Polska i Świat

Polska i Świat

Figura za wszelką cenę, czasami za cenę zdrowia, czyli niebezpieczne środki wyszczuplające, a w nich pochodne amfetaminy. W przebadanych suplementach diety znaleziono sibutramine - substancję hamującą co prawda apetyt, ale przy tym groźną dla układu krążenia. Spożywanie jej może wycieńczyć organizm i doprowadzić nawet do śmierci. Czy zawsze wiemy, co bierzemy?

Na uniewinnienie czekał 13 lat. Aleksander Broda, były generalny konserwator zabytków i były wiceminister kultury, oczyszczony z zarzutów korupcji, niegospodarności i przekroczenia uprawnień. Wszystko zaczęło się od dotacji na renowację unikatowego drewnianego spichlerza. Według prokuratury, była to bezużyteczna sterta desek, dziś to ozdoba podczęstochowskiego Olsztyna. Co musiał przeżyć człowiek, zanim uwierzono w jego zeznania?

Nie poprowadzi kampanii wyborczej do PE, ani polskiej delegacji w Europejskiej Partii Ludowej - to cena, jaką Jacek Protasiewicz zapłaci po wydarzeniach na lotniku we Frankfurcie. Tłumaczenia na nic się zdały, a szybko zorganizowana konferencja prasowa nie tylko nie ostudziła emocji, ale je podgrzała. Gra toczy się teraz o to, czy Protasiewicz w ogóle znajdzie się na listach wyborczych Platformy do europarlamentu. Partia ma je zatwierdzić do 22 marca.

Politycy, którzy od alkoholowego rozgłosu nie stronili. Swoje pięć minut miało niemal każde ugrupowanie. Scenariusz zawsze taki sam - kompromitujący występ, potem tłumaczenia.

Niezidentyfikowane umundurowane oddziały pojawiły się w okolicach lotniska w Symferopolu i Sewastopolu. Nieoficjalnie mówi się, że są to ludzie inspirowani przez Rosję. Władze Ukrainy twierdzą, że to one jednak kontrolują lotniska. Ukraińskie siły powietrzne na dobę zamykają przestrzeń powietrzną na Krymie, interweniują dyplomaci, szef brytyjskiej dyplomacji z wizyta do Kijowa leci w niedziele. Jest zatem wojna na nerwy i manewry.

Nietypowa interwencja policji, czyli kangur na siódemce. Na początku wszystkim było do śmiechu, bo zgłoszenia brzmiały nieprawdopodobnie. Na miejsce pojechał patrol policji i tu żarty się skończyły. Zwierzęta, które najprawdopodobniej chciano ukraść, uciekły z prywatnego ZOO. Niestety zginęły.

Po latach walki z cukrzycą jest szansa na nowe życie. Lekarze z Centralnego Szpitala Klinicznego MSW po raz pierwszy przeszczepili pacjentowi, który cierpiał na cukrzycę drugiego typu, trzustkę. Tylko przeszczep jest w stanie całkowicie go wyleczyć z choroby i ocalić kolejne zniszczone przez cukrzycę narządy.

Skandal na lotnisku we Frankfurcie z udziałem Jacka Protasiewicza. Europoseł PO był pijany, zachowywał się agresywnie wobec służb lotniska - tak donosi niemiecki "Bild". Poseł atak odpiera i przyznaje, że na lotnisku był, ale nie pijany, a niemiecki celnik go prowokował wielokrotnie używając słowa "raus". Tłumaczenia wiceszefa europarlamentu nie wszystkich przekonały. Jednym z nich jest premier Donald Tusk. Co dalej ze skandalem i Protasiewiczem?

Przez kilka miesięcy prowadziła tramwaj bez prawa jazdy. Straciła je rok wcześniej za spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu. Kobieta nadal pracowałaby jako motornicza - bo działała zgodnie z prawem - gdyby podczas kontroli trzeźwości nie przyszła pijana do pracy. Dopiero wtedy na jaw wyszła jej przeszłość. Dlaczego nikt o sprawie nie wiedział? Czy system jest dziurawy?

Janukowycz w Rosji, Ukraina ma nowe władze, a Krym nowego premiera. Siergiej Aksjonow to lider partii Rosyjska Jedność, który uznaje Wiktora Janukowycza za prawowitego prezydenta Ukrainy. Czasy trudne do rządzenia, bo Krym to punt zapalny. Do siedziby władz autonomii wdarli się rano zamaskowani napastnicy. W Symferopolu pełno milicji i organizujących się w oddziały zwolenników Rosji. Napięcie rośnie, a sytuację podgrzewa rosyjski minister spraw zagranicznych, który mówi wprost - będziemy bronić praw swoich rodaków w sposób "zdecydowany i bezkompromisowy. Warto więc wiedzieć, jakimi silami dysponują Rosjanie na Krymie.

Ścigany międzynarodowym listem gończym Wiktor Janukowycz oświadcza, że nadal czuje się pełnoprawnym prezydentem Ukrainy. Na jutro zwołuje konferencję prasową. Na pytanie odpowiadać będzie nie w kraju, a u sąsiada, w Rosji - tam znalazł schronienie, a o zapewnienie bezpieczeństwa prosi Władimira Putina. Zapewne zostanie tam dłużej, bo na Ukrainie zatwierdzono właśnie nowy rząd, który Janukowycza widzi nie w pałacu prezydenckim a przed sądem.

Biała plaża na Helu. Od strony Zatoki Puckiej, koło Kuźnicy i Jastarni, pełno styropianu. Skąd się wziął? Sprawa jest badana. Oskarżeń nie brakuje. Jedno jest pewne - zanieczyszczoną plażę trzeba jak najszybciej posprzątać, bo są groźne dla nadmorskiej przyrody. To nie będzie łatwe.

Po zwycięstwie na majdanie w Kijowie, próba sił na Krymie. Rosjanie domagają się przyłączenia go do Rosji. Chcą w tej sprawie referendum i przyznania im większej autonomii. Na przeciwko nich stają tamtejsi Ukraińcy i Tatarzy, którzy też walczą o swoje prawa. Nerwach Kijowa i Zachodu coraz mocniej gra Putin i stawia rosyjską bazę marynarki wojennej w krymskim Sewastopolu w stan gotowości.

Druzgocąca opinia działań Antoniego Macierewicza od jego dawnego przełożonego. Do dokumentu z 2007 roku dotarł portal tvn24.pl. Radosław Sikorski przesyłał prezesowi PiS krytyczną ocenę działań Macierewicza ws. wojskowego wywiadu i kontrwywiadu. Przygotował ją ekspert "polecony" ówczesnemu ministrowi obrony przez Zbigniewa Wassermanna. Ujawnienie dokumentu wywołało polityczną burzę. Sprawą zajęła się speckomisja, która chce sprawdzić, czy i jak na to pismo zareagował ówczesny premier.

Błąd chirurga mógł być przyczyną śmierci 36-letniej kobiety chorej na nowotwór. W jednym z łódzkich szpitali zamiast guza wycięto jej fragment trzustki. Kobieta zmarła, a w szpitalu zarządzono kontrolę. Sprawę bada też prokuratura. Ma sprawdzić, czy śmierć pacjentki to wynik poważnego błędu lekarskiego.

Czołowa polska biathlonistka wysuwa poważne oskarżenia. Krystyna Pałka twierdzi, że ktoś przed biegiem sztafetowym na igrzyskach w Soczi przestawił w jej karabinie przyrządy celownicze. Miało to być przyczyną słabego wyniku sportsmenki. Afera z olimpijskim karabinem Krystyny Pałki nabiera rozpędu. Czy mogło dojść do sabotażu? Biathlonistka ma swoją teorię. Kto ją podziela i co mogło się wydarzyć?

Urzędnicy robią co mogą, by na warszawskich drogach było luźniej. Tym razem wpadli na pomysł stworzenia wypożyczalni miejskich aut. System ma ruszyć na początku przyszłego roku. Miasto liczy, że kierowcy swoje auta porzucą i wypożyczą miejskie, a tym samym zmniejszą się w stolicy korki.

Biologicznie jest chłopcem, ale czuje się dziewczynką. Siedmiolatka z Hiszpanii walczy o swoje prawa. Wspierają ją i pomagają rodzice. Chcą, by ich dziecko było szczęśliwe. Sprawa nie jest łatwa, bo przeszkód wiele. Z problemem trzeba się jednak zmierzyć, na pewno nie bagatelizować. Jak zatem reagować, gdy dziecko źle się czuje we własnym ciele?

Restrykcyjna i zaskakująca ustawa w Arizonie. Właściciele firm mają prawo odmówić usług parom tej samej płci. Powód religijny - dla wielu niezrozumiały. Pary homoseksualne protestują, bo czują się jak obywatele drugiej kategorii i walczą o swoje prawa. Jak ta walka, rozgrywana na oczach całej Ameryki, może się skończyć? Kto będzie miał decydujący głos?

Monitoring znieczulicy w Kaliszu. Straż miejska publikuje nagrania, na których widać leżącego na chodniku mężczyznę i mijających go obojętnie przechodniów. Przypadek nie odosobniony. Reporter "Polski i Świata" przeprowadza podobny eksperyment. Wnioski są niepokojące. Dlaczego ludzie nie reagują, mimo że pomóc powinno się każdemu? Skąd w nas takie zobojętnienie?