Polska i Świat

Polska i Świat

Komunistyczna Korea Północna zrywa zawieszenie broni z Koreą Południową, odcina telefoniczną gorącą linię i znowu grozi - tym razem ostrzej niż wcześniej. Zapowiada bowiem, że użyje sił zbrojnych przeciwko Zachodowi. Żeby było straszniej pokazuje propagandowe filmy, na których widać rzekomą potęgę armii. Rzekomą, bo - gdy się przyjrzeć bliżej - widać obrazy znane z muzeów.

Konklawe, które ma wybrać następcę Benedykta XVI rozpocznie się we wtorek, 12 marca. Szanse na to, że jeszcze tego samego dnia poznamy nowego papieża są niewielkie, ale początek konklawe bez wątpienia ten moment zapowiada i zbliża. Głowę Kościoła Katolickiego wybierać będzie 115 kardynałów z całego świata. Z Polski jedzie ich czterech: kardynałowie Nycz, Dziwisz, Grocholewski i Ryłko.

Jest idea, jest człowiek z pieniędzmi, jest również problem z sąsiadami. Francuski wytwórca wiatrakowców uznał, że Paryż to nuda i przeniósł fabrykę pod Warszawę. Dał ludziom pracę, chce się rozwijać, a do tego potrzebne jest lądowisko. I choć wiatrakowce są cichsze od traktora, mieszkańcy wioski - ze względu na hałas - nie chcą o lądowisku słyszeć... czyli witamy w Polsce.

"Kocham cię szycie", czyli moda na to, by nosić się modnie, ale po swojemu. W firmach produkujących maszyny do szycia kryzysu nie widać. Od dawna nie sprzedawały się tak dobrze. Polki szyją dla siebie i swoich bliskich, po to żeby zaoszczędzić, mieć coś oryginalnego albo zwyczajnie się wykazać.

Dwa lata mijają od potężnego trzęsienia ziemi i fali tsunami, która zalała północną Japonię, uszkadzając elektrownię atomową Fukushima. Przesiedlono pół miliona ludzi, a teren w promieniu 20 km od elektrowni nie nadaje się do zamieszkania. Mimo to ewakuowani mogą w każdej chwili zobaczyć jak wyglądają zniszczone tereny.

Teraz w "Polsce i Świecie" lekcja medycyny i przypadek, który rzadko się zdarza - i rzadko kiedy kończy się tak szczęśliwie. Amerykanka w wypadku samochodowym doznała wewnętrznej dekapitacji. Mówiąc wprost: kobiecie zerwały się wiązadła, łączące głowę z kręgosłupem. Na szczęście rdzeń kręgowy i skóra na szyi były całe, dzięki czemu lekarze mogli kobietę uratować.

Mistrzowie oddają medale, niektórzy nawet podejmują głodówkę. Desperacja, ale z drugiej strony jeśli ten protest nic nie da, zapasy wypadną z listy dyscyplin olimpijskich. A na to zgody nie ma - mówi między innymi Andrzej Supron i zapowiada walkę do końca.

Kłopoty Modlina blakną, gdy zestawi je się z problemami budowanego wciąż głównego lotniska Berlina. Budowanego od lat tak, że końca wciąż nie widać. Na liście usterek aż 20 tys. pozycji. Ich naprawianie potrwa i pożre kolejne miliardy euro. Gdzie się podziała niemiecka solidność.

Trzeba mieć ogromnego pecha, by zrobić sobie taką krzywdę, ale też trzeba mieć nadzwyczajne szczęście, by - mimo to - nic sobie nie uszkodzić. Młody mężczyzna ze śrubokrętem wbitym w czoło zgłosił się do lekarzy w Białymstoku. Ci natychmiast go zoperowali i ogłosili, że poza raną na skórze, nie ma żadnych uszkodzeń.

Cud techniki sprawił, że kandydat PiS na premiera był dziś w Sejmie w dwóch postaciach - realnej i wirtualnej. Piotr Gliński siedzący na sejmowej galerii słuchał Piotra Glińskiego przemawiającego z mównicy. Jak to możliwe? Jarosław Kaczyński zastosował fortel zupełnie do niego niepodobny.

Nie ma już żadnych szans na uratowanie polskich himalaistów - przyznaje szef wyprawy na Broad Peak. "Maciek prawdopodobnie gdzieś wpadł a Tomek pozostał po chińskiej stronie..." - relacjonuje ze smutkiem w głosie Krzysztof Wielicki. Przez lunetę wciąż wypatruje kolegów, ale istotnie musiałby się zdarzyć cud nad cudami, żeby wyszli jeszcze z tego cało.

Legenda kruszy się coraz bardziej. Oscar Pistorius miewał problemy z alkoholem i agresją - mówią jego znajomi. Na jaw wychodzą też sytuacje, które mają to potwierdzać, a które wcześniej albo tuszowano, albo bagatelizowano. Sportowiec ponoć nie ruszał się bez broni. Lubił ją mieć i lubił się nią chwalić. Lubił też wypić, a alkohol dodawał mu animuszu.

Jak wielkiej rzeczy dokonali i jak bardzo przy tym ryzykowali widać dopiero dziś, gdy już nikt o zdobyciu szczytu nie mówi. Teraz najważniejsze jest życie naszych himalaistów. Dwóch z nich zaginęło. Nie ma z nimi kontaktu od kilkunastu godzin, a to w Himalajach na wysokości ponad siedmiu tysięcy metrów, zimą przy mrozie dochodzącym do minus 45-ciu stopni może oznaczać dramat. Nadzieja ciągle się tli, zwłaszcza że w górach wszystko jest możliwe.

Konklawe może się zacząć lada dzień. Już niemal wszystko jest gotowe i prawie wszyscy kardynałowie elektorzy są na miejscu. To dla nich czas narad, rozmów i modlitwy. Nie spekulują i nie sugerują, przynajmniej publicznie, kto może zostać papieżem, bo wybór głowy Kościoła Katolickiego jest co prawda demokratyczny, ale zawsze tajny.

To solista, czyli jeden z najważniejszych członków zespołu Teatru Balszoj tak bardzo nienawidził swojego szefa, że zlecił okrutny napad na niego. W połowie stycznia dyrektor teatru Siergiej Filin został oblany żrącym kwasem. Ma poparzoną twarz, lekarzom po kilku operacjach udało się częściowo uratować jego wzrok. Dziś tancerz przyznał się, że to on wymyślił i zlecił atak na szefa.

W Busku Zdroju powstaje, dzięki prywatnym chęciom i pieniądzom, muzeum polskiej motoryzacji. W nim, w alei zasłużonych swoje miejsce mieć będą syrenki, warszawy, a nawet autobusy "ogórki". Wielkie otwarcie wiosną. Ale nasza kamera już tam była.

Ruch Palikota kontratakuje. Składa u marszałek Sejmu Ewy Kopacz projekt uchwały, wyrażającej dezaprobatę dla ostatnich kontrowersyjnych słów Lecha Wałęsy. I żeby wzmocnić przekaz, przesadza homoseksualnego posła Roberta Biedronia do pierwszego rzędu. Lech Wałęsa powiedział w TVN24, że miejsce gejów jest w ostatniej ławce, a najlepiej poza murami Sejmu. Lepiej więc, żeby nie oglądał jutrzejszych obrad.

Chciał rządzić Wenezuelą do 2031 roku, skończył w 2013. Hugo Chavez, charyzmatyczny i trudny do zdefiniowania przywódca tego kraju, nie żyje. Pokonał go nowotwór. Wenezuela płacze, bo choć Chavez był tyranem, wpompował w socjalną pomoc dla obywateli setki miliardów dolarów. Pieniądze pochodziły ze sprzedaży ropy, której Wenezuela ma mnóstwo i której zawdzięcza bliską przyjaźń z Kubą. To w jej szpitalach Chavez spędził ostatnie miesiące życia.

Problem i dylemat nie do pozazdroszczenia, ale prędzej czy później musiało do niego dojść. Dziecko w łonie surogatki okazuje się być poważnie chore. Rodzice dziecka z "usługi" rezygnują. Nie chcą dziecka, chcą aborcji. Surogatka odmawia, ale żeby urodzić, musi uciec do innego stanu w USA.

Brzuch pilnie strzeżony i jeszcze pilniej wypatrywany. Wielka Brytania oszalała na punkcie ciąży księżnej Kate. Paradoksalnie, im bardziej Pałac Buckingham na ten temat milczy, tym bardziej wokół toczy się o tym dyskusja.