Wybory samorządowe 2024. Kto będzie prezydentem Olsztyna? Oto kandydaci

Źródło:
PAP, tvn24.pl
Olsztyn
Olsztyn Google Earth
wideo 2/5
Olsztyn Google Earth

Siedmioro kandydatów powalczy o fotel prezydenta Olsztyna. To przewodniczący rady miejskiej Robert Szewczyk, reprezentujący Lewicę Bartosz Grucela, były siatkarz reprezentacji Polski Marcin Możdżonek, Grzegorz Smoliński z PiS, radny Mirosław Arczak z Komitetu Wyborczego Wyborców Wspólny Olsztyn, radna Joanna Rogińska-Stanulewicz z Komitetu Wyborczego Wyborców Trzecia Droga Olsztyn oraz Czesław Jerzy Małkowski, prezydent w latach 2001-2008, który został prawomocnie uniewinniony przez sąd od zarzutu zgwałcenia. Z grona kandydatów wypadł natomiast Tomasz Owsianik, który miał reprezentować Konfederację oraz Bezpartyjnych Samorządowców. Zabrakło podpisów.

Po tym jak Piotr Grzymowicz, który od 2009 roku zasiada w fotelu prezydenta Olsztyna, ogłosił, że nie będzie ubiegał się o reelekcję, udzielił poparcia kandydatowi PO Robertowi Szewczykowi, który jest obecnie przewodniczącym rady miejskiej.

Szewczyk podczas jednej z konferencji prasowych powiedział, że w ostatnich latach Olsztyn bardzo się zmienił za sprawą dużych inwestycji infrastrukturalnych. Jednak według niego za mało było pieniędzy przekazywanych na takie dziedziny jak kultura czy edukacja.

Wybory samorządowe 2024 w Olsztynie. Robert Szewczyk z PO

- Chcę wyraźnie powiedzieć, że dla mnie inwestycje to także inwestycje w ludzi. Ja na to patrzę inaczej - ja chcę inwestować w jakość życia mieszkańców, w wychowanie dzieci, w szkoły, w zajęcia pozalekcyjne, w zajęcia sportowe, w kulturę. To są dla mnie rzeczy, których było za mało w poprzednich latach – stwierdził.

Szewczyk zapowiedział też, że chce przywrócenia w szkołach półzimowisk i półkolonii, bezpłatnych lekcji pływania, czy wyjść kulturalnych dla uczniów. Zamierza też utworzyć miejsce wsparcia dla seniorów.

Wybory samorządowe 2024 w Olsztynie. Bartosz Grucela z Lewicy

Start w wyborach, jako kandydat Lewicy, ogłosił też aktywista i działacz społeczny Bartosz Grucela, który niedawno zapowiedział że chce włączyć mieszkańców w działania rady miasta. Bo jak stwierdził, kilka lat temu zostali pozbawieni zabierania głosu na sesjach.

- Radni zdecydowali, że mieszkańcy mogą tylko raz w roku wypowiedzieć się swobodnie podczas sesji, gdy omawiany jest raport o stanie miasta. Taka sesja odbywa się w połowie roku. Mieszkaniec, który chciałby zabrać głos, musi zebrać 50 podpisów i ma pięć minut na wypowiedź – mówił podczas konferencji prasowej.

Stwierdził też, że chciałby, aby rady, które działają przy samorządzie Olsztyna (takie jak Rada Młodzieżowa, Rada Seniorów czy Rada Organizacji Pozarządowych) mogły co kwartał zabierać głos podczas sesji. Chce też większych uprawnień rad osiedli oraz powołania doradcy do spraw społecznych przy prezydencie miasta. Miałby on zajmować się kwestiami m.in. pracowniczymi i płacowymi.

Wybory samorządowe 2024 w Olsztynie. Marcin Możdżonek z własnego komitetu

Swój start w wyborach ogłosił też były siatkarz reprezentacji Polski Marcin Możdżonek.

