Składki, podatki, urlopy. Oto propozycje dla przedsiębiorców

Autor:
Jakub
Wołosowski
Źródło:
TVN24 Biznes
PiS, KO i Lewica na podium. Sondaż partyjny
PiS, KO i Lewica na podium. Sondaż partyjnyTVN24
wideo 2/5
TVN24PiS, KO i Lewica na podium. Sondaż partyjny

Zmiany w składkach ZUS, likwidacja "absurdu" w sprawie składki zdrowotnej, urlop dla przedsiębiorcy i ochrona firm rodzinnych - to propozycje ugrupowań, które startują w zbliżających się wyborach parlamentarnych. Oto co obiecały Prawo i Sprawiedliwość, Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga, Lewica, Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy.

W obietnicach prawie wszystkich partii, poza Prawem i Sprawiedliwością i Konfederacją, pojawia się obietnica odblokowania środków z Krajowego Planu Odbudowy. Chociaż obietnica ta nie dotyczy bezpośrednio przedsiębiorców, to jednak może mieć na nich wpływ w postaci potencjalnych kontraktów.

PiS: elektroniczne rozliczenie firm, ochrona firm rodzinnych

Prawo i Sprawiedliwość rządziło przez ostatnie 8 lat i przez ten czas wprowadzono sporo zmian, które dotyczyły przedsiębiorców. Z jednej strony było to Mały ZUS plus, czyli mniejsze składki dla przedsiębiorców, których przychody nie przekraczają 120 tys. zł. Wprowadzono też tzw. działalność nierejestrową - przez co rozumie się drobną działalność zarobkową osób fizycznych, która nie wymaga rejestracji firmy. Od lipca 2023 roku próg przychodów, poniżej którego nie trzeba rejestrować działalności gospodarczej, wynosi 2700 zł brutto miesięcznie.

Z drugiej strony przedsiębiorcy ostatnie lata mogą też zapamiętać z szybko rosnących podstawowych składek ZUS oraz reformy podatkowej o nazwie Polski Ład, a następnie jej naprawy w postaci Polski Ład 2.0. Zmieniała ona m.in. zasady obliczania składki zdrowotnej, jednocześnie likwidując odliczenie jej części od podatku. Z analizy głównego doradcy podatkowego w firmie inFakt Piotra Juszczyka wynika, że za cały rok 2022 przedsiębiorcy łącznie zapłacili aż 16,2 miliarda złotych składki zdrowotnej, a w porównaniu z rokiem 2021, kiedy łączna suma zapłaconych składek wyniosła 9 miliardów złotych, różnica wyniosła 7,2 miliarda złotych, czyli około 80 proc. więcej. Na dodatek przedsiębiorcy muszą ją odprowadzać także przy sprzedaży środków trwałych - np. sprzętu biurowego. O tym, by poprawić obowiązujące rozwiązanie, nie ma słowa w programie i nie wspominają o nim politycy PiS.

W swoim programie partia rządząca raczej dokonuje podsumowania zmian, które wprowadziła do tej pory, jak np. powołanie Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Politycy PiS przypominają także o obniżce podatku CIT oraz o wprowadzaniu tarcz antykryzysowych. Co poza tym?

Partia rządząca deklaruje, że od 2024 roku przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z rozliczenia podatkowego przygotowanego przez urząd skarbowy.

Proponuje się także wprowadzenie Krajowego Rejestru Sądowego 2.0. W składaniu wniosku do KRS przedsiębiorcę miałaby wspierać sztuczna inteligencja. Podpisanie wniosku i dokonanie opłat mają być możliwe poprzez system teleinformatyczny. Wskazuje się przy tym, że przedsiębiorcy nie będą musieli korzystać z usług notariuszy, co przełożyłoby się na obniżenie kosztów.

Wśród obietnic PiS-u na kolejną kadencję pojawia się także wsparcie pracodawców, którzy zatrudnią osoby młode do pracy zdalnie. Przedsiębiorca miałby dostać dofinansowanie do utworzenia stanowiska pracy zdalnej. Nic za darmo, bowiem pracodawca będzie miał obowiązek utrzymania zatrudnienia osoby przez okres 12 miesięcy przy pełnym wymiarze czasu pracy lub przez 18 miesięcy, jeśli jest ona zatrudniona na połowę wymiaru.

Poza tym PiS wspomina o utworzeniu definicji franczyzy, zapewnieniu ochrony firm rodzinnych i uregulowanie kwestii postępowań upadłościowych, co miałoby nastąpić przez losowy przydział spraw upadłościowych syndykom.

Sprawdź też: Jakie partie startują w wyborach?

KO: urlop dla przedsiębiorców i zmiany w składce zdrowotnej

Jakie są obietnice Koalicji Obywatelskiej dla przedsiębiorców? Wśród tak zwanych "100 konkretów" na pierwszym miejscu pojawia się obietnica zapłaty podatku dochodowego dopiero po otrzymaniu środków z tytuły zapłaconej faktury (kasowy PIT).

Kolejną propozycją jest "urlop dla przedsiębiorców". Pod tym hasłem kryje się jeden wolny miesiąc od składek na ubezpieczenia społeczne i świadczenie urlopowe w wysokości połowy płacy minimalnej.

KO planuje wprowadzić także powrót do ryczałtowego systemu rozliczania składki zdrowotnej i zakończenie "absurdu" składki zdrowotnej od sprzedaży środków trwałych.

Politycy Koalicji Obywatelskiej chcą też wprowadzenia płatności przez ZUS zasiłku chorobowego dla pracownika już od pierwszego dnia jego nieobecności. Do tego padła deklaracja ograniczenia czasu kontroli u mikroprzedsiębiorców do 6 dni w skali roku, a urzędy skarbowe nie będą mogły "w nieskończoność przedłużać kontroli".

Koalicja Obywatelska obiecuje także podwyższenie kwoty wolnej od podatku, co miałoby dotyczyć także przedsiębiorców. Propozycja KO w tym zakresie jest następująca: "Osoby zarabiające do 6000 zł brutto (także na działalności gospodarczej) i pobierające emeryturę do 5000 zł brutto nie będą płaciły podatku dochodowego. Podniesiemy kwotę wolną od podatku – z 30 tys. zł do 60 tys. zł., w przypadku podatników rozliczających się według skali podatkowej, w tym także przedsiębiorców i emerytów”.

KO proponuje także zniesienie podatku od zysków kapitałowych, tzw. podatku Belki, zarówno dla oszczędności, jak i inwestycji – w tym także na GPW (do 100 tys. zł, powyżej 1 roku).

Ostatnią obietnicą skierowaną bezpośrednio do przedsiębiorców jest obniżenie podatku VAT dla sektora "beauty" do 8 proc.

Sprawdź także: Tusk w Koninie o pieniądzach z UE, które omijają miasto. "Blokowane przez PiS"

Trzecia Droga zapowiada "uproszczenie systemu podatkowego"

Koalicyjny Komitet Wyborczy Polska 2050 Szymona Hołowni i Polskiego Stronnictwa Ludowego zapowiada, że "zagwarantuje stabilność prawno-podatkową i wsparcie w inwestowaniu w rozwój swoich firm". "Zaczniemy od regulacji składki zdrowotnej, aby przestała dobijać małe polskie przedsiębiorstwa" - możemy przeczytać w deklaracji "Wspólna Lista Spraw".

Wśród obietnic skierowanych do przedsiębiorców na pierwszym miejscu pojawia się hasło dobrowolnego ZUS-u.

W programie można także znaleźć szereg obietnic skierowanych do przedsiębiorców funkcjonujących w branży transportowej. Po pierwsze dopłaty dla firm transportowych do wymiany swojego taboru na elektryczny, jeśli to firma rodzinna, to dopłata na ten cel ma wynosić aż 100 proc. Do tego Trzecia Droga proponuje stworzenie systemu wsparcia z Funduszu Pracy dla tych, którzy chcą pracować tej branży.

Trzecia Droga zapewnia także, że nie będzie przeprowadzać żadnych podwyżek podatków dla przedsiębiorców w trakcie kadencji. Do tego wszelkie zmiany podatkowe będą musiały być wprowadzane najpóźniej do czerwca poprzedzającego kolejny rok rozliczeniowy.

"Uproszczenie systemu podatkowego będzie częścią szerokiego planu odbiurokratyzowania gospodarki, na który składać się będą m.in.: ograniczenie rocznej liczby kontroli państwowych, wprowadzenie prostego systemu ubiegania się o pomoc publiczną oraz mechanizm opłacania przez państwo zwolnienia lekarskiego od pierwszego dnia" - zadeklarowano.

Trzecia Droga proponuje też wakacje od składek ZUS dla małych polskich firm, które zmagają się z kłopotami finansowymi, a także płatność podatku VAT dopiero od faktycznie zapłaconej faktury.

Czytaj także: Kosiniak-Kamysz: handlowali wizami zamiast sprzedawać na rynkach międzynarodowych polską żywność

Nowa Lewica chce obniżenia stawek VAT

Wśród obietnic gospodarczych Nowej Lewicy znalazło się kilka skierowanych do przedsiębiorców. Zaproponowano między innymi, by w przetargach został ustanowiony priorytet lokalnych producentów.

W ramach hasła "Uczciwe podatki" padły także następujące zobowiązania:

- obniżenie stawki podatku VAT; - dwie nowe ustawy o podatnikach PIT i o podatnikach CIT, których celem będzie uporządkowanie przepisów o podatku dochodowym.

Rolników może zainteresować obietnica "poprawy opłacalności kierunków produkcji rolnej", "ochrony rolników i przetwórców żywności" (maksymalny 30-dniowy termin płatności przez markety i firmy skupowe), bezpłatne ubezpieczenie oraz wyrównanie europejskich dopłat.

Konfederacja proponuje dobrowolny ZUS dla firm

Konfederacja proponuje rewolucję w ustawie o podatku PIT, na podstawie której rozlicza się także duża część przedsiębiorców. Wśród propozycji jest znaczne podniesienie kwoty wolnej od podatku. Miałaby wynieść aż dwunastokrotność minimalnego wynagrodzenia. Do tego partia ta chce likwidacji drugiego progu podatkowego (na rzecz liniowego 12 proc.), rozszerzenia ulgi dla młodych do 26 r.ż. o osoby, które prowadzą działalność gospodarczą, likwidację podatku Belki dla lokat i obligacji.

Konfederacja również proponuje dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców. Mieliby oni mieć pełną dobrowolność w podejmowaniu decyzji, czy chcą korzystać z ubezpieczenia emerytalnego ZUS, oszczędzać samodzielnie lub za pomocą innej instytucji. Propozycja Konfederacji zakłada, że w pierwszym roku dobrowolność składek dotyczyłaby mikroprzedsiębiorców, w drugim małych i średnich firm, a od trzeciego - wszystkich przedsiębiorców.

Konfederacja proponuje także likwidację 15 istniejących podatków: - podatku od czynności cywilnoprawnych od umów dot. nieruchomości (PCC), - podatku cukrowego, - opłaty uzdrowiskowej, - podatku od psa, - opłaty zapasowej (w cenie paliwa), - opłaty emisyjnej (w cenie paliwa), - opłaty mocowej (w cenie prądu), - opłaty przejściowej (w cenie prądu), - opłaty reprograficznej (w cenie elektroniki), - opłaty wodnej (w cenie wody), - podatku tonażowego, - podatku od spadków, - podatku od środków transportowych, - opłaty targowej, - opłaty miejscowej.

Obiecuje także tańsze paliwa. Jak? "Proponujemy obniżenie opodatkowania cen paliw. Zredukujemy podatek VAT, akcyzę i opłatę paliwową, a całkowicie zlikwidujemy opłatę emisyjną".

Istotna dla przedsiębiorców może być także obietnica zerowego podatku VAT na prąd.

Sprawdź też: Konfederacja wskazuje na niemiecki system ochrony zdrowia jako wzór, ale to nie tylko kwestia organizacji

Bezpartyjni Samorządowcy

Bezpartyjni Samorządowcy w swoim programie zapowiadają "większe ułatwienia dla firm, które wdrażają innowacje", a także rozwój polskiego sektora małych i średnich przedsiębiorstw poprzez "system finansowania luki finansowej, angażując rozwinięty w całym kraju system współpracy partnerów BGK (Bank Gospodarstwa Krajowego - przyp. red.)".

"Stworzymy polską platformę technologiczną innowacyjnej przedsiębiorczości, która wygeneruje skalowalne biznesy, zdolne do poszerzania skali swojego działania w celu zwiększania przychodów, rosnących w tempie znacznie szybszym w porównaniu do stałych kosztów operacyjnych, w tym wydatków przeznaczanych na produkcję" – czytamy.

Wśród konkretów istotnych dla przedsiębiorców pojawia się obietnica zerowego PIT dla wszystkich, co w ich ocenie "umożliwi wzrost wynagrodzeń pracowniczych i emerytur oraz spadek kosztów ponoszonych przez pracodawców".

Bezpartyjni Samorządowcy również proponują dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców. Wskazują przy tym, że ten "obecny, obowiązkowy ZUS uderza szczególnie w małe firmy".

Istotna jest także propozycja zastąpienia podatku CIT podatkiem przychodowym, który mają płacić wszyscy, w tym międzynarodowe korporacje.

Ze strony tego komitetu wyborczego pojawiły się także dwie obietnice związane ze składką zdrowotną. Po pierwsze proponują odliczenie jej od podatku. Po drugie zakończenie procederu opłacania dwukrotnie składki zdrowotnej - "zlikwidujemy więc obowiązek opłacania składki zdrowotnej przy jednoosobowej działalności gospodarczej jako drugim źródle dochodu".

Bezpartyjni Samorządowcy proponują także większy limit przychodu z działalności nierejestrowanej z obecnego poziomu 50 proc. minimalnego wynagrodzenia do 100 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę. Dzięki temu więcej osób będzie mogło skorzystać "z tej preferencyjnej formy zarabiania pieniędzy (bardzo popularna jest sprzedaż ubrań, zabawek i innych przedmiotów na internetowych aukcjach)".

Komitet wyborczy BP proponuje także ograniczenie biurokracji m.in. w postaci "likwidacji zbędnego raportowania".

Czytaj też: Głosowała "Polska w pigułce". Są wyniki

Pojawia się także ważna obietnica będąca ukłonem w kierunku mikroprzedsiębiorców w postaci zakazu nakładania przez ustawodawcę nowych obowiązków biurokratycznych i likwidację obecnie istniejących. Bezpartyjni Samorządowcy proponują:

a) wprowadzenie w prawie przedsiębiorców klauzuli generalnej, wyłączającej mikrofirmy z nowych obowiązków formalno-prawnych; b) przeprowadzenie dokładnego monitoringu skali sprawozdawczości; c) wyeliminowanie dublowania się danych w sprawozdaniach do poszczególnych instytucji; d) zniesienie zbędnych regulacji, takich jak np. prowadzenia bazy danych odpadowych; e) uproszczenie obowiązków informacyjnych związanych z RODO.

"Rozwiązania te wzorowane są na standardach brytyjskich, gdzie najmniejsze firmy mają jedynie minimalne obowiązki księgowe" - czytamy w programie.

Bezpartyjni Samorządowcy proponują wprowadzenie minimalnego vacatio legis wynoszącego 6 miesięcy, gdy wprowadzane są zmiany w prawie gospodarczym wprowadzające nowe obowiązki dla przedsiębiorców.

Wśród propozycji dla prowadzących działalność znalazła się także możliwość rozliczania się ryczałtem od przychodów bez ograniczeń, wraz z dostosowaniem stawek do możliwości w poszczególnych branżach.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:Jakub Wołosowski

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Charlie Munger, który przez wiele lat był wiceprezesem i zastępcą Warrena Buffetta w Berkshire Hathaway, zmarł we wtorek. Munger miał 99 lat, a 1 stycznia skończyłby 100. Jak podał Berkshire, zmarł spokojnie w szpitalu w Kalifornii. Nie podano przyczyny - poinformowała Agencja Reutera.

Charlie Munger, wieloletni doradca Warrena Buffetta nie żyje

Charlie Munger, wieloletni doradca Warrena Buffetta nie żyje

Autor:
kris/ams
Źródło:
Reuters

Sejm ponownie skierował do komisji gospodarki i rozwoju projekt ustawy w sprawie zakazu handlu w tegoroczną Wigilię, autorstwa Polski 2050. Przepis wprowadza zakaz handlu 24 grudnia, natomiast w dwie niedzielę poprzedzające, czyli 10 i 17 grudnia, sklepy byłyby otwarte. Komisja po południu przyjęła poprawkę do projektu. Ograniczeniem nie będą objęte między innymi stacje benzynowe, apteki, kwiaciarnie, punkty weterynaryjne czy placówki pełniące usługi pocztowe.

Niedziele handlowe w grudniu. Jest decyzja posłów

Niedziele handlowe w grudniu. Jest decyzja posłów

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP

W 2024 roku wakacje kredytowe miałyby przysługiwać, jeżeli wydatki kredytobiorcy związane z obsługą miesięcznych rat kredytu mieszkaniowego przekraczają 40 procent średniego miesięcznego dochodu - przewiduje projekt skierowany do Sejmu przez posłów Polski 2050-Trzeciej Drogi.

Wakacje kredytowe po nowemu. Jest projekt

Wakacje kredytowe po nowemu. Jest projekt

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP

S&P Global Ratings podwyższył prognozę wzrostu gospodarczego dla Polski na 2024 rok do 3,1 procent z 3 procent w związku z umiarkowaną poprawą perspektyw inwestycyjnych - podała firma w opublikowanym we wtorek raporcie.

Amerykańska agencja zmienia prognozę wzrostu gospodarczego dla Polski

Amerykańska agencja zmienia prognozę wzrostu gospodarczego dla Polski

Autor:
JW/ToL
Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Najbliżej rozbicia kumulacji byli grający w Danii, Niemczech i Hiszpanii, gdzie padły wygrane drugiego stopnia. W Polsce odnotowano dwie wygrane czwartego stopnia. W następnym losowaniu można wygrać 120 milionów złotych.

Wyniki Eurojackpot z 28 listopada 2023. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 28 listopada 2023. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Autor:
mp/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Główny Inspektor Farmaceutyczny poinformował, że wstrzymuje na terenie całego kraju obrót kilkoma seriami oraz zakazuje wprowadzenia do obrotu kilkunastu serii leku przeciwbólowego Oxylaxon. Jak wyjaśniono w decyzji GIF, w toku postępowania potwierdzono wystąpienie wady jakościowej.

Serie leku przeciwbólowego wycofane z obrotu

Serie leku przeciwbólowego wycofane z obrotu

Autor:
kris/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Volkswagen przygotowuje swoich pracowników na redukcję zatrudnienia - pisze portal tygodnika "Zeit". - Za mało zamówień i zbyt wysokie koszty: VW nie jest już konkurencyjny - twierdzi szef marki Thomas Schaefer. - Sytuacja jest bardzo krytyczna - powiedział na spotkaniu z przedstawicielami związku IG Metall.

Gigant planuje zwolnienia. "Sytuacja jest krytyczna"

Gigant planuje zwolnienia. "Sytuacja jest krytyczna"

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opublikowało we wtorek na swojej stronie listę firm, które importowały zboże z Ukrainy. Lista liczy kilkaset podmiotów.

Jest lista firm, które importowały zboże z Ukrainy

Jest lista firm, które importowały zboże z Ukrainy

Autor:
JW/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Zespół cyberbezpieczeństwa w Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF) poinformował, że cyberprzestępcy próbują wykorzystać wizerunek platformy Wolt do kradzieży informacji dotyczących kart płatniczych. Stworzyli w tym celu fałszywe strony, które oferują kody promocyjne.

Oszuści podszywają się pod popularną platformę. "Wyłudzają dane kart płatniczych"

Oszuści podszywają się pod popularną platformę. "Wyłudzają dane kart płatniczych"

Autor:
JW/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Na siedzibie Narodowego Banku Polskiego (NBP) pojawił się nowy baner. Tym razem odnosi się nie tylko do inflacji i wzrostu cen, stóp procentowych, ale i samych prac banku. "Wszystkie działania NBP są zgodne z prawem i spełniają najwyższe standardy międzynarodowe" - głosi.

NBP broni się po raz kolejny na banerach. "Precyzja" i "międzynarodowe standardy"

NBP broni się po raz kolejny na banerach. "Precyzja" i "międzynarodowe standardy"

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

1,8 miliona Polaków nie jest w stanie zaspokoić swoich podstawowych potrzeb - wskazano w "Raporcie o biedzie 2023". Dowiadujemy się ponadto, że w związku z inflacją i wzrostem cen 4 na 5 Polaków kupuje mniej lub zdecydowanie taniej.

Raport o biedzie 2023. "W ciągu roku przybyło ich ponad 40 tysięcy"

Raport o biedzie 2023. "W ciągu roku przybyło ich ponad 40 tysięcy"

Autor:
kris/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Sieć laboratoriów w opublikowanym w poniedziałek wieczorem oświadczeniu przyznała, że 19 listopada doszło do ataku na serwery spółki oraz że "dostęp do znajdujących się tam danych mogły w sposób bezprawny uzyskać osoby nieuprawnione". "Spółka zgłosiła naruszenie do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, poinformowała uprawnione instytucje oraz złożyła zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa do Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości" - poinformowano. Firma nie podała, ilu osób dotyczy problem.

Atak hakerów na ALAB laboratoria. Jest oświadczenie spółki

Atak hakerów na ALAB laboratoria. Jest oświadczenie spółki

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP

W ostatnich dniach sprawowania władzy w roli ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podpisał jeszcze dwa zarządzenia w sprawie utworzenia nowych stanowisk w podległych mu instytucjach.

Ostatnie powołania Piotra Glińskiego jako ministra kultury

Ostatnie powołania Piotra Glińskiego jako ministra kultury

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Od 1 stycznia 2024 roku na polskich stacjach zmieni się rodzaj benzyny 95-oktanowej - z E5 na E10. Oznacza to, że wzrośnie z 5 do 10 procent zawartość biokomponentów. "Obowiązek oferowania paliwa E10 dotyczy wszystkich sprzedawców paliw działających na terenie Polski, zarówno dużych koncernów, jak i sprzedawców prowadzących pojedyncze stacje paliw" - podkreślił zespół prasowy Orlenu w odpowiedzi na zapytanie TVN24 Biznes.

Niedługo nowe paliwo na stacjach. Orlen komentuje

Niedługo nowe paliwo na stacjach. Orlen komentuje

Autor:
kris/ams
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

Od 1 stycznia zakazane będą kopciuchy w połowie Polski. Zakaz używania najgorszej jakości pieców zostanie wprowadzony w ośmiu województwach, choć na różnych zasadach. Na przykład w Sopocie nie będzie można dorzucać do pieca ani węgla, ani drewna, by ogrzać dom. Materiał Łukasza Wieczorka z programu "Polska i Świat" w TVN24.

Kolejne zakazy używania kopciuchów. "Ostatnio wykrywamy wiele nieprawidłowości"

Kolejne zakazy używania kopciuchów. "Ostatnio wykrywamy wiele nieprawidłowości"

Autor:
Łukasz
Wieczorek
Źródło:
TVN24

We wtorek wystartuje pasażerski odrzutowiec Virgin Atlantic lecący z Londynu do Nowego Jorku, który będzie napędzany w stu procentach zrównoważonym paliwem lotniczym (SAF) - podał Reuters. Dodał, że świat lotniczy próbuje pokazać potencjał opcji niskoemisyjnych i zabezpieczyć swoją przyszłość.

