Wycena nieruchomości – jak wygląda i kto ją wykonuje? Koszt operatu 

Źródło:
TVN24 Biznes
Sadowski o wzroście rat kredytów hipotecznych
Sadowski o wzroście rat kredytów hipotecznychTVN24, Shutterstock
wideo 2/6
Sadowski o wzroście rat kredytów hipotecznychTVN24, Shutterstock

Wycena nieruchomości to próba profesjonalnego określenia jej realnej, rynkowej wartości. Niekonieczne jest to jednak cena, za którą daną nieruchomość będzie można kupić lub sprzedać. Jak wygląda i czemu służy wycena nieruchomości? Ile kosztuje jej przeprowadzenie?

●     Wycena nieruchomości jest próbą określenia jej realnej wartości rynkowej. ●     Wyceny dokonuje rzeczoznawca majątkowy, biorący pod uwagę całą dostępną dokumentację nieruchomości i jej otoczenia. ●     Rzeczywista cena nieruchomości może być różna od wyceny rzeczoznawcy – decyduje o niej nabywca. ●     Koszt wyceny nie jest stały i zależy przede wszystkim od nakładu czasu i pracy rzeczoznawcy.

Podstawą prawną przeprowadzania wyceny nieruchomości jest ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, a także rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 21 września 2004 r. w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego.

Wycena mieszkania

Wycena nieruchomości takiej jak mieszkanie, dom jednorodzinny czy niezabudowana działka jest urzędową próbą określenia jej realnej wartości rynkowej. Przeprowadzaniem wyceny zajmuje się uprawniony do tego rzeczoznawca majątkowy – tylko jego wycena jest dokumentem wiążącym w świetle prawa.

To, czy dana osoba posiada wymagane kwalifikacje rzeczoznawcze, sprawdzić można w Centralnym Rejestrze Rzeczoznawców Majątkowych. Określona przez rzeczoznawcę wartość nieruchomości, zwana operatem szacunkowym, stanowi najbardziej prawdopodobną cenę, za jaką można by było ją sprzedać. Faktyczna cena może okazać się jednak inna – potencjalni nabywcy nie zawsze patrzą na nieruchomość w ten sam sposób, co rzeczoznawca.

Na cenę transakcyjną nieruchomości ma wpływ również wiele zmiennych, których rzeczoznawca nie może wziąć pod uwagę, np. pośpiech sprzedającego, wartość sentymentalna albo potrzeba dokonania pomniejszych napraw czy remontów.

Operat szacunkowy

Wycena nieruchomości, czyli operat szacunkowy, przeprowadzana jest najczęściej na potrzeby banków, sądów lub urzędów. Instytucje te potrzebują znać aktualną, rynkową wartość nieruchomości między innymi przy okazji:

●     kupna nieruchomości na kredyt hipoteczny, ●     postępowania spadkowego, ●     podziału majątku podczas rozwodu, ●     egzekucji komorniczej, ●     ustalania odszkodowania za wywłaszczaną nieruchomość, ●     potwierdzania wartości nieruchomości na potrzeby urzędów.

Operat może być także pomocny, gdy chce się sprzedać daną nieruchomość, w praktyce nie jest on jednak wówczas tak ważnym argumentem – nieruchomość i tak sprzeda się jedynie za taką kwotę, jaką będzie gotowy zapłacić potencjalny nabywca. Najczęściej więc szybsze i prostsze przy ustalaniu ceny sprzedaży nieruchomości jest proste sprawdzenie cen w aktualnych ogłoszeniach sprzedaży podobnych nieruchomości.

Wygląd sporządzonego przez rzeczoznawcę operatu szacunkowego nie jest dowolny. Zawsze ma on formę pisemną, a jego kształt i treść są szczegółowo określone przepisami. W związku z tym powinien zawierać m.in.:

●     przedmiot wyceny, ●     cel wykonywania wyceny, ●     źródła danych o nieruchomości, ●     opis nieruchomości, ●     opis i analizę lokalnego rynku nieruchomości, ●     metody i techniki wykonania wyceny, ●     wyliczoną wycenę pieniężną.

Rzeczoznawca nieruchomości

Środki, jakimi uprawniony do tego rzeczoznawca majątkowy dokonuje wyceny nieruchomości, są określone przepisami prawa. Bierze on pod uwagę wiele elementów: nie tylko powierzchnię, wyposażenie i stan techniczny nieruchomości, ale również jej lokalizację, bezpośrednie otoczenie, przeznaczenie w miejscowym planie zagospodarowania terenu.

Rzeczoznawca zobowiązany jest również do przejrzenia wszelkiej dostępnej dokumentacji i danych, które mogłyby być pomocne przy dokonywanej wycenie. W tym celu przegląda on również zawartość ksiąg wieczystych, katastrów i innych urzędowych dokumentacji dotyczących nieruchomości i ich otoczenia.

Na podstawie zgromadzonych materiałów można wyróżnić trzy podstawowe podejścia w jego analizie i ustaleniu wyceny nieruchomości.

Podejście porównawcze, polegające na zestawieniu wycenianej nieruchomości z cenami rynkowymi za inne, porównywalne nieruchomości. Stosowane jest przede wszystkim w przypadku nieruchomości mieszkalnych. Podejście dochodowe, polegające na ustaleniu wysokości dochodów, jakie możliwe są do osiągnięcia obecnie i w przyszłości z wycenianej nieruchomości i prowadzonej na niej działalności. Stosowane jest przede wszystkim w przypadku nieruchomości komercyjnych. Podejście mieszane, polegające na połączeniu podejścia porównawczego i dochodowego w sposób najbardziej odpowiedni dla wycenianej nieruchomości.

Oprócz najczęściej spotykanej wyceny polegającej na ustaleniu wartości rynkowej nieruchomości, możliwa jest również wycena polegająca na ustaleniu jej tzw. wartości odtworzeniowej. Dokonuje się jej w sytuacjach, gdy dana nieruchomość nie może być przedmiotem umowy kupna-sprzedaży. Wówczas wyceny dokonuje się nie na podstawie ceny rynkowej, ale ceny gruntu oraz kosztu odtworzenia istniejących na nim zabudowań i urządzeń z uwzględnieniem stopnia ich zużycia.

Wycena nieruchomości - cennik

Koszt wykonania przez rzeczoznawcę majątkowego wyceny nieruchomości nie jest uregulowany przepisami. Ceny te kształtowane są przez siły rynkowe i przeważnie są do siebie zbliżone u rzeczoznawców w danej okolicy.

Należy pamiętać, że cennik przy wycenach nieruchomości nie jest jednak stały. Nieruchomości potrafią bardzo się od siebie różnić – pochodzić z rynku wtórnego lub pierwotnego, mieć różną wartość, znajdować się w różnych miejscach, mieć różny stan prawny czy określone, unikalne cechy.

W rezultacie ich wycena wymaga różnego nakładu czasu i pracy rzeczoznawcy – a właśnie te dwa elementy mają największy wpływ na koszt wyceny.

Wycena domu a wycena mieszkania

Najczęściej wycena nieruchomości to koszt kilkuset złotych i jest on niższy w przypadku mieszkań niż w przypadku domów. W przypadku domów z rozległą działką lub domów wielorodzinnych koszt wyceny najczęściej przekracza już tysiąc złotych. Dodatkowo płatne jest także przyspieszone wykonanie operatu szacunkowego.

Aby rzeczoznawca wykonał wycenę, potrzebne jest przygotowanie dla niego dokumentów dotyczących nieruchomości. O potrzebne dokumenty najlepiej pytać wybranego rzeczoznawcy, najczęściej wymagane są jednak:

●     akt notarialny nieruchomości lub wypis z jej księgi wieczystej, ●     wypis z rejestru gruntów, ●     mapa ewidencyjna dotycząca działki, ●     rzuty zabudowań, ●     wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzeni i pozwolenie na użytkowanie budynku – jeżeli istnieją.

W niektórych sytuacjach nie ma możliwości samodzielnego wyboru rzeczoznawcy i ustalenia z nim zasad współpracy. Przykładowo podczas ubiegania się o kredyt hipoteczny bardzo często okazuje się, że to bank wskazuje określonych rzeczoznawców, a co za tym idzie ma wpływ na cenę wykonania operatu szacunkowego oraz zestaw wymaganych dokumentów do przedstawienia.

Źródła:

Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 21 września 2004 r. w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny Ustawa z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Żaden miliarder nie zrobił więcej, by wesprzeć kandydaturę byłego prezydenta Donalda Trumpa niż Elon Musk - pisze CNN. Choć mogłoby się wydawać, że polityczna inwestycja najbogatszego człowieka świata już zaczęła zwracać się z nawiązką, to dla Muska nowa kadencja Trumpa może oznaczać też wyzwania.

"To prawdopodobnie najwięksi zwycięzcy wyborów"

"To prawdopodobnie najwięksi zwycięzcy wyborów"

Źródło:
CNN

W marcu, po kolejnej projekcji inflacji, w Radzie Polityki Pieniężnej może rozpocząć się dyskusja o obniżkach stóp procentowych. Może pojawić się taki wniosek - ocenił podczas czwartkowej konferencji prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.

Glapiński o obniżkach stóp procentowych. "Nie zdziwiłbym się"

Glapiński o obniżkach stóp procentowych. "Nie zdziwiłbym się"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej proponuje przesunięcie podwyżki zasiłku pogrzebowego - wynika z opublikowanego projektu ustawy. Według poprzednich założeń świadczenie miało wzrosnąć do 7000 złotych w ciągu 14 dni od momentu wejścia w życie regulacji.

Nowy plan w sprawie podwyżki zasiłku pogrzebowego

Nowy plan w sprawie podwyżki zasiłku pogrzebowego

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Eurostat opublikował najnowsze dane na temat wysokości zarobków w Unii Europejskiej. Średnia roczna pensja w krajach Wspólnoty wyniosła 37 900 euro (w przeliczeniu to około 164 tysięcy złotych). Oznacza to wzrost o 6,5 procent rok do roku. Jak na tym tle wypada Polska?

Unijna mapa zarobków. Ogromne różnice

Unijna mapa zarobków. Ogromne różnice

Źródło:
tvn24.pl

Kiedy pracodawcy będą musieli zaoferować obcokrajowcowi umowę o pracę? - Jeśli praca jest świadczona pod kierownictwem pracodawcy i w miejscu oraz czasie przez niego wyznaczonym, jest odpłatna, to powinna być podpisana umowa o pracę. Dotyczy to wszystkich, i Polaków, i cudzoziemców - przekazała redakcji biznesowej tvn24.pl Ewa Flaszyńska, dyrektorka departamentu rynku pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

"Istotna zmiana" w sprawie umów o pracę

"Istotna zmiana" w sprawie umów o pracę

Źródło:
tvn24.pl

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego weszli do warszawskiej siedziby Polsatu - przekazał w czwartek rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Jacek Dobrzyński. "Poprosili o wydanie dokumentacji związanej z umowami z TVP", a "dokumentacja została przekazana" - poinformował rzecznik Grupy Polsat Plus Tomasz Matwiejczuk.

Funkcjonariusze CBA weszli do siedziby Polsatu

Funkcjonariusze CBA weszli do siedziby Polsatu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Blisko 30 związków z kopalni i elektrowni w Bełchatowie i Turowie zwróciło się do premiera Donalda Tuska. Związkowcy apelują o powstanie w regionie bełchatowskim elektrowni jądrowej. Ich zdaniem pozwoli to uniknąć katastrofy społecznej, ekonomicznej i środowiskowej.

Apel do premiera Tuska. "Jesteśmy zdeterminowani"

Apel do premiera Tuska. "Jesteśmy zdeterminowani"

Źródło:
PAP

Japoński koncern Nissan Motor zapowiedział wprowadzenie działań oszczędnościowych, w tym redukcję zatrudnienia o 9 tysięcy osób. Po raz kolejny obniżył też swoje prognozy na ten rok - poinformował Reuters.

Pracę mają stracić tysiące osób. Potężne zwolnienia

Pracę mają stracić tysiące osób. Potężne zwolnienia

Źródło:
Reuters

Orlen rozważa, co dalej z rozbudową kompleksu Olefiny III w głównym zakładzie Orlenu w Płocku. Możliwe warianty tej inwestycji to: optymalizacja projektu albo zatrzymanie lub czasowe wstrzymanie inwestycji.

"Dwa scenariusze" w sprawie gigantycznej inwestycji Orlenu

"Dwa scenariusze" w sprawie gigantycznej inwestycji Orlenu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Mimo osłabienia popytu ceny mieszkań nie spadają. W największych miastach na rynku pierwotnym jest coraz mniej lokali w cenach poniżej 10 tysięcy złotych za metr kwadratowy - wynika z danych za trzeci kwartał 2024 roku.

"Mamy do czynienia z kontynuacją cenowego rajdu"

"Mamy do czynienia z kontynuacją cenowego rajdu"

Źródło:
PAP

Australijski rząd planuje wprowadzić zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla dzieci poniżej 16. roku życia - informuje BBC. Premier Anthony Albanese poinformował, że projekt przepisów pojawi się w parlamencie w przyszłym tygodniu, a ich celem jest złagodzenie negatywnego wpływu, jaki media społecznościowe mają na australijskie dzieci.

Zakaz mediów społecznościowych. Limit wieku

Zakaz mediów społecznościowych. Limit wieku

Źródło:
BBC

Ministra przemysłu Marzena Czarnecka oraz wiceminister gospodarki, handlu i przemysłu Japonii Shinji Takeuchi podpisali w czwartek w Warszawie memorandum o współpracy Polski i Japonii w sektorze jądrowym.

"Japoński biznes nuklearny" ma wejść do Polski

"Japoński biznes nuklearny" ma wejść do Polski

Źródło:
PAP

Firmy liczą na interwencję rządu w sprawie napływających na rynek nawozów z Rosji i Białorusi - pisze "Puls Biznesu". Wjeżdżające do Unii Europejskiej, a zwłaszcza do Polski, produkty zatapiają europejskich producentów. Najboleśniejsze jest to dla rodzimych przedsiębiorców - zwraca uwagę "PB".

Luka w sankcjach. Cios w polskich producentów

Luka w sankcjach. Cios w polskich producentów

Źródło:
PAP

Sinsay poinformował o wycofaniu ze sprzedaży pięciu produktów. Jak tłumaczy sieć, decyzja ma związek z "niespełnieniem standardów jakości". "Osoby posiadające produkty proszone są o zaprzestanie korzystania" - zaapelowano.

Znana sieć wycofuje ze sprzedaży pięć produktów

Znana sieć wycofuje ze sprzedaży pięć produktów

Źródło:
tvn24.pl

Bez zatrudnienia dodatkowych pracowników skrócenie czasu pracy musiałoby przełożyć się na niższą produkcję i niższe łączne dochody, a co za tym idzie, na niższe płace - oceniają analitycy Instytutu Badań Strukturalnych (IBS). W ich opinii przyjęcie takiego rozwiązania prowadziłoby do "poważnych problemów państwa z dostarczaniem usług publicznych".

Alarmujące skutki czterodniowego tygodnia pracy. "Poważne problemy"

Alarmujące skutki czterodniowego tygodnia pracy. "Poważne problemy"

Źródło:
PAP

Trwają prace nad zmianą przepisów dotyczących podatku od nieruchomości. Projekt ustawy w tej sprawie został w środę skierowany do dalszych prac w komisji finansów publicznych. Jak mówił w Sejmie wiceszef resortu finansów Jarosław Neneman, jest to mała nowelizacja i "pierwszy krok", a "opodatkowanie budynków mieszkalnych, szczególnie w dużych miastach, wymaga gruntownych zmian".

"To będzie duża zmiana" w podatku od nieruchomości

"To będzie duża zmiana" w podatku od nieruchomości

Źródło:
PAP

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził, że przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski dopuścił się "bezczynności w zakresie przekazywania środków z opłat abonamentowych na realizację misji publicznej". Sąd zobowiązał szefa KRRiT do przekazania środków na rzecz Polskiego Radia i Radia Lublin. Oba wyroki są nieprawomocne.

Decyzja sądu w sprawie pieniędzy z abonamentu

Decyzja sądu w sprawie pieniędzy z abonamentu

Źródło:
PAP

Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie - podał w komunikacie bank centralny. RPP ostatni raz obniżyła stopy procentowe w październiku 2023 roku. 

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny utrzymała stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Jednak, jak wynika z danych zebranych przez Jarosława Sadowskiego z serwisu Rankomat, oprocentowanie stałe dla nowych kredytów hipotecznych znacząco wzrosło.

Stopy bez zmian, kredyty drożeją

Stopy bez zmian, kredyty drożeją

Źródło:
tvn24.pl/ rankomat

Główny Inspektorat Sanitarny opublikował ostrzeżenie dotyczące partii mąki żytniej razowej. "Może stwarzać ryzyko dla zdrowia konsumentów" - napisano w komunikacie.

Mąka wycofana ze sklepów. Ostrzeżenie

Mąka wycofana ze sklepów. Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl