Polska i Świat

Polska i Świat

W Pekinie - szaro, buro i ponuro. Nie ma co liczyć na słońce nawet wtedy, gdy chmury się rozejdą. Bo nad miastem unosi się smog - gęsta warstwa zanieczyszczeń. Normy przekroczone są kilkadziesiąt razy, mało kto chodzi bez maseczki na twarzy, a i tak do szpitala z powodu duszności zgłasza się niemal dwa razy więcej osób niż zwykle.

Młode, piękne i gołe w środku dnia, na placu Świętego Piotra, pod słynnym papieskim oknem, w którym Benedykt XVI odprawiał modlitwę. Cały świat widział, cały świat zapamiętał, ale nie cały świat popiera ukraińskie feministki, które w taki właśnie sposób protestowały przeciwko papieżowi i Kościołowi. Tym razem chodziło o zgodę na małżeństwa osób tej samej płci. Ale spraw, na które dziewczyny się nie godzą, albo odwrotnie: o które walczą, jest więcej. Wystarczy poczytać co wypisują na własnych ciałach.

Massoud Hasani - niełatwe to nazwisko, ale może warto je zapamiętać, bo kto wie - być może to przyszły laureat pokojowej nagrody Nobla. Pochodzi z Afganistanu, dobrze więc wie co oznacza okrucieństwo wojny. To zresztą skłoniło go do wymyślenia urządzenia do rozminowywania ziemi. Co ciekawe wpadł na nie, przyglądając się dawnej dziecięcej zabawce.

Pękają domy na warszawskiej Pradze. To przez metro - mówią ich mieszkańcy, na co budowniczowie drugiej linii podziemnej kolejki odpowiadają: domy pękały tu już wcześniej. Sprawa prawdopodobnie skończy się w sądzie, co budowę metra może jedynie podrożyć i opóźnić. Podobnie ma się naprawa tunelu Wisłostrady. Kierowcy mieli nim już jeździć. Nie jeżdżą i nie wiadomo, kiedy pojadą.

Roman Giertych kontratakuje. Napisał list do przełożonego ojca Tadeusza Rydzyka, w którym zażądał przeprosin i jednocześnie przyłożył zarówno ojcu dyrektorowi, jaki i PiS-owi. Według niego, gdy PiS i LPR tworzyły jedną koalicję, Rydzyk starał się o wielomilionowe kontrakty rządowe na inwestycje geotermalne w Toruniu. I - jak zarzuca mu Giertych - żeby nie narazić się partii Kaczyńskiego, odpuścił sprawy ideologiczne. W polityce zawrzało, ale wnioski powinien wyciągnąć z tego przede wszystkim PSL, który teraz stara się wkupić w łaski ojca dyrektora i jego mediów.

Jest nazywana sejmową prokuraturą i coś w tym jest. Komisja odpowiedzialności konstytucyjnej przeanalizuje, przesłucha i zdecyduje, czy Jarosław Kaczyński i Zbigniew Ziobro staną przed politycznym sądem, czyli Trybunałem Stanu. Obaj reagują na to uśmiechem - być może wymuszonym, być może szczerym. Ale komisji bagatelizować nie mogą. Jeśli zostaną wezwani, muszą się przed nią stawić.

Prawo serii czy zbieg okoliczności? Zaledwie cztery dni po wydarzeniach w Sanoku, podobna akcja i podobny dramat w Warszawie. W czasie rodzinnej awantury, policjant ze stołecznych kryminalnych rani żonę, po czym zamyka się w mieszkaniu na Pradze. Na osiedle zjeżdżają się antyterroryści, snajperzy i negocjatorzy. Wiadomo, że mężczyzna ma broń i doskonale wie jak skutecznie jej użyć. Policja tym razem nie czeka długo, a i tak wewnątrz znalazła zwłoki mężczyzny.

W ciągłym oczekiwaniu na sukcesy piłki kopanej warto spojrzeć na piłkę kopano-rzucaną, która zupełnie niepostrzeżenie ma się coraz lepiej i pod względem liczby trenujących zawodników jest już drugą grą zespołową w Polsce. Tylko patrzeć, gdy na Narodowym będziemy mieć finał Superbowl. Na razie powstaje polska kadra w futbolu amerykańskim. Jest już gotowy biało-czerwony strój, a niebawem pierwszy międzynarodowy mecz.

Rok po katastrofie Costa Concordia wciąż leży u wybrzeży malowniczej włoskiej wysepki. Tymczasem kapitan tego luksusowego wycieczkowca wciąż czeka na proces i jest głównym podejrzanym, choć szukanie winnych jeszcze się nie skończyło. Z kolei ci, którzy wyszli z katastrofy tego statku, wciąż do siebie dochodzą. Rocznica wypadku już w najbliższą niedzielę.

Jedyne takie miejsce w Polsce, gdzie z bliska można podziwiać to, co najczęściej wisi wysoko nad głowami. Neony powoli znikają z polskich miast, ale by nie znikły zupełnie, na warszawskiej Pradze powstało ich muzeum. Już jest na co popatrzeć, a ekspozycja ciągle się powiększa.

Nie ma takiego kraju, w którym antyterroryści byliby w każdej, nawet najmniejszej jednostce policji. Ale dziwi trochę, że do Sanoka musieli przyjechać specjaliści aż z Warszawy. Jak wyposażona i w ludzi, i w sprzęt jest nasza policja?. Ilu mamy antyterrorystów, snajperów i kiedy wkraczają oni do akcji?

Jest w tym pewien paradoks, że osoby niepełnosprawne przekraczają kolejne granice, by udowodnić coś nam, pełnosprawnym ludziom. Tym razem przykuta do wózka artystka nurkuje. I pokazuje całą sobą, ile daje to jej radości, jak bardzo jest jej to potrzebne i jak niewiele w sumie trzeba, by znikły te pozorne, według niej, ograniczenia. Wszystko jest w naszych głowach - mówi. Tu zaczynają się granice, ale i tu mogą się skończyć.

Wiedzieli, że jest uzbrojony, niebezpieczny i że jest z nim 17-latka, której może stać się krzywda. Dlatego próbowali nawiązać z nimi kontakt, negocjować. Udało się tylko raz - kobieta powiedziała, że zostaje w mieszkaniu. A potem była już tylko głucha cisza. Gdy policjanci postanowili działać i sforsowali drzwi do mieszkania, oboje nie żyli. Była pierwsza w nocy. Kiedy zginęli i jak - odpowiedzi na te pytania ma dać sekcja zwłok.

CBA za PiS-u kontra to dzisiejsze. Słowa sędziego Igora Tulei poruszyły strunę, która ciągle brzęczy. Pytanie, który dźwięk jest fałszywy, a który nie. Sędzia ma zastrzeżenia do pracy tej służby za czasów Mariusza Kamińskiego. Mariusz Kamiński zarzuty odrzuca i składa wniosek o postępowanie dyscyplinarne dla sędziego. A nowe CBA przeszłość tej służby najchętniej by wymazało. Ze strony internetowej się udało. Z pamięci i sądowych akt - nie.

Oblężenie w Sanoku. Na dachach bloków snajperzy, w gotowości antyterroryści, a na łączach negocjatorzy.

Teraz wyjątkowo ludzka twarz polityków. Gdy trzeba, przestają fałszować i zaczynają grać razem z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. W tym roku będzie podobnie. Wielu coś na aukcje Jurka Owsiaka podarowało. Ale zaskakująco wielu z nich podarowało samych siebie.

Niezbyt wesołe jest życie staruszka w Polsce. Im bliżej tegoroczny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i im więcej uwagi poświęcamy opiece nad osobami starszymi, tym smutniejszy obraz się maluje. Brakuje lekarzy geriatrów, zdecydowanie za mało jest oddziałów geriatrycznych, zbyt mało łóżek jest na tych, które istnieją i ciężko nakłonić szpitale do ich rozbudowy. Bo opieka nad seniorami należy do najdroższych.

Ministerstwu bardziej chodzi o nasze bezpieczeństwo. Nam najprawdopodobniej o to, by fotoradarów było jak najmniej. Tak czy owak akcje i ministerstwa transportu i niezależnie TVN24, cieszą się sporym zainteresowaniem. Kierowcy, nasi widzowie, wskazują miejsca, gdzie znaki wprowadzają zamieszanie, gdzie oznakowanie drogi jest złe, gdzie fotoradar powinien stać, a skąd powinien zniknąć. I tych ostatnich uwag jest najwięcej.

Jedną z poszlak, mogących pogrążyć oskarżoną Katarzynę W. jest zawartość jej komputera i telefonu komórkowego. Jakie strony oglądała, czego szukała, dokąd dzwoniła i którędy się przemieszczała. Wszystko to przeanalizowali śledczy i na tej podstawie odtworzyli prawdopodobny sposób myślenia, planowania i działania matki półrocznej Madzi. Jakie ślady pozostawiamy w sieci tej internetowej i tej komórkowej?

Polski komandos na czele wszystkich jednostek specjalnych w Afganistanie. To niesamowity awans i równie wielka odpowiedzialność. Komandor Dariusz Wichniarek, do tej pory dowódca jednostki specjalnej Formoza, będzie mózgiem najbardziej tajnych i niebezpiecznych akcji sił specjalnych na tym niełatwym terenie. Wyżej jeszcze nikt z naszych nie zaszedł. Dlaczego jemu się udało? Powodów jest wiele.