Według najnowszego sondażu przeprowadzonego na zlecenie CNN, Kamala Harris i Donald Trump mają równe poparcie - po 47 procent. To już drugi w ostatnim czasie sondaż, który prognozuje taki rezultat.
Ogólnokrajowy sondaż CNN przeprowadzony został na reprezentacyjnej grupie 1704 Amerykanów z całego kraju. To kolejne badanie, które wskazało sondażowy remis. Z sondażu wynika, że oboje kandydaci mogą liczyć na 47 procent poparcia.
"85 procent prawdopodobnych wyborców, którzy dokonali już wyboru, twierdzi, że od początku wiedzieli, którą partię poprą, a tylko 15 procent zmieniło zdanie. Zaledwie dwa procent prawdopodobnych wyborców nie wybrało jeszcze kandydata, a kolejne dziewięć procent twierdzi, że może jeszcze zmienić zdanie przed oddaniem głosu" - wynika z sondażu dla CNN.
Sondażowy remis też w sondażu dla "NYT"
Także remisowy rezultat - po 48 procent poparcia - przyniósł opublikowany wcześniej w piątek ogólnokrajowy sondaż Siena College dla dziennika "The New York Times".
"Harris i Trump mają remisowy wynik nawet po trzech najbardziej burzliwych miesiącach w niedawnej historii amerykańskiej polityki. Głośna debata, dwa zamachy na życie Trumpa, dziesiątki wieców w siedmiu stanach będących polem bitwy i setki milionów wydane na reklamy najwyraźniej niewiele zmieniły w trajektorii wyścigu" - zauważył nowojorski dziennik.
Harris prowadzi w New Hampshire
Emerson College Polling opublikowało w piątek sondaż przeprowadzony wśród 915 wyborców New Hapshire. W tym badaniu Kamala Harris prowadzi z Donaldem Trumpem - 50 do 47 procent.
53 procent elektoratu z New Hampshire ma pozytywną opinię o Harris, a 47 procent negatywną. Trump zyskał 47 procent pozytywnych ocen i 53 procent negatywnych.
Harris zwycięża wśród kobiet, Trump wśród mężczyzn
Na rozbieżności w ocenie kandydatów zależnie od płci wskazuje dziennik USA Today. W najnowszym ogólnokrajowym sondażu USA TODAY/Suffolk University kobiety zdecydowanie poparły Harris (53 do 36 procent), a mężczyźni Trumpa (53 do 37 procent). Większość mediów przyznaje, że margines błędu w bardzo bliskich rezultatach sondażu nie pozwala przewidzieć, kto faktycznie będzie zwycięzcą w wyborach, które odbędą się 5 listopada. Zwracają też uwagę na istotne znaczenie tego jak zagłosuje elektorat w siedmiu wahających stanach: Arizonie, Georgii, Michigan, Nevadzie, Karolinie Północnej, Pensylwanii i Wisconsin.
Źródło: PAP, CNN
Źródło zdjęcia głównego: DUSTIN SAFRANEK, CARLOS RAMIREZ/PAP/EPA