- Pierwsza, najważniejsza rzecz, jaką należy wprowadzić w naszym mieście, to przyciągnięcie inwestorów, przyciągnięcie biznesu, który da lepiej płatne miejsca pracy. Musimy przyciągnąć kilka dużych firm, tak, żeby ustabilizowały nasz rynek – oświadczył podczas konferencji prasowej.

Możdżonek będzie startował z własnego komitetu wyborczego wyborców "Lepszy Olsztyn", który wystawi również kandydatów do rady miasta.

Możdżonek ma 39 lat. Występujący przez wiele lat na pozycji środkowego zawodnik zdobył - wraz z siatkarską reprezentacją Polski - m.in. mistrzostwo Europy w 2009 roku i świata w 2014 roku.

Po zakończeniu kariery sportowej w 2020 roku, zajął się biznesem. Założył też fundację swojego imienia, która m.in. pomaga dzieciom i młodzieży realizować sportowe marzenia. Kilka miesięcy temu wybrano go na prezesa Naczelnej Rady Łowieckiej, organu nadzorczego w Polskim Związku Łowieckim.

Wybory samorządowe 2024 w Olsztynie. Czesław Jerzy Małkowski z własnego komitetu

Z własnego komitetu będzie też startował były prezydent Olsztyna Czesław Jerzy Małkowski, który stwierdził podczas konferencji prasowej, że jednym z głównych problemów w Olsztynie jest brak mieszkań komunalnych.

Wyjaśnił, że wielu ludzi oczekuje od miasta pomocy w takiej formie, ale mieszkania komunalne są praktycznie nieosiągalne. Wyliczył, że na przydział czeka 500 osób, a rocznie można przydzielić nie więcej niż 10-20 lokali.

Stwierdził, że znowu kandyduje, bo chce zmienić i ożywić Olsztyn. Ocenił, że obecnie miasto "jest w letargu", obiecał większe wsparcie kultury, sportu i organizacji pozarządowych. Powołując się na publikacje prasowe przekonywał, że okres jego prezydentury to były "złote lata Olsztyna".

ZOBACZ TEŻ: Wybory samorządowe 2024. Ile lat trwa kadencja burmistrza?

Małkowski ma 73 lata. Był prezydentem miasta w latach 2001-2008. Zatrzymano go 28 lutego 2008 roku i po postawieniu zarzutów - m.in. gwałtu na ciężarnej urzędniczce - aresztowano. Wskutek referendum przeprowadzonego w listopadzie tamtego roku stracił stanowisko. Potem jeszcze trzykrotnie kandydował - w 2010 r, 2014 r i 2018 roku - za każdym razem przegrywając w drugiej turze z obecnym włodarzem miasta Piotrem Grzymowiczem. Najbliższe wybory są pierwszymi, w których Małkowski startuje po prawomocnym uniewinnieniu go przez sąd.

Wybory samorządowe 2024. Grzegorz Smoliński z PiS

Smoliński to były wiceprzewodniczący olsztyńskiej rady miejskiej. Zadeklarował, że w przypadku wygranej najważniejsze dla niego będzie ściągnięcie do Olsztyna inwestorów.

Kandydatem PiS na prezydenta Olsztyna jest Grzegorz Smoliński TVN24

Nazwisko kandydata PiS na prezydenta Olsztyna ogłosił w niedzielę 3 marca podczas konferencji prasowej szef regionalnych struktur tej partii poseł Artur Chojecki. Podkreślił, że Smoliński ma wieloletnie doświadczenie w pracy samorządowej, działalności publicznej i zarządzaniu dużymi instytucjami.

"Dla mnie będzie najważniejsze to, żeby ściągnąć inwestorów do Olsztyna" - zadeklarował Smoliński. Przypomniał swoje osiągnięcia w tym zakresie w czasach, gdy był prezesem Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Jak mówił, można składać różne obietnice, ale trzeba mieć z czego je sfinansować.

"Wiem, jak dużo inwestorów rozmawiało o tym, żeby pojawić się w Olsztynie, żeby zainwestować, ale różne rzeczy stawały na drodze powodzenia tych rozmów, m.in. brak planu zagospodarowania przestrzennego na niektóre tereny" - wyjaśnił.

"Chciałbym, żeby w ratuszu powstała komórka, która zajmie się ściąganiem inwestorów, ale także pilnowaniem tego, żeby ci przedsiębiorcy, którzy są, nie uciekali" - stwierdził.

Przekonywał, że priorytetem powinno być to, żeby miasto było zasilane podatkami, z których można by sfinansować różnego rodzaju pomysły. Jako przykłady takich spraw wymienił zły stan olsztyńskich stadionów, brak w mieście całorocznego krytego lodowiska, niedoinwestowanie szkół i niewystarczającą liczbę placów zabaw dla dzieci. Mówił też, że potrzebna jest nowa polityka opłacania urzędników miejskich, bo - jak tłumaczył - przy obecnych pensjach wielu odeszło z pracy.

Smoliński ma 51 lat. Był miejskim radnym w latach 2006-2018, a od 2010 roku - przez dwie kadencje - wiceprzewodniczącym rady miasta. Obecnie jest dyrektorem olsztyńskiego oddziału spółki Energa-Operator.

Wybory samorządowe 2024. Miejski aktywista Mirosław Arczak

O prezydenturę zawalczy też miejski radny niezależny Mirosław Arczak z Komitetu Wyborczego Wyborców Wspólny Olsztyn. Na swojej stronie internetowej przedstawia się jako wolontariusz, aktywista oraz działacz wielu organizacji pozarządowych.

Do rady miasta dostał się w 2018 roku startując właśnie z list bezpartyjnego ruchu miejskiego.

Wybory samorządowe 2024. Radna Monika Joanna Rogińska-Stanulewicz

Do boju o fotel prezydenta staje też radna miejska Monika Joanna Rogińska-Stanulewicz, która na początku roku opuściła klub byłego prezydenta Czesława Małkowskiego, w którym była przez wiele lat.

Startuje z obywatelskiego komitetu wyborczego Trzecia Droga Olsztyna. Pytana o to przez Polską Agencję Prasową przyznała, że nazwa jej komitetu "nie jest przypadkowa, ponieważ ma poparcie PSL i będą z jej list startowali kandydaci na radnych z PSL, Polski 2050, ale także bezpartyjni, a nawet związani kiedyś z SLD".

- Priorytetem jest dla mnie uczynienie z Olsztyna miasta, w którym ludzie pragną żyć. Nasze miasto nie może słynąć z tego, że jest miastem nieprzyjaznym przedsiębiorcom - mówiła podczas konferencji prasowej.

Konfederacja bez kandydata

O fotel prezydenta Olsztyna starał się też – jako kandydat Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców - Tomasz Owsianik, przewodniczący Konfederacji Korony Polskiej w okręgu wyborczym, w którym znajduje się Olsztyn.

Komitet nie zdołał jednak zarejestrować list kandydatów na radnych w Olsztynie i tym samym nie spełnił wymogu dotyczącego zgłoszenia kandydata na prezydenta miasta. Miejska Komisja Wyborcza w Olsztynie odmówiła rejestracji zgłoszenia listy kandydatów na radnych i jako powód podała nieuzyskanie wymaganego poparcie wyborców, tj. 150 podpisów poparcia. Poprawnie zweryfikowano 145 podpisów.

W zeszłym roku Owsianik bezskutecznie starał się o mandat posła w ubiegłorocznych wyborach. W mediach społecznościowych przedstawia się jako "Patriota. Katolik i Stomilowiec".

Od 2010 roku do drugiej tury wchodziło dwóch tych samych kandydatów

W Olsztynie od 2010 roku w drugich turach wyborów samorządowych za każdym razem rywalizowali Grzymowicz i poprzedni prezydent miasta Czesław Małkowski.

Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę 7 kwietnia. Druga tura wyborów bezpośrednich wójtów, burmistrzów, prezydentów miast - 21 kwietnia. 