Samolot Virgin Atlantic napędzany SAF. To będzie pierwszy taki lot

Samolot Virgin Atlantic napędzany SAF. To będzie pierwszy taki lot

Autor:
kris/ams
Źródło:
Reuters

Sejmowa komisja gospodarki i rozwoju podjęła decyzję o przyjęciu projektu ustawy autorstwa Polski 2050 w sprawie handlu w tegoroczną Wigilię, która przypada w niedzielę. Zamiast w Wigilię sklepy miałyby być otwarte w dwie poprzedzające niedziele, czyli 10 i 17 grudnia bieżącego roku w pełnym zakresie godzin.

Niedziele handlowe w grudniu. Propozycja PiS-u przepadła

Niedziele handlowe w grudniu. Propozycja PiS-u przepadła

Autor:
jr/ams
Źródło:
PAP

"To już czas na nas" - napisał w serwisie X Waldemar Buda, były minister rozwoju i technologii. Z kolei Anna Moskwa, była minister klimatu i środowiska, wyraziła nadzieję, że rozpoczęte "przeze mnie projekty dla Polski będą kontynuowane". Pożegnania ministrów stojących na czele resortów gospodarczych.

To oni zgaszą światło w ministerstwach. Pożegnania w czołowych resortach

To oni zgaszą światło w ministerstwach. Pożegnania w czołowych resortach

Autor:
jr/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Znamy skład nowego rządu. Już wiadomo, że będzie to rząd składający się w zdecydowanej większości z debiutantów. Układ sił w Sejmie sprawia także, że szansa na uzyskanie wotum zaufania przez nową ekipę Morawieckiego jest bardzo niewielka. Jednocześnie pomysł, do którego autorstwa przyznał się prezes PiS Jarosław Kaczyński, oznacza dla państwa koszt na poziomie setek tysięcy złotych.

Rząd na dwa tygodnie może kosztować setki tysięcy złotych

Rząd na dwa tygodnie może kosztować setki tysięcy złotych

Aktualizacja:
Autor:
mp/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił skład nowego rządu, który najprawdopodobniej pozostanie u władzy tylko dwa tygodnie. Ministerstwem Finansów pokieruje Andrzej Kosztowniak. Kim jest nowy szef tego kluczowego resortu?

"Człowiek Marka Suskiego" na czele Ministerstwa Finansów

"Człowiek Marka Suskiego" na czele Ministerstwa Finansów

Autor:
jr/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Od 1 stycznia 2024 rok wypłacane będzie nowe świadczenie dla pełnoletnich osób z niepełnosprawnościami - informuje resort rodziny. Chodzi o świadczenie wspierające, które przysługiwać będzie w wysokości od 40 procent do 220 procent renty socjalnej.

Od stycznia nowe świadczenie. Trzeba złożyć wniosek

Od stycznia nowe świadczenie. Trzeba złożyć wniosek

Autor:
kris/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że emeryci i renciści mogą pracować i dorabiać, ale niektórych z nich obowiązują limity w tym zakresie. Gdy je przekroczą, ZUS może zmniejszyć lub zawiesić wypłacane świadczenie - powiedział rzecznik Zakładu Paweł Żebrowski. Od 1 grudnia limity będą wyższe.

Nowe limity zarobkowe dla części emerytów. ZUS wyjaśnia

Nowe limity zarobkowe dla części emerytów. ZUS wyjaśnia

Autor:
/dap
Źródło:
PAP

Specjalne nagrody dla dyrektorów przedsiębiorstw państwowych z zakresu gospodarki morskiej przewiduje projekt rozporządzenia ministra infrastruktury, który pojawił się na stronie Rządowego Centrum Legislacji (RCL). Odpowiedzialny za projekt jest wiceminister Marek Gróbarczyk.

Nagrody last minute. Jest projekt rozporządzenia

Nagrody last minute. Jest projekt rozporządzenia

Autor:
kris/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Ponad 4,6 miliona złotych zarobili w 2022 roku doradcy Adama Glapińskiego - informuje w poniedziałek dziennik "Rzeczpospolita". Mimo ponawianych próśb, Narodowy Bank Polski odmawia ujawnienia ich nazwisk.

Miliony na doradców Glapińskiego. NBP nie chce ujawniać nazwisk

Miliony na doradców Glapińskiego. NBP nie chce ujawniać nazwisk

Autor:
mp/dap
Źródło:
TVN24 Biznes