Składki, podatki, urlopy. Oto propozycje dla przedsiębiorców

Źródło:
TVN24 Biznes
PiS, KO i Lewica na podium. Sondaż partyjny
PiS, KO i Lewica na podium. Sondaż partyjnyTVN24
wideo 2/5
PiS, KO i Lewica na podium. Sondaż partyjnyTVN24

Zmiany w składkach ZUS, likwidacja "absurdu" w sprawie składki zdrowotnej, urlop dla przedsiębiorcy i ochrona firm rodzinnych - to propozycje ugrupowań, które startują w zbliżających się wyborach parlamentarnych. Oto co obiecały Prawo i Sprawiedliwość, Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga, Lewica, Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy.

W obietnicach prawie wszystkich partii, poza Prawem i Sprawiedliwością i Konfederacją, pojawia się obietnica odblokowania środków z Krajowego Planu Odbudowy. Chociaż obietnica ta nie dotyczy bezpośrednio przedsiębiorców, to jednak może mieć na nich wpływ w postaci potencjalnych kontraktów.

PiS: elektroniczne rozliczenie firm, ochrona firm rodzinnych

Prawo i Sprawiedliwość rządziło przez ostatnie 8 lat i przez ten czas wprowadzono sporo zmian, które dotyczyły przedsiębiorców. Z jednej strony było to Mały ZUS plus, czyli mniejsze składki dla przedsiębiorców, których przychody nie przekraczają 120 tys. zł. Wprowadzono też tzw. działalność nierejestrową - przez co rozumie się drobną działalność zarobkową osób fizycznych, która nie wymaga rejestracji firmy. Od lipca 2023 roku próg przychodów, poniżej którego nie trzeba rejestrować działalności gospodarczej, wynosi 2700 zł brutto miesięcznie.

Z drugiej strony przedsiębiorcy ostatnie lata mogą też zapamiętać z szybko rosnących podstawowych składek ZUS oraz reformy podatkowej o nazwie Polski Ład, a następnie jej naprawy w postaci Polski Ład 2.0. Zmieniała ona m.in. zasady obliczania składki zdrowotnej, jednocześnie likwidując odliczenie jej części od podatku. Z analizy głównego doradcy podatkowego w firmie inFakt Piotra Juszczyka wynika, że za cały rok 2022 przedsiębiorcy łącznie zapłacili aż 16,2 miliarda złotych składki zdrowotnej, a w porównaniu z rokiem 2021, kiedy łączna suma zapłaconych składek wyniosła 9 miliardów złotych, różnica wyniosła 7,2 miliarda złotych, czyli około 80 proc. więcej. Na dodatek przedsiębiorcy muszą ją odprowadzać także przy sprzedaży środków trwałych - np. sprzętu biurowego. O tym, by poprawić obowiązujące rozwiązanie, nie ma słowa w programie i nie wspominają o nim politycy PiS.

W swoim programie partia rządząca raczej dokonuje podsumowania zmian, które wprowadziła do tej pory, jak np. powołanie Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Politycy PiS przypominają także o obniżce podatku CIT oraz o wprowadzaniu tarcz antykryzysowych. Co poza tym?

Partia rządząca deklaruje, że od 2024 roku przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z rozliczenia podatkowego przygotowanego przez urząd skarbowy.

Proponuje się także wprowadzenie Krajowego Rejestru Sądowego 2.0. W składaniu wniosku do KRS przedsiębiorcę miałaby wspierać sztuczna inteligencja. Podpisanie wniosku i dokonanie opłat mają być możliwe poprzez system teleinformatyczny. Wskazuje się przy tym, że przedsiębiorcy nie będą musieli korzystać z usług notariuszy, co przełożyłoby się na obniżenie kosztów.

Wśród obietnic PiS-u na kolejną kadencję pojawia się także wsparcie pracodawców, którzy zatrudnią osoby młode do pracy zdalnie. Przedsiębiorca miałby dostać dofinansowanie do utworzenia stanowiska pracy zdalnej. Nic za darmo, bowiem pracodawca będzie miał obowiązek utrzymania zatrudnienia osoby przez okres 12 miesięcy przy pełnym wymiarze czasu pracy lub przez 18 miesięcy, jeśli jest ona zatrudniona na połowę wymiaru.

