Lektury szkolne dla klas 1-3. Sprawdź nową listę lektur

Autor:
mbl/az
Źródło:
podstawaprogramowa.pl, tvn24.pl
Minister Czarnek o przygotowaniu do nowego roku szkolnego
Minister Czarnek o przygotowaniu do nowego roku szkolnego
wideo 2/4
Minister Czarnek o przygotowaniu do nowego roku szkolnego

Lektury szkolne dla klas 1-3 szkoły podstawowej zostały zmienione w sierpniu przez resort edukacji i nauki. Najnowsza lista zamieszczona w podstawie programowej liczy 26 pozycji, ale to nauczyciel decyduje, które z nich zostaną zrealizowane. Lista lektur zaczyna obowiązywać wraz z rokiem szkolnym 1 września 2021/2022.

Lektury szkolne dla klas 1-3 mają pomóc dzieciom w szkole podstawowej nauczyć się poprawnego używania języka polskiego, czytania i budowania prostych zdań w mowie i w piśmie. Lista lektur została zmieniona w tym roku. Z listy lektur do klas 1-3 ministerstwo usunęło książki: "Zaczarowana zagroda" Aliny i Czesława Centkiewiczów, "Oto jest Kasia" Miry Jaworczakowej, "Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?" Leszka Kołakowskiego oraz "Sposób na Elfa" Marcina Pałasza. Na liście lektur pojawiło się za to siedem propozycji do wspólnego czytania.

O tym, które lektury zostaną zrealizowane w trakcie pierwszych trzech lat szkoły podstawowej, decyduje nauczyciel. Muszą się one jednak znajdować na liście opublikowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Lektury szkolne dla klas 1-3 [lista]

1. Hans Christian Andersen, Baśnie (do wyboru); 2. Justyna Bednarek, Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych); 3. Jan Brzechwa, Brzechwa dzieciom; 4. Waldemar Cichoń, Cukierku, ty łobuzie!; 5. Agnieszka Frączek, Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą; 6. Dorota Gellner, Wścibscy; 7. Julita Grodek, Mania, dziewczyna inna niż wszystkie. Opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie; 8. Tom Justyniarski, Psie troski, czyli o wielkiej przyjaźni na cztery łapy i dwa serca; 9. Grzegorz Kasdepke, Detektyw Pozytywka; 10. Piotr Kordyasz, Lolek. Opowiadania o dzieciństwie Karola Wojtyły (fragmenty); 11. Barbara Kosmowska, Dziewczynka z parku; 12. Zofia Kossak-Szczucka, Kłopoty Kacperka góreckiego skrzata; 13. Maria Krüger, Karolcia; 14. Åsa Lind, Piaskowy Wilk; 15. Astrid Lindgren, Dzieci z Bullerbyn; 16. Hugh Lofting, Doktor Dolittle i jego zwierzęta; 17. Aleksandra i Daniel Mizielińscy, Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych; 18. Joanna Papuzińska, Asiunia; 19. Danuta Parlak, Kapelusz Pani Wrony; 20. Roman Pisarski, O psie, który jeździł koleją; 21. Janina Porazińska, Pamiętnik Czarnego Noska; 22. Maria Terlikowska, Drzewo do samego nieba; 23. Julian Tuwim, Wiersze dla dzieci; 24. Barbara Tylicka, O krakowskich psach i kleparskich kotach. Polskie miasta w baśni i legendzie; 25. Danuta Wawiłow, Najpiękniejsze wiersze; 26. Łukasz Wierzbicki, Afryka Kazika. Dziadek i niedźwiadek.

Zapraszamy do zakładki #bezprzerwy w portalu tvn24.pl, gdzie przyglądamy się nowym pomysłom Ministerstwa Edukacji i Nauki, pytamy ekspertów o opinie, sprawdzamy, z jakimi problemami mierzą się uczniowie i nauczyciele po powrocie do stacjonarnej nauki oraz jakie sukcesy odnoszą.

Autor:mbl/az

Źródło: podstawaprogramowa.pl, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości