Z kraju

Z kraju

Złe konkursy na urzędnicze stanowiska

Trzy czwarte samorządów źle przeprowadza konkursy na stanowiska urzędnicze. Wielokrotnie celowo zaniżano wymagania, by w konkursie mogła wystartować wybrana osoba, wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli. To bardzo poważne uchybienia - mówi Jacek Kościelniak, wiceprezes NIK.

Rynki dla Opornych

Portfel Rynków dla Opornych 17 listopada zarobił, ale nie były to powalające wzrosty, choć znów poradziliśmy sobie lepiej od rynku. Na sugestie dotyczące naszego portfela czekamy pod adresem rdo@tvn24.pl

Twój głos, twoje pieniądze

1/4 Polaków nic nie wie o wyborach samorządowych i kandydatach. Czym tak naprawdę zajmuje się radny i na co samorządowcy wydają nasz pieniądze? Rozmowa z Katarzyną Batko-Tołuć z Fundacji Batorego.

Fiasko emerytalne

Rząd rozważa dobrowolność II filaru lub zawieszenie transferów do OFE na 2 lata. To nie jest dobry pomysł, uważa Agnieszka Nogajczyk-Simeonow, prezes PTE Allianz Polska S.A.

Nowa strategia Lotosu

Grupa Lotos będzie kupować udziały w koncesji z potwierdzonymi złożami ropy. Jesteśmy w końcowej fazie przejęcia aktywów na Litwie, mówi Paweł Olechnowicz, prezes Lotosu. Grupa chce osiągnąć marżę EBITDA na poziomie min. 9% i przeznaczyć na dywidendę do 30% zysku.

Patentus - plany po 3Q

Patentus finalizuje umowę ws. zawiązania spółki Joint Venture w Chinach. Kryzys przełożył się na wyniki spółki w tym roku. Przyszły powinien być lepszy, twierdzi Józef Duda, prezes Patentus.

WIG 20 na czerwono

Indeks WIG 20 otworzył się dzisiaj poniżej poziomu wczorajszego zamknięcia ale bardzo szybko odrobił straty. Jednak na skutek słabszych od oczekiwań danych z amerykańskiej gospodarki, znowu zmienił swój kolor na czerwony. Indeks największych spółek stracił dzisiaj na wartości zaledwie 0,08 proc. Wśród indeksów branżowych najsłabiej zachowywały się spółki z branży spożywczej, najlepiej reprezentował się sektor budowlany.

Fundusze ETF i struktury

Bezpiecznie i ryzykownie, czyli inwestycje dla zamożnych, z różnym apetytem na ryzyko i zysk. O nowych możliwościach inwestowania na GPW mówi Robert Raszczyk dyrektor ds. wsparcia operacyjnego.

Rynek instrumentów pochodnych

TVN CNBC  jest patronem medialnym konferencji "3rd Annual Derivative World CEE". O wykorzystywaniu nowych technologii na rynku instrumentów pochodnych rozmawiamy z Konradem Makowieckim z KBC Securities N.V.

Milion w portfelu

Tym razem swoją propozycję inwestycji przedstawia Błażej Bogdziewicz, wiceprezes Caspar Asset Management.

PKO BP i Pekao SA po 3Q

Zarówno PKO BP jak i Pekao SA zaskoczyły wynikami za III kw. na mały plus, mówi Maciej Szczęsny, analityk Nomura. Optymistycznie można też patrzeć na dynamikę przychodów.

Plany EFH po 3Q

Zysk operacyjny EFH po III kwartałach wynosi ponad 18 mln zł. Izabela Gałązka, wiceprezes EFH mówi, że do końca roku mogą poinformować o nowej inwestycji komercyjnej.

Menedżerowie diamentami polskiej gospodarki

Na podstawie ankiety skierowanej do polskich menedżerów powstał raport Polski Menedżer 2010. Jaka jest polska kadra zarządzająca mówi autorka raportu, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego Anna Wilk.

Święty Mikołaj w firmie

Święta Bożego Narodzenia za pasem. Trzeba pomyśleć nie tylko o prezentach, ale także o tym jak złożyć życzenia pracownikom. Jak zorganizować udane przyjęcie świąteczne dla załogi mówi Katarzyna Żmijewska, starsza konsultantka Great Place to Work Institute Polska.

Senat zajmuje się VAT

Dziś Senat ma rozpatrzyć i przegłosować pakiet ustaw okołobudżetowych, który zawiera przepisy zmieniające stawki VAT. Senatorowie dodali m.in. poprawkę dotyczącą sprzedaży prasy na przełomie roku. Dlaczego jednak nie zaproponowali wydłużenia chociażby o jeden miesiąc terminu wejścia w życie nowych stawek podatkowych wyjaśnia Kazimierz Kleina, przewodniczący Komisji Komisja Budżetu i Finansów Publicznych.

Zamień etat na własną firmę

Pod względem podatkowym własna firma może być korzystniejsza niż umowa o pracę, ponieważ jest możliwość uwzględniania kosztów i zapłacenia niższego podatku, także liniowego. Część wydatków prywatnych można uwzględnić przy działalności. Jakie to wydatki? Kto może przejść z umowy o pracę na własną firmę? O zawiłościach samozatrudnienia mówi Andrzej Pośniak, doradca podatkowy CMS Cameron McKenna.

Delikatesy on-line

Tradycyjny biznes w nowoczesnym wydaniu. Dopasowane narzędzia internetowe, dobry adres www, zarządzanie zapasami, zasady dowozu, a przede wszystkim… sposób myślenia o firmie. To wszystko trzeba zmienić, żeby z sukcesem przeobrazić tradycyjny sklep w biznes internetowy. Do jakiego klienta trzeba kierować taką e-ofertę, jaką trzeba mieć wiedzę mówi Jan Tkaczow, założyciel i pomysłodawca supermarketu fresh24.pl.

