Z kraju

Z kraju

Dzień z farmacją

Projekt ustawy refundacyjnej zakłada likwidację leków za 1 grosz. Nowe prawo, które ma także ustalić poziom marż aptekarskich. - Sztywne marże wprowadzą porządek w branży leków - uważa Adam Fronczak, wiceminister zdrowia.

Brat VAT

Podwyżka stawki VAT na ubranka dla niemowląt zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2012 roku. Jakie inne zmiany w ustawie przełożą się na przedsiębiorców, mówi Tomasz Grunwald, partner w KPMG.

Zmiany w zamówieniach publicznych

Komisja Europejska rozważa zmianę unijnego prawa dot. zamówień publicznych. Główna rolę w ustalaniu ceny powinien odgrywać przedsiębiorca, uważa Jacek Sadowy, prezes Urzędu Zamówień Publicznych.

Mniej do OFE

Zmiany OFE oczami zagranicznych instytucji, oraz związany z tym kierunek i wizerunek warszawskiej GPW. Rozmowa z Sebastianem Siejką, dyr. zarządzającym Banku Inwestycyjnego Wood & Company w Polsce.

ENEA chce rosnąć szybciej

Znacznie lepsze wyniki niż w 2010 roku prognozuje na br. Maciej Owczarek, prezes ENEI. Klienci spółki zużyli w styczniu 2011 roku prawie 10% więcej energii niż w analogicznym okresie rok temu.

Dzień z farmacją

Mabion SA złożył kolejne trzy wnioski o dofinansowanie na kilka milionów złotych. Jak mówi prezes spółki Maciej Wieczorek, zyski Mabion SA w 2010 roku to wynik kumulacji przychodów z tytułu umów podpisanych w 4 kwartale.

Dzień w farmacją

Centralne ustalane ceny leków refundowanych to krok w tył dla rynku - uważa Maria Pasło-Wiśniewska, prezes Central European Pharmaceutical Distribution. Zakaz konkurencji na rynku leków może spowodować tylko podwyżki cen.

Dzień z farmacją

Polska jest jednym z 4 państw europejskich, gdzie ceny leków refundowanych nie są stałe - mówi dr Grzegorz Kucharewicz, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Gazele Biznesu

Gazela napędzana elektryczną energią, czyli gazela biznesu dla jednej ze spółek zależnych grupy Energa. Firma zajmuje się obsługą klientów i stawia na elektroniczne rozliczenia ze swoimi odbiorcami, tym bardziej, że wkrótce wszyscy jej klienci będą mieć u siebie inteligentne liczniki zużycia energii. Co to oznacza dla odbiorców energii rozmawialiśmy z wiceprezesem spółki Energa Obsługa i Sprzedaż, Tomaszem Onichowskim.

Dzień z farmacją

Leszno będzie pierwszym miastem w Polsce, które już w marcu wprowadzi pilotażowo system e-recepta. Rozmowa z Leszkiem Sikorskim, dyr. Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.

Nowe liczniki energii

Ok. 8 mld złotych będzie kosztować wymiana liczników prądu, którą Polska ma przeprowadzić do roku 2020. Ile przy tej okazji mogą zarobić producenci liczników i o ile wzrosną nasze rachunki za prąd? Rozmowa z Rafałem Czyżewskim, wiceprezesem Energa-Operator SA

Droga biurokracja

Koszty firm wymuszone przez papierologię i biurokrację – jak je zredukować. Czy przedsiębiorcy wierzą jeszcze w obietnice rządu? Rozmowa z Adamem Ambrozikiem, Pracodawcy RP.

Mniej do OFE

83 tysiące osób podpisało list do premiera przeciwko proponowanym przez rząd zmianom w systemie emerytalnym. Dzisiaj w południe przedstawiciele Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych złożyli je w Kancelarii Premiera. O zmianach w OFE Marcin Kowalski rozmawiał z prezesem Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami Marcinem Dylem.

Detaliczna rośnie wolniej

Apetyty zakupowe Polaków znacznie słabsze niż oczekiwał rynek. W skali roku sprzedaż wzrosła o 5,8% - ale analitycy liczyli na 8,7%. W porównaniu do grudnia handel skurczył się o blisko 1/3. O przyczynach słabszych danych Marcin Kowalski rozmawiał z Łukaszem Tarnawą, głównym ekonomistą PKO BP.

Cenowe wojny delikatesów

Delikatesy kontra dyskonty – polskie sieci sklepów takie jak Bomi i Alma Market bronią się przed ofensywą Biedronki obniżając ceny. O planach Alma Market Rafał Hirsch rozmawiał z prezesem spółki Mariuszem Wojdonem

Cenowe wojny delikatesów

Delikatesy stają się dyskontami – polskie sieci sklepów takie jak Bomi i Alma Market bronią się przed ofensywą Biedronki obniżając ceny produktów – Rafał Hirsch analitycznie o Bomi i Alma Market rozmawiał z Sylwią Jaśkiewicz, analitykiem DM IDMSA

Eko Export wychodzi na plus

Uszlachetnianie mikrosfery daje zarobić. Eko Export, spółka. która pod koniec ubiegłego roku przeniosła się z NewConnect na główny rynek GPW pokazał swoje wyniki za czwarty kwartał. Naszym gościem był prezes spółki Jacek Dziedzic.

LPP chce rosnąć dwucyfrowo

Nawet 100% zysku za 2010 rok, czyli około 80 złotych na akcję może zostać przeznaczone na dywidendę dla akcjonariuszy spółki LPP - właściciela sieci sklepów Reserved, Cropp Town i House. O planach na rok 2011 z prezesem spółki, Dariuszem Pachlą rozmawiał Rafał Hirsch.

FSO przechodzi do historii

Z linii produkcyjnych FSO zjechał ostatni samochód. Pracę straci ok. 1200 pracowników. Trwają poszukiwania nowego inwestora. Jednak jak mówi Rafał Orłowski z Automotive Suppliers, ewentualne uruchomienie nowej linii produkcyjnej zajmie minimum 1,5 roku.

Nowa strategia LOT

Coraz więcej pasażerów, coraz mniej samolotów. Polskie Linie Lotnicze LOT odwołały w poniedziałek rejsy do Hanoweru i Monachium, ponieważ przewoźnik nie był w stanie podstawić zapasowych maszyn, bo… po prostu ma ich za mało. W dodatku to nie pierwsza taka sytuacja w ostatnich miesiącach, a flota lotu wedle planów spółki może jeszcze się skurczyć. Jak sytuacje w LOT widzi ministerstwo skarbu? Czy szykują się jakieś zmiany na fotelu prezesa?

Apator prognozuje na przyszły rok

Apator opublikowała swoje prognozy na rok 2011. Jak wysokich przychodów spodziewa się spółka? Czy Apator ma w planach jakieś przejęcia? Rozmowa z prezesem Apatora, Januszem Niedźwieckim.

Rozczarowująca sprzedaż

Sprzedaż książek spada kolejny miesiąc z rzędu, w styczniu sprzedaż prasy i książek skurczyła się o ponad 16% w ujęciu rocznym. Czy ten spadek to tylko wynik nowej - wyższej stawki podatku VAT na książki? Rozmowa z prezesem Muzy, Marcinem Garlińskim.

Budowlanka analitycznie

KBC Securities podtrzymał rekomendację „kupuj” dla Budimeksu, a obniżył do „trzymaj” z „kupuj” zalecenie dla PBG i Polimeksu-Mostostalu. O rekomendacjach rozmawialiśmy z analitykiem KBC Securities, Robertem Majem.

21 kilometrów niezgody

A4 nie będzie gotowa na Euro2012, bo GDDKiA wyrzuciła wykonawcę z budowy. Zrobiła to po tym, jak polsko-macedońskie konsorcjum NDI-SB Granit oskarżyło GDDKiA o nieregulowanie płatności. GDDKiA twierdzi, że zapłaciła, co miała zapłacić, i że to konsorcjum łamało kontrakt spóźniając się z budową. Jedno jest pewne: przez 21-kilometrowy odcinek A4 nie będzie gotowa na Euro 2012. Czy prawdą jest, że wykonawcy przeszarżowali oferując w przetargach zbyt niskie ceny, a GDDKiA – zamiast negocjować nowe ceny i ewentualnie dopłacić – woli zrywać umowy i zgarniać kary umowne? Rozmowa z byłym szefem GDDKiA, Zbigniewem Kotlarkiem.

Brat VAT

Komisja finansów publicznych opowiedziała się za 0% VAT-em na usługi portowe. Dobra wiadomość dotyczy też piekarzy, których świeże ciastka mają być objęte 8% VAT. Nad jakimi zmianami będzie jeszcze głosował Sejm? Naszym gościem był Radosław Witkowski, członek Sejmowej Komisji Finansów Publicznych, PO.

Gazele Biznesu

Jednym z laureatów pomorskiej edycji konkursu "Gazele Biznesu" jest firma Polagro Trade, która zajmuje się sprzedażą mrożonego mięsa na eksport, między innymi do Niemiec, Kazachstanu i na ukrainę. Naszym gościem była Oksana Lomakina, prezes Polagro Trade.

Franczyza na pralnie

Załóż sobie pralnię. 400 – 500 tys. złotych trzeba mieć żeby otworzyć punkt w centrum handlowym – to więcej niż na założenie… placówki bankowej. Czy pralnie to opłacalny biznes? Rozmowa z Bożeną Tabor, wiceprezes Perfect Clean i Agnieszką Łabasiewicz, menedżer ds. franczyzy 5aSec Polska.

Wysokoenergetyczne firmy

„Wysokoenergetyczni przedsiębiorcy” czyli tacy, którzy mają mnóstwo energii, pomysłów i niekoniecznie dużo gotówki. Ich firmy napędzają gospodarki zwłaszcza w krajach rozwijających się. W Polsce są to przedsiębiorstwa, które wygrywają w konkursach „Gazele Biznesu”, czy „Przedsiębiorca Roku”. Rozmowa z Sebastianem Łyczbą, Partnerem Ernst & Young, szefem Działu Rynków Publicznych.

Brat VAT

W piątek mija termin złożenia deklaracji VAT za styczeń, to też ostatni moment na złożenie korekty podatku naliczonego za 2010 r. Jak uniknąć błędów w deklaracji? Naszym gościem był: Marcin Chomiuk, doradca podatkowy, dyrektor w Dziale prawno-podatkowym PwC.

Gaz podrożeje?

Rosnące ceny ropy naftowej nie muszą być wystarczającą przesłanką do podwyżek cen gazu w Polsce. Pełniący obowiązki prezesa Urzędu Regulacji Energetyki Marek Woszczyk, mówi w TVN CNBC, że jest zaskoczony skalą podwyżki o jaką wnioskuje Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Nowy cennik miałby obowiązywać od kwietnia.