Z kraju

Z kraju

Zatrudnianie niepełnosprawnych

Sukcesywne obniżanie dofinansowania do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych, brak zrównania rynku chronionego z otwartym w 2011 roku, czy wydłużenie terminu wypłaty dofinansowania do wynagrodzeń z PFRON z 14 do 25 dni, to tylko niektóre ze zmian w ramach ustawy o rehabilitacji, która weszła w życie 1 stycznia. Co zmiany w przepisach oznaczają dla pracodawców i niepełnosprawnych? O tym w programie "Blajer mówi: biznes", którego gościem był Matusz Brząkowski, doradca prawny Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych

Podatkowe zawiłości

W TVN CNBC po raz kolejny zgłębiamy szczegóły zawiłego systemu podatkowego. Tym razem w cyklu "Brat VAT" na pytania widzów odpowiada Roman Namysłowski, dyrektor w Dziale Podatkowym Ernst & Young.

Biznes rodzinny

Jeśli zarabiać to tylko w rodzinie! W rodzinnej działalności nie musimy się martwić o stratę stanowiska, bo często naszym szefem jest na przykład nasz ojciec. Jednak wspólne prowadzenie działalności gospodarczej nie oznacza całkowitego braku problemów w prowadzeniu firmy. O wadach i zaletach firmy stworzonej pod wspólnych dachem w programie „Blajer mówi: biznes” na przykładzie firmy Blikle.

Rozliczamy ryczałt

W ramach akcji "Twój Brat PIT" pomagamy przedsiębiorcom rozliczyć ryczałt. Na pytania widzów w towarzystwie Pawła Blajera odpowiadał ekspert KPMG, Marcin Retka. 

Wadex już na GPW

Producent systemów kominowych - spółka Wadex przeszła już z NewConnect na rynek główny. Przejściu towarzyszą szerokie plany rozwoju firmy. Między innymi konsolidacja branży, ktora ma zakończyć się kontrolą 50% polskiego rynku systemów kominowych. Co jeszcze spółka planuje osiągnąć w najbliższym czasie? O to Mikołaj Kunica pytał prezesa Wadeksu, Zbigniewa Piechocińskiego.

Niższe kary za brak OC

Jeszcze tylko w tym roku obowiązywać będą niższe kary za brak OC. Opłaty te mają się ponownie zwiększyć aż o 40% w 2012 roku, kiedy to będą wypadkową minimalnego wynagrodzenia za pracę. W zeszłym roku wynosiły one 2050zł, a w roku bieżacym zmniejszyły się do 1980zł. Od 7 lat mamy do czynienia z obniżką  opłat uzależnioną od zwłoki w zawarciu umowy ubezpieczenia. Wysokość kar za brak OC przeliczana jest na podstawie obecnego kursu euro. O obniżkach kar za brak OC z Hubertem Stoklasem - wiceprezesem Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego rozmawiał Robert Stankiewicz.

MSSF w praktyce

Nowy rok i nowe zasady dotyczące standardów rachunkowości dotyczące raportów spółek. Kluczowe aspekty zamknięcia roku oraz konsekwencje zmian w MSSF dla spółek omawiano we środę w siedzibie GPW przy okazji konferencji "MSSF w praktyce". Telewizja TVN CNBC patronowała konferencji. Gościem programu "Dzień na rynkach" tuż przed jej rozpoczęciem była prezes Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych, Beata Stelmach.

Cypr kolejny na liście?

Problemy gospodarcze niewielkiego Cypru mogą być kolejnym poważnym wstrząsem dla całej strefy euro. Cypr coraz częściej pojawia się na ustach ekonomistów zajmujących się strefą euro. I to nie bez powodu. Problemem Cypru są bowiem silne powiązania z gospodarką Grecji. Zobowiązania cypryjskich banków już siedmiokrotnie przekraczają cypryjski PKB. Scenariusz dla Cypru rysował w porannym programie TVN CNBC, Adam Balcer z Instytutu DemosEUROPA

Hossa na TFI

2011 rok może być trzecim z rzędu udanym rokiem dla Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych. Tak ocenia prezes Analizy Online – firmy, która wylicza aktywa funduszy. W grudniu dynamika środków zgromadzony w TFI wzrosła o 3%. Wzrostowi sprzyjała dobra koniunktura giełdowa oraz kolejny miesiąc przewagi wpłat na wypłatami środków przez klientów. Na koniec roku fundusze zgromadziły więc 115 i pół miliarda złotych. Prezes Analiz Online, Tomasz Publicewicz był gościem Roberta Stankiewicza.

VAT hamuje notariuszy?

Paraliż notarialny po zmianie stawek VAT. Notariusze nie chcą podpisywać umów na początku roku ponieważ nie mają interpretacji prawnej i podatkowej urzędu skarbowego. Na taką interpretację trzeba czekać trzy miesiące. Czy zmiana stawek VAT rzeczywiście sparaliżowała prace notariuszy? Na nasze pytania odpowiadał prezes Krajowej Rady Notarialnej, Lech Borzemski.

Rynki Dla Opornych

Nowość w wirtualnym portfelu RDO. Kupiliśmy 50 akcji banku PKO BP. W Programie zajęliśmy się także propozycją zakupu spółki Orzeł-opony.

DSS w trakcie przejęcia

Dolnośląskie Surowe Skalne, jeden z największych polskich producentów kruszyw, jest w trakcie finalizowania przejęcia Kieleckich Kopalni Surowców Mineralnych oraz  Kopalni Surowców Skalnych ze Złotoryi. Głównymi odbiorcami DSS są takie spółki budowlane jak: Skanska, Strabag, Mostostal Warszawa, Budimex oraz J&P Avax. DSS jest jednym z głównych dostawców kruszywa dla budowy autostrad A1, A2, a także Autostradowej Obwodnicy Wrocławia. O planach spółki w TVN CNBC opowiada Jan Łuczak, prezes DSS.

Szwajcarski frank nadal znacznie powyżej 3 zł

Dla Polaków taki kurs oznacza wysokie raty kredytów, a dla Szwajcarów oznacza mniejszą opłacalność eksportu, stanowiącą ważny składnik PKB. Czy frank się osłabi w najbliższym czasie? O tym reporter TVN CNBC Łukasz Kijek

Portugalia w kleszczach długu

Według doniesień agencyjnych m.in. Niemcy i Francja naciskają na Portugalię, by poprosiła o pomoc finansową UE i MFW. Z kolei minister finansów Portugalii nie widzi potrzeby takiej pomocy i nie boi się o powodzenie środowej aukcji długu państwowego. O sytuacji finansowej Portugalii na żywo z Frankfurtu opowiada Klaudiusz Sobczyk, zarządzający Veritas Investment Trust.

Plany Alterco

Alterco, integrator rynku nieruchomości i inwestor w branży deweloperskiej, przejął kontrolę nad giełdowym Trionem, który zmieni profil i zajmie się budową domów jednorodzinnych. Alterco chce także zostać głównym akcjonariuszem Reinhold Polska, dewelopera o szwedzkich korzeniach, który ma skupić się na budowie galerii handlowych. O planach Alterco opowiada w TVN CNBC Zbigniew Zuzelski, prezes Alterco.

Żabka jednak nie na giełdę?

Penta, właściciel Żabki, do niedawna rozważała wyjścia z inwestycji przez wprowadzenie spółki na giełdę. Obecnie wśród chętnych do przejęcia Żabki są Carrefour i Tesco oraz fundusze inwestycyjne MidEuropa i Bain Capital. O losach Żabki i planach Penta Investments w TVBN CNBC opowiada Rafał Sosna, dyrektor inwestycyjny Penta Investments.

Raj podatkowy zagrożony

Polska chce przekonać Cypr do zmiany umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Czy polski minister finansów może zamknąć drogę pieniądzom polskich przedsiębiorców do jednego z europejskich rajów podatkowych? Mówi Józef Banach z Kancelarii Incorpore Banach Iniewski i Partnerzy.

Nadzór czy kontrola?

Deleguję zadania, ale nie mogę powstrzymać od zwracania uwagi pracownikom przy wykonywaniu ich pracy – pisze widz. Podział zadań w firmie łatwo można napisać, trudniej go wprowadzić. Problemem często jest sam właściciel, który chce brać udział we wszystkich pracach. Jak pozbyć się takiego nawyku? Gdzie jest granica między nadzorowaniem lub kontrolowaniem mówi Marcin Józefowicz, specjalista ds. komunikacji i wiceprezes Freemen EDU.

Inwestujesz w obligacje – zarobisz mniej niż przed rokiem

Ministerstwo Finansów kolejny miesiąc z rzędu sprzedaje obligacje skarbowe nie zmieniając ich oprocentowania. Rośnie za to inflacja, która skutecznie „zjada” część zarobionych pieniędzy. Jednak ten rok za sprawą państw strefy euro mających kłopoty ze swoim długiem, może być dla rynku obligacji bardzo trudny. Coraz wyższe rentowności obligacji kuszą inwestorów lecz sprawiają, że inwestycje te stają się coraz bardziej ryzykowne. O sytuacji na rynku długu mówi Dariusz Lasek z Union Investment TFI.

Nowe pytania o VAT

Na jaką stawkę VAT miały przejść piekarnie? Jakie jest podatek na turnus rehabilitacyjny? Czy jak się prowadzi sprzedaż głównie dla osób prawnych to nie ma obowiązku używania kasy fiskalnej? Jaka stawka podatku VAT obowiązuje na leki z ceną urzędową? Jaka jest stawka na drewno opałowe? Odpowiadamy na pytania widzów. Pomaga nam Marta Szafarowska, doradca podatkowy MDDP.

Sposób na franka

Frank szwajcarski umacnia się. Co i czy może coś z tym zrobić rząd Szwajcarii? Co to oznacza dla światowej i polskiej gospodarki mówi analityk DM BOŚ Marek Rogalski.

Deficyt wyniósł 8,2%?

Mamy Nowy Rok i... nowe spekulacje na temat deficytu publicznego. Czy w 2010 roku wyniósł on ponad 8 procent? Naszym gościem jest Arkadiusz Krześniak, główny ekonomista Deutsche Bank Polska.

Rozliczenie ryczałtu

Twój Brat PIT: niecałe 3 tygodnie zostały na rozliczenie podatku za 2010 rok dla tzw. ryczałtowców. Do końca stycznia w urzędzie skarbowym trzeba złożyć PIT-28. Jakie dokumenty trzeba zgromadzić do tego czasu mówi Grzegorz Ogórek, senior konsultant w dziale prawno-podatkowym PwC.

Większe piersi – większy VAT

Od 1 stycznia usługi medyczne są opodatkowane 23 proc. stawką VAT. Nie dotyczy to zabiegów ratujących życie i zdrowie i tych wykonywanych przez zakłady opieki zdrowotnej. Kliniki chirurgii plastycznej skarżą się, że podniesienie podatku i idąca za tym podwyżka cen usług spowodują zatrzymanie tzw. turystyki medycznej. Klienci z Wielkiej Brytanii, czy Niemiec będą woleli pojechać do Czech, czy Belgii, gdzie obowiązuje 0% VAT. O spadającym zainteresowaniu Polską jako miejscem zabiegów medycznych mówi ze Szczecina Monika Chomiuk, menedżer ds. klientów zagranicznych w Artplastica Klinika Chirurgii Plastycznej.

Gorące zyski z chłodu

Wg prezesa Centrum Klima rok 2011 będzie udany dla całej branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej. Spółka wciąż ma więcej zamówień niż jest w stanie zrealizować. Dlatego do 2012 chce czterokrotnie zwiększyć swoje moce produkcyjne. Celem Centrum Klima jest zwiększenie udziału eksportu do 45% przychodów. O planach mówi prezes firmy, Marek Perendyk.

Koniec szaleństwa zakupu aut?

W ubiegłym roku Polacy kupili ponad 333 tys. aut. Wynik przerósł najśmielsze oczekiwania ekspertów. Ten rok nie będzie już tak udany. Jeśli uda się przekroczyć 300 tysięcy sprzedanych będzie to spory sukces, uwzględniając brak jakichkolwiek zachęt do odnowy floty przez firmy po ubiegłorocznym szale wykupu aut z kratką. O sprzedaży aut w tym i zeszłym roku mówi Wojciech Drzewiecki, prezes Instytutu Samar.

System zdrowotny też do demontażu?

Minister Pracy znów wkłada kij w mrowisko. Tym razem chce rozmontować nasz system zdrowotny. Zamiast składki zdrowotnej zapłaćmy wyższe podatki do budżetu – postuluje Jolanta Fedak. To zdaniem minister ograniczy koszty funkcjonowania systemu. To zamach na „kasę NFZ” przekonują przeciwnicy takiego rozwiązania. Ich zdaniem resort pracy zamiast pomóc usprawnić system zdrowotny stara się pieniędzmi NFZ pokryć braki w budżecie państwa. Choć minister zdementowała plany, porozmawiajmy z Markiem Wójcikiem, wiceprezesem Związku Powiatów Polskich oraz przewodniczącym rady Małopolskiego Oddziału NFZ o ewentualnych zmianach w systemie ochrony zdrowia.  

Czy faktycznie jest drożej z nowym VATem?

Czy operacja zmian stawki VAT była znacząca finansowo? Jakiego rzędu to kwoty? Jak to wygląda z punktu widzenia sieci handlowych, a jak z punktu widzenia eksperckiego? O zmianie stawek VAT rozmawiają wiceprezes Tesco Polska Czesław Grzesiak i ekspert BCC, były wiceminister finansów Mirosław Barszcz.

Zamieszanie w systemie opieki zdrowotnej

Zamieszanie wokół systemu opieki zdrowotnej. Likwidację składki zdrowotnej i zastąpienie jej podatkiem, z którego finansowane będzie leczenie Polaków zaproponowała minister pracy i polityki społecznej. Jolanta Fedak mówiła rano w TVN24, że z jej pomysłem zgodziła się  już minister zdrowia Ewy Kopacz. O tym w magazynie "90 Minut" z wiceministrem zdrowia, Jakubem Szulcem, rozmawiał Rafał Wojda.