Google to doskonale znana na całym świecie marka, a w naszym kraju od lat najpopularniejszy serwis internetowy. Technologiczny gigant odpowiedzialny za wiele elementów otaczającej nas, cyfrowej rzeczywistości. Android również nie wymaga prezentacji. Ten system operacyjny jest obecny niemal w każdym smartfonie, znajdziemy go również w telewizorach, inteligentnych urządzeniach, odtwarzaczach multimedialnych, a obecnie trafia także do aut.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Jednym z pionierów współpracy Google z cyfryzacją w motoryzacji jest firma Volvo Cars. To właśnie w autach szwedzkiej marki będziemy mieli okazję niebawem skorzystać z niezwykle rozbudowanego ekosystemu Google i platformy Android. Fundamentem samochodowego systemu Google jest zbiór aplikacji i usług określany nazwą Google Automotive Services (GAS). Warto poznać je bliżej.
Czym jest Google Automotive Services?
Zestaw usług Google Automotive Services jest programowym fundamentem systemu Android Automotive i usług Google integrowanych z funkcjami cyfrowymi danego pojazdu. Można to porównać z platformą konstrukcyjną współczesnych samochodów. Platforma to coś więcej niż podwozie. Definiuje ona cechy funkcjonalne danego pojazdu. Wpływa na przestrzeń w kabinie pasażerskiej, wygodę, określa potencjał technologiczny danego modelu, umiejscowienie cyfrowych sterowników i modułów obliczeniowych, sposób poprowadzenia instalacji elektrycznych, montażu akumulatorów (w przypadku aut elektrycznych) czy umiejscowienia silnika. Na bazie jednej platformy może powstać wiele modeli pojazdów, ale wszystkie one będą miały pewne cechy wspólne. Volvo od lat stosuje modułowe elementy konstrukcyjne w swoich autach, dzięki czemu przekłada się to na wyższą żywotność i trwałość poszczególnych komponentów, a także lepsze parametry robocze, łatwiejszą obsługę i elastyczniejszą konfigurację wersji silnikowych i odmian wyposażenia.
Google Automotive Services to rozwiązanie analogiczne, ale dotyczące warstwy cyfrowej, ekosystemu programów, które będą działać na pokładzie stale połączonego z internetem, inteligentnego pojazdu. I tak jak każda motoryzacyjna platforma konstrukcyjna powstaje z pewnymi założeniami, także zbiór programów i usług w ramach Google Automotive Services zawiera kilka fundamentalnych komponentów.
Co wchodzi w skład Google Automotive Services?
Podstawowymi składnikami udostępnianymi przez Google w ramach pakietu Google Automotive Services są rozwiązania doskonale znane posiadaczom sprzętu mobilnego z systemem Android, ale w pełni przygotowane do integracji z pokładowymi systemami cyfrowymi danego auta. Są to: usługa Google Maps z nawigacją Google, inteligentny Asystent Google, sklep z aplikacjami Google Play, wstępny kreator konfiguracji Android Automotive oraz standardowo preinstalowana w pakiecie GAS aplikacja Automotive Keyboard. To ostatnie, to nic innego jak wirtualna klawiatura zaadaptowana do wykorzystywanych w przemyśle motoryzacyjnym i obecnych we współczesnych autach ekranach dotykowych, wspierająca różne wersje językowe. Każdy pojazd z systemem Android Automotive i usługami Google Automotive Services już na starcie „umie i rozumie” język polski. Zarówno jeżeli chodzi o wprowadzanie znaków za pośrednictwem wspomnianej wirtualnej klawiatury, jak też poprzez np. Asystenta Google i rozpoznawanie ludzkiej mowy.
Mapy Google z nawigacją zawarta w pakiecie GAS to rozwiązanie doskonale znane użytkownikom smartfonów i tabletów z Androidem. W wersji dla platformy Android Automotive jest ono w pełni przystosowane do wykorzystywania rzeczywistych funkcji auta. Na przykład pakiet GAS z Mapami Google zainstalowany w elektrycznym Volvo będzie m.in. podpowiadać użytkownikowi najbardziej korzystne trasy dojazdu do punktów ładowania. W przypadku samochodów hybrydowych dostępne będą również wskazówki dotyczące stacji paliw itp. W bliskiej przyszłości ten system trafi także innych modeli Volvo. Kilku innych producentów również zapowiedziało przejście na ten system. Oprócz siostrzanej marki Polestar, takie deklaracje złożyła grupa PSA i GM.
Obecność sklepu Google w ramach GAS oznacza, że pakiet aplikacji i usług, które ostatecznie trafią do danego auta może być nie tylko niemal dowolnie konfigurowany przez producenta samochodu, ale funkcjonalność całego systemu może rosnąć również już w trakcie eksploatacji zakupionego przez nabywcę pojazdu. Zarówno dzięki aktualizacjom całego systemu, jak też powiększaniu się bazy dostępnych aplikacji dla platformy Android Automotive.
Wreszcie obecność w Google Automotive Services Asystenta Google całkowicie uwalnia producenta samochodów z konieczności samodzielnej realizacji poprawnej interpretacji ludzkiej mowy przez system pokładowy auta, co nie jest zadaniem trywialnym. Już od kilku lat polskojęzyczny Asystent Google jest z powodzeniem wykorzystywany przez użytkowników smartfonów w naszym kraju. Asystent w samochodzie ułatwi korzystanie z szerokiego zakresu funkcji komfortowych dostępnych szczególnie w lepiej wyposażonych pojazdach klasy premium, do których z całą pewnością można zaliczyć auta marki Volvo.
Integracja GAS z pokładowymi systemami i aplikacjami Volvo
Szczególnie istotną zaletą Google Automotive Services jest spójność wizualna oferowanych aplikacji i usług oraz doskonała popularność cyfrowego ekosystemu Androida. Dzięki temu nabywcy aut Volvo wsiadający po raz pierwszy do komfortowego wnętrza nowo zakupionego modelu tej marki nie będą zmuszeni do studiowania instrukcji obsługi chcąc w pełni wykorzystać cyfrowy potencjał samochodu. Od momentu pierwszego włączenia silnika, napotkają cyfrowe środowisko, które jest im znane, z intuicyjnym zestawem popularnych i użytecznych aplikacji. Ekosystem, z którym będą mogli się natychmiast porozumieć. I to dosłownie.
Pierwszem modele Volvo ze zintegrowanymi usługami Google Automotive Services i platformą Android Automotive trafią do nabywców w połowie 2021 roku. Można być pewnym, że olbrzymi potencjał jaki tkwi w rozwiązaniach cyfrowych Google w połączeniu z funkcjonalnością cyfrową świetnie wyposażonych aut Volvo spowoduje, że auto przestanie być tylko narzędziem do przemieszczania się, a stanie się w istocie częścią otaczającego nas cyfrowego świata. Przeczytaj więcej o systemie operacyjnym Google w XC40.
Źródło: VOLVO
Źródło zdjęcia głównego: Volvo