Samorządy planują wyższe podatki

Droższy 2011 rok dla firm. Od stycznia przedsiębiorcy muszą się przygotować nie tylko na zmiany związane ze stawkami podatku VAT, ale także z podwyżkami podatków lokalnych. Czy przedsiębiorcy mogą się bronić przed takimi podwyżkami mówi Marek Kolibski, wspólnik w Kolibski Nikończyk Dec & Partnerzy.

Instrumenty pochodne na GPW. Jak inwestować?

Nowe możliwości inwestycyjne na warszawskim parkiecie wywołują wiele pytań. Jak inwestować i jak te możliwości najlepiej wykorzystać mówi Aleksandra Kusmulska, prezes Lyxor Asset Management.

Rosną przychody Pekaesu

Pekaes zanotował wzrost przychodów. Najmocniej wzrosła sprzedaż usług spedycyjnych i logistycznych. Większą sprzedaż Pekaes miał także w segmentach, które nie są związane z jego podstawową działalnością, chodzi m.in. o wynajem nieruchomości czy bieżnikowanie opon. O rozwoju biznesu i dalszych planach firmy mówi prezes Pekaesu Jacek Machocki.

Tłusty kwartał ABC Daty

ABC Data może przekroczyć prognozę na 2010 rok, po udanym trzecim kwartale zapowiada dobry czwarty kwartał, a akwizycja może zostać sfinalizowana do końca roku. O dobrych wiatrach w spółce mówi prezes ABC Daty, Marek Sadowski.

Co kandydaci obiecują a co mogą?

"Zbudujemy nową szkołę i basen. Wyremontujemy drogi, chodniki i zmodernizujemy miejski transport" - kandydaci w wyborach samorządowych mnożą obietnice. Ile z nich są w stanie zrealizować? Co faktycznie leży w kompetencjach chociażby radnych w gminach? Jak odróżnić wyłącznie nośne hasła kampanii wyborczej od tego, co faktycznie może zostać zrobione w naszej gminie i z czego możemy rozliczyć samorządowców mówi profesor Michał Kulesza z wydziału prawa i administracji UW, współtwórca reformy administracyjnej.

Unia pojedzie na prowizorium budżetowym

Unijne „negocjacje ostatniej szansy” w sprawie budżetu na 2011 rok zakończyły się fiaskiem. Prowizorium oznacza ograniczenia w wydawaniu funduszy - niekorzystne także dla Polski. Ostatni raz taki budżetowy pat miał miejsce 22 lata temu. Teraz co miesiąc Unia będzie mogła wydać maksymalnie 1/12 rocznego budżetu, co może wstrzymać największe projekty infrastrukturalne. TVN CNBC zapytało, czego możemy się spodziewać w takiej sytuacji.

Fundusze unijne dla Polski zagrożone?

Rozmowy pomiędzy PE a rządami UE w sprawie unijnego budżetu na 2011 r. zakończyły się fiaskiem. Na wypracowanie kompromisu pozostał miesiąc. Bez niego czeka nas tzw. prowizorium. Co to oznaczać będzie dla Polski i funduszy, które otrzymujemy z UE, czy i jakie programy mogą być zagrożone mówi Paweł Świeboda, prezes Demoseuropa.

Przedświąteczna gorączka online

1800 złotych – tyle średnio w tym roku wyda na prezenty świąteczne polska rodzina. To o 300 złotych więcej niż przed rokiem. 30 procent Polaków zamierza dokonać zakupów w sieci, a to o 10 punktów procentowych więcej niż przed ubiegłorocznymi świętami. Czy równocześnie rośnie jego świadomość jako "konsumenta w sieci"? Jakie mamy prawa i obowiązki kupując w sklepie internetowym i na aukcjach? Poradnik na start gorączki przedświątecznych zakupów wg mecenasa Bartosza Tomaszewskiego z kancelarii Baker & McKenzie.

Słaby dzień RDO

Wtorkowy słaby dzień na giełdzie to także słaby dzień na „Rynków dla opornych”. Wartość wirtualnego portfela RDO spadła o 1,45%.

Bilans 3 lat rządu PO-PSL

Rząd Donalda Tuska ma już 3 lata. Na specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej Premier chwalił się kilometrami wybudowanych dróg i miliardami płynącymi z prywatyzacji. Najgorzej poszło rządowi z reformą służby zdrowia, finansami i hucznie zapowiadanymi ułatwieniami dla przedsiębiorców. Za niewypełnione obietnice Polacy usłyszeli „przepraszam”. Adam Szejnfeld, przewodniczący sejmowej komisji „Przyjazne Państwo” był gościem magazynu „90 Minut”.

Twój głos - twoje pieniądze

Najbardziej atrakcyjne inwestycyjnie są woj. mazowieckie, śląskie i dolnośląskie. O raporcie: "Atrakcyjność Inwestycyjna Regionów Polski", mówi jego autorka prof. Hanna Godlewska-Majkowska ze Szkoły Głównej Handlowej.

Większa korekta?

Niespokojna sytuacja na warszawskiej giełdzie. Po poniedziałkowym, lekkim spadku, we wtorek WIG20 od początku sesji tracił, kończąc dzień spadkiem o 1,34%. O szczegółach notowań Błażej Karwowski.

Erbud po 3Q - poprawa w 2011 r.?

Przetargi prywatne na które postawił Erbud na początku kryzysu opłaciły się spółce, mówi Dariusz Grzeszczak, członek zarządu. Jest spokojny o przychody i realizację zysków w 2011 roku.