Wybory samorządowe 2024. Tak wyglądają karty do głosowania

Źródło:
TVN24.pl
Pierwsi wyborcy oddali głos. "To jest i obowiązek, i przywilej, i zaszczyt"
Pierwsi wyborcy oddali głos. "To jest i obowiązek, i przywilej, i zaszczyt" TVN24
wideo 2/5
Pierwsi wyborcy oddali głos. "To jest i obowiązek, i przywilej, i zaszczyt" TVN24

Dziś Polacy wybierają przedstawicieli władz lokalnych. Ile kart do głosowania otrzymają? Jak będą one wyglądać? Dlaczego mają różne kolory? Wyjaśniamy.

Dziś wybory samorządowe. Wybrani zostaną wówczas przedstawiciele lokalnych władz, czyli członkowie rad gmin, rad miast, powiatów i sejmików wojewódzkich, a także wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast. Mieszkańcy Warszawy dodatkowo zagłosują także w sprawie składu rad dzielnic. Ile kart każdy z głosujących otrzyma? Jak będą one wyglądały?  

Wybory samorządowe 2024. Ile kart do głosowania?

W zależności od miejsca zamieszkania wyborcy otrzymają trzy lub cztery karty wyborcze. Większości obywateli rozdane zostaną cztery karty. Na nich znajdą się listy kandydatów na:

- radnych gminy, - radnych powiatu, - członków sejmiku województwa - burmistrza lub wójta gminy albo prezydenta miasta.

Trzy karty otrzymają mieszkańcy miast na prawach powiatu. Tam bowiem kompetencje rady powiatu sprawują rada miasta i jego prezydent. Wyjątkiem będą mieszkańcy Warszawy, którym również rozdane zostaną po cztery karty. Stanie się tak, ponieważ będą oni dodatkowo wybierać członków rad dzielnic miasta.

ZOBACZ TEŻ: Wybory samorządowe 2024. Jak oddać ważny głos? Poradnik

Karty do głosowania w wyborach 2024

Podobnie jak liczba otrzymanych w wyborach samorządowych kart, tak i ich wygląd zależy od miejsca zamieszkania wyborcy. W przypadku gmin o liczbie mieszkańców mniejszej niż 20 tysięcy nazwiska kandydatów startujących do rady gminy znajdą się na jednej liście wyróżnionej kolorem szarym. By oddać ważny głos, należy postawić znak "X" przy nazwisku jednego wybranego kandydata.

Karta do głosowania w wyborach do rady gminy w gminach do 20 tys. mieszkańcówPKW

W gminach o liczbie ludności przekraczającej 20 tysięcy na szarym tle znajdzie się kilka list kandydatów poszczególnych komitetów. Wyborca może zagłosować tylko na jedną z nich, stawiając znak "X" obok nazwiska wybranego kandydata.

Karta do głosowania w wyborach do rady gminy w gminach powyżej 20 tys. mieszkańcówPKW

Podobnie wyglądać będą karty do głosowania na radnych powiatu i członków sejmiku wojewódzkiego, z tą różnicą, że listy kandydatów na radnych powiatu wyróżnione zostaną kolorem żółtym, a na członków sejmiku wojewódzkiego niebieskim. Wyborca może zagłosować tylko na jedną z list, stawiając znak "X" obok nazwiska wybranego kandydata.

Karta do głosowania w wyborach do rady powiatuPKW
Karta do głosowania w wyborach do sejmiku województwaPKW

ZOBACZ TEŻ: Kiedy zacznie się cisza wyborcza? Czego nie można wtedy robić

Karta do głosowania na wójta, burmistrza lub prezydenta zawierać będzie jedną listę umieszczoną na różowym tle. By oddać ważny głos, należy postawić znak "X" przy nazwisku jednego wybranego kandydata.

Karta do głosowania w wyborach na wójta, burmistrza lub prezydenta miastaPKW

W gminach, w których o urząd włodarza ubiega się tylko jeden kandydat, na karcie znajdzie się wyłącznie jego imię i nazwisko. Po lewej stronie znajdą się pola "tak" i na "nie", które będzie należało zaznaczyć odpowiednio w przypadku chęci zagłosowania za lub przeciwko kandydaturze.

Karta do głosowania, gdy jest tylko jeden kandydatPKW

Mieszkańcy Warszawy dodatkowo otrzymają kartę z listą kandydatów na radnych dzielnic, której tło będzie miało kolor żółty.

Niezależnie od koloru każda karta powinna być opatrzona pieczęcią obwodowej komisji wyborczej. Na każdej z nich głosuje się wyłącznie na 1 kandydata. Głosy należy oddawać za pomocą znaku "X" w kratce umieszczonej po lewej stronie nazwiska kandydata.

ZOBACZ TEŻ: Wybory samorządowe. Gdzie zgłaszać nieprawidłowości, jak wnosić protesty wyborcze?  

Autorka/Autor:jdw//az

Źródło: TVN24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PKW

Pozostałe wiadomości

Prezydent USA Donald Trump w pierwszą podróż zagraniczną uda się do Arabii Saudyjskiej, a także do Kataru i być może innych państw regionu. Jak stwierdził, wyboru dokonał ze względu na obietnicę saudyjskich inwestycji w Stanach Zjednoczonych.

To tam Trump pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Zdecydowały pieniądze

To tam Trump pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Zdecydowały pieniądze

Źródło:
PAP

Rok po likwidacji obowiązkowych zadań domowych sprawdzamy, jak ich brak odmienił szkolną rzeczywistość. Kto się cieszy, a kto buntuje? Pytamy też ministrę edukacji Barbarę Nowacką, czy było warto. Bo twardych danych na ten temat nie ma.

Szkoła bez zadań domowych. A w niej: kartkówki, projekty, zadania "doskonalące" i "wyzwania"

Szkoła bez zadań domowych. A w niej: kartkówki, projekty, zadania "doskonalące" i "wyzwania"

Źródło:
tvn24.pl