Składki, podatki, urlopy. Oto propozycje dla przedsiębiorców

Autor:
Jakub
Wołosowski
Źródło:
TVN24 Biznes
PiS, KO i Lewica na podium. Sondaż partyjny
PiS, KO i Lewica na podium. Sondaż partyjnyTVN24
wideo 2/5
TVN24PiS, KO i Lewica na podium. Sondaż partyjny

Zmiany w składkach ZUS, likwidacja "absurdu" w sprawie składki zdrowotnej, urlop dla przedsiębiorcy i ochrona firm rodzinnych - to propozycje ugrupowań, które startują w zbliżających się wyborach parlamentarnych. Oto co obiecały Prawo i Sprawiedliwość, Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga, Lewica, Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy.

W obietnicach prawie wszystkich partii, poza Prawem i Sprawiedliwością i Konfederacją, pojawia się obietnica odblokowania środków z Krajowego Planu Odbudowy. Chociaż obietnica ta nie dotyczy bezpośrednio przedsiębiorców, to jednak może mieć na nich wpływ w postaci potencjalnych kontraktów.

PiS: elektroniczne rozliczenie firm, ochrona firm rodzinnych

Prawo i Sprawiedliwość rządziło przez ostatnie 8 lat i przez ten czas wprowadzono sporo zmian, które dotyczyły przedsiębiorców. Z jednej strony było to Mały ZUS plus, czyli mniejsze składki dla przedsiębiorców, których przychody nie przekraczają 120 tys. zł. Wprowadzono też tzw. działalność nierejestrową - przez co rozumie się drobną działalność zarobkową osób fizycznych, która nie wymaga rejestracji firmy. Od lipca 2023 roku próg przychodów, poniżej którego nie trzeba rejestrować działalności gospodarczej, wynosi 2700 zł brutto miesięcznie.

Z drugiej strony przedsiębiorcy ostatnie lata mogą też zapamiętać z szybko rosnących podstawowych składek ZUS oraz reformy podatkowej o nazwie Polski Ład, a następnie jej naprawy w postaci Polski Ład 2.0. Zmieniała ona m.in. zasady obliczania składki zdrowotnej, jednocześnie likwidując odliczenie jej części od podatku. Z analizy głównego doradcy podatkowego w firmie inFakt Piotra Juszczyka wynika, że za cały rok 2022 przedsiębiorcy łącznie zapłacili aż 16,2 miliarda złotych składki zdrowotnej, a w porównaniu z rokiem 2021, kiedy łączna suma zapłaconych składek wyniosła 9 miliardów złotych, różnica wyniosła 7,2 miliarda złotych, czyli około 80 proc. więcej. Na dodatek przedsiębiorcy muszą ją odprowadzać także przy sprzedaży środków trwałych - np. sprzętu biurowego. O tym, by poprawić obowiązujące rozwiązanie, nie ma słowa w programie i nie wspominają o nim politycy PiS.

W swoim programie partia rządząca raczej dokonuje podsumowania zmian, które wprowadziła do tej pory, jak np. powołanie Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Politycy PiS przypominają także o obniżce podatku CIT oraz o wprowadzaniu tarcz antykryzysowych. Co poza tym?

Partia rządząca deklaruje, że od 2024 roku przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z rozliczenia podatkowego przygotowanego przez urząd skarbowy.

Proponuje się także wprowadzenie Krajowego Rejestru Sądowego 2.0. W składaniu wniosku do KRS przedsiębiorcę miałaby wspierać sztuczna inteligencja. Podpisanie wniosku i dokonanie opłat mają być możliwe poprzez system teleinformatyczny. Wskazuje się przy tym, że przedsiębiorcy nie będą musieli korzystać z usług notariuszy, co przełożyłoby się na obniżenie kosztów.

Wśród obietnic PiS-u na kolejną kadencję pojawia się także wsparcie pracodawców, którzy zatrudnią osoby młode do pracy zdalnie. Przedsiębiorca miałby dostać dofinansowanie do utworzenia stanowiska pracy zdalnej. Nic za darmo, bowiem pracodawca będzie miał obowiązek utrzymania zatrudnienia osoby przez okres 12 miesięcy przy pełnym wymiarze czasu pracy lub przez 18 miesięcy, jeśli jest ona zatrudniona na połowę wymiaru.

Poza tym PiS wspomina o utworzeniu definicji franczyzy, zapewnieniu ochrony firm rodzinnych i uregulowanie kwestii postępowań upadłościowych, co miałoby nastąpić przez losowy przydział spraw upadłościowych syndykom.

Sprawdź też: Jakie partie startują w wyborach?

KO: urlop dla przedsiębiorców i zmiany w składce zdrowotnej

Jakie są obietnice Koalicji Obywatelskiej dla przedsiębiorców? Wśród tak zwanych "100 konkretów" na pierwszym miejscu pojawia się obietnica zapłaty podatku dochodowego dopiero po otrzymaniu środków z tytuły zapłaconej faktury (kasowy PIT).

Kolejną propozycją jest "urlop dla przedsiębiorców". Pod tym hasłem kryje się jeden wolny miesiąc od składek na ubezpieczenia społeczne i świadczenie urlopowe w wysokości połowy płacy minimalnej.

KO planuje wprowadzić także powrót do ryczałtowego systemu rozliczania składki zdrowotnej i zakończenie "absurdu" składki zdrowotnej od sprzedaży środków trwałych.

Politycy Koalicji Obywatelskiej chcą też wprowadzenia płatności przez ZUS zasiłku chorobowego dla pracownika już od pierwszego dnia jego nieobecności. Do tego padła deklaracja ograniczenia czasu kontroli u mikroprzedsiębiorców do 6 dni w skali roku, a urzędy skarbowe nie będą mogły "w nieskończoność przedłużać kontroli".

Koalicja Obywatelska obiecuje także podwyższenie kwoty wolnej od podatku, co miałoby dotyczyć także przedsiębiorców. Propozycja KO w tym zakresie jest następująca: "Osoby zarabiające do 6000 zł brutto (także na działalności gospodarczej) i pobierające emeryturę do 5000 zł brutto nie będą płaciły podatku dochodowego. Podniesiemy kwotę wolną od podatku – z 30 tys. zł do 60 tys. zł., w przypadku podatników rozliczających się według skali podatkowej, w tym także przedsiębiorców i emerytów”.

KO proponuje także zniesienie podatku od zysków kapitałowych, tzw. podatku Belki, zarówno dla oszczędności, jak i inwestycji – w tym także na GPW (do 100 tys. zł, powyżej 1 roku).

Ostatnią obietnicą skierowaną bezpośrednio do przedsiębiorców jest obniżenie podatku VAT dla sektora "beauty" do 8 proc.

Sprawdź także: Tusk w Koninie o pieniądzach z UE, które omijają miasto. "Blokowane przez PiS"

Trzecia Droga zapowiada "uproszczenie systemu podatkowego"

Koalicyjny Komitet Wyborczy Polska 2050 Szymona Hołowni i Polskiego Stronnictwa Ludowego zapowiada, że "zagwarantuje stabilność prawno-podatkową i wsparcie w inwestowaniu w rozwój swoich firm". "Zaczniemy od regulacji składki zdrowotnej, aby przestała dobijać małe polskie przedsiębiorstwa" - możemy przeczytać w deklaracji "Wspólna Lista Spraw".

Wśród obietnic skierowanych do przedsiębiorców na pierwszym miejscu pojawia się hasło dobrowolnego ZUS-u.

W programie można także znaleźć szereg obietnic skierowanych do przedsiębiorców funkcjonujących w branży transportowej. Po pierwsze dopłaty dla firm transportowych do wymiany swojego taboru na elektryczny, jeśli to firma rodzinna, to dopłata na ten cel ma wynosić aż 100 proc. Do tego Trzecia Droga proponuje stworzenie systemu wsparcia z Funduszu Pracy dla tych, którzy chcą pracować tej branży.

Trzecia Droga zapewnia także, że nie będzie przeprowadzać żadnych podwyżek podatków dla przedsiębiorców w trakcie kadencji. Do tego wszelkie zmiany podatkowe będą musiały być wprowadzane najpóźniej do czerwca poprzedzającego kolejny rok rozliczeniowy.

"Uproszczenie systemu podatkowego będzie częścią szerokiego planu odbiurokratyzowania gospodarki, na który składać się będą m.in.: ograniczenie rocznej liczby kontroli państwowych, wprowadzenie prostego systemu ubiegania się o pomoc publiczną oraz mechanizm opłacania przez państwo zwolnienia lekarskiego od pierwszego dnia" - zadeklarowano.

Trzecia Droga proponuje też wakacje od składek ZUS dla małych polskich firm, które zmagają się z kłopotami finansowymi, a także płatność podatku VAT dopiero od faktycznie zapłaconej faktury.

Czytaj także: Kosiniak-Kamysz: handlowali wizami zamiast sprzedawać na rynkach międzynarodowych polską żywność

Nowa Lewica chce obniżenia stawek VAT

Wśród obietnic gospodarczych Nowej Lewicy znalazło się kilka skierowanych do przedsiębiorców. Zaproponowano między innymi, by w przetargach został ustanowiony priorytet lokalnych producentów.

W ramach hasła "Uczciwe podatki" padły także następujące zobowiązania:

- obniżenie stawki podatku VAT; - dwie nowe ustawy o podatnikach PIT i o podatnikach CIT, których celem będzie uporządkowanie przepisów o podatku dochodowym.

Rolników może zainteresować obietnica "poprawy opłacalności kierunków produkcji rolnej", "ochrony rolników i przetwórców żywności" (maksymalny 30-dniowy termin płatności przez markety i firmy skupowe), bezpłatne ubezpieczenie oraz wyrównanie europejskich dopłat.

Konfederacja proponuje dobrowolny ZUS dla firm

Konfederacja proponuje rewolucję w ustawie o podatku PIT, na podstawie której rozlicza się także duża część przedsiębiorców. Wśród propozycji jest znaczne podniesienie kwoty wolnej od podatku. Miałaby wynieść aż dwunastokrotność minimalnego wynagrodzenia. Do tego partia ta chce likwidacji drugiego progu podatkowego (na rzecz liniowego 12 proc.), rozszerzenia ulgi dla młodych do 26 r.ż. o osoby, które prowadzą działalność gospodarczą, likwidację podatku Belki dla lokat i obligacji.

Konfederacja również proponuje dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców. Mieliby oni mieć pełną dobrowolność w podejmowaniu decyzji, czy chcą korzystać z ubezpieczenia emerytalnego ZUS, oszczędzać samodzielnie lub za pomocą innej instytucji. Propozycja Konfederacji zakłada, że w pierwszym roku dobrowolność składek dotyczyłaby mikroprzedsiębiorców, w drugim małych i średnich firm, a od trzeciego - wszystkich przedsiębiorców.

Konfederacja proponuje także likwidację 15 istniejących podatków: - podatku od czynności cywilnoprawnych od umów dot. nieruchomości (PCC), - podatku cukrowego, - opłaty uzdrowiskowej, - podatku od psa, - opłaty zapasowej (w cenie paliwa), - opłaty emisyjnej (w cenie paliwa), - opłaty mocowej (w cenie prądu), - opłaty przejściowej (w cenie prądu), - opłaty reprograficznej (w cenie elektroniki), - opłaty wodnej (w cenie wody), - podatku tonażowego, - podatku od spadków, - podatku od środków transportowych, - opłaty targowej, - opłaty miejscowej.

Obiecuje także tańsze paliwa. Jak? "Proponujemy obniżenie opodatkowania cen paliw. Zredukujemy podatek VAT, akcyzę i opłatę paliwową, a całkowicie zlikwidujemy opłatę emisyjną".

Istotna dla przedsiębiorców może być także obietnica zerowego podatku VAT na prąd.

Sprawdź też: Konfederacja wskazuje na niemiecki system ochrony zdrowia jako wzór, ale to nie tylko kwestia organizacji

Bezpartyjni Samorządowcy

Bezpartyjni Samorządowcy w swoim programie zapowiadają "większe ułatwienia dla firm, które wdrażają innowacje", a także rozwój polskiego sektora małych i średnich przedsiębiorstw poprzez "system finansowania luki finansowej, angażując rozwinięty w całym kraju system współpracy partnerów BGK (Bank Gospodarstwa Krajowego - przyp. red.)".

"Stworzymy polską platformę technologiczną innowacyjnej przedsiębiorczości, która wygeneruje skalowalne biznesy, zdolne do poszerzania skali swojego działania w celu zwiększania przychodów, rosnących w tempie znacznie szybszym w porównaniu do stałych kosztów operacyjnych, w tym wydatków przeznaczanych na produkcję" – czytamy.

Wśród konkretów istotnych dla przedsiębiorców pojawia się obietnica zerowego PIT dla wszystkich, co w ich ocenie "umożliwi wzrost wynagrodzeń pracowniczych i emerytur oraz spadek kosztów ponoszonych przez pracodawców".

Bezpartyjni Samorządowcy również proponują dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców. Wskazują przy tym, że ten "obecny, obowiązkowy ZUS uderza szczególnie w małe firmy".

Istotna jest także propozycja zastąpienia podatku CIT podatkiem przychodowym, który mają płacić wszyscy, w tym międzynarodowe korporacje.

Ze strony tego komitetu wyborczego pojawiły się także dwie obietnice związane ze składką zdrowotną. Po pierwsze proponują odliczenie jej od podatku. Po drugie zakończenie procederu opłacania dwukrotnie składki zdrowotnej - "zlikwidujemy więc obowiązek opłacania składki zdrowotnej przy jednoosobowej działalności gospodarczej jako drugim źródle dochodu".

Bezpartyjni Samorządowcy proponują także większy limit przychodu z działalności nierejestrowanej z obecnego poziomu 50 proc. minimalnego wynagrodzenia do 100 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę. Dzięki temu więcej osób będzie mogło skorzystać "z tej preferencyjnej formy zarabiania pieniędzy (bardzo popularna jest sprzedaż ubrań, zabawek i innych przedmiotów na internetowych aukcjach)".

Komitet wyborczy BP proponuje także ograniczenie biurokracji m.in. w postaci "likwidacji zbędnego raportowania".

Czytaj też: Głosowała "Polska w pigułce". Są wyniki

Pojawia się także ważna obietnica będąca ukłonem w kierunku mikroprzedsiębiorców w postaci zakazu nakładania przez ustawodawcę nowych obowiązków biurokratycznych i likwidację obecnie istniejących. Bezpartyjni Samorządowcy proponują:

a) wprowadzenie w prawie przedsiębiorców klauzuli generalnej, wyłączającej mikrofirmy z nowych obowiązków formalno-prawnych; b) przeprowadzenie dokładnego monitoringu skali sprawozdawczości; c) wyeliminowanie dublowania się danych w sprawozdaniach do poszczególnych instytucji; d) zniesienie zbędnych regulacji, takich jak np. prowadzenia bazy danych odpadowych; e) uproszczenie obowiązków informacyjnych związanych z RODO.

"Rozwiązania te wzorowane są na standardach brytyjskich, gdzie najmniejsze firmy mają jedynie minimalne obowiązki księgowe" - czytamy w programie.

Bezpartyjni Samorządowcy proponują wprowadzenie minimalnego vacatio legis wynoszącego 6 miesięcy, gdy wprowadzane są zmiany w prawie gospodarczym wprowadzające nowe obowiązki dla przedsiębiorców.

Wśród propozycji dla prowadzących działalność znalazła się także możliwość rozliczania się ryczałtem od przychodów bez ograniczeń, wraz z dostosowaniem stawek do możliwości w poszczególnych branżach.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:Jakub Wołosowski

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Na stronach Sejmu opublikowano oświadczenia majątkowe posłów. Kilkoro parlamentarzystów nie wykazało w nich żadnych oszczędności. "Nie posiadam" - napisał w oświadczeniu majątkowym poseł Prawa i Sprawiedliwości Michał Dworczyk. Nie brakuje też przypadków, w których oszczędności nie przekraczają 1 tysiąca złotych.

Posłowie w "klubie zero". Ci parlamentarzyści nie wykazali żadnych oszczędności

Posłowie w "klubie zero". Ci parlamentarzyści nie wykazali żadnych oszczędności

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości, ma ponad 311 tysięcy złotych oszczędności. Spłaca też pożyczkę. Lider Suwerennej Polski Zbigniew Ziobro poinformował o sprzedanych udziałach w domu rodzinnym i posiadanej broni. Z kolei jeden z liderów Platformy Obywatelskiej Borys Budka jest właścicielem, wraz z żoną, domu i dwóch mieszkań. Włodzimierz Czarzasty z Lewicy ma między innymi jacht motorowy, obrazy i wyroby ze złota, których łączna wartość przekracza 200 tysięcy złotych. Przejrzeliśmy oświadczenia majątkowe liderów partii zasiadających w Sejmie.

Broń Ziobry, pożyczka Kaczyńskiego, kryptowaluty Bosaka. Majątki liderów partii

Broń Ziobry, pożyczka Kaczyńskiego, kryptowaluty Bosaka. Majątki liderów partii

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

Michał Kołodziejczak, lider Agrounii, ma ponad 529 tysięcy złotych oszczędności. Poseł Koalicji Obywatelskiej zarządza gospodarstwem rolnym o wartości 3,1 miliona złotych. Na stronach Sejmu opublikowano oświadczenie majątkowe Michała Kołodziejczaka.

Lider Agrounii w Sejmie. Michał Kołodziejczak pokazał majątek

Lider Agrounii w Sejmie. Michał Kołodziejczak pokazał majątek

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes

Piątkowa sesja na Wall Street przyniosła kontynuację solidnych wzrostów głównych indeksów. Dow i S&P500 są na najwyższych poziomach od początku 2023 roku. Inwestorzy z optymizmem przyjęli wystąpienie szefa Fed, chociaż zasygnalizował on, że oczekiwania na złagodzenie polityki monetarnej są przedwczesne.

Amerykańskie indeksy giełdowe najwyżej od początku roku

Autor:
/ToL
Źródło:
PAP

Agencja S&P Global Ratings potwierdziła długoterminowy rating Polski w walucie obcej na poziomie "A-" - poinformowała agencja w komunikacie. Perspektywa ratingu pozostała stabilna.

Jest decyzja w sprawie ratingu Polski

Jest decyzja w sprawie ratingu Polski

Autor:
/ToL
Źródło:
PAP

Aleksandra Karolina Wiśniewska, posłanka Koalicji Obywatelskiej ma oszczędności przekraczające 386 tysięcy złotych. Jak poinformowała w oświadczeniu majątkowym, jest też właścicielką mieszkania o wartości około 1,3 miliona złotych. Aleksandra Karolina Wiśniewska jest córką polskiego przedsiębiorcy Radosława Wiśniewskiego, założyciela Redan SA, twórcy marki odzieżowej Top Secret.

Oszczędności, dwa mieszkania i samochód. Majątek córki polskiego biznesmena

Oszczędności, dwa mieszkania i samochód. Majątek córki polskiego biznesmena

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Podczas szczytu klimatycznego COP28 w Dubaju część rządów poparło kolejną inicjatywę, która ma pozwolić na odejście od paliw kopalnych jako źródła energii. Jak poinformowano, 118 krajów zobowiązało się do potrojenia produkcji energii ze źródeł odnawialnych do 2030 roku.

Produkcja energii ze źródeł odnawialnych. Jest zobowiązanie 118 krajów

Produkcja energii ze źródeł odnawialnych. Jest zobowiązanie 118 krajów

Autor:
mb/ToL
Źródło:
PAP, Reuters

Polska przyjęła w sobotę deklarację o potrojeniu mocy wytwórczej energii jądrowej do 2050 roku. - Bez energii jądrowej nie uda się zrealizować ambitnych planów klimatycznych, które wszyscy sobie stawiamy. Ochronić naszej planety - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas w konferencji klimatycznej COP28 w Dubaju.

Polska podpisała deklarację w sprawie atomu. "Ważne zobowiązania"

Polska podpisała deklarację w sprawie atomu. "Ważne zobowiązania"

Autor:
mb
Źródło:
PAP

Z powodu intensywnych opadów śniegu lotnisko w Monachium wstrzymało w sobotę rano pracę. Przerwa w operacjach lotniczych potrwa prawdopodobnie do godziny 12.00 - poinformował agencję dpa rzecznik lotniska. Na liście odwołanych lotów znalazły się również rejsy z Polski.

Atak zimy sparaliżował niemieckie lotnisko. Odwołano loty z Polski

Atak zimy sparaliżował niemieckie lotnisko. Odwołano loty z Polski

Autor:
/ToL
Źródło:
PAP

Abonament RTV jest nie do uratowania - uważa członek Rady Mediów Narodowych Robert Kwiatkowski. Jego zdaniem oczekiwania i praktyka ostatnich lat spowodowały, że abonament nie powinien być podstawową formą finansowania mediów publicznych. 

Co dalej z abonamentem RTV? "Nie do uratowania"

Co dalej z abonamentem RTV? "Nie do uratowania"

Autor:
kris/dap
Źródło:
PAP, RMF FM, tvn24.pl

Na stronie Sejmu opublikowane zostało oświadczenie majątkowe Donalda Tuska. Były premier i były szef Rady Europejskiej złożył je w związku z początkiem kadencji Sejmu. Tusk jest kandydatem na premiera ugrupowań, które mają większość w parlamencie.

Jest oświadczenie majątkowe Donalda Tuska

Jest oświadczenie majątkowe Donalda Tuska

Autor:
kris/dap
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Szymon Hołownia do oświadczenia majątkowego wpisał między innymi dom, mieszkanie, siedlisko wiejskie oraz dwa kredyty hipoteczne. Jako składniki mienia ruchomego marszałek Sejmu wymienił współczesną ikonę i obraz.

Dom, mieszkanie i kredyty marszałka Sejmu

Dom, mieszkanie i kredyty marszałka Sejmu

Autor:
/dap
Źródło:
tvn24.pl

3,3 miliona złotych oszczędności i nieruchomości warte około 63 milionów złotych znalazły się w oświadczeniu majątkowym posła PiS Andrzeja Guta-Mostowego. Dokument został opublikowany w piątek na stronie Sejmu.

To jeden z najbogatszych posłów

To jeden z najbogatszych posłów

Autor:
kris/dap
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Bitcoiny warte niemal 5 milionów złotych, dwa domy, mieszkanie i dwa kredyty ujawnił w oświadczeniu majątkowym poseł Sławomir Mentzen, jeden z liderów Konfederacji. Dokument został opublikowany na stronie internetowej Sejmu.

Król bitcoinów w polskim Sejmie. Oto majątek Sławomira Mentzena

Król bitcoinów w polskim Sejmie. Oto majątek Sławomira Mentzena

Autor:
/dap
Źródło:
tvn24.pl

Na stronie Sejmu pojawiło się oświadczenie majątkowe posła Koalicji Obywatelskiej (KO) Andrzeja Domańskiego, który według nieoficjalnych informacji, do których dotarła Arleta Zalewska z "Faktów" TVN, ma zostać ministrem finansów w przyszłym rządzie Donalda Tuska.

To ma być przyszły minister finansów. Pokazał majątek, w tym akcje żony

To ma być przyszły minister finansów. Pokazał majątek, w tym akcje żony

Autor:
kris/dap
Źródło:
tvn24.pl

Program Bezpieczny kredyt 2 procent cieszy głównie deweloperów i aktywnych inwestorów, a odcina od rynku ogromną rzeszę potencjalnych nabywców, których na nowe mieszkania po wzroście cen po prostu nie stać - stwierdził Damian Kaźmierczak, członek zarządu Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa (PZPB). W piątek rząd przyjął projekt zwiększający około dwukrotnie środki na program Bezpieczny kredyt 2 procent.

Nowa zapowiedź PiS. "Dlaczego pan premier nie wspomniał o totalnej destabilizacji rynku"

Nowa zapowiedź PiS. "Dlaczego pan premier nie wspomniał o totalnej destabilizacji rynku"

Autor:
kris/dap
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

W październiku 2023 roku odnotowano 2081 upadłości konsumenckich - przekazał TVN24 Biznes Jarosław Nowrotek z Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej (COIG). Jest to najwyższy miesięczny wynik w historii. Poprzedni rekord został ustanowiony w marcu 2023 roku.

Nowy rekord upadłości. "Najmłodsza osoba ma 13 lat, a najstarsza 93"

Nowy rekord upadłości. "Najmłodsza osoba ma 13 lat, a najstarsza 93"

Autor:
kris/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

Jeśli zaakceptowana przez parlament ustawa zyska aprobatę prezydenta Andrzeja Dudy, zmieni się kalendarz handlowy w grudniu. Przygotowana przez posłów nowelizacja miała związek z faktem, że Wigilia w tym roku wypada w niedzielę i zgodnie z obecnymi przepisami mógłby być tego dnia prowadzony handel w większych sieciach.

Ważna zmiana w zakazie handlu. Tak ma wyglądać grudniowy kalendarz

Ważna zmiana w zakazie handlu. Tak ma wyglądać grudniowy kalendarz

Autor:
kris/dap
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

Telewizja TVN24 w listopadzie 2023 roku była najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym, osiągając 7,2 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. To drugi najwyższy wynik w historii. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN, a w kategorii portali stacji informacyjnych - tvn24.pl.

Doskonałe wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy widzom i czytelnikom!

Doskonałe wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy widzom i czytelnikom!

Autor:
kris/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

Nie zrobimy niczego, co podważyłoby zaufanie do państwa polskiego - zapowiedział lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk, pytany o wniosek do Trybunału Stanu wobec prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego. Zaznaczył, że w tej sprawie będzie jeszcze podejmowana decyzja. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia dodał, że nad każdym takim wnioskiem trzeba się dobrze zastanowić.

Tusk zabiera głos w sprawie Glapińskiego. "Nerwowość ma swoje uzasadnienie"

Tusk zabiera głos w sprawie Glapińskiego. "Nerwowość ma swoje uzasadnienie"

Autor:
JW
Źródło:
PAP

Jak ustaliła Wirtualna Polska, tuż po wyborach w prawie wszystkich księgach wieczystych nieruchomości, których właścicielem lub współwłaścicielem jest Daniel Obajtek, pojawiły się wpisy o zmianie statusu własności. Według dziennikarzy WP, stało się to za pośrednictwem co najmniej sześciu sądów - w 20 księgach wieczystych pojawiły się wzmianki dotyczące zmian w dziale opisującym status własności nieruchomości. Część z nich, na podstawie darowizny, trafiło do jego syna. 

