Polska i Świat

Polska i Świat

Idol polskiej prawicy, Wiktor Orban, zbiera cięgi za odmowę zajęcia stanowiska w sprawie kryzysu krymskiego i rosyjskiej agresji na terytorium Ukrainy. Na apel polityków - premier Węgier odpowiada krótkim oświadczeniem, które zaskakuje wszystkich - "nasz kraj nie jest częścią tego problemu". Dlaczego tak zachowuje się stawiany za wzór polityk?

Wśród polskich polityków odżyła dyskusja o przywróceniu powszechnego poboru do wojska i wzmocnieniu w ten sposób naszych sił zbrojnych. Polska armia po uzawodowieniu liczy bowiem niecałe 90 tysięcy żołnierzy - a wraz z rezerwistami - 110 tysięcy. Ale polityczne emocje budzi nie tylko zawieszony kilka lat temu pobór, a także morale polskiej armii.

Misja obserwatorów OBWE na Krym zatrzymana. Doświadczeni oficerowie - m.in. z Polski - mieli sprawdzić czy nie ma rosyjskiego wojska na półwyspie. 40-osobowa załoga została jednak zablokowana przy wjeździe na Krym.

Krym przyspiesza referendum, parlament głosuje za przyłączeniem do Rosji. Prezydent Putin zapowiada ułatwienie wejścia półwyspu w skład Federacji Rosyjskiej. W odpowiedzi na podjęte kroki Kijów zapowiada, że nie uzna ważności referendum w tej sprawie. Państwowa komisja wyborcza zamknęła dostęp do spisu wyborców mieszkańców Krymu. Separatystyczny rząd w Symferopolu idzie jednak dalej i mówi o przyjęciu na Krymie rosyjskiej waluty - bo Krym to już Rosja, a Ukraińcy to okupanci.

W związku z polityką Rosji, z pomocą Polsce i krajom nadbałtyckim spieszą Amerykanie. Pentagon podjął decyzję o wzmocnieniu NATO-wskiej operacji lotniczej na Litwie oraz zwiększeniu skali i przyspieszeniu ćwiczeń lotniczych w Polsce. Wszystko to ma pokazać Rosji, że NATO poważnie myśli o bezpieczeństwie swojej wschodniej strony.

Gabinety dentystyczne już nie starszą, ale mimo to 80 proc. z nas na wizytę przychodzi niechętnie i z drżeniem. Co niektórym nie pomaga też widza, ze mogą skorzystać ze znieczulenia. Inni by chcieli, ale są przekonani, ze leczyć zęby bez bólu można tylko w prywatnych klinikach. Efekt jest taki, że stan naszych zębów znacznie odbiega od przeciętnej europejskiej. Jak wyglądają zatem i gabinety i wizyty?

O nadchodzących wyborach w polskim Episkopacie. Równo za tydzień polscy biskupi katoliccy wybiorą swojego formalnego szefa. Choć jak zaraz wyjaśnimy, przewodniczący konferencji episkopatu nie jest wcale żadnym przełożonym dla biskupów diecezjalnych. Mimo to jego rola jest znacząca.

Brak działań ze strony Zachodu odbije się wszystkim czkawką, czyli mocny głos zza oceanu. Republikański senator John McCain alarmuje, że jeśli świat nie powstrzyma agresywnej polityki Władimira Putina, jego następnym celem może być Polska. Ostrzeżenie poważne, ale nie odosobnione. W podobnym tonie wypowiadają się też inni amerykańscy politycy i politolodzy, w tym Zbigniew Brzeziński, a prasa przypomina wystąpienia Putina z ostatniej dekady, w których wcale nie ukrywał swoich zamiarów. Tyle, że Zachód wolał ich nie brać serio.

Na Krym jadą obserwatorzy wojskowi OBWE. Doświadczeni oficerowie - między innymi z Polski - mają sprawdzać czy rzeczywiście - jak twierdzą Rosjanie - ich wojska na Krymie nie ma. Kto zatem z bronią i w mundurach - zajął w zeszłym tygodniu bazy ukraińskiej armii i floty? Rosjanie zaprzeczają, że to oni, ale na filmach i zdjęciach widać jednak dość szczegółów ich wyposażenia i umundurowania. A niektórzy - wręcz sami się przyznają.

Polityczne starcie o stosunki z Rosją i bezpieczeństwo Polski. Momentami było gorąco. Jedni przemówienia oklaskiwali, drudzy wychodzili z sali - bo choć wszyscy są zgodni, że pomóc Ukrainie trzeba to jednak wyścig który polityk jest bardziej antyrosyjski trwa. W tej politycznej dyskusji udało się jednak przez aklamację przyjąć uchwałę ws. solidarności z Ukrainą. W uchwale Sejm podkreślił m.in. nienaruszalność terytorialną Ukrainy i ocenił, że polityczno-wojskowe działania Rosji wobec tego kraju są "naruszeniem praw suwerennego państwa".

Wojna flagowa, czyli o tym co dzieje się na Ukrainie poza Krymem. Siedziba lokalnych władz w Doniecku znów pod kontrolą prorosyjskich działaczy. Sytuacja zmienia się dynamicznie. Jeszcze rano, regionalną administrację z ich rąk odbiła milicja. Przez moment na budynku widniała też ukraińska flaga. Po południu doszło jednak do kolejnego szturmu i zmiany warty.

Spojrzenie na krymski kryzys oczyma Rosjan z Kaliningradu. Tam, gdzie jeszcze w poniedziałek trwały pilnie zarządzone ćwiczenia trzech i pół tysiąca wojsk, oddziały są już z powrotem w koszarach, a przyjeżdżający masowo do Polski Rosjanie mówią, że szkoda byłoby gdyby kryzys na Ukrainie utrudnił im choćby zakupy. Ale pytani, bronią polityki Putina.

Sekretarz stanu John Kerry w Kijowie to do tej pory najwyraźniejszy symbol amerykańskiego poparcia dla nowych władz Ukrainy i zarazem sprzeciwu wobec agresywnej polityki Rosji. W Stanach Zjednoczonych głośno mówi się o sankcjach, już zerwana została współpraca wojskowa z Rosją, a polityka "resetu" czyli traktowanie przez prezydenta Obamę Rosji jako partnera a nie rywala wywołuje falę krytyki. Czy czeka nas teraz reset resetu?

Teraz głos sprzeciwu w sercu rosyjskiej propagandy. Dziennikarka anglojęzycznej stacji "Russia Today" po programie, ale wciąż na antenie, zdecydowała się wygłosić ostre oświadczenie, w którym sprzeciwiła się agresji Kremla na Ukrainę. Pytanie czy to głos odosobniony i czy rosyjskie społeczeństwo w pełni akceptuje poczynania Putina.

Teraz polskie myśliwce ćwiczące na wschodzie kraju. Zdjęcia internautów nie przestają budzić niepokoju, mimo że ministerstwo obrony wyjaśnia, że wszystkie widoczne teraz ruchy wojsk w Polsce to zaplanowane, rutynowe ćwiczenia. F-16 lądujące na cywilnych lotniskach tam, gdzie na co dzień ich nie widać, wywołują lawinę plotek i domysłów.

Poszli nieuzbrojeni naprzeciw wycelowanym w nich lufom. Ukraińscy żołnierze z brygady lotnictwa taktycznego w Sewastopolu pod wodzą swego dowódcy płk Jurija Mamczura chcieli wejść na teren zajętej przez Rosjan bazy. Szli z pieśnią na ustach i niosąc dwa sztandary: ukraińską flagę i sztandar swej jednostki z czasów ZSRR. Napięte negocjacje trwały cały dzień.

Na początek pierwsza od wybuchu kryzysu na Krymie konferencja prasowa prezydenta Władimira Putina. Rosyjski przywódca przez godzinę tłumaczył jak widzi wydarzenia na Ukrainie i rolę Rosji. Z jego słów wyłania się zupełnie inna wizja świata, w którym to uzbrojeni i szkoleni w Polsce bojówkarze z Majdanu obalili legalnego prezydenta dokonując zamachu stanu, a ten nie miał innego wyjścia, jak zwrócić się do Rosji o pomoc. Zapewniał też, że to nie rosyjscy żołnierze, a lokalne oddziały samoobrony są teraz na Krymie i bronią obywateli przed Ukraińcami.

Sytuacja na Ukrainie wg rosyjskich mediów. Tam, zamiast niemal wojennej retoryki, widać przede wszystkim atmosferę wojskowego pikniku - ludzie rzucają się na szyję rosyjskim żołnierzom, robią z nimi zdjęcia i częstują kanapkami.

Na wniosek Polski zbierze się we wtorek Rada Północnoatlantycka - ambasadorowie państw NATO spotkają w trybie artykułu 4. Traktatu Północnoatlantyckiego. Takiego spotkania domagał się prezydent Bronisław Komorowski. Co może zrobić NATO i jakimi siłami dysponuje, gdyby konflikt się zaostrzał?

Była bitwa na stadionie, mogą być bardzo poważne i kosztowne jej skutki. Skandalem zakończyło się spotkanie Legii Warszawa z Jagiellonią Białystok. Po pierwszej połowie mecz został przerwany - to efekt starć chuliganów, do których doszło na trybunach. Co czeka organizatora i kiboli?