Z kraju

Z kraju

Debiut na NewConnect

New World Alternative Investments Dom Maklerski wybiera się na alternatywny rynek warszawskiej giełdy. NWAI DM oferuje akcje inwestorom kwalifikowanym, przy czym minimalna wartość zapisu wynosi 50 tys. euro. Debiut na NewConnect planowany jest w styczniu. O planach spółki w TVN CNBC opowiada Mateusz Walczak, prezes NWAI.

Jak zbudować portfel inwestycyjny?

Jak mądrze zbudować portfel inwestycyjny. Jak dobrze podzielić pieniądze między różne typy aktywów? O zarządzaniu portfelem inwestora pozytywnie nastawionego do biegu wydarzeń i przekonanego o tym, że inflacja będzie przyspieszać, w cyklu „Milion w portfelu” mówił Radosław Cholewiński, zarządzający Trigon TFI.

Brat VAT

Kto musi składać do urzędu skarbowego wniosek o zwolnienie z podatku? Jak mają się adnotacje z dowodu rejestracyjnego do prawa odliczania podatku? Czy producenci okien mogą sprzedawać okno z usługą montażu ze stawką VAT 8%? O szczegółach w magazynie "Blajer mówi: Biznes z Eweliną Dumanią, doradcą podatkowym PwC, rozmawiał Paweł Blajer.

Izostal na GPW

Izostal to spółka z grupy Stalprofilu. Firma produkuje izolacje antykorozyjne na rurach stalowych. Głównym odbiorcą jest sektor gazowy – 90% udziału w wartości sprzedaży spółki. 11 stycznia spółka zadebiutowała na rynku głównym GPW. Jest to druga spółka w tym roku na tym rynku.

Jak założyć sklep internetowy?

W czasach handlu internetowego dobrze zbudowany sklep internetowy to podstawa. Jak go założyć i zorganizować? Jakie narzędzia są niezbędne aby przyciągnął klientów? O szczegółach w TVN CNBC opowiada Jakub Polkowski, dyrektor sprzedaży Fact-Finder.

Umowa na zastępstwo?

"Jestem w ciąży, od jutra nie ma mnie w pracy. O 14:00 przyniosę zwolnienie" - taki mail dostał nasz widz od pracownicy. Czy taki sposób poinformowania pracodawcy jest właściwy? Co zrobić w sytuacji, gdy etat został stworzony w ramach projektu unijnego - czy można zatrudnić kogoś na umowę na zastępstwo? O tym w magazynie "Blajer mówi: Biznes" z Katarzyna Sarek, z Bartłomiej Raczkowski Kancelaria Prawa Pracy, rozmawiał Paweł Blajer.

Twój Brat PIT

Jaki podatek trzeba zapłacić od sprzedaży książek na Allegro, gdy nie ma się zarejestrowanej działalności gospodarczej? Jaki podatek trzeba opłacić z tego tytułu z tytułu użytkowania samochodów służbowych? Czy mogę rozliczać dochody z giełdy w ramach działalności gospodarczej? Odpowiadamy na pytania widzów. Gościem programu "Blajer mówi: Biznes" był Marek Kolibski, wspólnik w Kolibski Nikończyk Dec & Partnerzy.

Wytworzyć czy kupować?

Czasami przedsiębiorca musi podjąć decyzję dotyczącego tego, czy zdecydować się na szybkie samemu zrealizowanie zamówienia czy zlecić to na zewnątrz. Jak kalkulować takie zamówienia? O tym w magazynie "Blajer mówi: Biznes" z Małgorzata Kucharczyk, z Akademii Leona Koźmińskiego, rozmawiał Paweł Blajer.

Gorąco w Afryce

Jak donosi agencja Dow Jones, pewien mężczyzna podpalił się przed parlamentem w Kairze, prawdopodobnie w proteście przeciw wysokiemu bezrobociu i cenom żywności. Według wielu ekspertów to właśnie Egipt może okazać się pierwszym krajem, na który rozleje się tunezyjski kryzys. W niedzielę kursy akcji na egipskiej giełdzie spadły najszybciej od listopada - bo inwestorzy obawiają się, że tunezyjski kryzys może rozprzestrzenić się na inne kraje regionu, w tym właśnie na Egipt. O szczegółach w Superserwisie z dr Katarzyną Górak-Sosnowską, z SGH, rozmawiał Marek Klapa.

Eurocash I Emperia – analitycznie

Erste Securities podniósł rekomendację dla Eurocash do "kupuj" z "akumuluj" z ceną docelową 37 złotych. Dla Emperii do "trzymaj" ze "sprzedaj" z ceną docelową 100 złotych. Eurocash kupi od Emperii udziały w spółkach dystrybucyjnych za blisko 926 mln zł. Zakup części Emperii zwiększy zyskowność Eurocashu w ciągu 2 lat, uważają analitycy Erste Securities. O szczegółach w magazynie "Dzień na rynkach" z analitykiem Erste Securities, Markiem Czachorem, rozmawiał Mikołaj Kunica.

