Warto ubezpieczyć dom lub mieszkanie przed nieprzewidzianymi wydarzeniami. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie mieszkaniowe? Co to jest zakres polisy? Czego ubezpieczenie nie obejmuje i czym są zdarzenia losowe? Wyjaśniamy.
Ubezpieczenie mieszkaniowe - dlaczego warto?
Nie ma wymogu ubezpieczenia mieszkania czy domu, tak jak ma to miejsce w przypadku OC samochodu - nieruchomości ubezpieczamy dobrowolnie. Warto jednak ubezpieczyć się od zalania czy włamania. Ale nie tylko - polisy mogą obejmować również pożary, uderzenia pioruna czy zerwany dach z powodu wichury.
Zdarza się, że konieczne jest wykupienie polisy na mieszkanie czy dom, tak jak ma to miejsce w przypadku zaciągania kredytu hipotecznego.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia mieszkaniowego?
Oprócz kosztu polisy, ważny jest też jej zakres, czyli co obejmuje ochrona i w jakich przypadkach otrzymamy świadczenie za szkodę. Ważne są również stawki - czyli ile pieniędzy dostaniemy, za jaki rodzaj szkody, a także w jaki sposób będzie wyceniana szkoda. Ponadto znaczenie mogą mieć również zniżki, które można otrzymać za pewne zabezpieczenia, np. drzwi antywłamaniowe czy monitoring wideo.
Ubezpieczenie mieszkaniowe - koszt
Najtańsze ubezpieczenia mieszkaniowe to koszt wielkości 50 zł miesięcznie, ale na ogół wysokość składki wynosi ok. 250-350 zł. Ostateczny koszt zależy od wielu czynników, w tym wielkości nieruchomości oraz tego, co chcemy ubezpieczyć.
Na koszt polisy może mieć też wpływ historia ubezpieczeniowa - czy w przeszłości było wypłacane odszkodowanie, a także piętro na którym jest mieszkanie - ubezpieczenie mieszkania znajdującego się na parterze lub ostatnim piętrze może być droższe.
Zakres ubezpieczenia mieszkaniowego
To, co chcemy ubezpieczyć i od jakiego rodzaju szkody jest kluczowe przy wyborze ubezpieczenia mieszkaniowego. Każde towarzystwo ma inny zakres ochrony, więc warto dobrze zapoznać się z ofertą - może się zdarzyć, że różne towarzystwa inaczej definiują zalanie czy kradzież z włamaniem. Oczywiście im większy zakres, tym wysokość składki jest wyższa.
Ubezpieczenie chroni mury i elementy stałe znajdujące się w domu czy mieszkaniu, chodzi tu o ściany działowe, instalację np. elektryczną czy wodno-kanalizacyjną, drzwi i okna, zamontowane na stałe urządzenia (np. grzejniki).
Polisę można rozszerzyć o mienie ruchome, m.in. o meble, sprzęt elektroniczny, sprzęt AGD, instrumenty muzyczne, odzież, biżuterię czy gotówkę.
Zdarzenia losowe
Jak już wyżej wspomnieliśmy, na wysokość składki ma wpływ zakres ochrony. A ten zależy od zapisów dotyczących zdarzeń losowych - warto zatem zapoznać się, o jakie zdarzenia może chodzić. Szkody spowodowane zdarzeniami losowymi można podzielić na dwa podstawowe rodzaje: spowodowane działaniem sił natury i działaniem osób trzecich.
Jeśli chodzi o siły natury, to są one na ogół podzielone według czterech rodzajów żywiołów: ognia, wiatru, ziemi i wody. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe mają właśnie te cztery grupy. Dla przykładu: trąba powietrzna wchodzi w zakres ryzyk związanych z wiatrem i występuję obok wichur i porywistych wiatrów.
Warto przyjrzeć się też definicji tych pojęć, bo zjawisko trąby powietrznej czy wichury może być sprecyzowane i mieć jasno określone parametry - np. prędkość wiatru zmierzoną przez najbliższą stację meteorologiczną.
Ubezpieczenie mieszkaniowe - odszkodowanie
Przy czytaniu umowy ważne jest, by zwrócić uwagę na wysokość odszkodowania za daną szkodę. Dom i mieszkanie to nie tylko mury, ale i inne elementy konstrukcyjne, czy też gromadzone przez lata nierzadko wartościowe przedmioty. Wszystko jest osobno wyceniane - ustalana jest maksymalna kwota, jaką można dostać w ramach odszkodowania.
Wyłączenia z ubezpieczenia
Każda polisa ma również zapisy dotyczące tego, czego nie chroni. Mogą to być na przykład dzieła sztuki, które trzeba ubezpieczyć oddzielnie.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock