Moto

Moto

Skąd sprowadzano auta do Polski? Na liście egzotyczne kierunki

Rwanda, Sri Lanka, Burundi, a nawet wyspy na południowym Atlantyku. To tylko niektóre nietypowe kierunki, z których ściągnięto do Polski pojazdy w ostatnich dziesięciu latach. Tak wynika z analizy Ministerstwa Cyfryzacji przeprowadzonej na podstawie informacji dostępnych w bazie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK).

Firmy ratują sprzedaż aut elektrycznych. Skokowy wzrost

945 - tyle elektrycznych samochodów osobowych zarejestrowano w Polsce w pierwszym półroczu 2019 roku. Jak wynika z analizy Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar, to o 651 pojazdów więcej (221,4 procent) niż w analogicznym okresie przed rokiem. Sprzedaż elektryków opiera się jednak głównie na firmach.

"To często wywoływało frustracje". Nadchodzą zmiany dla kierowców

Wprowadzenie jazdy "na suwak" poprawi relacje między kierowcami - ocenił w programie "Wstajesz i weekend" w TVN24 Mariusz Podkalicki z Akademii Bezpiecznej Jazdy. Jak wskazał, obecnie często dochodzi do rywalizacji komu pierwszemu uda się ominąć korek. Nowe przepisy mają również wprowadzić obowiązek formowania "korytarza życia".

Pół miliona aut w pół roku. Drugi wynik w historii

Ponad 502 tysiące używanych samochodów osobowych i dostawczych sprowadzono do Polski w pierwszej połowie 2019 roku. To drugi raz w historii, kiedy w okresie od stycznia do czerwca przekroczono liczbę pół miliona importowanych aut. "Wcześniej z taką sytuacją mieliśmy do czynienia w rekordowym 2008 roku" - wynika z analizy Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar.

Tysiące sprzedanych aut. Zmiana lidera w rankingu marek

W czerwcu zarejestrowano ponad 45 tysięcy nowych samochodów osobowych. To około 1 tysiąc pojazdów mniej niż przed rokiem i jednocześnie o 2 tysiące mniej niż w maju - wynika z najnowszego raportu Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego. Jak wyjaśniono, spadek miał jednak związek z faktem, że czerwiec był krótszy o dwa dni robocze zarówno w stosunku do tego sprzed roku, jak i maja.

Nowy obowiązek dla kierowców. Szykuje się zmiana w przepisach o ruchu drogowym

Obowiązkowe formowanie tak zwanego korytarza życia ma znaleźć się w pakiecie zmian przygotowywanych przez Ministerstwo Infrastruktury. Jak tłumaczy resort, konieczne jest uzupełnienie dotychczasowych regulacji "w celu zapewnienia większego bezpieczeństwa i możliwości dotarcia pomocy do miejsc zdarzeń drogowych w jak najkrótszym czasie".

Przetargi na 250 kilometrów nowych dróg do końca roku. Oto lista

Prawie 65 kilometrów drogi ekspresowej S19, blisko 60 kilometrów S7 na Mazowszu i w Małopolsce oraz 37 kilometrów autostrady A2. To tylko niektóre drogi, na które przetargi w drugim półroczu 2019 roku zamierza ogłosić Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Łączna wartość robót wyniesie blisko 12 miliardów złotych.

Polacy nie wyobrażają sobie życia bez samochodu

Prawie w każdym polskim gospodarstwie domowym znajduje się przynajmniej jeden samochód - tak wynika z najnowszego raportu "Polaków portfel własny: w drodze" opublikowanego przez Santander Consumer Bank. Najwięcej aut ma pomiędzy 10 a 14 lat.

Jazda "na suwak". Rząd szykuje zmiany dla kierowców

Rząd jeszcze w tym roku chce uregulować tak zwaną jazdę na suwak. Jak tłumaczy Ministerstwo Infrastruktury, które jest odpowiedzialne za przygotowanie projektu, "konieczne jest uzupełnienie dotychczasowych regulacji prawnych obowiązujących w Polsce o wprowadzenie przepisów precyzyjnie określających postępowanie kierowców".

Z kamerą samochodową na wakacje. W tych krajach trzeba bardzo uważać

Kamery samochodowe cieszą się coraz większą popularnością wśród kierowców. Dzięki nim można zarejestrować przebieg ewentualnego wypadku, chronią też przed wyłudzeniami ze strony innych kierowców. Jednak nie wszędzie w Europie można ich używać bez ograniczeń, w niektórych krajach za samo posiadanie tego urządzenia grożą wysokie grzywny.

Ryzykowna jazda w upale. Co może się zepsuć w samochodzie?

W upalne dni w samochodzie może się popsuć tak naprawdę wszystko - mówi Przemysław Szafrański z TVN Turbo. Jak dodaje, w szczególności trzeba uważać na układ chłodzenia, układ klimatyzacji i układ elektryczny. Materiał programu "Raport".

Reguła trzech sekund na drodze. Ważny apel do kierowców

Jazda "na zderzaku" to wciąż bardzo często spotykany styl jazdy wśród polskich kierowców – stwierdza w czwartkowym komunikacie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Drogowcy apelują, by w trosce o bezpieczeństwo swoje i innych użytkowników dróg zachować bezpieczny odstęp od poprzedzającego pojazdu. "Konsekwencje braku przestrzegania tej zasady mogą okazać się tragiczne" - ostrzegają.

Możesz dostać mandat za chłodzenie się w samochodzie

Nawet 35 stopni Celsjusza w cieniu - tyle wskażą termometry w najbliższych dniach, w niektórych regionach naszego kraju. Wszyscy planujący jazdę powinni jednak pamiętać, że korzystanie z klimatyzacji w zaparkowanym samochodzie może skończyć się mandatem w wysokości nawet 300 złotych.

Ponad 200 kolizji dziennie. Polscy kierowcy sieją postrach w Europie

Polscy kierowcy z roku na rok powodują coraz więcej zdarzeń na drogach poza granicami kraju. W 2018 roku byli sprawcami ponad 200 kolizji dziennie - wynika z raportu opublikowanego przez Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Kierujący pojazdami z polskimi tablicami spowodowali łącznie 75,2 tysiąca szkód. To o blisko 10 tysięcy więcej niż rok wcześniej.

Duży ruch w autosalonach. Królują trzy marki

Od początku 2019 roku zarejestrowano w Polsce 233 279 samochodów osobowych - podał Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar. To 2,73 procenta więcej w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku.