Już niedługo rozpoczną się prace przy tzw. suchym wykopie pod siedzibę Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Konstrukcja będzie przypominała betonową wannę i ma powstać do lutego przyszłego roku.
We wtorek podpisano umowę i przekazano plac budowy firmie, która wykona tzw. suchy wykop pod przyszłą siedzibę gdańskiej placówki.
W siedem miesięcy
Będzie to betonowa "wanna" zanurzona na ok. kilkanaście metrów w ziemi. Jej koszt to prawie 95 milionów złotych. W przyszłości znajdzie się tam spora część pomieszczeń placówki: projekt architektoniczny zakłada m.in. umieszczenie w podziemiu głównej ekspozycji muzeum.
Inwestycja prowadzona jest na podmokłym gruncie, więc wykonanie suchego wykopu będzie wymagało zastosowania skomplikowanych systemów odwadniających oraz umocnień, które udźwigną także naziemną część obiektu. - Zgodnie z umową, prace przy wykopie potrwają siedem miesięcy, a po ich zakończeniu, w lutym przyszłego roku, na plac budowy wejdzie wybrany w planowanym przetargu wykonawca pozostałej części obiektu - wyjaśnia Paweł Machcewicz, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej. - Równolegle z pracami budowlanymi prowadzone są te nad przyszłą ekspozycją placówki - dodaje.
Chcieli zdążyć na 75. Rocznicę
- Dziś trudno jest powiedzieć, kiedy Muzeum II Wojny Światowej zostanie otwarte. Pierwotnie planowano, że nastąpi to 1 września 2014 r., w 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Wiele zależy od ewentualnych odwołań przy postępowaniach przetargowych - podkreśla Machcewicz.
Kilka miesięcy temu sam Machcewicz oraz minister kultury Bogdan Zdrojewski informowali o możliwym przesunięciu tego terminu na później.
Muzeum za ponad 350 mln zł
Muzeum II Wojny Światowej zostanie wzniesione przy ul. Wałowej, nieopodal Głównego Miasta i Motławy. Teren o wartości 53 mln zł w formie darowizny przekazało miasto. Budowa muzeum ma kosztować w sumie 358 mln zł. Pieniądze na ten cel ma przekazać polski rząd, w ramach wieloletniego programu "Budowa Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku".
Zgodnie z zamysłem architektów duża część muzeum, w tym ekspozycja główna, znajdzie się pod ziemią. Wystawa główna ulokowana zostanie w wielkiej przestrzeni o wysokości 12 metrów. W części podziemnej znajdą się też trzy poziomy z salami konferencyjnymi.
Nowoczesny kolos
Część naziemna muzeum będzie miała kształt pochylonego graniastosłupa o podstawie trójkąta i wysokości ok. 40 metrów w najwyższym punkcie. Jedna ze ścian bryły będzie całkowicie przeszklona, pozostałe stanowić będą jednolitą betonową powierzchnię w odcieniu czerwonym. W naziemnej części, która ma mieć sześć poziomów użytkowych, znajdą się m.in. biblioteka, sale wykładowe i kawiarnia.
Umieszczona w podziemiu wystawa główna muzeum ma zająć ok. 4 tys. mkw. powierzchni. W nowoczesny sposób ma ona prezentować II wojnę światową zarówno z perspektywy ówczesnej wielkiej polityki, jak i przeżyć zwykłych ludzi. Ekspozycja ma pokazywać nie tylko losy Polaków, lecz także doświadczenia innych narodów.
Autor: ws/par//mz / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: materiały prasowe | Muzeum II Wojny Światowej