Biznes Globalny

Spółka Oponeo.pl podała wyniki sprzedaży za grudzień. Przychody w czwartym kwartale poszły mocno w górę. Wzrosła sprzedaż opon, felg, dobrze wygląda również sprzedaż za granicą. O szczegółach w magazynie "Dzień na rynkach" z prezesem Oponeo.pl - Dariuszem Topolewskim, rozmawiał Mikołaj Kunica.

Nowy prezes, nowa wizja?

Andrzej Hołda zrezygnował pod koniec grudnia z funkcji prezesa Energomontażu-Południe. Razem z nim ze stanowiska odeszła Alina Sowa, dotychczasowa wiceprezes i dyrektor finansowy budowlanej spółki. Przyczyny rezygnacji nie zostały ujawnione. Nowy prezes, nowa strategia? Wnikliwie przeanalizuje ją pełniący obowiązki prezesa Energomontażu-Południe- Radosław Kamiński, z którym rozmawiał Mikołaj Kunica.

PGE bez Energi (na razie?)

PGE odwoła się od decyzji zakazującej przejęcia Energi. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie zezwoliła na sfinalizowanie transakcji. Zdaniem urzędu, połączenie Energi i PGE oznaczałoby, że PGE osiągnie pozycję dominującą na rynku. Odwołanie PGE ma trafić do sądu konsumenckiego w ciągu kilku dni. Prezes PGE ocenia, że nawet jeśli decyzja zostanie podtrzymana nie zagrozi to planom budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. O szczegółach w magazynie "Dzień na rynkach" z prezesem PGE, Tomaszem Zadrogą, rozmawiał Mikołaj Kunica.

Wielka fuszerka?

We wtorek GDDKiA odda do użytku fragment nowej trasy S8 Konotopa-Powązkowska. Trasa będzie udostępniona, mimo iż jest dużo zastrzeżeń do jakości nowej drogi. To najdroższa trasa w Polsce – 10,4 km kosztowało 2,27 mld złotych, co oznacza, że kilometr kosztuje aż 218 mln złotych. Kto i dlaczego decyduje o odbiorze złej jakości dróg w Polsce? O tym w magazynie "Pieniądze od rana" z Lechem Witeckim, szefem GDDKiA, rozmawiał Robert Stankiewicz.

Energa nie dla PGE

UOKiK mówi "nie" przejęciu gdańskiej Energii przez PGE, a minister skarbu żegna się z 7,5 mld złotych, które miały zasilić budżet państwa z tytułu tego przejęcia. Dlaczego Urząd zdecydował się - mimo presji politycznej - na taką decyzję? Co musi się stać, by zmienił zdanie i czy PGE bez gdańskiej firmy może wybudować w Polsce elektrownię jądrową? O tym w magazynie "Pieniądze od rana" z Filipem Elżanowskim, prawnikiem Uniwersytetu Warszawskiego, rozmawiał Robert Stankiewicz.

Jaśminowa rewolucja w Tunezji

Po 23 latach Tunezja ma nowego tymczasowego prezydenta, Polacy za to mają poważny problem... Z powodu niepewnej sytuacji w tym kraju i stanu wyjątkowego, MSZ stanowczo odradza wyjazd do Tunezji. Tymczasem ten kraj był drugim po Egipcie celem wyjazdów turystycznych Polaków. Co mają zrobić wszyscy, którzy już wpłacili pieniądze na wyjazd do Tunezji? Co mogą zrobić biura podróży, które wczasy w tym kraju zarezerwowały już kilka miesięcy temu? O tym w magazynie "Pieniądze od rana" z Andrzejem Bućko, prawnikiem Federacji Konsumentów, rozmawiał Robert Stankiewicz.

Mniejsze kary dla przedsiębiorców

Zmiany w sposobie karania przedsiębiorców proponuje Krajowa Rada Adwokacka. W programie „90 Minut” o proponowanych zmianach Rafał Wojda rozmawiał z profesorem Piotrem Kardasem z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Sezon wyników w USA

Jaka jest kondycja amerykańskiej gospodarki w świetle wyników spółek? Rozmowa z Andrzejem Kurnickim, prezesem EuroAmerican Company.

Jaki stan Stanów?

Amerykańska gospodarka radzi sobie gorzej od oczekiwań. O ile produkcja przemysłu wzrosła bardziej niż oczekiwano, to już sprzedaż detaliczna wzrosła, ale gorzej, niż spodziewał się tego rynek. Również styczniowe nastroje konsumentów były zdecydowanie gorsze od oczekiwań. W programie „90 Minut” Krzysztof Błędowski, ekonomista Machinery and Allied Products Institute mówił Rafałowi Wojdzie, jakie zagrożenia stoją przed tą największą gospodarką świata.

Rośnie zadłużenie samorządów

Zadłużenie jest problemem nie tylko Skarbu Państwa. Już 94 samorządy zbliżają się do progu 60% wielkości zadłużenia wobec dochodów. O szczegółach w rozmowie w TVN CNBC z profesorem Michałem Kuleszą z Kancelarii Domański, Zakrzewski, Palinka.

UOKiK przeciwny przejęciu Energi przez PGE

UOKiK sprzeciwił się przejęciu pakietu kontrolnego Energii przez PGE. Przejęcie przez Polską Grupę Energetyczną gdańskiej spółki Energa doprowadzi do ograniczenia konkurencji - argumentuje Urząd. Skutki decyzji UOKiK-u ocenia w TVN CNBC Tomasz Chmal, ekspert ds. energetyki Instytutu Sobieskiego.

Skażona wieprzowina w Polsce

Część skażonej dioksynami wieprzowiny z niemieckiego kraju związkowego Saksonia – Anhalt sprzedano do Polski i Czech. Mięso trafiło do jednego ze sklepów w powiecie tyskim. O tym reporter TVN CNBC Łukasz Kijek.

Przetarg na remont torowiska wygrał droższy oferent

Giełdowy ZUE Kraków zaproponował najkorzystniejszą cenowo ofertę na remont odcinka torowiska na trasie Warszawa-Trójmiasto, ale przetarg wygrał inny, droższy o 10% oferent. Do akcji wkroczył Urząd Zamówień Publicznych i nakazał PKP wybór najtańszej oferty. Czy PKP może ignorować działania UZP? O tym reporter TVN CNBC Patrycjusz Wyżga.

Grupa Integer: 800 paczkomatów w Polsce

Grupa Integer chce w 2011 roku zbudować pozycję lidera w sektorze e-commerce. W tym celu planuje m.in. rozwijanie usługi Paczkomaty 24/7. Docelowo w Polsce ma być 800 takich maszyn. Spółka chce wejść na rynki Europy Środkowej i Wschodniej, a także wdrożyć nowy projekt - wirtualne zakupy przy użyciu telefonu komórkowego. O planach spółki w TVN CNBC opowiada Rafał Brzoska, prezes Integer.

Seco/Warwick: większe przychody dzięki przejęciu

Seco/Warwick dzięki sfinalizowaniu przejęcia spółki Retech Systems może w tym roku znacznie zwiększyć swoje przychody. Seco/Warwick to jeden z największych na świecie producentów pieców do obróbki cieplnej metali dla m.in. przemysłu motoryzacyjnego, lotniczego i maszynowego. O planach spółki w TVN CNBC opowiada Leszek Przybysz, prezes Seco/Warwick.

Wielton pracuje nad nową strategią

Prezes chce, by spółka rosła mocniej niż rynek, dzięki ekspansji na wschodnich rynkach. Poziomy sprzedaży w trzecim i czwartym kwartale zdecydowanie odbiegają na plus w stosunku do pierwszego półrocza – przekonuje prezes Wieltonu. O planach spółki w TVN CNBC opowiada Andrzej Szczepek, prezes Wieltonu.

W co zainwestować?

Złoto jest ciekawą alternatywą dla dywersyfikacji ryzyka inwestycyjnego. Jaką część portfela należy zainwestować w złoto, jaką w akcje, nieruchomości i waluty? O szczegółach dobrego portfela inwestycyjnego opowiada w TVN CNBC Andrzej Kaczorowski, zarządzający Investors TFI.

Kleszcze długu

Rząd nie zna jeszcze stanu finansów publicznych za 2010 rok. Winą za wzrost deficytu sektora finansów publicznych mogą zostać obarczone samorządy - uważa Rafał Antczak, wiceprezes Deloitte Business Consulting.

Dobra luksusowe w sieci

Diamenty nie tak łatwo sprzedać jak pralki czy komputery. Specyfika handlu w internecie produktami luksusowymi jest nieco inna. Sprzedaż dóbr luksusowych wymaga od sklepów internetowych znacznie większych nakładów i jest bardziej skomplikowana. Porozmawiamy o tym z Wojciechem Chmielewskim, badaczem IIBR/Gemius Group i Grzegorzem Węcem, właścicielem salonu jubilerskiego, który sprzedaje w internecie. W programie także najnowsze dane o rynku e-commerce, wcześniej nie publikowany raport Gemius.

Brak wieku emerytalnego w Wielkiej Brytanii

Brytyjczycy bez wieku emerytalnego. Brytyjski rząd ogłosił, że pracodawcy nie będą mogli przymusowo odsyłać swoich pracowników na emerytury po 65. roku życia. Pracodawcy są niezadowoleni z takiego rozwiązania - obawiają się, że nie będą mogli zwolnić z pracy pracowników, którzy nie będą już w stanie wykonywać pracy z powodu wieku. O obawach brytyjskiego biznesu mówi Michał Dembiński, ekspert Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej.