Umowa deweloperska – czym jest i co powinna zawierać

Źródło:
TVN24 Biznes
Mieszkania bez wkładu własnego w Polskim Ładzie
Mieszkania bez wkładu własnego w Polskim ŁadzieTVN24
wideo 2/5
Mieszkania bez wkładu własnego w Polskim Ładzie. Projekt przesłany do komisjiTVN24

Podpisanie umowy deweloperskiej jest jednym z obowiązków przy kupowaniu nowej nieruchomości od dewelopera. To najważniejszy dokument zawierany z deweloperem, a jego podpisanie musi odbyć się u notariusza. Czym jest umowa deweloperska i co powinna zawierać? Na co zwracać uwagę podpisując taką umowę?

Umowa deweloperska jest zabezpieczeniem dla dewelopera i nabywcy.Umowa ta musi być zawarta notarialnie i zawierać wszystkie wymagane elementy.Odstąpienie od umowy deweloperskiej jest możliwe tylko w określonych sytuacjach.Od umowy deweloperskiej należy odróżnić opcjonalną umowę rezerwacyjną.

Umowa deweloperska jest rodzajem umowy przedwstępnej regulowanej ustawą z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny. Bezpośrednio i szczegółowo odnosi się jednak do umowy deweloperskiej ustawa z dnia 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, tzw. ustawa deweloperska.

Umowa deweloperska – co to jest?

Umowa deweloperska stanowi zobowiązanie dewelopera do wybudowania określonego budynku, wyodrębnienia lokalu mieszkalnego i przeniesienia jego prawa własności na nabywcę. W umowie tej dokładnie określone są też najważniejsze informacje dotyczące danego lokalu, cena, którą będzie musiał zapłacić nabywca, a także warunki dotyczące samej umowy.

Na jej podstawie deweloper zobowiązuje się więc do przekazania nabywcy w określonym terminie gotowego lokalu – mieszkania lub domu, natomiast nabywca do zapłacenia za ten lokal określonej kwoty. Przekazanie to odbywa się już w oparciu o kolejną umowę – umowę przyrzeczoną, przenoszącą prawo własności, gdy dany lokal będzie gotowy.

Umowa deweloperska jest tym samym rodzajem cywilnoprawnej umowy przedwstępnej, która zobowiązuje strony do zawarcia w przyszłości określonego, innego porozumienia. Należy pamiętać, że nie każda umowa zawierana z deweloperem jest umową deweloperską. W przypadku gotowego lokalu mieszkalnego podpisuje się już umowę dotyczącą przeniesienia własności, a nie jedynie zobowiązania do tego przeniesienia.

Umowa deweloperska – wzór

Umowa deweloperska jest ważną formą zabezpieczenia dla obu jej stron – dewelopera i nabywcy. Z tego powodu na mocy ustawy nałożony został obowiązek jej notarialnego podpisywania, jak również określono najważniejsze informacje, które musi zawierać umowa deweloperska. Należą do nich m.in.:

– określone stron umowy, data i miejsce jej zawarcia, – cena kupna nieruchomości wraz z terminami i wskazaniem, co cena ta obejmuje,  – informacje o nieruchomości, na której przeprowadzana jest inwestycja deweloperska, m.in. jej powierzchnia, stan prawny, właściciel, ewentualne obciążenia, – położenie nieruchomości i usytuowanie lokalu w obrębie nieruchomości, – informacje o lokalu, m.in. powierzchni, układzie pomieszczeń, standardzie prac i wykończenia przez dewelopera, – termin przeniesienia prawa własności na nabywcę, – numer pozwolenia na budowę, termin rozpoczęcia i zakończenia prac budowlanych, – warunki odstąpienia od umowy, wysokość odsetek i kar umownych.

Pełny wykaz informacji, które muszą znaleźć się w umowie deweloperskiej, znajduje się w art. 22 ustawy deweloperskiej. Brak którejkolwiek z wymaganych informacji jest powodem do zerwania takiej umowy.

