Z kraju

Z kraju

Podwyższony cukier

Premier podejrzewa spekulacje na rynku cukru. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów bada czy nie ma zmowy cenowej. O cukrowym problemie z prof. Katarzyną Duczkowską-Małysz, z Katedry Analizy Rynku i Konkurencji SGH, rozmawiała Katarzyna Karpa-Świderek.

Portfel RDO: Kupimy Sadovayę?

W portfelu Rynków dla Opornych dwie spółki, w czwartek zarobiliśmy prawie 33 złote. Propozycja widzów - Sadovaya Group. Czy w portfelu znajdzie się ukraińska grupa z branży wydobywczej?

Pielęgniarki kontra kontrakty

Strajk pielęgniarek trwa. Protestują przeciwko zatrudnianiu ich na kontrakcie. Pielęgniarki twierdzą, że proponowane przez ministerstwo zdrowia rozwiązania odbiorą im możliwość wyboru formy zatrudnienia. Szefowa resortu zdrowia- Ewa Kopacz uważa, ze pielęgniarki wprowadziły ją w błąd. O szczegółach w magazynie Bilans z pielęgniarką Longiną Kaczmarską z Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych, rozmawiała Katarzyna Karpa-Świderek.

BUDŻET 2012

Saldo błędów i opuszczeń bilansu płatniczego za 2010 rok sięgnął 14,3 mld euro. Rynek boi się, że jest w nim ukryty import, który obniży PKB. Między innymi o tym z głównym ekonomistą Polskiej Rady Biznesu, Januszem Jankowiakiem, rozmawiał Rafał Wojda.

Biznes według Unilevera

O zmieniającym się globalnym rynku, o tym jak na takim rynku powinna funkcjonować wielka globalna korporacja i gdzie w niedalekiej przyszłości będzie można na tym globalnym rynku zarabiać - Marek Tejchman rozmawiał z Paulem Polmanem - prezesem koncernu Unilever - koncernu specjalizującego się w produktach żywnościowych oraz środkach czystości - czyli tak zwanych dobrach szybko zbywalnych.

Zmiany w OFE a giełda

Najistotniejszą kwestią przy mniejszych wpływach do OFE jest to, jak zostaną zmienione limity inwestycjne - wskazuje prezes Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych Beata Stelmach.

V Forum Zarządów Spółek Giełdowych

Jednym z tematów V Forum Zarządów Spółek Giełdowych jest bankowość inwestycyjna i międzynarodowe instytucje finansowe wobec polskiego rynku kapitałowego - opowiada szef bankowości inwestycyjnej Citi Handlowego Paweł Graniewski.

Centrum wyników: Centrum Klima

Centrum Klima chce zdecydowanie poprawić wyniki w tym roku dzięki zwiększeniu mocy produkcyjnych. W realizacji planów mogą przeszkodzić drożejące surowce, przede wszystkim stal - o szczegółach opowiada prezes Centrum Klima Marek Perendyk.

V Forum Zarządów Spółek Giełdowych

Jednym z tematów V Forum Zarządów Spółek Giełdowych są możliwości budowania wartości spółki giełdowej dla jej akcjonariuszy. O szczegółach opowiada Grzegorz Dzik, prezes Impel SA, spółki planującej w bieżącym roku kilka przejęć - głównie za własne fundusze.

V Forum Zarządów Spółek Giełdowych

We Wrocławiu rozpoczęło się V Forum Zarządów Spółek Giełdowych. O tematach poruszanych w trakcie spotkania opowiada przewodniczący Ogólnopolskiego Forum Zarządów Spółek Giełdowych, prezes Biura Informacji Kapitałowych Piotr Paliło.

Ceny gazu w górę?

Urząd Regulacji Energetyki nie wyklucza zgody na podwyżkę cen gazu. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo przygotowuje drugi wniosek o zwiększenie ceny paliwa, uzasadniając go rosnącą ceną ropy na światowych rynkach. Marek Woszczyk, pełniący obowiązki prezesa URE, mówi w TVN CNBC, że droga ropa rzeczywiście przemawia za zgodą na podwyżkę cen gazu dostarczanego odbiorcom przez PGNiG.

Dylematy globalnej gospodarki

Czy jest jeszcze miejsce na liberalne myślenie w polityce społecznej i gospodarczej? Między innymi o tym Marek Tejchman rozmawiał z wiceprezydentem Fundacji Atlas Tomem Palmerem.

Sto dni do prezydencji

Za 100 dni Polska obejmie przewodnictwo w Unii Europejskiej. Pół roku polskiej prezydencji może być ogromną szansą dla biznesu. Szacuje się, że w tym okresie dziennie w całej Polsce będzie odbywać się 10 konferencji, a unijni urzędnicy zostawią w Polsce nawet 100 milionów złotych. O tym jak powinna wyglądać polska prezydencja w programie 90 minut mówi prezes fundacji Unia&Polska Krzysztof Bobiński.

Droga do ożywienia

Rząd Portugalii podał się do dymisji po tym, jak parlament tego kraju odrzucił rządowy projekt oszczędności; w Polsce wzrost sprzedaży detalicznej w lutym okazał się jednak dwucyfrowy - t tematy rozmów Marka Tejchmana z głównym ekonomistą ING BSK Mateuszem Szczurkiem i dyrektorem Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej prof. Andrzejem Kowalskim.

Zatrudnię obcokrajowca

Pracownik szuka pracy, praca szuka pracownika i nie mogą się znaleźć. W polskich urzędach pracy w lutym zarejestrowanych było 2 miliony 150 tysięcy osób, a pracodawcy by zapełnić wakat w firmie zatrudniali obcokrajowców. Tynkarze, glazurnicy i zbrojarze, ci fachowcy bez względu na narodowość nad Wisłą mają pełne ręce roboty, a mogą mieć jej jeszcze więcej gdy Niemcy otworzą granice. O rynku na którym popyt nie spotyka się z podażą - czyli o rynku pracy - reporter TVN CNBC Patrycjusz Wyżga.

Zakupy Polaków

Jak nie rosnące ceny i brak pracy, to co może zniechęcić Polaków do robienia zakupów? Jak podał Główny Urząd Statystyczny w lutym nie tylko kupowaliśmy więcej w ogóle, ale i więcej w szczególności ubrań, butów, telewizorów, mebli, a nawet samochodów. O tym, skąd ta ochota do zakupów gdy spada wskaźnik ufności konsumenckiej i wielkość kredytów, reporter TVN CNBC Łukasz Kijek.

Kleszcze długu

W Portugalii ważą się losy mniejszościowego rządu Jose Socratesa. Parlament będzie decydował o programie cięcia deficytu. Premier Socrates zapowiada, że jeśli parlament nie zatwierdzi oszczędności, on poda się do dymisji. W konsekwencji kraj będzie musiał poprosić o pomoc finansową Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Unię Europejską. O szczegółach opowiada Marek Rogalski, analityk DM BOŚ.

Powrót ery węgla?

Jastrzębska Spółka Węglowa podczas debiutu na giełdzie może uplasować akcje warte ok. 3 mld złotych. Pierwsze półrocze to najlepszy okres do wejścia na giełdę, przekonuje Jarosław Zagórowski, prezes JSW.

Droga do ożywienia

W lutym sprzedaż detaliczna w segmencie RTV/AGD wzrosła rocznie o 32,3%, podał GUS. O szczegółach opowiada Łukasz Tarnawa, główny ekonomista PKO BP.

Pomysły na integrację

Integracja firmowa. W naszej niewielkiej firmie pracownicy znają się jedynie służbowo. Nie utrzymują kontaktów poza pracą, nie łączą ich koleżeńskie więzy. Czy warto organizować integracyjne spotkania? Jak to zrobić? Spytaliśmy Joannę Kisiel z firmy Fabryka Przygód i Przemysława Sobótkę, współwłaściciela Everal S.C.

