O kieleckich wiatach przystankowych znowu jest głośno. Mieszkańcom nie podoba się, że choć są wyjątkowo drogie, to nie spełniają swojej funkcji. Żartobliwą grafiką dowodzą, że pasażerom czekającym na autobus bardzie przyda się drzewo, billboard, a nawet młody ziemniak.
Wiaty przystankowe w Kielcach były krytykowana, zanim jeszcze powstały. Największe zdumienie mieszkańców budził ich koszt.
W sumie miasto na budowę 81 nowych przystanków wydało 32 miliony złotych, co daje około 400 tys. złotych za przystanek. To więcej niż średnia cena mieszkania w dużym mieście. Na razie w mieście do użytku oddano 50 wiat, reszta wciąż jest w budowie.
Niektóre media donoszą, że kieleckie wiaty to wręcz najdroższe przystanki na świecie, inni nazywają je absurdem.
Skąd taka cena? - To nie jest tylko ustawienie nowej, gotowej wiaty z katalogu producenta, ale tak naprawdę 81 odrębnych, dosyć skomplikowanych inwestycji. Każdy przystanek to efekt projektu, który wygrał konkurs architektoniczny - tłumaczył Jarosław Skrzydło, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg dziennikarzom lokalnego wydania "Gazety Wyborczej".
Do konkursu stanęły z drzewem i ziemniakiem
Wyjaśnienia urzędników mieszkańców nie przekonały i w sieci szydzą z nowej inwestycji. Wśród nich są internauci skupieni w inicjatywie Zielone Kielce, którzy zaznaczają, że nie są ani partią ani stowarzyszeniem, a jedynie grupą Kielczan "sfrustrowanych polityką władz miasta w kwestii planowania przestrzeni, w szczególności zieleni miejskiej".
Właśnie oni postanowili "przeanalizować" funkcjonalność kieleckich przystanków. Obok wiat "na warsztat" wzięli 2 inne obiekty, pod którymi (lub obok których) Kielczanie najczęściej czekają na autobusy: billboard reklamowy oraz drzewo. Do testu gościnnie zaprosili też… ziemniaka. Wyniki swojego "badania" przedstawili na zabawnej grafice.
Chcąc zbadać funkcjonalność wszystkich przedmiotów odpowiadali na 4 pytania: czy dany obiekt chroni przed słońcem, deszczem, czy zarabia na siebie, i czy jest przyjazny środowisku.
- Celowo pominęliśmy aspekt ceny – podkreślają Kielczanie.
Wyniki "badania" są dość zaskakujące: w rankingu zdobywając 2,5 punktu zwyciężyło drzewo. Tuż za nim uplasował się billboard.
W rankingu z kieleckimi wiatami zwyciężył nawet ziemniak, który zdobył 1 punkt. - Nie chroni ani przed słońcem, ani przed deszczem, ale za to jest w pełni ekologiczny. Jeśli jest ugotowany, można go przegryźć w oczekiwaniu na autobus – komentują autorzy grafiki.
"Można było wybudować wszystko, dostaliśmy gniota"
Wiaty zarobiły tylko 0,5 punktu, który autorzy przyznali za połowiczną ochronę przed deszczem.
- Jeśli deszcz nie będzie zacinał z ukosa jest szansa, że pod nią nie zmokniesz. Niestety nie generuje dochodu (mogłaby, ale jako inwestycja unijna, nie będzie), nie chroni przed słońcem, no i podobnie jak billboard nie jest przyjazna środowisku. Reasumując, jeśli czekacie na autobus latem, a w okolicy nie ma billboardu ani drzewa i akurat nie pada pod odpowiednim kątem, równie dobrze możecie stanąć pod ziemniakiem – podsumowują swoją analizę autorzy.
W rozmowie z portalem tvn24.pl przyznają, że do stworzenia takiego właśnie rankingu zainspirował ich widok ludzi czekających na autobus nie na przystankach, a pod drzewami czy billboardami.
- Za 400 tyś można było wybudować wszystko, a dostaliśmy niefunkcjonalnego gniota – zaznaczają.
"Punkt 6: przypomnij sobie, że przystanek jest droższy niż twoje mieszkanie"
Wcześniej Zielone Kielce postanowiły dla mieszkańców przygotować instrukcję obsługi przystankowych wiat. W ośmiu punktach tłumaczą, jak z przystanku "korzystać".
1. wejdź pod wiatę, 2. spójrz w słońce, 3. stwierdź brak cienia, 4. wyjdź spod wiaty, 5. stań pod najbliższym drzewem, czekaj na autobus*, 6. przypomnij sobie że przystanek jest droższy niż twoje mieszkanie, 7. pomyśl że postawią ich 81 8. a najbliższe wybory samorządowe za 4 lata. *jeśli akurat nie wycieli wszystkich pod budowę przystanków Zielone Kielce
Kielczanie nie są dumni, że taka inwestycja powstała u nich w mieście. - Ich sława (przystanków - red.) znacznie przekroczyła mury miasta, są sensacją w całej Polsce - komentują.
Autor: mmw / Źródło: TVN24 Kraków / Zielone Kielce
Źródło zdjęcia głównego: Zielone Kielce