Nowy rok szkolny rozpoczyna się w środę dla uczniów z 20 tysięcy szkół. Nauka odbywać się będzie w trybie stacjonarnym we wszystkich typach szkół i placówek oświatowych. Zachowany jednak będzie reżim sanitarny, zgodnie z wytycznymi, które opracowało Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Ministerstwem Zdrowia i z Głównym Inspektoratem Sanitarnym.
Dla 381 tysięcy dzieci rozpoczynających naukę w pierwszych klasach szkół podstawowych po raz pierwszy zabrzmi dzwonek szkolny. We wszystkich typach szkół uczy 644,5 tysiąca nauczycieli.
"Z okazji rozpoczynającego się nowego roku szkolnego przekazujemy serdeczne pozdrowienia wszystkim nauczycielom, uczniom oraz rodzicom. Życzymy, aby nadchodzący rok nauki był udany, przebiegał bez zakłóceń i przyniósł wszystkim poczucie spełnienia i satysfakcji" - czytamy w liście prezydenta Andrzeja Dudy i jego małżonki - Agaty Kornhauser-Dudy, skierowanym do nauczycieli, rodziców i uczniów z okazji rozpoczynającego się roku szkolnego.
"Pozdrawiamy szczególnie najmłodszych, którzy w tym roku rozpoczynają swoją szkolną edukację. Niech czas spędzony w szkole będzie dla Was czasem, który będziecie zawsze dobrze wspominać" - napisała para prezydencka.
Podkreśliła, że za nami jest już ponad rok zmagań z pandemią COVID-19. "Wiemy, jak trudne było to wyzwanie dla nauczycieli, rodziców i uczniów. W ostatnim czasie wszyscy doceniliśmy jeszcze bardziej znaczenie osobistych spotkań i wzajemnych kontaktów. Dlatego cieszymy się, że dzieci i młodzież mogą dziś znowu spotkać się w szkole" - podkreśliła para prezydencka. Jednocześnie wyrazili oni nadzieję, że tym razem nie będą konieczne nowe obostrzenia, a nauczanie będzie się mogło bez przeszkód odbywać w szkolnych murach.
Para prezydencka: pomóżmy sobie nawzajem w powrocie do normalności
"Czas pandemii to również wielka szkoła wzajemnej solidarności i odpowiedzialności. Zagrożenie epidemiczne pokazuje nam, że od naszych zachowań zależy także zdrowie i życie innych. Zachęcamy do przestrzegania zaleceń, obostrzeń i zasad obowiązujących w czasie pandemii" - czytamy w liście. Para prezydencka zaapelowała również o to, aby okazywać sobie jak najwięcej życzliwości i troski.
"Okres nauki zdalnej i pandemicznych ograniczeń dla wielu osób był czasem bardzo trudnym. Pomóżmy sobie nawzajem w powrocie do normalności poprzez większą cierpliwość, wyrozumiałość i empatię" - napisali prezydent Duda wraz z małżonką.
Para prezydencka złożyła też życzenia. "Nauczycielom życzymy satysfakcji z wykonywanej pracy, rodzicom zadowolenia z sukcesów edukacyjnych dzieci, a uczniom jak najwięcej radości płynącej ze wspólnego odkrywania świata i zdobywania nowych umiejętności" - czytamy w liście.
List ministra Glińskiego
List do uczniów, nauczycieli i pracowników szkół na rozpoczęcie roku szkolnego 2021/22 napisał też wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński. "Kształcenie artystyczne to ciągły kontakt z pięknem i sztuką, to tworzenie oraz pomnażanie artystycznych umiejętności; niekiedy żmudne, wymagające wiele cierpliwości, ale dające wymierne i namacalne efekty. Każdy nowo opanowany utwór, każdy nowy rysunek czy rzeźba, każdy nowy krok w baletowej sali nadaje poczucie sensu, zapewniając motywację do kolejnych osiągnięć" - czytamy.
Gliński zaznaczył, że "pandemia zmusiła społeczność szkolną do podjęcia wyzwań na nieznaną dotąd miarę". "Jako państwowy opiekun środowiska artystycznego staraliśmy się niwelować pandemiczne trudności, rozsądnie decydując zarówno o wprowadzaniu, jak i cofaniu obostrzeń. Rezygnowaliśmy z tych elementów procesu dydaktycznego, które można było czasowo wyłączyć bez szwanku, a które mogły przynieść zagrożenie zdrowotne – jak na przykład z dużej części egzaminów czy form badania jakości kształcenia. Zwiększyliśmy dostępność pomocy technicznej, aby refundowane sprzęty mogły ułatwić zdalne kształcenie artystyczne" - napisał wicepremier w liście.
Nauczyciele przyznają, że będzie to rok pełen wyzwań, bo w związku z pandemią resort edukacji przekazał wiele wytycznych. Mają one zapewnić bezpieczeństwo uczniom i nauczycielom.
Jednym z zaleceń jest zachowanie minimalnej odległości 1,5 metra między osobami w szkole. - Takiego zalecenia nie da się spełnić. Szkoły są przegęszczone, zwłaszcza w newralgicznych miejscach, na przykład w toaletach – powiedział Marek Pleśniar z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty (OSKKO).
Zwrócił uwagę, że w niektórych krajach wzmocniono kadrę, aby klasy były mniej liczne. Tak się jednak nie stało w Polsce. Wytyczne – jak mówi ekspert – obejmują też świetlice i stołówki, a wymogu dystansu w większości przypadków nie uda się zapewnić. W przestrzeniach ogólnodostępnych, zwłaszcza gdy nie da się zachować dystansu, zaleca się też noszenie maseczek, dlatego rodzice powinni w nie zaopatrzyć swoje dzieci. Jeśli tak się nie stanie, w szkołach będą one również dostępne.
Wszyscy będą się uczyć w trybie stacjonarnym
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek wielokrotnie podkreślał w ostatnich dniach, że od września 2021 roku wszyscy uczniowie i słuchacze będą uczyć się w szkole na zasadach sprzed pandemii, czyli w trybie stacjonarnym. Podkreślał, że uczniowie tego potrzebują. Zgadzają się z tym psychologowie.
- Proces nauczania obejmuje nie tylko kwestie przekazywania wiedzy i jej nabywania, ale również mieści się w nim wychowanie i zaspokajanie potrzeb, między innymi kontaktu z drugim człowiekiem, bycia w grupie społecznej – powiedziała wcześniej psycholożka dr Marta Znajmiecka z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Łódzkiego.
Wskazała też na obniżoną skuteczność nauczania zdalnego. - Ona drastycznie spadnie, ci ludzie będą mieli deficyty, które gdzieś będą musieli nadrobić, na przykład w postaci korepetycji. To będzie z czasem wychodziło – podkreśliła w rozmowie z PAP w marcu, kiedy szkoły przechodziły w tryb pracy zdalnej.
Wytyczne sanitarne w związku z pandemią COVID-19
Resort edukacji i nauki zaleca, aby rodzice ograniczyli wchodzenie do szkoły. Mogą wchodzić z dziećmi do przestrzeni wspólnej szkoły, zachowując dystans 1,5 metra od innych rodziców i pracowników szkoły, przy czym powinni przestrzegać wszelkich środków ostrożności, to znaczy mieć zasłonięte usta i nosy maskami i dezynfekować dłonie.
Główne rekomendacje zawarte w wytycznych sanitarnych dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych, obowiązujące od 1 września 2021 r., to szczepienie dla pracowników szkół i uczniów w określonych grupach wiekowych (powyżej 12 lat), dezynfekcja, dystans, higiena i maseczki, gdy nie ma możliwości zachowania dystansu, a także wietrzenie. Zachęca się też do organizowania zajęć wychowania fizycznego poza murami szkoły, na świeżym powietrzu.
Zgodnie z wytycznymi do szkoły może przychodzić tylko uczeń bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej i gdy nie został nałożony na niego obowiązek kwarantanny lub izolacji domowej.
W szkołach nie zabraknie środków do dezynfekcji czy maseczek. Jak mówił Marek Pleśniak z OSKKO, początkowo w czasie pandemii problemem była ich niedostateczna ilość. Jednak w ubiegły poniedziałek rozpoczęła się akcja dostaw tzw. pakietów covidowych do prawie 32 tysięcy szkół i placówek oświatowych w kraju. W asortymencie, który trafia do szkół, znalazły się stacje do dezynfekcji z funkcją mierzenia temperatury, płyny do dezynfekcji, środki ochrony osobistej, w tym maseczki. Szkoły i placówki otrzymają również termometry bezdotykowe.
Źródło: PAP