Rocznica wyzwolenia Auschwitz-Birkenau. "69 lat po opuszczeniu piekła, jesteśmy tutaj ponownie"

Aktualizacja:

W Oświęcimiu zakończyły się po południu uroczyste obchodzy 69. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Byli więźniowie wspólnie z dyrekcją Muzeum Auschwitz złożyli kwiaty i zapalili znicze przed Ścianą Straceń KL Auschwitz, oddając hołd ofiarom nazistów.

Ostatnim akcentem uroczystości była wspólna modlitwa i zapalenie zniczy przed pomnikiem ofiar b. obozu Auschwitz II-Birkenau. Zabrzmiał szofar, barani róg, którego dźwięk jest wezwaniem do pokuty. Zadęli w niego wiceprzewodniczący Knesetu Icchak Waknin i szef Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce Piotr Kadlcik. Przed pomnikiem ofiar obozu lider izraelskiej Partii Pracy Isaak Herzog zmówił Kadisz, jedną z najważniejszych modlitw judaizmu, będącą składnikiem zbiorowych modłów. Odmówiono też modlitwę żałobną El Male Rachamim.

"Auschwitz wydarzył się, co znaczy, że jest możliwy"

Wcześniej, w czasie uroczystości przewodniczący koalicji rządowej w Knesecie Jariw Levin powiedział, że nie ma precedensu w całej historii Europy dla koszmaru, jaki przydarzył się w Auschwitz narodowi żydowskiemu.

- Jesteśmy reprezentantami narodu, który kroczy drogą tych wspomnień do samych fundamentów istnienia narodu żydowskiego. Wielokrotnie mówi nam się drwiąco, że lepiej abyśmy zrezygnowali z tego stygmatu Auschwitz. Ile byśmy zapłacili, żeby móc się tego pozbyć i zawrócić koło historii. Jednak Auschwitz tu jest, Auschwitz wydarzył się, co znaczy, że Auschwitz jest możliwy. Auschwitz na zawsze będzie czarną dziurą zagrażającą połknięciem całej historii ludzkiej. Nie ma precedensu dla koszmaru, jaki przydarzył się tutaj naszemu narodowi w całej historii Europy - powiedział Lewin, który w poniedziałek podczas uroczystości rocznicy wyzwolenia Auschwitz zabrał głos w imieniu Knesetu. Według niego ze spotkania w Auschwitz w 69. rocznicę wyzwolenia obozu wynikają dwa przesłania. Pierwsze z nich skierowane jest do Izraelczyków, aby nie zapomnieli, że muszą polegać na sobie, na własnych siłach i budowali nowe, twórcze społeczeństwo, dążące do sprawiedliwości i pokoju. - Krocząc po tej ziemi nasiąkniętej krwią naszych braci i sióstr musimy zapewnić nasze dzieci i przyszłe pokolenia, że można budować inny świat, pełen nadziei, bez lęku, świat, w którym każdy Żyd będzie bezpieczny w każdym miejscu na ziemi - powiedział Lewin. Drugie przesłanie, skierowane do społeczności międzynarodowej, nakazuje jej - jak powiedział Levin - "walczyć z antysemityzmem, działać stanowczo przeciwko owym zbrodniarzom, którzy dokonali zbrodni przeciwko ludzkości". - Nie wolno się poddawać, być obojętnym. Także w chwilach zbrodni nie wszyscy milczeli, we wszystkich narodach byli Sprawiedliwi wśród Narodów Świata, oni narażali się, aby ratować Żydów. Za to im dziękujemy z całego serca - dodał.

69. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz
69. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitztvn24

"Jesteśmy bardzo dumni, że możemy tu dziś być"

Z kolei były więzień obozu Noah Klieger mówił, że 27 stycznia 1945 r. w obozie nikogo już nie było. Niemcy wycofując się przed wojskami radzieckimi, które tego dnia wyzwoliły Auschwitz, zabrali ze sobą 57 tys. więźniów obozu, aby następnie umieścić ich w obozach w Trzeciej Rzeszy.

- Oni jechali ciężarówkami, samochodami, motorami, rowerami, wozami oraz końmi. My musieliśmy iść pieszo. Nie mieliśmy możliwości sprostania temu tempu, kto nie nadążał, był zabijany. Drogi Śląska były usłane ciałami tych, którzy przeżyli Auschwitz i zostali zastrzeleni jak psy w czasie tego marszu śmierci - mówił Klieger.

Jak wspominał, jemu udało się dotrzeć do Gliwic. - Wsiedliśmy wtedy do pociągu towarowego. W każdym wagonie było 150 osób. Nie muszę nikomu wyjaśniać, że nie ma miejsca w jednym wagonie dla 150 osób, nawet jeśli są to cienie ludzi, jakimi my byliśmy - powiedział.

I dodał: - Dziś, 69 lat po opuszczeniu tego piekła, które nazywa się Auschwitz, jesteśmy tutaj ponownie jako dumni obywatele nowego państwa żydowskiego, które powstało na gruzach żydostwa europejskiego.

Yariv Levin (szef koalicji w Knesecie) i Jonny Daniels (From the Depths)From The Depths

"Dlaczego wracasz do Oświęcimia? Bo jest"

Inna była więźniarka niemieckiego obozu Zofia Posmysz podkreśliła, iż fakt, że jest dziś tu, w Oświęcimiu świadczy o tym, że "świat nie zapomniał i utwierdza nas w nadziei, że nie zapomni". - Zdarzało mi się nie raz, a i teraz się nieraz zdarza, że ktoś słysząc, że jadę do Oświęcimia pyta mnie: dlaczego tam wracasz? Mam jedną odpowiedź: dlatego, że jest - powiedziała Posmysz. Wspominała, że pierwszy raz po wojnie była na terenie obozu w czerwcu 1945 r. - Kilkanaście dni po moim powrocie z obozu w Niemczech mama poprosiła mnie, abym z nią pojechała do Oświęcimia. Chciała zobaczyć jak ja tam mieszkałam. Blok 27, który kiedyś był blokiem szpitalnym - tam leżałam chora na tyfus - pokazałam jej pryczę, na której leżałam. Ona powiedziała: "te szuflady to łóżka?" i już nic więcej nie chciała oglądać, chciała jak najprędzej wyjść. Po powrocie do domu, płacząc powiedziała: Nie jedź tam nigdy więcej, musisz o tym zapomnieć - mówiła Zofia Posmysz.

"Dlaczego tam wracasz? Dlatego, że jest"
"Dlaczego tam wracasz? Dlatego, że jest"tvn24

Przed Ścianą Straceń

Wcześniej byli więźniowie złożyli kwiaty i zapalili znicze przed Ścianą Straceń KL Auschwitz, oddając hołd ofiarom nazistów. Kwiaty złożono także w miejscach, gdzie znajdowały się pierwsze, prowizoryczne komory gazowe, pod pomnikiem upamiętniającym zagładę Romów i na grobach jeńców sowieckich w byłym Auschwitz II-Birkenau. Były więzień Bogdan Bartnikowski powiedział, że dokąd tylko starczy mu sił będzie przyjeżdżał do byłego obozu. - Przeżyliśmy w obozie ciężkie chwile. Czuję satysfakcję, że udało mi się to przeżyć i wyjść stąd nie przez komin, a na własnych nogach - mówił. Jadwiga Bogucka trafiła do Auschwitz II-Birkenau wraz z matką z ogarniętej powstaniem Warszawy. - Byłam więźniarką do wyzwolenia. Mój przyjazd tutaj traktuję jako obowiązek i świadectwo. Jako żywi świadkowie, chcemy przekazywać prawdę. Pamięć o tym miejscu zostanie zachowana, bo przekazujemy ją wnukom, kolejnym pokoleniom - powiedziała.

Małgorzata Polak z Warszawy, która pomaga byłym więźniom działając w stowarzyszeniu Maksymiliana Kolbego, uważa, że pamięć o tych wydarzeniach nigdy nie zaginie. - Spotkałam tu młodych, którzy bardzo się interesują tą historią. Losy więźniów dają nam siłę do życia. Jeśli oni przeżyli, zahartowali się i niosą ze sobą przeżycia nie poddając się, to my czerpiemy z tego siłę – powiedziała Polak, której ojciec zginął w Auschwitz 28 stycznia 1941 r.

Izraelska delegacja w Auschwitz

Do byłego niemieckiego obozu Auschwitz przyjechało też w poniedziałek ponad 20 Żydów ocalonych z Zagłady wraz z towarzyszącą im ok. 60-osobową delegacją Knesetu.

Izraelskim deputowanym przewodzą szefowie frakcji parlamentarnych: rządzącej koalicji - Jariv Levin i opozycyjnej Partii Pracy - Isaak Herzog. W delegacji znaleźli się m.in. też minister gospodarki Naftali Bennett, aszkenazyjski rabin Izraela Dawid Lau i przedstawiciele sił zbrojnych. Herzog zwrócił uwagę, że do byłego obozu przyjechała największa jak do tej pory delegacja parlamentarzystów izraelskich i innych krajów, "żeby płakać, ale i nauczyć się, iż taki horror może się powtórzyć".

Delegacja ponad 20 Żydów ocalonych z Zagłady przyjechała do Auschwitz
Delegacja ponad 20 Żydów ocalonych z Zagłady przyjechała do Auschwitztvn24

Dodał, że uroczystość odbywa się w najstraszniejszym dla ludzkiej historii miejscu, które pokazuje jak można stworzyć i dokonać zbrodni. - Musimy walczyć ze złem, walczyć z antysemityzmem, walczyć o wolność i dobre relacje międzyludzkie - powiedział.

Jonny Daniels, szef fundacji "From the Depths", inicjator przyjazdu do Polski ocalonych wspólnie z delegacją Knesetu, uważa, że jest to wydarzenie historyczne. - Wraz z delegacją z Polski i innych krajów mogą się spotkać, porozmawiać i pokazać światu, że są razem przeciw temu, co się działo podczas Holokaustu i razem wyciągnąć wnioski na przyszłość. Jestem dumny, że mogę uczestniczyć w takim wydarzeniu - powiedział Daniels. Delegacja została powitana przed bramą z napisem "Arbeit macht frei" przez kierownictwo Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau z jego dyrektorem Piotrem M.A. Cywińskim. Przed południem goście zwiedzili ekspozycję muzealną w bloku 4, która przybliża tematykę zagłady: przyczyny osadzenia w obozie więźniów różnych narodowości oraz deportację i masową zagładę europejskich Żydów. Zobaczyli blok 5, w którym zgromadzone są dowody niemieckich zbrodni, m.in. włosy więźniów i dziecięce ubranka. Zwiedzili ekspozycję w bloku 27, która poświęcona jest Holokaustowi. Jedną z jej kluczowych elementów jest Księga zawierająca nazwiska 4,2 mln zgładzonych Żydów. Były obóz zwiedzili także polscy parlamentarzyści. Pod Ścianą Straceń, gdzie Niemcy rozstrzelali wiele tysięcy osób, głównie Polaków, hołd ofiarom złożyli wicemarszałkowie Sejmu Cezary Grabarczyk i Wanda Nowicka.

"69 lat po opuszczeniu piekła, jesteśmy tutaj ponownie"
"69 lat po opuszczeniu piekła, jesteśmy tutaj ponownie"tvn24

Dzień Pamięci

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych. 27 stycznia przypada rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz. Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. Obóz wyzwolili żołnierze 100. Lwowskiej Dywizji Piechoty 60. Armii I Frontu Ukraińskiego.

Fundacja "From the Depths" to charytatywna organizacja, której celem jest upamiętnianie ofiar Holocaustu oraz budowanie wspólnej przyszłości między Polakami a Żydami. Fundacja została założona przez Jonny’ego Danielsa i współpracuje z osobami ocalałymi z Holocaustu oraz ze społecznościami żydowskimi z całego świata, szczególnie z Europy Wschodniej. Funkcjonuje dzięki darowiznom od osób prywatnych i innych organizacji.

Jonny Daniels urodził się w 1986 r. w Londynie, w tradycyjnej rodzinie żydowskiej, jako najstarszy z trójki rodzeństwa. W wieku 18 lat, po skończeniu liceum, przeprowadził się do Izraela, gdzie spędził rok studiując w Jesziwie (rodzaj wyższej szkoły w Izraelu). W tym czasie działał również jako wolontariusz w "Zichron Menachem" (organizacji, która pomaga dzieciom cierpiącym na raka). Po roku zdecydował o zamieszkaniu w Izraelu na stałe i wstąpił do tamtejszej armii.

Po trzech latach zakończył służbę w stopniu sierżanta sztabowego. Po ukończeniu studiów z zakresu nauk politycznych na Uniwersytecie Bar-Ilan został doradcą ds. wizerunku zastępcy przewodniczącego partii Likud, Danny’ego Danona. Następnie zajął się doradztwem i rozpoczął współpracę z innymi politykami, zarówno w Izraelu, jak i w Stanach Zjednoczonych oraz w krajach Europy.

Autor: mn/nsz//ja/kdj/kwoj / Źródło: PAP, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

W jednym z mieszkań w Małomicach (woj. lubuskie) odnaleziono zwłoki 27-letniej kobiety i 34-letniego mężczyzny. - Członkowie rodziny nie mogli się z nimi skontaktować, więc zaalarmowano służby. Drzwi wejściowe sforsowali strażacy - przekazał podkomisarz Arkadiusz Szlachetko z policji w Żaganiu w rozmowie z tvn24.pl. Prawdopodobnie doszło do zatrucia czadem.

"Strażacy wyważyli drzwi". W mieszkaniu ciała 27-latki i 34-latka

"Strażacy wyważyli drzwi". W mieszkaniu ciała 27-latki i 34-latka

Źródło:
tvn24.pl

Dwie osoby - jak widać na nagraniu z monitoringu, które opublikowało wrocławskie zoo - przyszły odpalić fajerwerki tuż obok ogrodzenia ogrodu. "Nie wiemy, co trzeba mieć w głowie, żeby ignorować wszystkie nasze apele i świadomie narażać zwierzęta na tak ogromny stres" - komentują przedstawiciele zoo.

"Jedyne, co się ciśnie na usta, to: %!@#!&*$". Nagranie z kamery zoo we Wrocławiu

"Jedyne, co się ciśnie na usta, to: %!@#!&*$". Nagranie z kamery zoo we Wrocławiu

Źródło:
tvn24.pl

Alaksandr Łukaszenka zadzwonił w pierwszych dniach po rosyjskiej inwazji lądowej na Ukrainę i przeprosił za wystrzelenie rakiet z terytorium Białorusi - mówił w trzygodzinnym wywiadzie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. - Powiedział: "Uwierz mi, Wołodia, to nie ja. Powiedziałem mu (Putinowi - red.), żeby tego nie robił" - opowiadał Zełenski. Wyraził też przekonanie, że wraz z nowym prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem "dojdzie do porozumienia" w sprawie zakończenia wojny i taki wspólny komunikat zostanie wysłany do Moskwy.

"Uwierz mi, Wołodia, to nie ja". Zełenski o telefonie, jaki dostał prawie trzy lata temu

"Uwierz mi, Wołodia, to nie ja". Zełenski o telefonie, jaki dostał prawie trzy lata temu

Źródło:
RBC-Ukraine, Reuters

We Wrocławiu policjant został potrącony przez autobus komunikacji miejskiej. Funkcjonariusz w ciężkim stanie przebywa w szpitalu.

Dwóch policjantów zdążyło przebiec, trzeciego potrącił autobus. Jest w ciężkim stanie

Dwóch policjantów zdążyło przebiec, trzeciego potrącił autobus. Jest w ciężkim stanie

Źródło:
tvn24.pl

Złote Globy 2025 rozdane. Wielkim zwycięzcą okazał się być film "Emilia Pérez" Jacquesa Audiarda, do którego łącznie trafiły nagrody w czterech kategoriach, w tym za najlepszy film komediowy/musical. Najlepszym filmem dramatycznym został "Brutalista". Jego twórca - Brady Corbet - został najlepszym reżyserem, a Adrien Brody dostał nagrodę za główną rolę męską w dramacie filmowym.

Złote Globy 2025 rozdane. Oto wielki zwycięzca

Złote Globy 2025 rozdane. Oto wielki zwycięzca

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda, nie przychodząc na tę uroczystość, sam pozbawił się tak naprawdę należnej mu uwagi w tej sytuacji. Myślę, że on jednak zrobił sobie sam na złość - mówiła w programie "W kuluarach" reporterka TVN24 Agata Adamek. Prezydent nie pojawił się na gali inaugurującej polską prezydencję w Radzie UE, mimo wysłanego wcześniej oficjalnego zaproszenia od premiera.

"Szanowny Panie Prezydencie". Co było w zaproszeniu od premiera

"Szanowny Panie Prezydencie". Co było w zaproszeniu od premiera

Źródło:
TVN24

Młody mężczyzna zginął podczas kuligu w Myśliborzu (Łódzkie) po tym, jak uderzył w drzewo. Na miejsce zdarzenia udała się straż pożarna i śmigłowiec LPR. Mimo reanimacji ratownikom nie udało się uratować jego życia. Według informacji policji, w kuligu brało udział 9-10 osób. Służby wyjaśniają okoliczności wypadku.

Śmierć na kuligu. Mężczyzna uderzył w drzewo

Śmierć na kuligu. Mężczyzna uderzył w drzewo

Źródło:
tvn24.pl

Po decyzji, że obowiązuje uchwała PKW z sierpnia o odrzuceniu sprawozdania komitetu wyborczego PiS, natychmiast podniesie się problem polityczny - oceniła "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku i była RPO. Wyjaśniała, jakie widzi podstawy do niewypłacania pieniędzy Prawu i Sprawiedliwości przez ministra finansów oraz jakie mogą być skutki takiej decyzji.

Co z pieniędzmi dla PiS? Profesor Łętowska o możliwych skutkach decyzji ministra

Co z pieniędzmi dla PiS? Profesor Łętowska o możliwych skutkach decyzji ministra

Źródło:
TVN24

Wśród plejady gwiazd, które wręczały w tym roku Złote Globy, znalazł się duet Elton John-Brandi Carlile. Dla legendarnego piosenkarza było to pierwsze publiczne wydarzenie, w którym wziął udział w ostatnich tygodniach. Zanim otworzył kopertę ze zwycięzcą kategorii najlepsza muzyka, odniósł się do informacji na temat stanu jego zdrowia. I zażartował.

Elton John już prawie nie widzi. I żartuje z tego na scenie

Elton John już prawie nie widzi. I żartuje z tego na scenie

Źródło:
tvn24.pl, CNN, Deadline

Złote Globy 2025 rozdane, a wśród nagrodzonych tytułów, znalazły się produkcje HBO/Max. "Hacks" ponownie został najlepszym serialem komediowym, a grająca w nim główną rolę Jean Smart - najlepszą aktorką w serialu komediowym/musicalu. To jednak nie wszystko. Na scenie wymieniano seriale "Pingwin" i "Detektyw: Kraina nocy".

Złote Globy 2025. Zobacz nagrodzone seriale w serwisie Max

Złote Globy 2025. Zobacz nagrodzone seriale w serwisie Max

Źródło:
tvn24.pl

Ponad 60 milionów Amerykanów w kilkudziesięciu stanach jest zagrożonych obfitymi opadami śniegu, oblodzeniem i marznącymi opadami deszczu. Wszystko za sprawą burzy, która nawiedziła część USA. Stan wyjątkowy ogłoszono w Kansas, Missouri, Kentucky, Wirginii, Wirginii Zachodniej, Arkansas i w niektórych częściach New Jersey.

"Historyczna burza". Ponad 60 milionów Amerykanów objętych alarmami 

"Historyczna burza". Ponad 60 milionów Amerykanów objętych alarmami 

Źródło:
BBC, PAP, Reuters

1047 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Tylko gwarancje ze strony Stanów Zjednoczonych będą skuteczne po zakończeniu wojny z Rosją - przekazał ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. Amerykański Instytut Studiów nad Wojną donosi, że Rosjanie używają na froncie coraz mniej pojazdów opancerzonych, żeby zaoszczędzić sprzęt w obliczu kurczenia się zapasów z czasów sowieckich. Te nie starczą im na nawet dwa lata. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Ukraińska zemsta za wieś Hroza, Rosjanie mają zapasy ciężkiego sprzętu na niecałe dwa lata

Ukraińska zemsta za wieś Hroza, Rosjanie mają zapasy ciężkiego sprzętu na niecałe dwa lata

Źródło:
PAP

Zmarł Kostas Simitis - były premier Grecji stojący na czele rządu w Atenach w latach 1996-2004. W kraju ogłoszono czterodniową żałobę narodową. Simitis miał 88 lat.

Kostas Simitis nie żyje. Cztery dni żałoby narodowej

Kostas Simitis nie żyje. Cztery dni żałoby narodowej

Źródło:
PAP

30-letni mężczyzna podejrzany o śmiertelne ranienie fajerwerkiem 15-letniego chłopca trafi do aresztu. Do tragedii doszło w noc sylwestrową w Soedertaelje pod Sztokholmem. W mieście obowiązywał zakaz używania sztucznych ogni.

Trafił fajerwerkiem 15-latka, chłopiec nie przeżył. Sprawca trafił do aresztu

Trafił fajerwerkiem 15-latka, chłopiec nie przeżył. Sprawca trafił do aresztu

Źródło:
PAP

Służby monitorują dziwne zachowanie gazowca "Mulan", który od kilkunastu dni przebywa na Morzu Północnym - w pobliżu znajdujących się na dnie kabli i gazociągów. Kierowca busa, który śmiertelnie potrącił 14-latka na pasach w Warszawie usłyszał zarzuty - między innymi ucieczki z miejsca zdarzenia i jazdy mimo sądowego zakazu prowadzenia pojazdów. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć w święto Trzech Króli.

Rozmowy o zakładnikach, niepokojące manewry, luksusowy apartament premiera

Rozmowy o zakładnikach, niepokojące manewry, luksusowy apartament premiera

Źródło:
TVN24

Zamykany przez rosyjski reżim polski konsulat w Petersburgu ma przestać funkcjonować do 10 stycznia. Przedstawiciele konsulatu pożegnali się w mediach społecznościowych z dyplomatami i pracownikami oraz nazwali likwidację "najtrudniejszym czasem misji". Zamknięcie placówki jest reakcją Moskwy na zamknięcie rosyjskiego konsulatu generalnego w Poznaniu. W ten sposób polska dyplomacja zareagowała na próby dywersji organizowanych przez Rosję w Polsce i krajach sojuszniczych.

"Najtrudniejszy czas naszej misji". Polski konsulat kończy pracę

"Najtrudniejszy czas naszej misji". Polski konsulat kończy pracę

Źródło:
PAP

Pierwsi rekruci ze specjalnie utworzonej formacji dla ultraortodoksyjnych wyznawców judaizmu stali się żołnierzami sił zbrojnych Izraela. Służbę w armii - jak donosi dziennik "Jerusalem Post" - mają pełnić "przy pełnym poszanowaniu ich religijnych zwyczajów i poglądów".

Brygada Hasmoneuszów. Pierwsi ultraortodoksyjni żydzi w izraelskiej armii

Brygada Hasmoneuszów. Pierwsi ultraortodoksyjni żydzi w izraelskiej armii

Źródło:
PAP

Mężczyzna podejrzany o potrącenie 14-letniego chłopca na przejściu dla pieszych w Warszawie usłyszał zarzut spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym, ucieczki z miejsca zdarzenia, a także zarzut niezastosowania się do sądowego zakazu prowadzenia pojazdów. Jak informuje reporter TVN24 Mariusz Sidorkiewicz, 43-latek przyznał się do winy.

Śmiertelnie potrącony 14-latek. Są zarzuty dla kierowcy

Śmiertelnie potrącony 14-latek. Są zarzuty dla kierowcy

Źródło:
tvn24

Kilkudziesięciu strażaków gasiło pożar, do którego doszło w niedzielę w zamkniętym ośrodku wychowawczym dla dziewcząt w stołecznej Falenicy. Z placówki ewakuowano około 30 podopiecznych, w tym młode matki z dziećmi. Wiceministra sprawiedliwości Maria Ejchart przekazała, że w zdarzeniu nikt nie ucierpiał.

Pożar w ośrodku wychowawczym w Falenicy. Uciekać musiało kilkadziesiąt osób

Pożar w ośrodku wychowawczym w Falenicy. Uciekać musiało kilkadziesiąt osób

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl/PAP

12-letni chłopiec wraz z braćmi i mamą uratował zmarzniętego i zagubionego psa w Lęborku. Pies leżał w rowie z wodą w zimny, deszczowy dzień. Członkowie rodziny przywieźli dla niego koc i karmę. Wyciągnęli z rowu, zawieźli do weterynarza i odszukali właściciela.

Lębork: 12-latek i jego labrador znaleźli w rowie zmarzniętego pieska. Chłopiec wezwał pomoc

Lębork: 12-latek i jego labrador znaleźli w rowie zmarzniętego pieska. Chłopiec wezwał pomoc

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Od razu po weekendzie ciepły front odepchnie zimne powietrze znad Polski. Sprawdź, co czeka nas w pogodzie w kolejnych tygodniach w 16-dniowej długoterminowej prognozie temperatury, przygotowanej przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: mróz wycofa się na jakiś czas

Pogoda na 16 dni: mróz wycofa się na jakiś czas

Źródło:
tvnmeteo.pl

Viktor Orban rozpoczyna procedurę wyprowadzenia Węgier z Unii Europejskiej - tak przynajmniej twierdzą polscy internauci. Dowodem ma być nagranie, na którym węgierski premier w towarzystwie innego polityka składa podpis na jakimś dokumencie. Wyjaśniamy, co przedstawia film.

"Pierwszy krok" Orbana do wyjścia z UE? Oto, co podpisał premier Węgier

"Pierwszy krok" Orbana do wyjścia z UE? Oto, co podpisał premier Węgier

Źródło:
Konkret24

W Chinach notuje się gwałtowny wzrost zakażeń metapneumowirusem (hMPV) - poinformowały tamtejsze władze medyczne. Najwięcej przypadków jest na północy kraju. Objawy obejmują wysoką gorączkę, kaszel i ból gardła. Według władz w Pekinie wzrost zachorowalności jest typowy dla okresu zimowego.

Gwałtowny wzrost zakażeń wirusem hMPV w Chinach

Gwałtowny wzrost zakażeń wirusem hMPV w Chinach

Źródło:
PAP, The Independent, Newsweek, NDTV

Na mapie Polski pojawi się nowa impreza kulturalna. W niedzielę i poniedziałek odbędzie się Festiwal Piosenki Filmowej Bydgoszcz 2025. W czasie wydarzenia usłyszymy piosenki z najnowszych polskich filmów oraz klasycznych już seriali. Wystąpią między innymi Ralph Kaminski, Krzysztof Zalewski czy Edyta Bartosiewicz.

Rusza Festiwal Piosenki Filmowej. Utwory z polskich filmów i seriali w wykonaniu wybitnych artystów

Rusza Festiwal Piosenki Filmowej. Utwory z polskich filmów i seriali w wykonaniu wybitnych artystów

Źródło:
TVN24