Poza tym PiS wspomina o utworzeniu definicji franczyzy, zapewnieniu ochrony firm rodzinnych i uregulowanie kwestii postępowań upadłościowych, co miałoby nastąpić przez losowy przydział spraw upadłościowych syndykom.

Sprawdź też: Jakie partie startują w wyborach?

KO: urlop dla przedsiębiorców i zmiany w składce zdrowotnej

Jakie są obietnice Koalicji Obywatelskiej dla przedsiębiorców? Wśród tak zwanych "100 konkretów" na pierwszym miejscu pojawia się obietnica zapłaty podatku dochodowego dopiero po otrzymaniu środków z tytuły zapłaconej faktury (kasowy PIT).

Kolejną propozycją jest "urlop dla przedsiębiorców". Pod tym hasłem kryje się jeden wolny miesiąc od składek na ubezpieczenia społeczne i świadczenie urlopowe w wysokości połowy płacy minimalnej.

KO planuje wprowadzić także powrót do ryczałtowego systemu rozliczania składki zdrowotnej i zakończenie "absurdu" składki zdrowotnej od sprzedaży środków trwałych.

Politycy Koalicji Obywatelskiej chcą też wprowadzenia płatności przez ZUS zasiłku chorobowego dla pracownika już od pierwszego dnia jego nieobecności. Do tego padła deklaracja ograniczenia czasu kontroli u mikroprzedsiębiorców do 6 dni w skali roku, a urzędy skarbowe nie będą mogły "w nieskończoność przedłużać kontroli".

Koalicja Obywatelska obiecuje także podwyższenie kwoty wolnej od podatku, co miałoby dotyczyć także przedsiębiorców. Propozycja KO w tym zakresie jest następująca: "Osoby zarabiające do 6000 zł brutto (także na działalności gospodarczej) i pobierające emeryturę do 5000 zł brutto nie będą płaciły podatku dochodowego. Podniesiemy kwotę wolną od podatku – z 30 tys. zł do 60 tys. zł., w przypadku podatników rozliczających się według skali podatkowej, w tym także przedsiębiorców i emerytów”.

KO proponuje także zniesienie podatku od zysków kapitałowych, tzw. podatku Belki, zarówno dla oszczędności, jak i inwestycji – w tym także na GPW (do 100 tys. zł, powyżej 1 roku).

Ostatnią obietnicą skierowaną bezpośrednio do przedsiębiorców jest obniżenie podatku VAT dla sektora "beauty" do 8 proc.

Sprawdź także: Tusk w Koninie o pieniądzach z UE, które omijają miasto. "Blokowane przez PiS"

Trzecia Droga zapowiada "uproszczenie systemu podatkowego"

Koalicyjny Komitet Wyborczy Polska 2050 Szymona Hołowni i Polskiego Stronnictwa Ludowego zapowiada, że "zagwarantuje stabilność prawno-podatkową i wsparcie w inwestowaniu w rozwój swoich firm". "Zaczniemy od regulacji składki zdrowotnej, aby przestała dobijać małe polskie przedsiębiorstwa" - możemy przeczytać w deklaracji "Wspólna Lista Spraw".

Wśród obietnic skierowanych do przedsiębiorców na pierwszym miejscu pojawia się hasło dobrowolnego ZUS-u.

W programie można także znaleźć szereg obietnic skierowanych do przedsiębiorców funkcjonujących w branży transportowej. Po pierwsze dopłaty dla firm transportowych do wymiany swojego taboru na elektryczny, jeśli to firma rodzinna, to dopłata na ten cel ma wynosić aż 100 proc. Do tego Trzecia Droga proponuje stworzenie systemu wsparcia z Funduszu Pracy dla tych, którzy chcą pracować tej branży.

Trzecia Droga zapewnia także, że nie będzie przeprowadzać żadnych podwyżek podatków dla przedsiębiorców w trakcie kadencji. Do tego wszelkie zmiany podatkowe będą musiały być wprowadzane najpóźniej do czerwca poprzedzającego kolejny rok rozliczeniowy.

"Uproszczenie systemu podatkowego będzie częścią szerokiego planu odbiurokratyzowania gospodarki, na który składać się będą m.in.: ograniczenie rocznej liczby kontroli państwowych, wprowadzenie prostego systemu ubiegania się o pomoc publiczną oraz mechanizm opłacania przez państwo zwolnienia lekarskiego od pierwszego dnia" - zadeklarowano.

Trzecia Droga proponuje też wakacje od składek ZUS dla małych polskich firm, które zmagają się z kłopotami finansowymi, a także płatność podatku VAT dopiero od faktycznie zapłaconej faktury.

Czytaj także: Kosiniak-Kamysz: handlowali wizami zamiast sprzedawać na rynkach międzynarodowych polską żywność

Nowa Lewica chce obniżenia stawek VAT

Wśród obietnic gospodarczych Nowej Lewicy znalazło się kilka skierowanych do przedsiębiorców. Zaproponowano między innymi, by w przetargach został ustanowiony priorytet lokalnych producentów.

W ramach hasła "Uczciwe podatki" padły także następujące zobowiązania:

- obniżenie stawki podatku VAT; - dwie nowe ustawy o podatnikach PIT i o podatnikach CIT, których celem będzie uporządkowanie przepisów o podatku dochodowym.

Rolników może zainteresować obietnica "poprawy opłacalności kierunków produkcji rolnej", "ochrony rolników i przetwórców żywności" (maksymalny 30-dniowy termin płatności przez markety i firmy skupowe), bezpłatne ubezpieczenie oraz wyrównanie europejskich dopłat.

Konfederacja proponuje dobrowolny ZUS dla firm

Konfederacja proponuje rewolucję w ustawie o podatku PIT, na podstawie której rozlicza się także duża część przedsiębiorców. Wśród propozycji jest znaczne podniesienie kwoty wolnej od podatku. Miałaby wynieść aż dwunastokrotność minimalnego wynagrodzenia. Do tego partia ta chce likwidacji drugiego progu podatkowego (na rzecz liniowego 12 proc.), rozszerzenia ulgi dla młodych do 26 r.ż. o osoby, które prowadzą działalność gospodarczą, likwidację podatku Belki dla lokat i obligacji.

Konfederacja również proponuje dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców. Mieliby oni mieć pełną dobrowolność w podejmowaniu decyzji, czy chcą korzystać z ubezpieczenia emerytalnego ZUS, oszczędzać samodzielnie lub za pomocą innej instytucji. Propozycja Konfederacji zakłada, że w pierwszym roku dobrowolność składek dotyczyłaby mikroprzedsiębiorców, w drugim małych i średnich firm, a od trzeciego - wszystkich przedsiębiorców.

Konfederacja proponuje także likwidację 15 istniejących podatków: - podatku od czynności cywilnoprawnych od umów dot. nieruchomości (PCC), - podatku cukrowego, - opłaty uzdrowiskowej, - podatku od psa, - opłaty zapasowej (w cenie paliwa), - opłaty emisyjnej (w cenie paliwa), - opłaty mocowej (w cenie prądu), - opłaty przejściowej (w cenie prądu), - opłaty reprograficznej (w cenie elektroniki), - opłaty wodnej (w cenie wody), - podatku tonażowego, - podatku od spadków, - podatku od środków transportowych, - opłaty targowej, - opłaty miejscowej.

Obiecuje także tańsze paliwa. Jak? "Proponujemy obniżenie opodatkowania cen paliw. Zredukujemy podatek VAT, akcyzę i opłatę paliwową, a całkowicie zlikwidujemy opłatę emisyjną".

Istotna dla przedsiębiorców może być także obietnica zerowego podatku VAT na prąd.

Sprawdź też: Konfederacja wskazuje na niemiecki system ochrony zdrowia jako wzór, ale to nie tylko kwestia organizacji

Bezpartyjni Samorządowcy

Bezpartyjni Samorządowcy w swoim programie zapowiadają "większe ułatwienia dla firm, które wdrażają innowacje", a także rozwój polskiego sektora małych i średnich przedsiębiorstw poprzez "system finansowania luki finansowej, angażując rozwinięty w całym kraju system współpracy partnerów BGK (Bank Gospodarstwa Krajowego - przyp. red.)".

"Stworzymy polską platformę technologiczną innowacyjnej przedsiębiorczości, która wygeneruje skalowalne biznesy, zdolne do poszerzania skali swojego działania w celu zwiększania przychodów, rosnących w tempie znacznie szybszym w porównaniu do stałych kosztów operacyjnych, w tym wydatków przeznaczanych na produkcję" – czytamy.

Wśród konkretów istotnych dla przedsiębiorców pojawia się obietnica zerowego PIT dla wszystkich, co w ich ocenie "umożliwi wzrost wynagrodzeń pracowniczych i emerytur oraz spadek kosztów ponoszonych przez pracodawców".

Bezpartyjni Samorządowcy również proponują dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców. Wskazują przy tym, że ten "obecny, obowiązkowy ZUS uderza szczególnie w małe firmy".

Istotna jest także propozycja zastąpienia podatku CIT podatkiem przychodowym, który mają płacić wszyscy, w tym międzynarodowe korporacje.

Ze strony tego komitetu wyborczego pojawiły się także dwie obietnice związane ze składką zdrowotną. Po pierwsze proponują odliczenie jej od podatku. Po drugie zakończenie procederu opłacania dwukrotnie składki zdrowotnej - "zlikwidujemy więc obowiązek opłacania składki zdrowotnej przy jednoosobowej działalności gospodarczej jako drugim źródle dochodu".

Bezpartyjni Samorządowcy proponują także większy limit przychodu z działalności nierejestrowanej z obecnego poziomu 50 proc. minimalnego wynagrodzenia do 100 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę. Dzięki temu więcej osób będzie mogło skorzystać "z tej preferencyjnej formy zarabiania pieniędzy (bardzo popularna jest sprzedaż ubrań, zabawek i innych przedmiotów na internetowych aukcjach)".

Komitet wyborczy BP proponuje także ograniczenie biurokracji m.in. w postaci "likwidacji zbędnego raportowania".

Czytaj też: Głosowała "Polska w pigułce". Są wyniki

Pojawia się także ważna obietnica będąca ukłonem w kierunku mikroprzedsiębiorców w postaci zakazu nakładania przez ustawodawcę nowych obowiązków biurokratycznych i likwidację obecnie istniejących. Bezpartyjni Samorządowcy proponują:

a) wprowadzenie w prawie przedsiębiorców klauzuli generalnej, wyłączającej mikrofirmy z nowych obowiązków formalno-prawnych; b) przeprowadzenie dokładnego monitoringu skali sprawozdawczości; c) wyeliminowanie dublowania się danych w sprawozdaniach do poszczególnych instytucji; d) zniesienie zbędnych regulacji, takich jak np. prowadzenia bazy danych odpadowych; e) uproszczenie obowiązków informacyjnych związanych z RODO.

"Rozwiązania te wzorowane są na standardach brytyjskich, gdzie najmniejsze firmy mają jedynie minimalne obowiązki księgowe" - czytamy w programie.

Bezpartyjni Samorządowcy proponują wprowadzenie minimalnego vacatio legis wynoszącego 6 miesięcy, gdy wprowadzane są zmiany w prawie gospodarczym wprowadzające nowe obowiązki dla przedsiębiorców.

Wśród propozycji dla prowadzących działalność znalazła się także możliwość rozliczania się ryczałtem od przychodów bez ograniczeń, wraz z dostosowaniem stawek do możliwości w poszczególnych branżach.

Autorka/Autor:Jakub Wołosowski

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Pieniądze europejskie dla Polski będą odblokowane - przekazała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen na konferencji prasowej. Wyjaśniła, że w przyszłym tygodniu "zapadną dwie decyzje w sprawie funduszy europejskich, dzisiaj zablokowanych". - One uwolnią do 137 miliardów euro dla Polski - mówiła. To około 600 miliardów złotych. Pieniądze wcześniej były zablokowane ze względu na obawy Brukseli związane z praworządnością w Polsce.

Gigantyczne pieniądze dla Polski. "Mamy dobre wiadomości"

Gigantyczne pieniądze dla Polski. "Mamy dobre wiadomości"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Nieco ponad rok temu w Wielkiej Brytanii zakończył się największy na świecie test czterodniowego tygodnia pracy. Okazuje się, że obecnie większość firm, które brały udział w eksperymencie, wciąż pozwala zatrudnionym pracować krócej, a ponad połowa formalnie wprowadziła tę zmianę na stałe.

Największy na świecie test czterodniowego tygodnia pracy. Oto wyniki

Największy na świecie test czterodniowego tygodnia pracy. Oto wyniki

Źródło:
CNN

Na ten moment został wystosowany wniosek o zaopiniowanie przez radę nadzorczą Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - poinformowała szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, odnosząc się do kandydatury Doroty Bieniasz na stanowisko szefowej ZUS. - To jest niezbędny krok. Ta opinia jest konieczna - podkreśliła ministra.

To ma być nowa szefowa ZUS

To ma być nowa szefowa ZUS

Źródło:
PAP

Zielony Ład i handel z Ukrainą to tylko jedne z przyczyn problemów rolników - powiedział na antenie TVN24 Wawrzyniec Czubak z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Zwrócił uwagę, że na spadek opłacalności działalności gospodarstw rolnych wpływają przede wszystkim wysokie ceny środków ochrony roślin, nawozów czy energii, które nie wróciły do poziomów sprzed rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Fala rolniczych protestów. "To jest tak, jak z ciężką zimą"

Fala rolniczych protestów. "To jest tak, jak z ciężką zimą"

Źródło:
TVN24

O ponad tysiąc procent wzrósł w ubiegłym roku przemyt papierosów z Białorusi. Po krótkim zastoju główny "towar eksportowy" reżimu Łukaszenki znowu na topie - informuje piątkowa "Rzeczpospolita".

Główny "towar eksportowy" reżimu Łukaszenki. Wzrost o 1000 procent

Główny "towar eksportowy" reżimu Łukaszenki. Wzrost o 1000 procent

Źródło:
PAP

87-letni mieszkaniec Rzymu, po sprawdzeniu wyników gry liczbowej w gazecie, myślał, że wygrał 64 miliony euro (w przeliczeniu 276 milionów złotych). Niestety okazało się później, że opublikowane liczby były błędne. - O mało co nie dostałem zawału - stwierdził mężczyzna, który teraz chce podać dziennik do sądu.

Od euforii niemal do zawału. "Pobiegłem do kolektury i tam zaczął się mój dramat"

Od euforii niemal do zawału. "Pobiegłem do kolektury i tam zaczął się mój dramat"

Źródło:
PAP

Około ośmiu miliardów złotych brakuje na realizację całego Programu Budowy 100 Obwodnic na lata 2020-2030 - poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister infrastruktury Paweł Gancarz. Zapewnił, że nie ma planów zarzucenia programu.

Dziura w sztandarowym programie PiS. "Środki są niewystarczające"

Dziura w sztandarowym programie PiS. "Środki są niewystarczające"

Źródło:
PAP

Orange Polska kontynuuje proces wyłączania sieci 3G w Polsce. W maju przyjdzie czas na okolice Słupska i Koszalina - poinformował operator. Zwrócono przy tym uwagę, że dla niektórych użytkowników będzie to oznaczało konieczność wymiany karty SIM lub telefonu. Zmiany już wcześniej wprowadziło T-Mobile Polska.

Duży operator zapowiada kolejne zmiany. Konieczna może być wymiana karty SIM lub telefonu

Duży operator zapowiada kolejne zmiany. Konieczna może być wymiana karty SIM lub telefonu

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad wprowadzeniem opłaty rejestracyjnej i nowego podatku od pojazdów spalinowych. To rozwiązania, które zapowiedziano w przygotowanym przez poprzedni rząd Krajowym Planie Odbudowy. Wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Bolesta chciałby, żeby przy wyliczaniu wysokości opłaty i podatku była brana pod uwagę waga pojazdu. Zwraca przy tym uwagę na narastający problem z SUV-ami. - Jeśli będzie można zmusić właścicieli SUV-ów do wzięcia, przynajmniej finansowo, większej odpowiedzialności za zajmowanie większej przestrzeni, skłaniałbym się, by to zrobić - mówi Krzysztof Bolesta w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Nowy podatek od aut spalinowych. "Pracujemy nad tym"

Nowy podatek od aut spalinowych. "Pracujemy nad tym"

Źródło:
"Rzeczpospolita", tvn24.pl

Do końca marca powinniśmy mieć wstępne odpowiedzi, jakie działania są możliwe w obrębie spółki, aby ceny paliw były niższe niż w tej chwili - powiedział na konferencji prasowej premier Donald Tusk. Szef rządu był także dopytywany o swoje dawne zapowiedzi, że gdy przejmie władzę, paliwo będzie po 5,19 zł. - Rozumiem niecierpliwość, ja też na to czekam - odparł.

Donald Tusk o cenach paliw. "Ja też na to czekam"

Donald Tusk o cenach paliw. "Ja też na to czekam"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ministerstwo Finansów prowadzi prace nad zmianami w tak zwanym podatku Belki. Wstępna koncepcja ma być ogłoszona jeszcze w lutym - poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman. Obietnica w sprawie podatku Belki pojawiła się w trakcie kampanii wyborczej ze strony Koalicji Obywatelskiej i była jednym ze "100 konkretów".

Podatek Belki do zmiany. Ważna zapowiedź

Podatek Belki do zmiany. Ważna zapowiedź

Źródło:
PAP

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz odwołał Radę Polskiej Fundacji Narodowej. Jak poinformował resort, "decyzja została podjęta ze względu na brak transparentności w działaniach realizowanych przez PFN".

"Współpracownicy Kaczyńskiego i działacze PiS". Rada odwołana

"Współpracownicy Kaczyńskiego i działacze PiS". Rada odwołana

Źródło:
tvn24.pl

Orlen otrzymał dwie niewiążące oferty wykazujące zainteresowanie ewentualnym kupnem spółki Polska Press - wynika z czwartkowej wypowiedzi pełniącego obowiązki prezesa płockiego koncernu Witolda Literackiego. Dodał, że trwa analiza opłacalności tej spółki medialnej.

Dwóch chętnych na Polska Press. "Na razie nie podejmujemy żadnych decyzji"

Dwóch chętnych na Polska Press. "Na razie nie podejmujemy żadnych decyzji"

Źródło:
PAP

Olgierd Cieślik został odwołany z funkcji prezesa zarządu Totalizatora Sportowego. Decyzję w tej sprawie podjęła rada nadzorcza spółki. Pełniącym obowiązki prezesa TS został Stanisław Grabiec.

Karuzela kadrowa w państwowych spółkach. "Moja misja właśnie dobiega końca"

Karuzela kadrowa w państwowych spółkach. "Moja misja właśnie dobiega końca"

Źródło:
tvn24.pl

W przypadku Polski chodzi przede wszystkim o napływ olbrzymiej ilości surowców rolniczych z Ukrainy. Natomiast w innych państwach to jest niezgoda na Zielony Ład - tak o protestach rolników mówił w programie "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Arkadiusz Artyszak ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Stwierdził, że problemy w rolnictwie "są kwestią zaniechań". - Musiał przyjść taki moment, że to napięcie zacznie sięgać zenitu. Myślę, że właśnie w takim momencie się znajdujemy - ocenił.

"Musiał przyjść taki moment, że napięcie zacznie sięgać zenitu"

"Musiał przyjść taki moment, że napięcie zacznie sięgać zenitu"

Źródło:
tvn24.pl

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w styczniu 2024 roku wzrosła o 3 procent w ujęciu rocznym - podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny. Zdaniem analityków polski konsument "wraca nad kreskę" po słabszych danych z grudnia, ale boomu nie ma.

"Polski konsument wraca nad kreskę". Najnowsze dane

"Polski konsument wraca nad kreskę". Najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl

Grupa Orlen poinformowała, że wypracowała w 2023 roku zysk netto w wysokości ponad 27,5 miliarda złotych. W czwartym kwartale zysk netto sięgnął blisko 7,3 miliarda złotych. Tak poinformował płocki koncern w raporcie finansowym opublikowanym w czwartek.

Orlen podał wyniki finansowe. Zysk mniejszy niż rok wcześniej

Orlen podał wyniki finansowe. Zysk mniejszy niż rok wcześniej

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ponownie jest głośno o programie "Laptop dla ucznia". W magazynach zalega ponad 10 tysięcy komputerów, bo zamówiono ich za dużo w ramach flagowego programu Prawa i Sprawiedliwości. Przepisy w obecnym kształcie wiążą ręce nowej władzy, bo sprzęt może trafić tylko do czwartoklasistów. Ustawową zmianę w tym zakresie zapowiada wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Materiał z magazynu "Polska i Świat", przygotowany przez Łukasza Łubiana.

"Wielu dyrektorów i dyrektorek szkół dzwoni". Minister zapowiada zmianę przepisów

"Wielu dyrektorów i dyrektorek szkół dzwoni". Minister zapowiada zmianę przepisów

Źródło:
TVN24

Firmy pożyczkowe w styczniu 2024 roku udzieliły łącznie ponad 1,1 miliona nowych pożyczek pozabankowych o wartości blisko 1,6 miliarda złotych. Oznacza to, że w porównaniu do sytuacji przed rokiem przyznano o 233,8 procent więcej pożyczek i na kwotę wyższą o 101,4 procent. Takie informacje przekazało Biuro Informacji Kredytowej, powołując się na dane z firm pożyczkowych współpracujących z BIK.

Liczba udzielonych pożyczek wystrzeliła. Upowszechniła się nowa metoda

Liczba udzielonych pożyczek wystrzeliła. Upowszechniła się nowa metoda

Źródło:
tvn24.pl

Wstępny wniosek o pociągnięcie prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP) Adama Glapińskiego do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu (TS) ma wpłynąć do Sejmu do końca marca - przekazał Janusz Cichoń, który jest przewodniczącym sejmowej komisji finansów publicznych.

Czarne chmury nad prezesem NBP. "Jesteśmy zdeterminowani, by ten proces przeprowadzić"

Czarne chmury nad prezesem NBP. "Jesteśmy zdeterminowani, by ten proces przeprowadzić"

Źródło:
PAP

Komisja Europejska (KE) jest gotowa zatwierdzić przekazanie Polsce 6,3 miliarda euro (w przeliczeniu 27 miliardów złotych) z Funduszu Odbudowy - podała agencja Bloomberg. Ma to nastąpić w przyszłym tygodniu.

Media: Bruksela gotowa zatwierdzić przekazanie Polsce miliardów euro

Media: Bruksela gotowa zatwierdzić przekazanie Polsce miliardów euro

Źródło:
PAP

Brak wymogów jakościowych pomp ciepła doprowadził do zalewu rynku nieefektywnymi urządzeniami z Chin - przekonywali w Sejmie producenci. Emil Świerczyński, dyrektor w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), przekazał, że przygotowywane są zmiany w programie Czyste Powietrze.

"Zostaliśmy największym w Europie importerem pomp". Będą zmiany w popularnym programie

"Zostaliśmy największym w Europie importerem pomp". Będą zmiany w popularnym programie

Źródło:
PAP

Nowe banknoty z wizerunkiem króla Karola III wejdą do obiegu 5 czerwca - podał Bank Anglii. Mają być używane razem z tymi, na których jest podobizna zmarłej w 2022 roku królowej Elżbiety II.

Nowe banknoty w Wielkiej Brytanii

Nowe banknoty w Wielkiej Brytanii

Źródło:
PAP

Mimo upałów i pożarów Grecja w 2023 roku odnotowała rekordową liczbę 32,7 miliona turystów zagranicznych - wynika z danych opublikowanych przez bank centralny tego kraju.

Rekord sprzed pandemii pobity. Fala turystów

Rekord sprzed pandemii pobity. Fala turystów

Źródło:
PAP

Podkomisja parlamentu Korei Południowej zatwierdziła projekt noweli zwiększający kapitał koreańskiego banku eksportowo-importowego (Eximbanku). Ta zmiana jest niezbędna do sfinalizowania drugiego kontraktu na eksport uzbrojenia do Polski.

Zielone światło w sprawie sfinalizowania kredytu na zakup broni przez Polskę

Zielone światło w sprawie sfinalizowania kredytu na zakup broni przez Polskę

Źródło:
PAP

Władze Ukrainy powiadomiły, że planują uruchomić nowy szlak eksportowy na Dunaju, niezbędny wobec zablokowania granicy lądowej z Unią Europejską przez polskich rolników. Kijów chce zwiększyć sprzedaż na rynki zagraniczne do poziomu sprzed wojny - poinformowała agencja Bloomberga.

Ukraina ma plan, jak ominąć Polskę

Ukraina ma plan, jak ominąć Polskę

Źródło:
PAP