Kijów krytykuje szefa MSZ Niemiec: nieodpowiedzialne propozycje

[object Object]
Władze Ukrainy zarzucają Rosji, że wspiera separatystów w Donbasie. Nagranie archiwalne: żołnierze ukraińscy zajęli pozycje w pobliżu DonieckaReuters Archiwum
wideo 2/24

Władze w Kijowie skrytykowały szefa niemieckiej dyplomacji Sigmara Gabriela za propozycję "poluzowania sankcji wobec Rosji". Kostiantyn Jelisiejew, główny doradca do spraw międzynarodowych prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki, zarzucił ministrowi "brak odpowiedzialności".

Kostiantyn Jelisiejew powiedział w czwartek niemieckiemu dziennikowi "Frankfurter Allgemeine Zeitung", że propozycja Sigmara Gabriela przypomina mu politykę appeasementu prowadzoną wobec hitlerowskich Niemiec w 1938 roku.

- Szef niemieckiego MSZ nie po raz pierwszy wysuwa nieodpowiedzialne propozycje - ocenił doradca Poroszenki. Oświadczył, że jego kraj dziękuje kanclerz Angeli Merkel za "niezłomną obronę" terytorialnej integralności Ukrainy.

"Szkodliwe sygnały"

Szef dyplomacji Ukrainy Pawło Klimkin, również na łamach "FAZ", powiedział, że "sygnały (wysyłane przez Gabriela) są bardzo szkodliwe".

- Jego ostatnie wypowiedzi trzeba uznać za paktowanie z Kremlem - ocenił. Minister wezwał wspólnotę międzynarodową do utrzymania sankcji, "dopóki ostatni rosyjski żołnierz nie opuści ukraińskiej ziemi".

Podczas wiecu wyborczego SPD we wtorek w Anklam Sigmar Gabriel powiedział, że poluzowanie sankcji przeciwko Rosji nie musi być koniecznie powiązane z realizacją porozumienia z Mińska.

- Nie ma sensu czekać na zakończenie (procesu realizacji) porozumienia, by znieść sankcje. Przeforsujmy przynajmniej zawieszenie broni, wycofajmy ciężką broń i znieśmy wtedy, jako nagrodę, sankcje i pomóżmy w odbudowie wschodniej Ukrainy - mówił szef niemieckiej dyplomacji, cytowany przez "FAZ".

Punkt wyjścia

W wystąpieniu w Anklam Gabriel pochwalił propozycję prezydenta Rosji Władimira Putina w sprawie misji pokojowej ONZ na wschodzie Ukrainy. Jego zdaniem rosyjska propozycja może stać się "punktem wyjścia do nowej fazy polityki odprężenia".

"FAZ" zwraca uwagę, że SPD już rok temu, podczas kampanii przed wyborami regionalnymi w Meklemburgii-Pomorzu Przednim, proponowała stopniowe znoszenie sankcji wobec Rosji, co jest sprzeczne ze stanowiskiem Merkel. Meklemburgia ma silne gospodarcze powiązania z Rosją.

Autor: tas\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Tagi:
Raporty: