Był pisarzem, podróżnikem i reportażystą. Podróżował po całym świecie. Książki, w których relacjonował swoje wyprawy były wydawane w 23 języka. W 118 rocznicę urodzin, Arkadego Fiedlera wspomina jego syn, Marek.
Jedną z najważniejszych podróży była wyprawa na Madagaskar w 1937r. Na afrykańskiej wyspie spędził dwa lata. – Starszyzna plemienna stwierdziła, że mężczyzna nie powinien być samotny, ojciec dostał więc rytualną żonę – mówi TVN24.pl syn podróżnika Marek Fiedler. – Miejscowi bardzo chcieli, żeby osiedlił się na Madagaskarze, powiedział im, że musi wracać, bo ma obowiązki, kto wie, czy gdyby nie one może by został tam na stałe – dodaje syn Arkadego Fiedlera.
Powstaniec
Arkady Fiedler urodził się w Poznaniu, po ukończeniu szkoły realnej studiował filozofię i nauki przyrodnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim. Naukę przerwała I wojna światowa. Arkady Fiedler brał udział w powstaniu wielkopolskim i był członkiem Polskiej Organizacji Wojskowej. Podczas II wojny światowej napisał książkę "Dywizjon 303", która opowiadała o losach polskich lotników w Anglii podczas wojny.
Marzył o Amazonii
Pierwszą podróż pozaeuropejską odbył do południowej Brazylii w 1927 roku, która zaowocowała książkami "Bichos, moi brazylijscy przyjaciele" i "Wśród Indian Koroadów". Jednak swoje największe marzenie zrealizował sześć lat później wyprawą do Amazonii podczas, której napisał "Ryby śpiewają w Ukajali", która zdobyła uznanie wielu czytelników.
Statek Kolumba i Piramida Cheopsa
W Muzeum Arkadego Fiedlera mieszczącym się w jego dawnym domu, znajdują się pamiątki z podróży czy zdjęcia. Uwagę przykuwa statek Santa Maria stojący przed dworkiem. Jest to replika w skali 1:1 łodzi, którą Krzysztof Kolumb płyną do Indii okrywając Amerykę. Statek jest symbolem wielkiej podróży, otwarcia na świat, przełamania trudności i poszerzania horyzontów. Budowa repliki zajęła cztery lata, ukończono ją 12 maja 2008r. Na podwórku przed muzeum znajduje się również replika Piramidy Cheopsa w skali 1:23. – niektórzy przypisują jej pozytywną, uzdrawiającą energię. Ja na własnej skórze tego nie odczułem – śmieje się syn podróżnika.
Arkady Fiedler był podróżnikiem, jednak jego najpopularniejsza książka wydana w Polsce nie opowiada o wyprawach tylko II wojny światowej. Widać to również w muzeum gdzie znajduje się samolot, którym latali piloci w książce "Dywizjon 303".
Motyl śmierci
Pisarz uwielbiał motyle. – Kiedyś złapał małego, niepozornego, brązowego motyla. Owad wzbudził strach i wielkie poruszenie w wiosce. Był to motyl śmierci, który mógł sprowadzić nieszczęścia na wioskę. Kiedy go wypuścił mieszkańcy poczuli wielką ulgę – dodaje Marek Fiedler.
Arkady Fiedler napisał 32 książki, które zostały wydane w 23 językach i w ponad 10 milionowym nakładzie, odbył 30 wypraw i podróży. Odwiedził m.in. Brazylię, Tahiti, Gujanę, Trynidad, Wietnam, Laos, Kambodżę czy Gwineę. Zmarł w 7 marca 1985r.
Autor: mm / Źródło: TVN24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: Muzeum Arkadego Fiedlera