Umowa deweloperska a kredyt

Chcąc kupić mieszkanie na kredyt kluczową kwestią jest uzyskanie tego kredytu od banku. Sprawdzeniem swojej zdolności kredytowej warto się zająć nawet przed rozpoczęciem przeglądania ofert nieruchomości

Jeżeli natomiast już po znalezieniu i wybraniu konkretnej oferty nabywca wciąż nie jest pewien otrzymania na nią kredytu, może się na taką ewentualność odpowiednio zabezpieczyć. Pierwszą możliwością jest podpisanie z deweloperem umowy rezerwacyjnej, o której piszemy w dalszej części tekstu. Drugą możliwością jest natomiast podpisanie umowy deweloperskiej z klauzulą zapewniającą prawo odstąpienia od umowy w przypadku nieuzyskania kredytu.  

Cesja umowy deweloperskiej

Cesja umowy deweloperskiej jest jedną z możliwości coraz częściej wykorzystywanych przez kupujących. Polega ona na sprzedaży i przeniesieniu praw do budowanego lokalu przez jednego nabywcę na drugiego. Sprzedaż ta może być wcześniej nieplanowana albo stanowić formę inwestowania na rynku pierwotnym nieruchomości.

Cesja wymaga zachowania formy notarialnej i skutkuje przeniesieniem pełni praw i obowiązków poprzedniego jednego nabywcy (cedenta) na drugiego nabywcę (cesjonariusza). Ponieważ cesja zazwyczaj ma miejsce na etapie budowy danego lokalu, jej przedmiotem nie jest jeszcze sam lokal, ale prawa do niego

Cesja umowy deweloperskiej wymaga zgody dewelopera wyrażonej w czasie lub już po podpisaniu umowy deweloperskiej. Deweloperzy nie zawsze przychylnie patrzą jednak na cesje – zarówno z obawy przed zmianą nabywcy, jak i przede wszystkim z chęci ograniczenia spekulacji własnymi ofertami. 

Koszt aktu notarialnego

Z zawarciem umowy deweloperskiej związana jest konieczność poniesienia kosztów notarialnych oraz kosztów dokonania zmian w księdze wieczystej nieruchomości. Koszty te są ponoszone po połowie przez dewelopera i nabywcę – wynika to bezpośrednio z ustawy deweloperskiej. 

Kosztem notarialnym jest przede wszystkim tzw. taksa. Jej wysokość jest uzależniona od wartości nieruchomości będącej przedmiotem umowy. 

Odstąpienie od umowy deweloperskiej

Warunki odstąpienia od umowy deweloperskiej są jednym z obowiązkowych elementów, które muszą znaleźć się w tej umowie. Obejmować muszą one również zasady zwrotu środków wpłaconych już przez nabywcę.

Odstąpienie od umowy deweloperskiej nie jest możliwe w dowolnym momencie, a jedynie w sytuacjach określonych w art. 29 ustawy deweloperskiej. Można dokonać takiego odstąpienia w ciągu 30 dni od podpisania umowy deweloperskiej, gdy:

– umowa deweloperska nie zawiera wszystkich wymaganych elementów, – deweloper nie dostarczył wymaganego prospektu informacyjnego, – prospekt informacyjny nie zawiera wszystkich wymaganych elementów, – informacje w umowie nie są zgodne z prospektem informacyjnym – chyba że zmiany te zostały wyraźnie opisane w samej umowie, – informacje w prospekcie informacyjnym są niezgodne ze stanem faktycznym i prawnym w dniu podpisania umowy deweloperskiej, – w przypadku nieprzeniesienia na nabywcę prawa do nieruchomości w określonym terminie.

W takich sytuacjach umowa uważana jest za niezawartą, a nabywca od niej odstępujący nie ponosi w związku z tym żadnych kosztów. Jeżeli natomiast żadna z wymienionych sytuacji nie miała miejsca, odstąpienie od umowy deweloperskiej może być niemożliwe. W takich przypadkach pozostaje próba negocjacji z deweloperem i liczenie się z poniesieniem kosztów m.in. w postaci utraconego zadatku.

Prospekt informacyjny

Sporządzenie prospektu informacyjnego dla potencjalnych nabywców jest jednym z obowiązków dewelopera. Prospekt ten jest bezpłatnym dokumentem, w którym znajdują się podstawowe informacje na temat dewelopera, prowadzonej przez niego inwestycji, a także lokalu będącego przedmiotem oferty.

Do prospektu informacyjnego załączony musi być także wzór umowy deweloperskiej, która miałaby zostać zawarta. Daje to nabywcy możliwość wcześniejszego zapoznania z jej zapisami jeszcze przed wizytą u notariusza, a także ewentualnych negocjacji dotyczących treści umowy.

Otrzymanie przez nabywcę prospektu informacyjnego odbywa się często jedynie na jego życzenie. Niezależnie od tego prospekt stanowi później załącznik do podpisywanej umowy deweloperskiej. 

Umowa rezerwacyjna

Od umowy deweloperskiej należy rozróżnić umowę rezerwacyjną. Ta druga podpisywana jest wcześniej i polega na zabezpieczeniu swojego prawa do podpisania umowy deweloperskiej. Umowa rezerwacyjna nie jest obowiązkowa – jej podpisanie zależy wyłącznie od obopólnej zgody stron. 

Również jej treść nie jest uregulowana tak precyzyjnie jak umowy deweloperskiej i może być dość swobodnie kształtowana przez podpisujących. Sednem umowy rezerwacyjnej jest jednak dokonanie na określony czas rezerwacji, a więc prawa pierwszeństwa nabycia, określonego lokalu mieszkalnego. Może być zawierana zarówno w przypadku nieruchomości na rynku pierwotnym, np. na czas czekania na pozytywną decyzję kredytową, jak też na rynku wtórnym, np. w przypadku trafienia wyjątkowo korzystnej oferty.

Umowa rezerwacyjna nie stanowi natomiast zobowiązania do sprzedania danego lokalu, ale do podpisania w określonym terminie umowy deweloperskiej. Tym samym w przypadku zawierania umowy rezerwacyjnej, dopiero po niej dochodzi do zawarcia umowy deweloperskiej, a dopiero na końcu umowy przenoszącej własność nieruchomości.

Umowa deweloperska – na co zwrócić uwagę?

Uchwalenie ustawy deweloperskiej znacząco ograniczyło możliwości deweloperów w zakresie nieuczciwych umów dawanych nabywcom do podpisu. Ustawa ta nie chroni jednak nabywców w pełni – wciąż konieczne jest sprawdzenie choćby tego, czy w umowie nie znajdują się postanowienia niezgodne z prawem.

Umowę deweloperską bezwzględnie należy także uważnie przeczytać przed podpisaniem aby upewnić się, że jej postanowienia są zgodne z ustnymi deklaracjami dewelopera. Na co jeszcze warto zwrócić wówczas uwagę?

Jedną z takich rzeczy są wszelkie zmiany dokonane przez dewelopera względem prospektu informacyjnego, które muszą zostać wyraźnie wyszczególnione w umowie deweloperskiej. Zmiany te potrafią mieć bardzo duże znaczenie dla potencjalnego nabywcy i dotyczyć m.in. warunków zabudowy czy podziału nieruchomości.

Inną ważną kwestią jest to, czy grunt na którym budowana jest nieruchomość, jest własnością dewelopera, czy też jest oddany w użytkowanie wieczyste. Ta druga sytuacja wiązać się będzie z dodatkowymi kosztami m.in. przyszłego przekształcenia nieruchomości we własność. Warto także przyjrzeć się zapisom dotyczącym kar umownych, zwłaszcza tych należnych od dewelopera – kary takie nie są obowiązkowe, ale ich brak ogranicza możliwości dochodzenia swoich praw przez nabywcę.

W przypadku kupowania gotowego lokalu istotne jest ponadto zwrócenie uwagi na metodę liczenia jego powierzchni, np. czy wliczana w nią jest powierzchnia zajęta przez ściany działowe. Ponieważ powierzchnia gotowego mieszkania prawie zawsze nieco różni się od planowanej, ważne są również zapisy dotyczące ewentualnych rozliczeń z tej różnicy.

Akty prawne: Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny, Ustawa z dnia 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

- Do dyskusji jest teza, czy pewne zawody trzeba będzie objąć ochroną przed wpływem ze strony sztucznej inteligencji – oceniła ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podczas konferencji w Warszawie.

Zawody pod "szczególną ochroną". Ministra komentuje

Zawody pod "szczególną ochroną". Ministra komentuje

Źródło:
PAP

Nawet 40 tysięcy złotych dopłaty do samochodu można będzie pozyskać w ramach programu Mój elektryk 2.0 - wynika z projektu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przedstawionego w poniedziałek do konsultacji. Środki z Krajowego Planu Odbudowy na dofinansowanie tak zwanych elektryków to ponad 1,6 miliarda złotych.

40 tysięcy złotych dopłaty. Jest propozycja

40 tysięcy złotych dopłaty. Jest propozycja

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa w październiku 2024 roku spadła do 4,1 procent rok do roku z 4,3 procent we wrześniu, a w ujęciu miesiąc do miesiąca wyniosła 0,4 procent wobec 0,3 procent w poprzednim miesiącu - podał Narodowy Bank Polski.

Inflacja bazowa. Najnowsze dane

Inflacja bazowa. Najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl

Działania podejmowane przez Google są przejawem nadużywania dominującej pozycji - napisał w stanowisku Związek Pracodawców Wydawców Cyfrowych (ZPWC). Chodzi o zapowiedziane przez spółkę testowe usunięcie treści publikowanych przez media informacyjne z wyszukiwarki, Google News i Discovera dla jednego procenta użytkowników.

"Przejaw nadużywania dominującej pozycji Google"

"Przejaw nadużywania dominującej pozycji Google"

Źródło:
tvn24.pl

Rząd zakłada przedłużenie obowiązywania ceny maksymalnej za energię elektryczną na poziomie niższym niż wynika to z zatwierdzonych taryf oraz zawieszenie pobierania opłaty mocowej dla odbiorców w gospodarstwach domowych w 2025 roku - wynika z wpisu w wykazie prac Rady Ministrów.

Co z cenami prądu? Znamy plany rządu

Co z cenami prądu? Znamy plany rządu

Źródło:
PAP

Ponad pół miliona przedsiębiorców złożyło już wniosek o wakacje składkowe - przekazał w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z przepisami nowa ulga, czyli miesięczne zwolnienie z obowiązku płacenia składek przysługuje tak zwanym mikroprzedsiębiorcom oraz osobom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą.

Nowa ulga dla przedsiębiorców. Lawina wniosków

Nowa ulga dla przedsiębiorców. Lawina wniosków

Źródło:
PAP

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów postawił spółce Jeronimo Martins Polska zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów w dwóch akcjach promocyjnych - podał w poniedziałek Urząd. Jeśli zarzuty się potwierdzą właścicielowi Biedronki może grozić kara do 10 procent obrotu.

Właścicielowi Biedronki grozi wysoka kara. Prezes UOKiK stawia zarzuty

Właścicielowi Biedronki grozi wysoka kara. Prezes UOKiK stawia zarzuty

Źródło:
PAP

Najwyższa Izba Kontroli złożyła w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Kamila Bortniczuka, byłego ministra sportu i turystyki w rządzie Zjednoczonej Prawicy - potwierdził rzecznik prasowy NIK Marcin Marjański.

NIK zawiadamia prokuraturę w sprawie Kamila Bortniczuka

NIK zawiadamia prokuraturę w sprawie Kamila Bortniczuka

Źródło:
PAP

Tydzień w szpitalu to tydzień dodatkowego urlopu macierzyńskiego dla rodziców wcześniaków. Projekt ustawy w tej sprawie będzie procedowany na najbliższym posiedzeniu Sejmu - zapowiedziała w poniedziałek ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Urlop dla rodziców wcześniaków. Ministra o projekcie

Urlop dla rodziców wcześniaków. Ministra o projekcie

Źródło:
PAP

System e-Doręczenia, umożliwiający otrzymywanie oraz wysyłanie pism urzędowych bez konieczności wychodzenia z domu, zacznie funkcjonować od 1 stycznia 2025 roku - przekazało w komunikacie Ministerstwo Cyfryzacji. W pierwszym etapie system doręczeń elektronicznych obejmie urzędy, firmy oraz zawody zaufania publicznego.

List polecony przez internet. Ważny komunikat

List polecony przez internet. Ważny komunikat

Źródło:
PAP

Płatności z faktur wystawionych w 2022 roku przedawnią się pod koniec bieżącego roku. Obliczenie ich łącznej wartości jest trudne, ale szacuje się, że łącznie to około 122 miliardy złotych - ocenia Kaczmarski Inkasso. Z badania na zlecenie firmy wynika, że problem z nieterminowymi płatnościami ma połowa MŚP.

"Część z tych należności może przepaść w sylwestra"

"Część z tych należności może przepaść w sylwestra"

Źródło:
PAP

Najem krótkoterminowy w wielu europejskich krajach jest powodem niezadowolenia lokalnych społeczności. Uważany jest za jedną z głównych przyczyn wysokich cen na rynku najmu. Szereg krajów już zdecydowało się na wprowadzenie ograniczeń prawnych, takich jak choćby konieczność uzyskania licencji czy maksymalną liczbę dni najmu mieszkania w tym systemie. Inne dopiero pracują nad takimi rozwiązaniami.

Fala rozlewa się na całą Europę. Kolejne państwa reagują

Fala rozlewa się na całą Europę. Kolejne państwa reagują

Źródło:
PAP

Napływ cudzoziemców na polski rynek pracy jest niezbędny do rozwoju gospodarczego - uważa Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Jego zdaniem problem najmocniej uderzy w przemysł. Za dziesięć lat do obsadzenia wszystkich stanowisk zabraknie około 400 tysięcy osób. Jednocześnie - jak stwierdził - sama imigracja czy aktywizacja zawodowa nie wystarczą, by poradzić sobie z narastającą zapaścią demograficzną.

Polsce grozi potężna luka na rynku pracy. "Zapaść"

Polsce grozi potężna luka na rynku pracy. "Zapaść"

Źródło:
PAP

Fizyczna obecność pieniędzy nie tylko wpływa na wydatki, ale powoduje powstanie silnego odczucia posiadania. To wynik badania przeprowadzonego w dwóch różnych kulturach i okresach.

"Rozstajemy się też z częścią siebie". Tak gotówka wpływa na ludzi

"Rozstajemy się też z częścią siebie". Tak gotówka wpływa na ludzi

Źródło:
PAP

Pekin jest teraz lepiej przygotowany na wojnę celną z USA niż w 2016 roku, kiedy Donald Trump rozpoczynał pierwszą kadencję prezydencką – ocenił brytyjski dziennik "Financial Times". W rywalizacji ze Stanami Zjednoczonymi Chiny mogą wykorzystać swoją pozycję głównego dostawcy surowców o krytycznym znaczeniu.

"Sygnały ostrzegawcze" ze strony Pekinu. "Chiny jeszcze nie dokonały prawdziwego odwetu"

"Sygnały ostrzegawcze" ze strony Pekinu. "Chiny jeszcze nie dokonały prawdziwego odwetu"

Źródło:
PAP

Honorowym dawcom przysługują dwa dni wolne od pracy – jeden w dniu oddania krwi, a drugi w dniu kolejnym. Poseł Bartosz Romowicz (Polska 2050 - Trzecia Droga) w interpelacji skierowanej do dwóch ministerstw napisał, że pracodawcy zwracają uwagę, że "niektórzy pracownicy nadużywają uprawnień" przysługujących im z tego tytułu. Odpowiedzi w tej sprawie udzielił wiceminister zdrowia Jerzy Szafranowicz.

Dodatkowe dwa dni wolne z zaskoczenia. Ministerstwo komentuje

Dodatkowe dwa dni wolne z zaskoczenia. Ministerstwo komentuje

Źródło:
tvn24.pl

Od początku października do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło ponad 100 tysięcy wniosków o świadczenie Aktywni rodzice w pracy, czyli tak zwane babciowe - wynika z danych ZUS.

Ponad sto tysięcy wniosków o nowe świadczenie

Ponad sto tysięcy wniosków o nowe świadczenie

Źródło:
PAP

Wielki port Chancay w pobliżu Limy, stolicy Peru, zbudowany, sfinansowany i kontrolowany przez państwową chińską firmę ma usprawnić transport towarów pomiędzy Azją a Ameryką Południową. Chińczycy zainwestowali w niego 1,3 miliarda dolarów. W czwartek otworzył go wirtualnie odwiedzający Peru przywódca Chin Xi Jinping.

Rewolucja w handlu. Nowy megaport

Rewolucja w handlu. Nowy megaport

Źródło:
PAP

Dzieci i młodzież potrafią wydać spore pieniądze na zakup wirtualnych skrzynek z nagrodami. Eksperci ostrzegają, że w ten sposób młodzi ludzie są wciągani w uzależnienie od hazardu. Działalność firm, które na tym zarabiają, umożliwiają luki prawne i przestarzałe przepisy. - Świat technologiczny bardzo przyspieszył, regulacje nie nadążają - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl prawniczka dr Justyna Grusza-Głębicka.

"Świat technologiczny bardzo przyspieszył, regulacje nie nadążają"

"Świat technologiczny bardzo przyspieszył, regulacje nie nadążają"

Źródło:
tvn24.pl

To jest duży problem, bo nawet jak machnę ręką i zapłacę ten rachunek, to nic to nie da. Będę co chwilę taki dostawać. Jak nie sześć, to dziesięć albo i sto tysięcy złotych - mówi w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Karolina, właścicielka mieszkania w Warszawie. Wcześniej dopłaty za wodę sięgały stu złotych, teraz dostała fakturę na kwotę sześćdziesiąt razy wyższą.

Sześćdziesiąt razy więcej za wodę. "Jak to jest możliwe?"

Sześćdziesiąt razy więcej za wodę. "Jak to jest możliwe?"

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o opodatkowaniu wyrównawczym - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Nowy podatek ma objąć kilka tysięcy firm.

Nowy podatek od stycznia

Nowy podatek od stycznia

Źródło:
PAP

W wieku 101 lat zmarł Olav Thon, potentat nieruchomości i turystyki w Norwegii. Był właścicielem kilkudziesięciu centrów handlowych i hoteli w północnej Europie. Jego majątek wyceniano na 25 miliardów koron (około 9,3 miliarda złotych).

Olav Thon nie żyje. Miał 101 lat

Olav Thon nie żyje. Miał 101 lat

Źródło:
PAP

W październiku 2024 roku przeciętny koszt wynajmu mieszkania w głównych miastach Polski osiągnął poziom 3634 złotych, co oznacza wzrost o 1,5 procent w porównaniu z wrześniem - wynika z raportu Otodom. Jednocześnie liczba wyszukiwań w październiku była o 8 procent niższa niż w poprzednim miesiącu.

"Właściciele mogą być otwarci na negocjacje"

"Właściciele mogą być otwarci na negocjacje"

Źródło:
PAP

Zaostrzenie kar dla kierowców, wprowadzenie nowego typu przestępstwa - organizacji i udziału w nielegalnych wyścigach samochodowych - oraz ograniczenie możliwości redukcji punktów karnych - takie zmiany szykuje rząd. - Po raz pierwszy wykraczają poza jeden kodeks, pod tym względem jest to podejście rewolucyjne - powiedział wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha.

"Rewolucja" dla kierowców. Wiceminister tłumaczy

"Rewolucja" dla kierowców. Wiceminister tłumaczy

Źródło:
PAP

Blisko 2,6 miliona Polaków zalega z płatnościami, ich zobowiązania we wrześniu zwiększyły się, osiągając najwyższy w historii poziom 86,5 miliarda złotych - wynika z raportu BIG InfoMonitor. Rekordzistą, jeśli chodzi o wartość zadłużenia, jest 68-letni mężczyzna z długiem wynoszącym 90 milionów złotych.

"Pogłębiają się stare problemy". Padł rekord

"Pogłębiają się stare problemy". Padł rekord

Źródło:
PAP

Gazprom całkowicie wstrzymał w sobotę rano dostawy gazu ziemnego do Austrii - potwierdziła rzeczniczka austriackiego koncernu energetycznego OMV Sylvia Shin w rozmowie z niemiecką agencją Deutsche Presse-Agentur. Kraj podjął stosowne środki zapobiegawcze i "zimą nikt nie zmarznie" - zapewnił już w piątek wieczorem kanclerz Austrii Karl Nehammer.

Rosyjski gigant wstrzymał dostawy gazu

Rosyjski gigant wstrzymał dostawy gazu

Źródło:
PAP

Rząd Rosji postanowił tymczasowo ograniczyć eksport wzbogaconego uranu do Stanów Zjednoczonych - przekazała w piątek agencja Reutera. Jak dodano, decyzja została podjęta na polecenie prezydenta w odpowiedzi na zakaz importu uranu ogłoszony wcześniej przez USA.

"Decyzja na polecenie prezydenta". Rosja reaguje na amerykański zakaz

"Decyzja na polecenie prezydenta". Rosja reaguje na amerykański zakaz

Źródło:
PAP