Autorka/Autor:tm/tok

Źródło: PAP, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Część osadzonych w ukraińskich więzieniach będzie mogła podjąć dobrowolną służbę w armii w zamian za zwolnienie z odbywania reszty kary - tak wynika z ustawy uchwalonej w środę przez parlament w Kijowie. Zwolnieni z więzienia będą mogli zostać ci, którym pozostało nie więcej niż trzy lata do zakończenia kary.

Zwolnienie z więzienia w zamian za służbę na froncie? Ukraiński parlament uchwalił ustawę 

Zwolnienie z więzienia w zamian za służbę na froncie? Ukraiński parlament uchwalił ustawę 

Źródło:
PAP, Reuters

Główny Inspektor Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu serii leku Egoropal. Powodem są wyniki badań, które wykazały, że lek nie spełnia wymagań jakościowych. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności.

Seria leku wycofana z obrotu. "Realne zagrożenie dla zdrowia"

Seria leku wycofana z obrotu. "Realne zagrożenie dla zdrowia"

Źródło:
tvn24.pl

Tomasz Szmydt miał dostęp do akt spraw, w których mogły znajdować się wrażliwe, a nawet intymne informacje o urzędnikach państwowych i funkcjonariuszach służb specjalnych, dopuszczonych do największych tajemnic Polski i NATO. - Mając takie dossier urzędników i funkcjonariuszy, można bez problemu wytypować daną osobę i przeprowadzić skutecznie pozyskanie jej jako agenta - tłumaczy mecenas Antoni Kania-Sieniawski w rozmowie z reporterem "Superwizjera" TVN.

Wrażliwe informacje, do których mógł mieć dostęp Tomasz Szmydt. "Słabości, przebyte terapie, rodzina, znajomi"

Wrażliwe informacje, do których mógł mieć dostęp Tomasz Szmydt. "Słabości, przebyte terapie, rodzina, znajomi"

Źródło:
tvn24.pl

- PiS przegrało wybory samorządowe, a dzisiaj ponosi tego konsekwencje - ocenił premier Donald Tusk, odnosząc się do sytuacji w samorządach województw podlaskiego i małopolskiego. Prezes PiS Jarosław Kaczyński stwierdził, że "takie rzeczy się zdarzają, są przykre, ale to nic nowego w polityce". Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz uważa, że to "gigantyczna porażka PiS-u".

"Bardzo groźny znak dla władz PiS"

"Bardzo groźny znak dla władz PiS"

Źródło:
PAP, TVN24

Łukasz Kmita został, decyzją prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego, nowym szefem małopolskich struktur PiS. W poniedziałek jego kandydatura przepadła podczas głosowania w sejmiku, w którym miał zostać wybrany na stanowisko nowego marszałka województwa małopolskiego. Był jedynym zgłoszonym kandydatem, rekomendowanym przez PiS.

Jest nowy szef małopolskich struktur Prawa i Sprawiedliwości

Jest nowy szef małopolskich struktur Prawa i Sprawiedliwości

Źródło:
PAP

W Białymstoku kończy się budowa bloku, którego balkony sąsiadują z zakończonym drutem kolczastym ogrodzeniem więzienia. Internauci żartują, że można będzie "popatrzeć i pogrypsować", a deweloper przekonuje, że mieszkańcy nie będą widzieć więźniów. Choć blok jest jeszcze w budowie, wszystkie mieszkania zostały sprzedane. 

Mieszkania z widokiem na więzienie

Mieszkania z widokiem na więzienie

Źródło:
tvn24.pl

Jazeera Airways, kuwejcka tania linia lotnicza, uruchomi bezpośrednie połączenie pomiędzy stolicą tego państwa i Krakowem. Pierwsze loty zaplanowano na 11 czerwca. Poinformował o tym przewoźnik w mediach społecznościowych.

Egzotyczne połączenie z Krakowa. Nowa linia lotnicza

Egzotyczne połączenie z Krakowa. Nowa linia lotnicza

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Nie mamy żadnych wątpliwości, że Tomasz Szmydt jest na usługach obcego państwa - powiedział w "Kropce nad i" na antenie TVN24 Tomasz Siemoniak, minister koordynator służb specjalnych. Dodał, że nieprawdą jest, iż służby zajmowały się Szmydtem już wcześniej. - Jest zdrajcą Rzeczypospolitej. Za to poniesie niewątpliwe konsekwencje, będzie prędzej czy później skazany przez sąd, nie mam co do tego wątpliwości - podkreślił.

Siemoniak o Szmydcie: jest zdrajcą, prędzej czy później będzie skazany

Siemoniak o Szmydcie: jest zdrajcą, prędzej czy później będzie skazany

Źródło:
TVN24

- To, że wyjazd Tomasza Szmydta był zorganizowany, możemy przyjąć za rzecz dosyć oczywistą - powiedział w "Faktach po Faktach" wiceminister obrony narodowej Paweł Zalewski (Polska 2050), odnosząc się do sprawy sędziego, który zwrócił się o azyl do białoruskich władz. Prezydencki minister Wojciech Kolarski zapewnił, że "wszyscy, którzy traktujemy bezpieczeństwo Polski jako sprawę poważną, mówimy jednym głosem".

Sprawa Tomasza Szmydta. "Dzisiaj ta zdrada państwa polskiego ma imię i nazwisko"

Sprawa Tomasza Szmydta. "Dzisiaj ta zdrada państwa polskiego ma imię i nazwisko"

Źródło:
TVN24

Kilku migrantów znajdujących się po białoruskiej stronie podjęło w środę próbę zniszczenia polskiego znaku granicznego. Próbowali uszkodzić go kijami, gdy to się nie udało, podpalili go - poinformowała Straż Graniczna.

Migranci próbowali podpalić znak graniczny na granicy z Białorusią. Jest nagranie

Migranci próbowali podpalić znak graniczny na granicy z Białorusią. Jest nagranie

Źródło:
PAP

- Kluczowe jest ustalenie, kto tę osobę prowadził, kto z tą osobą współpracował, czy jest to część większej siatki. Nie wydaje mi się, żeby to był taki samotny wilk - mówił w "Tak jest" na antenie TVN24 o sprawie Tomasza Szmydta były szef CBA i CBŚ Paweł Wojtunik.

Wojtunik o Szmydcie: nie wydaje mi się, żeby to był samotny wilk

Wojtunik o Szmydcie: nie wydaje mi się, żeby to był samotny wilk

Źródło:
TVN24

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński był pytany na sejmowym korytarzu przez reportera TVN24 Radomira Wita o sytuację w samorządzie województwa podlaskiego, gdzie doszło do nieoczekiwanej utraty większości przez PiS. - To nie jest konferencja prasowa. Te zmiany, które tutaj wprowadzono po wyborach, okazują się niestety bardzo nietrafione - powiedział, dodając, że "nie może spokojnie przejść". - Ale właśnie pan idzie - odpowiedział dziennikarz. - Ale mam prawo do tego, żeby iść w milczeniu - zaznaczył prezes PiS.

Kaczyński: nie mogę spokojnie przejść. Reporter TVN24: ale właśnie pan idzie

Kaczyński: nie mogę spokojnie przejść. Reporter TVN24: ale właśnie pan idzie

Źródło:
TVN24

Rośnie liczba ofiar śmiertelnych ogromnej powodzi na południu Brazylii. W różnym stopniu zalana została większość z 500 miast stanu Rio Grande do Sul. W niektórych miejscach z wody wystają tylko dachy budynków. W mieście Caonas zauważono konia stojącego na dachu jednego z zalanych domów.

Koń utknął na dachu zalanego domu

Koń utknął na dachu zalanego domu

Źródło:
Reuters, infobae.com, tvnmeteo.pl

Pożar wybuchł w garażu biurowca przy ulicy Twardej. Ewakuowano prawie 750 osób. Na miejscu działają strażacy. Żywioł został opanowany.

