Robert Stankiewicz.

Dzień z farmaceutyką

Ile wydajemy na leki, na ile sobie nimi szkodzimy ich nadmiarem? O tym w magazynie "Godzina Dla Pieniędzy" z Piotrem Paterem, rozmawiał Robert Stanilewicz.

Przedsiębiorczość rodzinna w czasie kryzysu

Wamech produkuje wózki przemysłowe wykorzystywane na przykład w magazynach, ale ma też nietypowe zlecenia: na przykład wózki zaprojektowane dla ekspedycji pieszej przez pustynię Gobi i Wielką Pustynię Piaszczystą w Australii. Jakie wyzwania i problemy wiążą się z prowadzeniem rodzinnego przedsiębiorstwa i dlaczego nie szykują się na giełdę mówi prezes firmy Wamech, Piotr Wąsik.

Co mogą zmienić obligacje?

Ekonomiści chłodzą optymizm premiera co do sukcesu obligacji emerytalnych. Główny ekonomista Societe Generale mówi w TVN CNBC, że pomysł obligacji jest jedynie zabiegiem, który wprowadza zamieszanie na rynku, a nie prowadzi do skutecznej naprawy sektora emerytalnego. Premier Donald Tusk przyznał, że rozmowy z funduszami w sprawie obligacji są bliskie kompromisu. W połowie grudnia rząd będzie przedstawiał pomysł z obligacjami na szczycie państw Unii. Gościem magazynu „90 minut” był Jarosław Janecki, główny ekonomista Societe Generale

U-RODZINY 2010

Jak zbudować poprawne i skuteczne dla biznesu relacje kierując firmą rodzinną? O tym w magazynie "Godzina Dla Pieniędzy" z Helmutem Glaeserem, socjologiem i ekonomistą, rozmawiał Robert Stanilewicz.

Jeśli nie OFE to co?

W magazynie "Godzina Dla Pieniędzy" przyglądamy się IKE w bankach. O szczegółach z Karolem Wilczko z Comperia.pl, rozmawiał Robert Stankiewicz.

III Zjazd firm rodzinnych U-Rodziny

Z uczestnikiem trzeciego zjazdu firm rodzinnych w Kędzierzynie Koźlu- Mieczysławem Łaisem, prezesem Osi Computrain, rozmawiał Paweł Blajer.

III Zjazd firm rodzinnych U-Rodziny

Trzeciemu zjazdowi firm rodzinnych w Kedzierzynie Koźlu patronuje TVN CNBC. Jednym z uczestników zjazdu jest firma Sądecki Bartnik, zajmująca się pszczelarstwem. Z prezesem firmy Sądecki Bartnik, Januszem Kasztelewiczem, rozmawiał Paweł Blajer.

III Zjazd firm rodzinnych U-Rodziny

Trzeciemu zjazdowi firm rodzinnych w Kędzierzynie Koźlu patronuje TVN CNBC. Jednym z uczestników zjazdu jest firma rodzinna Gleg, zajmująca się kompleksową obróbką metalu. Z prezesem Gelgu Grzegorzem Grupińskim, rozmawiał Paweł Blajer.

Święta na bogato

Przed nami szał zakupów, jak wynika z badania Pentora dla TVN CNBC Polacy średnio wydadzą na święta prawie 560 złotych, a na prezenty nieco ponad 340. Jednak, jak powiedział na naszej antenie profesor Krzysztof Opolski z Uniwersytetu Warszawskiego, warto nie dać się ponieść euforii zakupów i poczekać z wydatkami do... stycznia. Na pewno będzie taniej.

Prospekt emisyjny Electusa zatwierdzony

KNF zatwierdziła prospekt emisyjny spółki Electus Hipoteczny, która należy do grupy DM IDMSA. Firma specjalizuje się w inwestowaniu w wierzytelności zabezpieczone hipotecznie oraz restrukturyzacji zobowiązań zabezpieczonych na nieruchomościach. Udziela też krótkoterminowych pożyczek hipotecznych. O przyszłości spółki i czego firma szuka na giełdzie mówi Mirosław Magda, prezes Electus Hipoteczny.

Pieniądze w grze

Rosja i Katar - to zwycięzcy walki o Mundiale w Piłce Nożnej. Jak podała FIFA, mistrzostwa w 2018 roku zorganizuje Rosja, a w 4 lata później - Katar. O tym w magazynie Superserwis z zarządzającym Deka Investment- Patrykiem Jabłonowskim, rozmawiał Marek Klapa.

Dzień z farmaceutyką

Druk-Pak to producent opakowań z tektury litej dla przemysłu farmaceutycznego, spożywczego i technicznego. Głównym produktem są opakowania do leków. Ponad 80% sprzedaży jest kierowana do firm farmaceutycznych i opatrunkowych. Druk-Pak idzie na NewConnect. O szczegółach w magazynie "Dzień na Rynkach" z prezesem Druk-Paku- Pawłem Kalbarczykiem, rozmawiał Mikołaj Kunica.

Etyka w kryzysie

III zjazd firm rodzinnych w Kędzierzynie Koźlu pod hasłem U-rodziny 2010 Etyka w kryzysie. Jedną z uczestników zjazdów jest firma Herbewo. O szczegółach w magazynie "Dzień na Rynkach" z prezesem Herbewa - Andrzejem Barańskim rozmawiał Mikołaj Kunica.

Plany Introlu

Puchnie portfel zleceń spółki Introl. Na przyszły rok jego wartość ma ponad 100 mln złotych. Spółka lada moment podpisze kolejne kontrakty, część z nich ma być zrealizowana w 2012 roku. O planach spółki z wiceprezesem Introlu, Włodzimierzem Bartoldem, rozmawiał Mikołaj Kunica.

DPTG kontra TP SA

Telekomunikacja Polska podważa arbitraż w sporze z DPTG. Pozew wpłynął do sądu w Austrii. Polska spółka chce uchylenia wyroku Sądu Arbitrażowego, który nakazał jej wypłatę gigantycznego odszkodowania - ponad półtora miliarda złotych. TP SA  zapłaciła duńskiej firmie 100 milionów euro i uważa sprawę za zamkniętą. O szczegółach z prezesem TP SA, Maciejem Wituckim, rozmawiał Mikołaj Kunica.

Brat VAT

Podwyżka stawek podatku VAT o 1 punkt procentowy spowoduje wzrost cen mieszkań i domów o 1% - pod warunkiem, że są one objęte definicją budownictwa społecznego – wylicza Accreo Taxand. W tym przypadku VAT zostanie podniesiony do 8%. W pozostałych przypadkach stawka VAT wzrośnie do 23% co spowoduje wzrost cen nawet 4%. O szczegółach w magazynie "Pieniądze od Rana" z Pawłem Tońskim z Accreo Taxand, rozmawiał Robert Stankiewicz.

Co dalej z OFE?

Pomysł rządu na "poskromienie" długu publicznego uderzy w system emerytalny. Czy jest to dobra decyzja z punktu widzenia przyszłych emerytów, rynków finansowych i jak na to zapatrują się same fundusze mówi prezes PTE Polsat Anna Horsecka.

W święta przejemy tysiąc złotych

Idą święta. Jak wynika z sondażu przeprowadzonego dla TVN CNBC Polacy mają zamiar wydać bardzo dużo na zakupy świąteczne, więcej niż rok temu. O tym jakie są przyczyny coraz większej rozrzutności mówi psycholog biznesu, Leszek Mellibruda.