TVN24 | Wybory prezydenckie 2020

Politycy wiedzą, jak orzeknie Sąd Najwyższy? Prezes izby SN: przyjęłam to z pewnym zdziwieniem

TVN24 | Wybory prezydenckie 2020

Autor:
akr,mjz//dap
Źródło:
TVN24
Lemańska: ze zdziwieniem przyjęłam aprioryczne założenie co do przyszłego orzeczenia SNTVN24
wideo 2/35
TVN24Lemańska: ze zdziwieniem przyjęłam aprioryczne założenie co do przyszłego orzeczenia SN

Tylko od składu orzekającego zależy, jaka będzie treść podjętego orzeczenia. Wszelkie spekulacje, które pojawiają się w mediach w tym zakresie, traktuję jako element dyskursu publicznego bez żadnego wpływu na orzeczenia - powiedziała prezes Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego sędzia Joanna Lemańska. To właśnie ta izba rozstrzyga o ważności wyboru prezydenta.

W czwartek rano Sejm przegłosował ustawę dotyczącą głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich w 2020 roku. Trafi ona teraz na biurko prezydenta.

Dzień wcześniej prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński oraz lider Porozumienia Jarosław Gowin w opublikowanym w środę wieczorem wspólnym komunikacie oświadczyli, że "po 10 maja 2020 r. oraz przewidywanym stwierdzeniu przez SN nieważności wyborów, wobec ich nieodbycia, Marszałek Sejmu ogłosi nowe wybory prezydenckie w pierwszym możliwym terminie".

Lemańska: z pewnym zdziwieniem przyjęłam aprioryczne założenie co do przyszłego orzeczenia SN

Do fragmentu oświadczenia, w którym mowa o ewentualnych decyzjach Sądu Najwyższego, odniosła się w czwartek w rozmowie z TVN24 prezes Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, sędzia Joanna Lemańska. To właśnie ta izba SN orzeka o ważności wyboru prezydenta.

- Z pewnym zdziwieniem przyjęłam czynione apriorycznie założenie co do przyszłego orzeczenia Sądu Najwyższego odnośnie ważności wyborów - przyznała.

Jak mówiła, sędziowie są "niezawiśli i niezależni". - Tylko od składu orzekającego zależy, jaka będzie treść podjętego orzeczenia. Wszelkie spekulacje, które pojawiają się w mediach w tym zakresie, traktuję jako element dyskursu publicznego bez żadnego wpływu na orzeczenia, które zapadają w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych - zapewniała.

Lemańska: ze zdziwieniem przyjęłam aprioryczne założenie co do przyszłego orzeczenia SNTVN24

Prezes Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych przypomniała, że to będą już kolejne wybory, o których ważności będzie decydować ta izba Sądu Najwyższego.

- Zainteresowanie medialne naszymi wcześniejszymi rozstrzygnięciami, zarówno tymi dotyczącymi rozpatrywania protestów wyborczych, jak i stwierdzania ważności wyborów, było bardzo duże, a nasze orzeczenia nie były komentowane negatywnie. Raczej przyjmowano ich trafność i słuszność - zwracała uwagę, nawiązując w ten sposób do protestów wyborczych po wyborach parlamentarnych w 2019 roku. Jak dodała, "jest przekonana, że tak samo będzie w tym przypadku".

"Na chwilę obecną bardzo trudno jest mi spekulować, jakie czynności podejmie PKW"

Lemańska tłumaczyła również procedury Sądu Najwyższego związane ze stwierdzaniem ważności wyborów.

- W pierwszej kolejności Państwowa Komisja Wyborcza stwierdza wynik wyborów i obwieszcza wynik wyborów w Dzienniku Ustaw. To dopiero otwiera możliwość do składania protestów wyborczych do Sądu Najwyższego. Jeżeli takie zostaną wniesione, to my oczywiście będziemy je rozpoznawać - mówiła.

Jak tłumaczyła dalej, wszczęcie orzeczenia w sprawie ważności wyborów następuje na podstawie sprawozdania, jakie złoży PKW. Mówiła, że takie sprawozdanie nie jest wiążące, ale w praktyce stanowi bardzo istotny element tego rozstrzygania. - W związku z tym na chwilę obecną bardzo trudno jest mi spekulować, jakie czynności podejmie PKW, a tym bardziej - jaka będzie ich treść - dodała prezes Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.

- Jestem absolutnie przekonana, że żaden sędzia Sądu Najwyższego i żaden inny sędzia nie może wypowiadać się na temat spraw, które toczą się lub będą się toczyć w danym sądzie - powiedziała.

Autor:akr,mjz//dap

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24