Media: Daniel Obajtek pozbywa się nieruchomości. Przekazuje je synowi

Media: Daniel Obajtek pozbywa się nieruchomości. Przekazuje je synowi

Autor:
JW/ams
Źródło:
Wirtualna Polska

Klienci Banku Millennium mieli w piątek utrudniony dostęp do swoich pieniędzy. Przy otwieraniu aplikacji mobilnej pojawiał się komunikat o "chwilowych utrudnieniach". "Aplikacja już działa poprawnie" - poinformowali redakcję biznesową tvn24.pl przed 15.00 przedstawiciele banku.

Klienci mieli kłopot z dostępem do pieniędzy. "Aplikacja już działa poprawnie"

Klienci mieli kłopot z dostępem do pieniędzy. "Aplikacja już działa poprawnie"

Aktualizacja:
Autor:
JW/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

Grupa Neonet, do której należy sieć ponad 300 sklepów ze sprzętem AGD, RTV i IT, ma poważne kłopoty. W krajowym Rejestrze Zadłużonych 30 listopada zarejestrowano wniosek o wszczęcie postępowania o ogłoszenie upadłości przedsiębiorcy. To na wypadek, gdyby nie udało się dojść do porozumienia z kontrahentami. Spółka poinformowała, że zarząd złożył wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego.

Neonet z wnioskiem o upadłość i postępowanie sanacyjne. Co z zamówieniami?

Neonet z wnioskiem o upadłość i postępowanie sanacyjne. Co z zamówieniami?

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Być może zostaną zgłoszone autopoprawki dotyczące najbardziej spornych kwestii - powiedział w piątek marszałek Sejmu Szymon Hołownia na temat projektu ustawy o zamrożeniu cen energii, który zawiera także regulacje dotyczące farm wiatrowych. Donald Tusk zaapelował, by "nie budować atmosfery tajemniczości" w tej sprawie.

"Osobiście dopilnujemy, żeby żadne zdanie w tym projekcie nie budziło najmniejszych wątpliwości czy emocji"

"Osobiście dopilnujemy, żeby żadne zdanie w tym projekcie nie budziło najmniejszych wątpliwości czy emocji"

Autor:
ks/dap
Źródło:
TVN24, tvn24.pl, PAP

Posłowie koalicji chcą nałożenia na Orlen podatku od nadmiarowych zysków. Ryszard Petru, w programie "Jeden na jeden", mówił, że spółka "złupiła Polaków". - Przypomnę, że Orlen był firmą chronioną przez PiS i w całej Europie firmy tego typu były opodatkowane, bo miały nadmiarowe zyski z tytułu podwyżek cen na świecie energii - powiedział. Według niego spółka ma "zwrócić to, co zabrała narodowi". Prezes Orlenu napisał do prezydenta prośbę o analizę projektu ustawy.

"Orlen złupił Polaków". Przez nowy podatek "ma zwrócić narodowi to, co nam zabrał"

"Orlen złupił Polaków". Przez nowy podatek "ma zwrócić narodowi to, co nam zabrał"

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Prawie wszystkie państwa świata zdecydowały w czwartek w Dubaju o utworzeniu funduszu pomocy krajom zmagającym się z powodziami, upałami i suszami spowodowanymi zmianami klimatycznymi, co uznano za ważny przełom pierwszego dnia konferencji klimatycznej ONZ, COP28 - informuje Associated Press.

Będzie specjalny fundusz dla państw zagrożonych zmianami klimatycznymi

Będzie specjalny fundusz dla państw zagrożonych zmianami klimatycznymi

Autor:
mp/ams
Źródło:
PAP

Zurych i Singapur zajęły ex aequo pierwsze miejsce w dorocznym zestawieniu najdroższych miast do życia, przygotowanym przez firmę Economist Intelligence Unit (EIU). W pierwszej dziesiątce rankingu znalazły się cztery europejskie metropolie. Najbardziej gwałtowny spadek w rankingu odnotowały dwa miasta w Rosji.

Ranking najdroższych miast świata. Jedno z gwałtownym spadkiem o 105 miejsc

Ranking najdroższych miast świata. Jedno z gwałtownym spadkiem o 105 miejsc

Autor:
jdw//az
Źródło:
CNN, TVN24.pl