Chrysler Building, słynny nowojorski wieżowiec w stylu art deco, zostanie sprzedany za 150 milionów dolarów - informuje CNN. To kilka razy mniej niż wynosiła poprzednia cena sprzedaży.
O transakcji jako pierwszy napisał "Wall Street Journal".
Drogi grunt
Od 2008 roku drapacz chmur jest w 90 proc. własnością funduszu inwestycyjnego Mubadala z Abu Zabi. Pozostałe 10 proc. należy do dewelopera Tishman Speyer. Fundusz zapłacił za swój udział 800 mln dolarów.
Nowym właścicielem wieżowca będzie RFR Holdings, nowojorska firma z branży nieruchomości. Nie wiadomo, kiedy umowa zostanie domknięta. Budynek został wystawiony na sprzedaż dwa miesiące temu.
Jak pisze CNN motywacją do sprzedaży budynku z tak ogromną stratą może być gwałtowny wzrost czynszu, jaki właściciele muszą płacić za grunt, na którym stoi wieżowiec. Należy on do nowojorskiej uczelni Cooper Union. Czynsz wzrósł z 7,75 mln dolarów w ubiegłym roku do 32,5 mln dolarów w obecnym. Od 2028 roku wzrośnie jeszcze bardziej - do 41 mln dolarów.
Tymczasem czynsz w samym budynku już nie rośnie tak szybko. Chociaż Chrysler Building jest charakterystycznym punktem orientacyjnym w mieście to konkuruje z nowszymi biurowcami z dużymi oknami sięgającymi od podłogi do sufitu i z wieloma innymi udogodnieniami.
Symbol miasta
Chrysler Building jest symbolem Nowego Jorku i od dziesięcioleci stanowi nieodłączny element panoramy miasta. Oddany do użytku w 1930 roku 77-piętrowy wieżowiec (319 metrów) kojarzony jest nawet przez osoby, które nigdy nie odwiedziły metropolii. Charakterystycznym elementem budowli jest kopuła ostatniego piętra ze stali nierdzewnej, która układa się w kształt korony.
Wieżowiec pojawił się w wielu filmach, w tym "Men in Black 3", "Spiderman", "Armageddon" czy "Dzień Niepodległości".
Przez krótki okres Chrysler Building mógł szczycić się mianem najwyższego budynku świata. Tytuł ten stracił w 1931 roku, kiedy ukończono budowę Empire State Building. Co ciekawe, oba wieżowce położone są w centralnej części Manhattanu i dzieli je od siebie zaledwie kilkaset metrów.
Pomimo upływu prawie 90 lat Chrysler Building znajduje się w czołówce (8. miejsce) na liście najwyższych budynków w "Wielkim Jabłku".
Do 1953 roku budynek był siedzibą amerykańskiego koncernu samochodowego Chrysler. W 1997 roku przeszedł renowację za 100 mln dolarów.
Autor: tol / Źródło: CNN
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock