Polska i Świat

Polska i Świat

Przygotowania w odosobnieniu

Dla przeciętnego turysty ceny w tym ośrodku do przystępnych nie należą. Za zwykły pokój z widokiem na miasto trzeba zapłacić prawie 700 złotych. Ale w tym przypadku cena nie ma żadnego znaczenia. Liczą się idealne warunki i spokój. To ma zagwarantować odpowiednie przygotowanie piłkarzy na Euro. Dlatego polska reprezentacja wybiera Francję i hotel-pustelnię.

Wraca sprawa policjantów z Olsztyna

Wraca sprawa brutalnych przesłuchań w olsztyńskiej komendzie policji. Liczba pokrzywdzonych wzrosła do trzydziestu. Policjanci biciem mieli wymuszać zeznania. Kilku funkcjonariuszy już usłyszało zarzuty. Teraz prokuratura chce przedłużenia śledztwa.

Breivik wraca do sądu

Anders Breivik, który pięć lat temu zabił 77 osób, wraca do sądu. Tym razem to nie jego oskarżają, a on oskarża Norwegię. Narzeka na łamanie praw człowieka i trzymanie go w izolacji. To nie pierwszy raz, kiedy warunki więzienne doskwierają Breivikowi. Wcześniej skarżył się na zimną kawę, stare gry komputerowe i brak kremu nawilżającego.

Wędrówka imigrantów

Imigranci mają dość. Opuścili obóz Idomeni na północy Grecji i ruszyli by przedostać się do Macedonii. Zdołali przejść alternatywna trasą omijając ogrodzenie wzniesione na granicy ale zatrzymało ich macedońskie wojsko i policja. Pytanie, czy zamknięcie granicy nie spowoduje przeludnienia w greckich obozach i czy takie rozwiązanie będzie dobre na dłużej?

Co dalej z wyrokiem Trybunału?

Nie ma publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego, ale są za to zawiadomienia do prokuratury, protest przed Kancelarią Premiera i wzajemne przerzucanie winy. Na szefową rządu za brak publikacji skarży się już kilka osób. Premier z prezydentem mówią nawet o kompromisie, ale politycznym. A politycy PiS twierdzą, że publikacji nie będzie, bo to tylko opinia, a nie wyrok.

W szpitalu zabrakło prądu, pacjent zmarł

Wina przed sądem karnym już stwierdzona. Teraz rusza cywilny proces o odszkodowanie. W grę może wchodzić kilkadziesiąt tysięcy złotych. Chodzi o śmierć pacjenta, który w Dzierżoniowie zmarł na stole operacyjnym, bo zabrakło prądu.

Syria zniszczona wojną

Żadne dziecko, które przeżyło ostatnie pięć lat, nie pozna nigdy Syrii, którą pamiętają jego rodzice. Szkoły, szpitale i parki zostały zniszczone - pisze we wstrząsającym raporcie UNICEF.

Wrocław: niezwykła operacja

Niezwykła operacja we Wrocławiu. 48-letni bezdomny, który z powodu odmrożenia stracił obie stopy, będzie mógł chodzić i to bez bardzo drogich protez. Jak sam mówi wszytko dlatego, że trafił pod opiekę mistrza świata w chirurgii.

Kompromis ws. TK możliwy?

Mimo opinii komisji weneckiej, a także każdej ważniejszej instytucji zrzeszającej ekspertów prawa w Polsce - PiS nadal nie zauważa wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Rząd mówi, że to problem Sejmu, wysyła opinie Komisji Weneckiej na Wiejską i milknie. Na sejmowych korytarzach używa się słowa kompromis. Ale nadal nie wiadomo, co zrobi prezydent i co zamierza Jarosław Kaczyński.

Macierewicz oskarża Rosję

Antoni Macierewicz sugeruje publicznie, że katastrofa smoleńska to akt terroryzmu. Do kontrowersyjnych wypowiedzi wiceszef już wszystkich przyzwyczaił. Problem w tym, że jak takie słowa padają z ust ministra obrony narodowej dużego kraju w Europie i nie ma na nie twardego dowodu, to nie kończy się na reakcjach tylko w Polsce.

Dziki do odstrzału

Ministerstwo środowiska bierze się za dziki. Jest ich zdecydowanie za dużo, a do tego niektóre są chore. Będzie prawdziwy i spory odstrzał, bo aż 40 tys. sztuk.

Waluś wyjdzie z więzienia?

Omal nie doprowadził do wojny. Najsłynniejszy polski zamachowiec może wyjść na wolność - sąd orzekł, że Janusz Waluś - polski emigrant skazany na dożywocie za dokonanie najgłośniejszego zabójstwa politycznego we współczesnej Republice Południowej Afryki - powinien po ustaleniu wysokości kaucji, zostać zwolniony warunkowo z więzienia.

Solarium również dla dzieci

Nie będzie zakazu korzystania z solarium dla dzieci. O taki zakaz od kilku lat apeluje Rzecznik Praw Dziecka. W poprzedniej kadencji Sejmu był nawet gotowy projekt ustawy, ale posłowie się nim nie zajęli. Obecny wiceminister zdrowia mówi, że  państwo nie może ingerować we wszystko.

Piłeczka po stronie rządzących

Teraz ruch należy do rządzących. Ci na razie zapewniają, że dokument będzie dokładnie analizowany, co nie oznacza, że rekomendacje zostaną przyjęte. Oficjalne stanowisko poznamy jutro. Opozycja na rządzących nie zostawia suchej nitki i jeszcze głośniej nawołuje premier Beata Szydło do opublikowania wyroku Trybunału i przestania rujnowania opinii o Polsce na arenie międzynarodowej.

PiS zabiera się za farmy wiatrowe

PiS zabiera się za farmy wiatrowe. Nowy projekt ustawy już jest, a w nim zapisy, które zdaniem branży wiatrowej mogą zablokować realizację nowych projektów. Czy będzie mniej wiatraków i zaczną się protesty?

Kogo jeszcze upominała Komisja Wenecka?

Komisja Wenecka opiniuje, ale nie egzekwuje. Jest jednak na tyle ważnym organem, że jej rekomendacje - jak zapewniał sam szef - zostały wdrożne w 90 proc. w poszczególnych krajach. Kogo KW upomniała, za co, kto i jak się zachował?

E-palacze trafią do palarni. 500 zł mandatu za publiczne palenie

E-papierosów używa blisko 2 miliony Polaków, w tym wielu nieletnich. Rząd chce to ukrócić i tworzy projekt, w którym e-papierosy mają być traktowane, jak zwykle wyroby tytoniowe. Jeśli przepisy wejdą w życie, to e-papierosów nie kupią niepełnoletni. Nie będzie można ich reklamować, sprzedawać przez internet oraz palić w miejscach publicznych.

5 miesięcy za niewinność

Kobieta spędziła 5 miesięcy w więzieniu, chociaż wcale nie powinna tam trafić. Najpierw padła ofiarą szajki wyłudzającej kredyty, potem stała się ofiarą wymiaru sprawiedliwości.