Pożyczka dla firmy

Udzielasz pożyczki swojej firmie albo spółce z własnych środków i musisz od tego zapłacić podatek? Bardzo wielu przedsiębiorców tak robi. Nie jest to jasne na 100%, więc jak się najbezpieczniej zachować? Spytaliśmy Andrzeja Pośniaka, doradcę podatkowego kancelarii CMS Cameron McKenna.

Nowe opłaty za drogi

Od 16 – 53 groszy – tyle będą musieli płacić kierowcy samochodów o masie powyżej 3,5 tony za przejazd 1 km państwowymi drogami ekspresowymi i autostradami. We wtorek rząd zajmował się dwoma projektami rozporządzeń dotyczących elektronicznego systemu poboru opłat, który ma ruszyć od 1 lipca. Jak ten system wpłynie na funkcjonowanie i koszty branży? Spytaliśmy Wojciecha Miotke, członka rady Polskiej Izby Spedycji i Logistyki.

Brat PIT

Wypełnię PIT za 10 złotych – takie ogłoszenia wiszą na przystankach i słupach. Tyle, że jeśli nawet ktoś faktycznie zrobi to za nas, nie oznacza to, że weźmie też odpowiedzialność za ewentualne błędy w zeznaniu. Kto może za nas legalnie wypełnić PIT i kto będzie się tłumaczył z pomyłek, jeśli np. zatrudniamy księgową? Spytaliśmy Pawła Jabłonowskiego, szefa departamentu podatkowego w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

Brat VAT

Usługi konserwatorskie bez VAT – taką zmianę zakłada projekt rozporządzenia opublikowany we wtorek na stronie Ministerstwa Finansów. Chodzi o renowację zabytków i dzieł sztuki, na które od początku roku obowiązuje 23-proc. stawka. Resort stawia jednak warunek, by prace te były wykonywane przez osoby wykwalifikowane, a zabytek był wpisany do rejestru. O szczegółach Paweł Blajer rozmawiał z Michałem Potzem z firmy konserwatorskiej Mosaicon.

Brat VAT

Mniej niż 14 dni zostało do wejścia w życie nowelizacji ustawy o VAT, którą w piątek przegłosował Senat. Nie ma więc czasu na tzw. vacatio legis czyli na stosowny okres od uchwalenia nowego prawa do momentu jego implementacji. Czy taki stan rzeczy może zdecydować o niekonstytucyjności ustawy? Spytaliśmy prof. Marka Chmaja, konstytucjonalistę Chmaj i Wspólnicy Kancelaria Radcowska.

Milion w portfelu

Fundusze pieniężne, akcji, zmiennej alokacji i alternatywne - Marcin Mierzwa, wicedyrektor Biura Maklerskiego Alior Banku, proponuje jak zainwestować milion złotych.

Konsument w europejskiej sieci

Pułapki przy zagranicznych zakupach w sieci. Z najnowszego raportu ECK wynika, że najczęściej niemiłe niespodzianki spotykają kupujących samochody za granicą oraz osoby dokonujące zdalnych płatności za kupione w sieci towary. Jak uniknąć pułapek, jak się przekonać to takich zakupów? Spytaliśmy Małgorzatę Furmańską, prawnika z Europejskiego Centrum Konsumenckiego.

Kierunek zachód

1 maja otworzą się dla Polaków rynki pracy w Niemczech i Austrii. kierowniczej i inżynierów poszukują głównie Niemcy. Na 3 miesiące przed otwarciem rynku rekrutują głównie ekspertów z branży IT i energetycznej. Czy taka emigracja zarobkowa się opłaca? Spytaliśmy Łukasza Kośnika, menedżera Antal International.

Droga do milionów

Egipt, Japonia, cały świat…Jak polski inwestor może kupić zagraniczne akcje, ile to kosztuje? Większość domów maklerskich oferuje dostęp do rynków zagranicznych choć opłaty są w tym przypadku nieco wyższe. O inwestowaniu zagranicą Robert Stanilewicz rozmawiał z Robertem Raszczykiem, dyrektorem ds. operacyjnych DM BZ WBK.