Polska i Świat

Polska i Świat

Przełom w medycynie i - co równie ważne - tym razem w Polsce. Lekarze z Centrum Słuchu i Mowy w podwarszawskich Kajetanach wszczepili pacjentowi z trwałą wadą słuchu specjalny implant, który pobiera dźwięki z zewnątrz, przerabia je na wibracje, a te poprzez kości docierają do ucha wewnętrznego. Operacja się powiodła i daje nadzieję innym, bo to była pierwsza tego typu operacja w Polsce i wciąż jedna z pierwszych na świecie.

Zebrali się, wysłuchali prokuratora generalnego i się rozeszli. Tak wyglądało spotkanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Prezydent zaprosił najważniejsze osoby w państwie, by porozmawiać o katastrofie smoleńskiej. Mimo takiego tematu tradycyjnie nie przyszedł Jarosław Kaczyński. Brakowało też lidera SLD, ale ten prosto się wytłumaczył, że o wydarzeniach w Smoleńsku wszystko już powiedziano. Po co więc było to spotkanie i po co w ogóle ta rada?

Konwencja o zapobieganiu przemocy wobec kobiet - to ten międzynarodowy dokument ostatnio podpisała Polska i o niego ostatnio kłócą się politycy. Choć stanowisko niektórych inspiruje Kościół. Ten - co w pierwszej chwili może wydawać się dziwne i niezrozumiałe - jest zdecydowanie przeciwny temu dokumentowi. Dlaczego coś co ma kobietom pomagać i chronić je przed przemocą, nie podoba się Kościołowi?

Coś w Ameryce drgnęło. Egzekucja na dzieciach w Newtown wstrząsnęła bardziej niż inne tego typu strzelaniny. Barack Obama zapowiedział, że oczekuje zmian. Być może mniej osób będzie dostawać pozwolenie na broń, albo nie każdą broń będzie można kupić i trzymać w domu. Konkrety - na wyraźne żądanie amerykańskiego przywódcy - mają być mu przedstawione jak najszybciej. Jeszcze w styczniu Obama chce je przedstawić Kongresowi.

Niby nic - zwykły kęs a radość była ogromna. Pewnie dlatego, że przez ostatnie dziesięć lat ten zwykły kęs był dla pewnej Amerykanki nie do pomyślenia. JAan Scheuermann jest sparaliżowana od szyi w dół. Dziś chwyciła do ręki batonik, ugryzła go, a potem popiła. Wszystko to dzięki specjalnemu bionicznemu ramieniu, które jest sterowane impulsami z mózgu.

Niewielu go widziało, prawie wszyscy o nim słyszeli. Głośny film Henryka Dederki o tajnikach sprzedaży bezpośredniej Amway może być wyemitowany, pod warunkiem wycięcia z niego informacji strukturze finansowej firmy. Film od kilkunastu lat leżał na półce, a strony w tym czasie procesowały się. Dziś warszawski Sąd Okręgowy wydał kolejny już wyrok. Reżyser skomentował go krótko: "Od 15 lat jestem zachwycony wyrokami naszych sądów".

Wybrzeże wspominało w poniedziałek krwawe wydarzenia sprzed 42 lat, kiedy władza ludowa wysłała przeciw strajkującym robotnikom wojsko. Padły strzały, polała się krew. Była to jedna z największych operacji wojskowych w Polsce w czasie pokoju. U nas osobisty jej szczegół. Rok temu generał Waldemar Skrzypczak - dziś wiceszef MON - wspominał jak w grudniu 1981 na czele plutonu czołgów jechał na Gdańsk. Dziś po raz pierwszy opowie historię swojego ojca, uczestnika gdyńskiej masakry z grudnia 1970 roku.

Teraz analiza sytuacji w PiS, do której skłonił nas Piotr Piętak - jeden z najgłośniejszych ostatnio oponentów Jarosława Kaczyńskiego. Według niego, PiS jest wewnętrznie skłócony, a o władzę walczą w nim dwie frakcje - starzy weterani z Porozumienia Centrum zwani "zakonem" i zwolennicy teorii zamachu smoleńskiego. PiS tę teorię oczywiście obśmiewa, ale może jednak jest coś na rzeczy?

Wydarzenia w Newtown sprawiły, że rodzice na całym świecie stanęli przed wyzwaniem. Jak wyjaśnić swoim dzieciom, co się stało w tej amerykańskiej szkole i dlaczego ktoś otworzył ogień do niewinnych dzieci. Czy takich rozmów unikać, czy wręcz przeciwnie, dążyć do nich, by dzieci - często rówieśnicy ofiar – poznały szczegóły od nas, a nie szukały ich na własną rękę? A jeśli rozmawiać, to jak?

Newtown ciągle płacze. Im więcej wiadomo o ataku uzbrojonego szaleńca, tym bardziej włos jeży się na głowie. Kilkuletnie dzieci nie miały z nim żadnych szans. Do każdego z nich oddał po kilka strzałów z broni automatycznej. Ból miesza się ze wzruszeniem, bo wśród ofiar są też bohaterscy nauczyciele, którzy postawili się napastnikowi i zapłacili za to życiem.

Jest z nami od kilku dni i zostanie, niestety, co najmniej do Świąt: gołoledź. Daje się we znaki kierowcom i pieszym. Nic nie dają zimowe opony, nic nie daje sól sypana na ulice i chodniki. Jak walczyć ze zdradliwą lodową warstewką i czy w ogóle jest na nią rada?

Na wschodzie - bez zmian. Minister Radosław Sikorski był w Moskwie, ale wrócił z tym co zawsze, czyli z zapewnieniem, że gdy tylko skończy się rosyjskie śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej, wrak zostanie nam oddany. Szef naszej dyplomacji rozmawiał ze swoim rosyjskim odpowiednikiem. Siergiej Ławrow - bez owijania w bawełnę - powiedział, że w kwestii wraku samolotu nie zamierza słuchać głosu Unii Europejskiej. Sukces to więc czy porażka?

Ona jest piękna i młoda, on - ma nazwisko, pieniądze i apetyt na władzę. Łączy ich miłość... oczywiście. Silvio Berlusconi rozpromieniony mówi, że już nie będzie samotny, bo zaręczył się z Francescą Pascale. Jak sam ją przedstawił, młodszą tylko o 49 lat. Wiecznie młody Silvio szykuje się do żeniaczki, ale problem w tym że jeszcze się nie rozwiódł z żoną numer dwa.

Ciekawe czemu akurat rocznica stanu wojennego tak uaktywniła naszych polityków, ale robili wczoraj wszystko, by się pokazać i to z jak najlepszej strony. Lewica przypomniała o polskiej drodze do Unii, PiS maszerował i wzywał do walki, premier w spocie zachęcał do zgody, a Janusz Palikot niespodziewanie poszedł odwiedzić generała Jaruzelskiego w szpitalu. Zdjęcia z tego spotkania pokazaliśmy państwu wczoraj, gdy tylko nadeszły, dziś Arleta Zalewska zastanawia się po co to spotkanie.

Polska w strefie euro? Jeszcze nie, ale - jak mówi premier - czas na tę decyzję zbliża się nieubłaganie. Kto miałby ją podjąć - tu pierwszy znak zapytania, bo politycy w tej kwestii mocno podzieleni. Pojawił się więc pomysł referendum. Chcemy nowej waluty, czy nie? Świerczek.

Teraz wspomnienie innych wydarzeń z naszej historii i lekcja dokąd może prowadzić polityczna nienawiść. 90 lat temu w Belwederze Józef Piłsudski przekazał władzę pierwszemu prezydentowi odrodzonej Rzeczpospolitej, Gabrielowi Narutowiczowi. Atmosfera w kraju gęstniała jednak z każdym dniem. Zarzucano mu, że jest przybyszem ze Szwajcarii, nie zna Polski i że został wybrany przy wsparciu Żydów. Był prezydentem tylko 5 dni. 16 grudnia 1922 roku zginął od kul prawicowego zamachowca.

Jak oryginalnie i twórczo spędzić święta? Może zdobywając kolejny wierzchołek Korony Ziemi. Poznaniak, Bartłomiej Wróblewski, o którym mówiliśmy już państwu wiosną, Wigilię planuje spędzić w drodze na szczyt masywu Vinsona na Antarktydzie. Jeśli się uda - do pełni szczęścia zostanie mu zdobycie tylko Mount Everestu. Wspinacza-amatora - na co dzień wykładowcę akademickiego - spytaliśmy, jak organizuje się wyprawę na lodowy kontynent.

Wiele ważnych słów padło wczoraj z ust Jarosława Kaczyńskiego. Ważnych, bo teoretycznie niebezpiecznych. Nasza niepodległość jest rozkradana, nie jesteśmy krajem suwerennym ani wolnym - mówił prezes PiS. Wielu - słuchając tego - pukało się w głowę. Jak więc jest z tą naszą Polską? Przekaz prezesa PiS uważnie przestudiował Michał Tracz.

Kataryniarz nie ma łatwego życia. Potrafi je zatruć policja, straż miejska i sądy. Pan Piotr, zawodowy kataryniarz z kompletem, jak się do niedawna wydawało, zezwoleń i dokumentów, pracuje na warszawskiej starówce. On gra, jego papuga ciągnie losy, raz po raz trzeba dać fanta. I właśnie o tę loterię i te nagrody się rozchodzi. Szykuje się nawet sprawa w sądzie, choć wina kataryniarza nie dla wszystkich jest oczywista.

Miliony sztuk broni i trudne do policzenia ilości amunicji wciąż straszą w postsowieckich arsenałach. Na mocy międzynarodowych umów trzeba je zniszczyć, ale ani Rosja, ani Ukraina, nie mają na to dość pieniędzy. Do akcji wkracza więc NATO.