Najnowsze

Zakaz lotów na kolejne kraje. Rząd w ostatniej chwili zmienia termin

Najnowsze

Autor:
ToL,
KB
Źródło:
TVN24 Biznes
Zakaz lotów - nowa lista ma obowiązywać od 1 września
Zakaz lotów - nowa lista ma obowiązywać od 1 wrześniaTVN24
wideo 2/5
TVN24Zakaz lotów - nowa lista ma obowiązywać od 1 września

Rozszerzona lista krajów objętych zakazem lotów do Polski będzie obowiązywać od 1 września - przekazał TVN24 wiceminister infrastruktury Marcin Horała. Do tego czasu rząd obejmie zakazem połączeń lotniczych 43 kraje - wynika z rozporządzenia Rady Ministrów, które zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw.

W związku z pandemią COVID-19 rząd chciał wpisać na czarną listę ponad 60 krajów, z których nie będzie można przylecieć do Polski. Są to między innymi Hiszpania, Malta czy Albania.

Nowe przepisy miały obowiązywać od 26 sierpnia, ale w ostatniej chwili zaszły zmiany - nowym terminem jest 1 września. W ten sposób rząd chce dać kilka dodatkowych dni na powrót do kraju osobom, które przebywają na przykład w Hiszpanii, kraju popularnym wśród polskich turystów.

Aktualne rozporządzenie rządu, które utraci swoją moc we wtorek 25 sierpnia obejmuje 44 kraje z zakazem lotów. W związku z tym konieczne było wydanie nowego rozporządzenia wprowadzającego zakazy w ruchu lotniczym w odniesieniu do lotów międzynarodowych po powyższym terminie.

Bez Andory

Jak wynika z opublikowanego we wtorek rozporządzenia, rząd do 1 września przedłużył zakaz połączeń lotniczych i objął nim 43 kraje. W porównaniu z dotychczasowym stanem z wykazu usunięto Księstwo Andory z uwagi na brak istnienia w tym kraju lotniska.

Rozporządzenie traci moc z dniem 1 września 2020 r., a wchodzi w życie z dniem 26 sierpnia 2020 r.

Oto lista krajów z zakazem lotów do 1 września:

1. Bośnia i Hercegowina; 2. Chińska Republika Ludowa; 3. Czarnogóra; 4. Demokratyczna Republika Wysp Świętego Tomasza i Książęcej; 5. Federacja Rosyjska; 6. Federacyjna Republika Brazylii; 7. Królestwo Arabii Saudyjskiej; 8. Królestwo Bahrajnu; 9. Królestwo Eswatini; 10. Meksykańskie Stany Zjednoczone; 11. Państwo Izrael; 12. Państwo Katar; 13. Państwo Kuwejt; 14. Republika Argentyńska; 15. Republika Armenii; 16. Republika Chile; 17. Republika Dominikańska; 18. Republika Ekwadoru; 19. Republika Gabońska; 20. Republika Gwatemali; 21. Republika Hondurasu; 22. Republika Iraku; 23. Republika Kazachstanu; 24. Republika Kirgiska; 25. Republika Kolumbii; 26. Republika Kosowa; 27. Republika Kostaryki; 28. Republika Macedonii Północnej; 29. Republika Malediwów; 30. Republika Mołdawii; 31. Republika Panamy; 32. Republika Peru; 33. Republika Południowej Afryki; 34. Republika Salwadoru; 35. Republika Serbii; 36. Republika Singapuru; 37. Republika Surinamu; 38. Republika Zielonego Przylądka; 39. Stany Zjednoczone Ameryki; 40. Sułtanat Omanu; 41. Wielkie Księstwo Luksemburga; 42. Wielonarodowe Państwo Boliwia; 43. Wspólnota Bahamów.

Rozporządzenie w sprawie zakazów w ruchu lotniczym

Kwarantanna

"Osoby powracające z państw objętych zakazem będą musiały odbyć obowiązkową kwarantannę" - poinformował w komunikacie Jarosław Rybarczyk z Biura Komunikacji Ministerstwa Zdrowia.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował TVN24 Biznes we wtorek po południu w rozmowie telefonicznej, że termin wprowadzenia kwarantanny nie jest jeszcze ustalony. Nie wiadomo więc, czy samoizolacja zacznie obowiązywać wraz z wejściem w życie nowego rozporządzenia o zakazie lotów, czy może kilka dni później.

Na wtorkowej konferencji prasowej Kraska podkreślił, że turyści powinni liczyć się z tym, że możliwość powrotu do kraju może być ograniczona, a wyjazd zagraniczny może się skończyć dwutygodniową kwarantanną.

Pomoc z MSZ

Kraska był pytany też, czy niektóre kraje, jak Hiszpania mogą pojawić się na liście zakazów lotów w późniejszym terminie tak, aby Polacy przebywający w tym kraju zdążyli wrócić do ojczyzny. - Myślę, że dajemy z dużym wyprzedzeniem tę listę, dlatego turyści powinni się z tym liczyć, że ta możliwość powrotu może być ograniczona - powiedział wiceminister zdrowia.

Dodał jednak, że "jeżeli będą takie przypadki, że ktoś nie zdążył wrócić, na pewno MSZ będzie pomagał takim osobom".

Podkreślił, że Polska jest pięknym krajem i w dobie koronawirusa bezpieczniej jest wypoczywać na miejscu.

Pytany, czy jego zdaniem ta lista powinna być poszerzana, wiceminister odpowiedział, że jest ona na bieżąco aktualizowana. - Monitorujemy te kraje. Ta lista się zmienia. Sytuacja epidemiologiczna jest tak dynamiczna w tej chwili w całej Europie, że ta lista może być na plus, ale także może być na minus, czyli tych nowych krajów może niestety przybywać - powiedział Kraska.

Autor:ToL, KB

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości