Polska i Świat

Polska i Świat

Dramat w małej wiosce. Brakuje 1,5 mln złotych i winnych

Historia jak z prawdziwego filmu sensacyjnego, czyli wielka afera w małym Husowie na Podkarpaciu. Z banku mogło zniknąć około półtora miliona złotych. Pieniądze miała brać kasjerka. Kobieta kradła, bo prawdopodobnie chciała pomóc żonie byłego szefa i opłacić jej zagraniczne leczenie. Szef umarł, jego żona też a kasjerka popełniła samobójstwo. Teraz bank został ze sporym długiem. Część pieniędzy już oddał, ale wiele jest jeszcze do spłacenia.

Roaming znika z Unii Europejskiej

Jest pełne porozumienie. UE kończy z roamingiem. Ale dopiero za dwa lata. Oznacza to, że będąc za granicą, ale na terenie wspólnoty, za rozmowę czy przesyłanie danych zapłacimy tyle samo co w kraju. Projekt zacznie obowiązywać od połowy czerwca 2017, a już został okrzyknięty przełomowym.

Matematyczny kłopot maturzystów

Minister edukacji jest zadowolona z maturzystów i mówi: daliście radę. Oni uczucia mają mieszane, bo co czwarty z nich maturę oblał, a tylko co piąty może ją poprawić w sierpniu. Najgorzej poszło z matematyką.

Rewolucja w sądach

Od środy rewolucyjna zmiana w prawie karnym. Model rodem ze Stanów Zjednoczonych. Procesy będą toczyły się według nowych reguł. Sąd nie będzie prowadził własnego dochodzenia - to prokurator i obrońca stoczą na sali sądowej pojedynek na dowody. O tym, kto wygrał rozstrzygnie sędzia.

Bitwa o Śląsk

Ewa Kopacz kontra Beata Szydło. Kobiety walczą o Śląsk, pojedynek zacięty, bo premier przedstawia przyjęty przez rząd program dla Śląska, a jej polityczna konkurentka składa wyborcze obietnice. Daje zielone światło dla polskiego węgla i spotem PiS-u bije w PO.

Grecka gra va banque

Grecja staje nad przepaścią, bo w poniedziałek o północy wygasł program pomocowy dla Aten. Bruksela do ostatniej chwili wyciągała do niej rękę i dawała ofertę last minut, ale ta szła w zaparte i zamiast przyjąć pomoc, złożyła swoją propozycję - trzeciego programu.

Koszmar wreszcie się skończył

To była historyczna ucieczka. I skuteczna, ale do czasu. Dwóch groźnych przestępców zmyliło strażników i uciekło na wolność z jednego z najlepiej strzeżonych amerykańskich więzień. Głośno było o tym na cały świat. Jeden z bandytów został zastrzelony. A drugi postrzelony. Jeśli przeżyje, być może powie, jaki był ich plan. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Dron dla polskiej armii

Jest coraz więcej konkretów. To ma być nie tylko nowość, ale prawdziwa rewolucja. Na początek w jednostce w Mirosławcu, która zmieni nie tylko nazwę.

Turyści czy terroryści - kto wygra w Tunezji?

Skutek piątkowego zamachu to dla wielu Polaków przerwane wakacje i szybki powrót do kraju. Dla wielu, ale nie dla wszystkich. Bo są i tacy, którzy zagrożenie i pamięć o piątkowej tragedii starają się zignorować, mimo wszystko jechać, odpoczywać i nawet dobrze się bawić. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Kampanijny rozkład jazdy

Pociąg do polityki i wyborczy wyścig pań. Po tym, jak Beata Szydło kampanię PiS-u zaczęła w autobusie, premier Ewa Kopacz wsiada do pendolino. W weekend była w Trójmieście. W poniedziałek dotarła do Katowic. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Urlop pod specjalnym nadzorem finansowym

Banki zamknięte, bankomaty raz czynne, raz nie i niepewny ciąg dalszy. Grecja i Polacy w drodze na wakacje. Choć kraj jest jak bankrut, to dla turysty ciągle atrakcyjny. By z tych atrakcji korzystać, lepiej mieć przy sobie gotówkę. Bo karty kredytowe nie zawsze i nie wszędzie mogą wystarczyć. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Przenośne fotoradary do lamusa

To jedna z nowości na polskich drogach. Ale ponieważ obok takiego fotoradaru zwykle stał mniej lub bardziej widoczny strażnik miejski, to powstaje pytanie - co dalej z nim? Czym teraz będzie się zajmował i czy będzie miał za co? Materiał programu "Polska i Świat".

Biura podróży rezygnują z Tunezji

Po piątkowym zamachu w kurorcie Susa biura podróży wycofują ze swojej oferty wyjazdy do Tunezji i zapewniają, że ich klienci nie ucierpieli w wyniku ataku i będą ściągani do kraju w najbliższych dniach. A tych jest sporo, bo prawie 3 tysiące.

Dziś poznamy wyborcze plany Kukiza

Paweł Kukiz organizuje w sobotę zjazd swoich zwolenników w Lubinie. Na spotkanie trzeba było się zarejestrować przez internet. Grupa uzbierała się spora - ponad dwa tysiące osób. Zjazd jest ważny, bo na nim poznamy nie tylko plany na przyszłość Pawła Kukiza, ale i jego najbliższe otoczenie.

Seria zamachów

Zamachów dokonywano jeden po drugim. Kiedy ginęli turyści w Tunezji, już było wiadomo, że terroryści zaatakowali Kuwejt. Ładunek wybuchowy zdetonowano w szyickim meczecie, gdzie modliło się prawie 2 tysiące osób. Zamachowiec samobójca uderzył, kiedy wierni klęczeli. Zabił 25 osób i ranił ponad 200. Szok przeżyła też Francja. Niedaleko Lyonu najpierw nastąpił wybuch w zakładach gazowych, a później znaleziono ciało z odciętą głową, a przy nim islamistyczne sztandary.

Atak na turystów

Terroryści najpierw otworzyli ogień na plaży. Stamtąd przedostali się do dwóch hoteli. Zginęło co najmniej 37 osób. Wśród zabitych są turyści z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Belgii i Irlandii. To był szok, ludzie krzyczeli "biegnijcie do swoich pokoi". Niektórzy nie mieli szans, bo terroryści zaczęli do nich strzelać, kiedy Ci się opalali.

Wrak na dnie od 2 tys. lat

Wrak - sensacja. Wrak - tajemnica. Sensacja, bo na dnie morza leżał 2 tysiące lat. Tajemnica, bo dokładna jego lokalizacja nie została ogłoszona, by nie przyciągać nieproszonych gości. Wartość znaleziska jest bardzo duża, więc i potencjalne zainteresowanie może być ogromne.

Skąd agresja za kierownicą?

Wściekłość za kierownicą - kto z kierowców jej nie doświadczył. Jako dawca i biorca. Dlaczego tam i w takim natężeniu, i kto na nią jest bardziej podatny? Panie czy panowie? Do zjawiska można podejść naukowo.