Pożar w biurowcu w centrum. Duże zadymienie i ewakuacja prawie 750 osób

Pożar w biurowcu w centrum. Duże zadymienie i ewakuacja prawie 750 osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zasiłek pogrzebowy ma wzrosnąć o trzy tysiące złotych. Rządowa zapowiedź w tej sprawie to początek szerszych zmian w branży. Świadczenie nie było zmieniane od około 12 lat - wskazał Robert Czyżak, prezes Polskiej Izby Branży Pogrzebowej. W jego ocenie konieczna jest nowelizacja tak zwanego prawa pogrzebowego.

Nie tylko zasiłek pogrzebowy. Jest też apel o zmianę przepisów

Nie tylko zasiłek pogrzebowy. Jest też apel o zmianę przepisów

Źródło:
PAP

- Z frekwencją jest złożony problem - ocenił marszałek Sejmu Szymon Hołownia, pytany o małą liczbę parlamentarzystów na sali plenarnej w czasie posiedzeń. Zaznaczył, że obecność na wystąpieniu szefa MSZ Radosława Sikorskiego w kwietniu budziła jego "głęboki niesmak". Odniósł się też do zwołanego spotkania parlamentarnego zespołu ds. promocji badmintona.

Hołownia o sytuacji, która wzbudziła "głęboki niesmak"

Hołownia o sytuacji, która wzbudziła "głęboki niesmak"

Źródło:
PAP, TVN24

Nagranie pokazujące radość ludzi z wyników wyborów lokalnych w Bradford w Wielkiej Brytanii osiąga ogromne zasięgi w internecie - także polskim. Powodem jest towarzyszący mu przekaz, że wybory "wygrali islamiści", którzy rzekomo już stanowią większość w tym brytyjskim dystrykcie. Nic z tego nie jest prawdą, a celem przekazu wydaje się być potęgowanie niechęci do imigrantów.

"Islamiści wygrali" w Bradford, "bo stanowią większość"? Dwa razy nieprawda

"Islamiści wygrali" w Bradford, "bo stanowią większość"? Dwa razy nieprawda

Źródło:
Konkret24

Zespół cyberbezpieczeństwa w Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF) ostrzega przed fałszywymi reklamami w mediach społecznościowych. Cyberprzestępcy podszywają się pod znanych influencerów. Ostrzeżenie jest skierowane do posiadaczy iPhone'ów.

Ostrzeżenie dla posiadaczy niektórych telefonów

Ostrzeżenie dla posiadaczy niektórych telefonów

Źródło:
tvn24.pl
Speczespół do wyjaśnienia "jednej wielkiej lewuchy"

Speczespół do wyjaśnienia "jednej wielkiej lewuchy"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Konińska policja poszukuje mężczyzny, który ukradł starszej kobiecie, poruszającej się z balkonikiem, pieniądze. Choć od zdarzenia minął miesiąc, nie udało się go zatrzymać.

Szła z balkonikiem. Podbiegł do niej i zabrał torebkę. Szukają mężczyzny z nagrania

Szła z balkonikiem. Podbiegł do niej i zabrał torebkę. Szukają mężczyzny z nagrania

Źródło:
tvn24.pl

Niepełne i nieterminowe wypłaty, brak umów o pracę czy ubezpieczenia, fatalne warunki mieszkaniowe i nieodpowiednie traktowanie - to rzeczywistość, o jakiej opowiadają cudzoziemcy pracujący przy jednej z flagowych inwestycji Orlenu, kompleksie Olefiny III pod Płockiem. W środowej "Uwadze!" TVN wyniki śledztwa dotyczącego tego, co działo się przy budowie zakładu petrochemicznego za 25 miliardów złotych.

"Mieszkaliśmy w warunkach, które nie nadawały się dla ludzi". Opowiadają o pracy przy inwestycji Orlenu

"Mieszkaliśmy w warunkach, które nie nadawały się dla ludzi". Opowiadają o pracy przy inwestycji Orlenu

Źródło:
TVN24

Maturzyści w środę zmierzyli się z egzaminem z matematyki na poziomie podstawowym. Około 30 minut po rozpoczęciu matury w sieci pojawiły się zdjęcia arkusza. Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik w rozmowie z tvn24.pl podkreślił, że "CKE analizuje sytuację i zostaną podjęte stosowne kroki".

Zdjęcia arkusza z matematyki w sieci. Mamy komentarz CKE

Zdjęcia arkusza z matematyki w sieci. Mamy komentarz CKE

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Rekonstrukcja jest gotowa. W piątek przyjmę rezygnację czterech ministrów, ogłoszę też nazwiska nowych - przekazał w środę premier Donald Tusk.

Donald Tusk: w piątek przyjmę rezygnację czterech ministrów

Donald Tusk: w piątek przyjmę rezygnację czterech ministrów

Źródło:
TVN24

34-letni Amerykanin został skazany na 30 lat więzienia za celowe rozprzestrzenianie wirusa HIV. Mężczyzna, którego ofiarami byli również nieletni nastolatkowie przyznał, że uprawiał seks z kilkudziesięcioma mężczyznami.

Uprawiał seks, by zarażać wirusem HIV. 34-latek usłyszał wyrok

Uprawiał seks, by zarażać wirusem HIV. 34-latek usłyszał wyrok

Źródło:
CBS News, tvn24.pl

Rodzina i przyjaciele trzech mężczyzn, których ciała odnaleziono w studni w Meksyku, zabrali głos po tragedii. - Byli młodymi mężczyznami, których pasją było wspólne surfowanie - wspomina matka dwóch braci, Calluma i Jake'a Robinsonów. Oprócz nich zamordowany został także ich przyjaciel Carter Rhoad.

Ich ciała znaleziono w studni. Bliscy wspominają zamordowanych surferów

Ich ciała znaleziono w studni. Bliscy wspominają zamordowanych surferów

Źródło:
BBC, CNN, tvn24.pl

Zimni ogrodnicy i zimna Zośka już niebawem. Ze wstępnych prognoz wynika, że w nadchodzących dniach możemy spodziewać się niebezpiecznych dla ogrodników i botaników przymrozków. Kiedy będą one najdotkliwsze i jak nisko spadnie temperatura przy gruncie? Sprawdź na mapach, na co się przygotować.

Zimni ogrodnicy i zimna Zośka. Gdzie przymrozki będą najdotkliwsze?

Zimni ogrodnicy i zimna Zośka. Gdzie przymrozki będą najdotkliwsze?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Proces byłego posła Prawa i Sprawiedliwości oraz Solidarnej Polski ruszy od nowa - tak zdecydował Sąd Okręgowy w Poznaniu. Zarzuty, które ciążą na Tomaszu G. dotyczą między innymi wyłudzania kredytów w latach 1996-1999. W innym procesie odpowiada między innymi za wyłudzenie 400 tysięcy złotych z Kancelarii Sejmu.

Wyrok uchylony, proces byłego posła PiS ruszy od nowa

Wyrok uchylony, proces byłego posła PiS ruszy od nowa

Źródło:
Gazeta Wyborcza, PAP, tvn24.pl

Ministerstwo Rozwoju i Technologii uchyliło decyzję wojewody mazowieckiego z 2018 roku o ustaleniu lokalizacji pomnika smoleńskiego na placu Piłsudskiego. O sprawie poinformowała "Gazeta Stołeczna".

Decyzja lokalizacyjna dla pomnika smoleńskiego uchylona po sześciu latach

Decyzja lokalizacyjna dla pomnika smoleńskiego uchylona po sześciu latach

Źródło:
"Gazeta Stołeczna", tvnwarszawa.pl

41-letni rosyjski żołnierz został zatrzymany w Polsce na terenie województwa podlaskiego. Nielegalnie przekroczył granicę z Białorusią - poinformowała Straż Graniczna. Mjr Katarzyna Zdanowicz, rzeczniczka podlaskiego oddziału SG, przekazała, że zatrzymany walczył na froncie w Ukrainie, a teraz "jest w dyspozycji Straży Granicznej i prowadzone są wobec niego czynności administracyjne".

Rosyjski żołnierz zatrzymany w Polsce

Rosyjski żołnierz zatrzymany w Polsce

Źródło:
RMF FM, tvn24.pl, PAP

Luna nie awansowała do finału 68. Konkursu Piosenki Eurowizji. Zakwalifikowali się reprezentanci Serbii, Portugalii, Słowenii, Ukrainy, Litwy, Finlandii, Cypru, Chorwacji, Irlandii i Luksemburga. Takie rozstrzygnięcie wtorkowego półfinału nie przeszło bez echa.  

Luna bez awansu do finału Eurowizji. W sieci gorące komentarze

Luna bez awansu do finału Eurowizji. W sieci gorące komentarze

Źródło:
TVN24.pl

Osobom, które chcą pracować obwodowej komisji wyborczej w wyborach do europarlamentu, pozostały dwa dni na zgłoszenie się. Diety dla członków komisji wynoszą od 500 do 700 zł. Czym zajmują się członkowie komisji i jak się zgłosić?

Eurowybory 2024. Praca w obwodowej komisji. Ile można zarobić?

Eurowybory 2024. Praca w obwodowej komisji. Ile można zarobić?

Źródło:
PAP

Nowe centralne lotnisko w Polsce może powstać najwcześniej w 2032 roku. Tak wynika z wypowiedzi Macieja Laska, pełnomocnika rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego dla TVN24 BiS. Zdaniem wiceministra funduszy i polityki regionalnej termin uruchomienia CPK w 2028 roku był "od początku nierealnym harmonogramem". Lasek zapewnił, że pracuje nad tym, "żeby historia Radomia nie spotkała CPK".

"Pracuję nad tym, żeby historia Radomia nie spotkała CPK"

"Pracuję nad tym, żeby historia Radomia nie spotkała CPK"

Źródło:
tvn24.pl

Lotem błyskawicy sieć obiegły zdjęcia osiedla domów jednorodzinnych w miejscowości Kręczki Kaputy koło Ożarowa Mazowieckiego. Widać na nich ponad setkę jednakowych domów, ustawianych w kilku równoległych szeregach. To inwestycja jednego z większych deweloperów działającego w Warszawie i okolicach.

Ponad setka identycznych domów w polu. Wjazd przez "antyczną" bramę

Ponad setka identycznych domów w polu. Wjazd przez "antyczną" bramę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Rexio może towarzyszyć człowiekowi w joggingu. Pomagać w akcji gaszenia pożaru. Wspierać nauczycieli w szkołach. Troje studentów, którzy zaprojektowali i wciąż rozwijają tego robota, chciałoby, żeby wynalazek służył dzieciom z niepełnosprawnościami. Łączyć naukę z zabawą i zmieniać świat na lepsze.

Rexio ma pomagać dzieciom w szpitalu, by nie bały się operacji. Potrafi jednak znacznie więcej

Rexio ma pomagać dzieciom w szpitalu, by nie bały się operacji. Potrafi jednak znacznie więcej

Źródło:
TVN24

11 czerwca na polskim rynku zadebiutuje platforma streamingowa Max - podano w komunikacie Warner Bros. Discovery. Widzów czekają atrakcyjne premiery - 17 czerwca ukaże się drugi sezon serialu "Ród smoka", a w sierpniu kolejna część polskiej produkcji "Odwilż". Jak podkreśla WBD, użytkownicy platformy Max jako jedyni będą mieć dostęp do relacji z każdego momentu igrzysk olimpijskich w Paryżu.

Wkrótce debiut platformy Max. "Rozpoczynamy wspólne odliczanie"

Wkrótce debiut platformy Max. "Rozpoczynamy wspólne odliczanie"

Źródło:
Warner Bros. Discovery

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24