Polska i Świat

Polska i Świat

Łukasz Kruczek był zawodnikiem, mówiąc delikatnie, przeciętnym. Skakał przez prawie 10 lat. Poza medalami na uniwersjadzie, nie odniósł większych sukcesów, zawsze był w cieniu Adama Małysza. Ostatecznie to jednak on został wybrany, by trenować swoich byłych kolegów z kadry. Apoloniusz Tajner miał wtedy mówić, że zwyciężyła "opcja tania i krajowa". Dziś Tajner obawia się, że ktoś Polaka podkupi.

Rodzicom pomaga w stolarni. Lubi też samochody, gry komputerowe, jednak to skoki zawsze były na pierwszym miejscu. Jan Ziobro jeszcze niedawno zbierał autografy od Adama Małysza. Dziś sam je rozdaje. A zaczął skakać w wieku siedmiu lat. Już wtedy niejednego zaskoczył.

Droga do olimpijskiego złota Kamila Stocha zaczyna się w najwyżej położonej miejscowości w Polsce, w Zębie. Gdy chodził do szkoły podstawowej, pierwsze narty - biegówki - podebrał siostrze. Wspólnie z kolegami usypywał koło rodzinnego domu małe skocznie i próbował skoków. Trenerzy już u nastoletniego Stocha widzieli zadatki na następcę Adama Małysza, ale skoczek zaczął wygrywać stosunkowo późno. Dziś nikt nie ma wątpliwości, że opłacało się czekać.

Jego wypowiedzi są nie mniej spektakularne niż jego skoki. Ale kibice kochają Piotra Żyłę, nie tylko za jego wypowiedzi. Z roku na rok zawodnik pnie się w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. W zeszłym sezonie po raz pierwszy w swojej karierze wygrał indywidualne zawody.

Czy senne koszmary mogą dać odpowiedź, jak leczyć stres bojowy u żołnierzy wracających z misji w Afganistanie? Analizą tego, co nie daje spać naszym żołnierzom, zajęli się psychologowie w Wojskowym Instytucie Medycznym.

Nie jest pewne, czy wejdzie w życie, a już budzi ogromne emocje. Zapowiedziany w Anglii i Walii zakaz palenia w prywatnych samochodach przewożących dzieci, w kraju gdzie prywatna własność ma status świętości, wielu oburza. Jego zwolennicy zwracają uwagę na ogromną szkodliwość wtórnego palenia, którego ofiarą padają najmłodsi.

To jedyna taka konstrukcja na świecie, a w roku swych 30. urodzin musi pracować z rekordową intensywnością. Londyńska bariera antypowodziowa na Tamizie jest nie tylko unikatem inżynieryjnym, ale i atrakcją turystyczną, a także bohaterką kilku znanych scen filmowych. Jak działa zapora i jak sprawdza się w czasie rekordowej powodzi?

Platforma Obywatelska po raz trzeci spróbuje wprowadzić ustawę o in vitro. Tym razem to jednak ostatnia ważna próba - jeśli się nie powiedziecie, nad politykami wisi konkretna groźba finansowych kar, bo Polska za długo zwleka z wprowadzeniem przepisów chroniących ludzkie tkanki i zarodki. Czy PO znajdzie w tej kwestii sojusznika?

Negatywne emocje w świecie polskich nart dały o sobie znać po wielkim triumfie Justyny Kowalczyk. Dotyczą jej pierwszego - słabszego - biegu w Soczi. Kiedy w sobotę Polka była szósta w biegu łączonym na 15 kilometrów, szef narciarskiego związku Apoloniusz Tajner ją skrytykował. Po jej złocie, posypały się żądania przeprosin.

Jacky Chamoun nie tylko uprawia wyczynowo sport, ale przede wszystkim promuje go w zachodnim stylu pozując do zdjęć... w nie całkiem kompletnym stroju. Zdjęcia do sieci wyciekły teraz, kiedy młoda Libanka, jako jedna z dwojga reprezentantów swego kraju, uczestniczy w igrzyskach w Soczi. Widać na nich znacznie więcej. No i się zaczęło.

Pomoc dla tego człowieka pogodziła skłóconych polityką przyjaciół z dawnej Solidarności, ale dopiero wejście w życie ustawy o świadczeniach dla działaczy demokratycznej opozycji w PRL będzie jej przypieczętowaniem. Ludzi, którzy ponad 30 lat temu otarli się o historię, a potem popadli w biedę jest kilka tysięcy. I to właśnie dla nich, takich jak Andrzej Bulc, państwo przygotowuje pomoc.

Kamil Stoch piątkowe kwalifikacje odpuścił, ale nie trening. Skoczył najdalej i tym samym w serii próbnej przed kwalifikacjami do jutrzejszego konkursu na olimpijskiej dużej skoczni zajął pierwsze miejsce. Niestety, zaraz po udowodnieniu swojego prymatu się schował. Na szczęście jego koledzy mieli coś do powiedzenia.

Taka rzecz zdarza się u nas, niestety, raz na pół wieku. Polska będzie miała drugi w historii odrzutowy samolot szkoleniowy dla pilotów wojskowych. Wysłużone, polskiej konstrukcji Iskry zastąpią Aermaki M-346. Włoska nazwa i producent kryją jednak tak naprawdę rosyjską konstrukcję.

Jedna ofiara, jeden sprawca, ale na miejscu zdarzenia dwa DNA. Ten niezwykły i rzadki przypadek medyczny był sporym wyzwaniem dla policyjnego śledztwa. Zagadkę mężczyzny oskarżonego o zabicie młodej kobiety udało się jednak rozwiązać.

Zmarł człowiek niezwykłej odwagi, wybitny Polak, który zawsze walczył by móc posiadać i wyrażać własne poglądy. Zbigniew Romaszewski - legenda opozycji antykomunistycznej, działacz Komitetu Obrony Robotników i Solidarności, w wolnej Polsce wieloletni senator. Miał 74 lata. Romaszewski trafił do szpitala kilka dni temu w wyniku komplikacji po zapaleniu płuc.

Wielka sportsmenka i ambitna kobieta - to o Justynie Kowalczyk wiemy od dawna. To, że ma swoje zdanie, potrafi iść pod prąd i jest nieustępliwa też już udowodniła. Sama potrafi się nazywać „Potrzepańcem” do kwadratu, deklaruje słabość do munduru i nienawiść dla polskiego narzekania. A jaka naprawdę jest największa gwiazda polskich nart?

Justyna Kowalczyk nie przejęła się urazem. Pobiegła po swoje i wygrała, a teraz z jej triumfu cieszy się cała Polska. Wielka radość panuje również w Soczi, a Rosjanie śpiewają na cześć naszej mistrzyni. Jest czego gratulować, bo po dzisiejszym występie Justyna wyrasta na najbardziej utytułowaną polską sportsmenkę po Irenie Szewińskiej: narodową dumę i legendę.

Choć nie jeden raz słyszeli o tragedii, to wędkarze i tak wchodzą na lód, żeby oddać się swojej pasji. Specjaliści ostrzegają, że lód jest zdradliwy i trudno ocenić jego grubość na dużej powierzchni. Szczególnie niebezpieczne są akweny przepływowe. Każdy wchodzi na lód na własną odpowiedzialność. Wędkarze ryzykują jak ekstremalni sportowcy.

Prokuratura sporządziła akt oskarżenia przeciwko byłemu ministrowi transportu Sławomirowi Nowakowi i w środę wysłała go do Sądu Rejonowego Warszawa-Śródmieście - poinformowała Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Pod znakiem zapytania stoi teraz jego start w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych. Im dłuższy proces, tym mniejsze szanse na powrót Nowaka na salony polityki.