PKW o ostatecznych wynikach wyborów

Źródło:
TVN24, PAP
Szef PKW o wynikach wyborów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast
Szef PKW o wynikach wyborów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast TVN24
wideo 2/3
Szef PKW o wynikach wyborów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast TVN24

Nie osiągnęliśmy rekordu frekwencji, ale osiągnęliśmy rekord ogłoszenia wyników wyborów samorządowych - powiedział przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak. Na wtorkowej konferencji prasowej PKW podsumowała wyniki wyborów samorządowych.

Znamy pełne wyniki wyborów samorządowych. Późnym poniedziałkowym wieczorem Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała na swojej stronie internetowej dane ze 100 procent obwodów. We wtorek na konferencji prasowej PKW podała oficjalnie pełne wyniki wyborów.

Czytaj również: Dane ze wszystkich obwodów w wyborach. Sytuacja w sejmikach

Przewodniczący PKW Sylwester Marciniak powiedział, że "nie osiągnęliśmy rekordu frekwencji, ale osiągnęliśmy rekord ogłoszenia wyników wyborów samorządowych". Dodał, że po wyborach samorządowych w 2018 roku PKW ogłosiła wyniki w środowy wieczór oraz w czwartek rano, zaś w tym roku wyniki ogłaszane są 40 godzin po zamknięciu lokali wyborczych - we wtorkowe popołudnie.

Wybory na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast

Jak przekazał, w niedzielnych wyborach wybierano 2477 włodarzy: 1464 wójtów, 906 burmistrzów oraz 107 prezydentów miast. Łącznie w całym kraju 5469 komitetów wyborczych zarejestrowało 6729 kandydatów na te funkcje. Tylko jednego kandydata zarejestrowano w 412 gminach.

Konferencja Państwowej Komisji Wyborczej PKW

W pierwszej turze wybrano 1728 wójtów, burmistrzów, prezydentów miast. Do drugiej tury dojdzie w 748 gminach i miastach, gdyż w pierwszym głosowaniu żaden z kandydatów na wójta, burmistrza czy prezydenta miasta nie otrzymał więcej niż połowę ważnie oddanych głosów. W tych gminach i miastach, ponowne głosowanie odbędzie się 21 kwietnia.

W jednej z gmin - Wilkowicach (woj. śląskie) - gdzie jedyny kandydat nie uzyskał ponad 50 proc. ważnie oddanych głosów, wójta wybierze rada gminy.

W wyborach na włodarzy uprawnionych do głosowania było 28 mln 990 tys. 776 osób, w tym 2 951 obywateli UE lub Wielkiej Brytanii. W wyborach wzięło udział 15 mln 71 tys. 733 wyborców, czyli 51,99 proc. uprawnionych do głosowania.

Gdzie druga tura?

Druga tura wyborów odbędzie się m.in. w 60 miastach prezydenckich. Dogrywka w wyborach na prezydenta będzie potrzebna w dziewięciu miastach wojewódzkich: Gorzowie Wielkopolskim, Kielcach, Krakowie, Olsztynie, Poznaniu, Rzeszowie, Toruniu, Wrocławiu i Zielonej Górze.

Czytaj również: W tych miastach odbędzie się druga tura wyborów

Ponadto, ponowne głosowanie odbędzie się m.in. w takich miastach, jak: Bełchatów, Bielsko-Biała, Częstochowa, Elbląg, Gdynia, Gliwice, Inowrocław, Jelenia Góra, Konin, Koszalin, Ostrołęka, Piła, Przemyśl, Radom, Rybnik, Skarżysko-Kamienna, Słupsk, Suwałki, Tczew, Tychy, Wejherowo, Włocławek, czy Zamość.

PKW podała, że w wyborach włodarzy głosów ważnych oddano 14 mln 873 tys. 64 (98,68 proc. wszystkich głosów oddanych). Głosów nieważnych oddano 198 tys. 669 (1,32 proc.). Głosów nieważnych z powodu postawienia znaku X obok nazwiska dwóch lub więcej kandydatów albo jednocześnie za i przeciw wyborowi kandydata oddano 60 tys. 631 (30,52 proc. głosów nieważnych). Głosów nieważnych z powodu niepostawienia znaku X obok nazwiska żadnego kandydata oddano 136 tys. 954 (68,94 proc.). Głosów nieważnych z powodu postawienia znaku X obok nazwiska skreślonego kandydata oddano 1084 (0,55 proc.).

Wybory do rad gmin, powiatów, dzielnic i do sejmików

W niedzielnych wyborach wybrano także 39 416 radnych gmin, 6170 radnych powiatowych, 420 radnych dzielnic Warszawy i 552 radnych sejmików wojewódzkich - podała Państwowa Komisja Wyborcza. Wybrano łącznie 46 558 radnych spośród 183 156 kandydatów.

Wybory przeprowadzono do 2825 rad - z czego do 2477 rad gmin: 2158 rad gmin w gminach do 20 tys. mieszkańców i do 319 rad gmin w gminach powyżej 20 tys. mieszkańców. Do 18 rad dzielnic miasta stołecznego Warszawy, do 314 rad powiatów i do 16 sejmików województw.

Głosowania nie przeprowadzono w 3 330 okręgach wyborczych, w których liczba zarejestrowanych kandydatów była równa lub mniejsza od liczby radnych wybieranych w tych okręgach wyborczych. W związku z tym 3 330 radnych uzyskało mandaty bez głosowania.

Autorka/Autor:ks/kg

Źródło: TVN24, PAP

Pozostałe wiadomości

Prezydent USA Donald Trump w pierwszą podróż zagraniczną uda się do Arabii Saudyjskiej, a także do Kataru i być może innych państw regionu. Jak stwierdził, wyboru dokonał ze względu na obietnicę saudyjskich inwestycji w Stanach Zjednoczonych.

To tam Trump pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Zdecydowały pieniądze

To tam Trump pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Zdecydowały pieniądze

Źródło:
PAP

Rok po likwidacji obowiązkowych zadań domowych sprawdzamy, jak ich brak odmienił szkolną rzeczywistość. Kto się cieszy, a kto buntuje? Pytamy też ministrę edukacji Barbarę Nowacką, czy było warto. Bo twardych danych na ten temat nie ma.

Szkoła bez zadań domowych. A w niej: kartkówki, projekty, zadania "doskonalące" i "wyzwania"

Szkoła bez zadań domowych. A w niej: kartkówki, projekty, zadania "doskonalące" i "wyzwania"

Źródło:
tvn24.pl