Gawkowski po okrągłym stole podał, kiedy "najprawdopodobniej" odbędą się wybory prezydenckie

Źródło:
PAP, TVN24
Gawkowski po okrągłym stole: termin wyborów prezydenckich to najprawdopodobniej 28 czerwca
Gawkowski po okrągłym stole: termin wyborów prezydenckich to najprawdopodobniej 28 czerwcaTVN24
wideo 2/23
Gawkowski po okrągłym stole: termin wyborów prezydenckich to najprawdopodobniej 28 czerwcaTVN24

Termin wyborów prezydenckich to najprawdopodobniej 28 czerwca 2020 roku - powiedział we wtorek szef klubu Lewicy poseł Krzysztof Gawkowski po kolejnej rundzie obrad okrągłego stołu w sprawie wyborów prezydenckich z udziałem między innymi przedstawicieli klubów parlamentarnych. - Dzisiejsze spotkanie posunęło nas do przodu, ponieważ wszyscy chcemy, aby demokratyczne wybory odbyły się w Polsce - mówił po spotkaniu wiceszef klubu PiS Marek Suski.

Sejm uchwalił we wtorek 12 maja ustawę w sprawie wyborów prezydenckich w 2020 r. Zakłada ona, że w tych wyborach głosowanie będzie odbywać się w lokalach wyborczych, ale każdy, kto będzie chciał, będzie mógł zagłosować korespondencyjnie, zgłaszając wcześniej taką chęć. Ustawa 13 maja trafiła do Senatu, który ma na jej rozpatrzenie 30 dni.

W ubiegłym tygodniu z inicjatywy Lewicy odbyły się rozmowy w ramach okrągłego stołu dotyczące wyborów prezydenckich z udziałem polityków wszystkich klubów sejmowych - Prawa i Sprawiedliwości, Koalicji Obywatelskiej, Koalicji Polskiej-PSL-Kukiz'15, Lewicy oraz koła Konfederacji. We wtorek rozmowy były kontynuowane w Senacie.

Gawkowski: termin wyborów prezydenckich to najprawdopodobniej 28 czerwca

Szef sejmowego klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski na konferencji po rozmowach przekazał, że "po tym spotkaniu pewne jest jedno". - Chcemy, aby wybory w Polsce odbyły się jak najszybciej i termin tych wyborów to najprawdopodobniej 28 czerwca 2020 roku - dodał.

- To już jesteśmy w stanie powiedzieć, dlatego że przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości powiedzieli, że to właśnie ta data będzie obligowała kalendarz wyborczy - kontynuował. Zaznaczył, że "Lewica stała i stoi na stanowisku, że powinniśmy poznać ten kalendarz wyborczy, który będzie dawał szanse, że wszyscy kandydaci będą mieli równe szanse".

Zdaniem Gawkowskiego "rozmowy mają sens, spotkania mają sens". - Bardzo się cieszę, że tę inicjatywę Lewicy przejął marszałek Senatu Tomasz Grodzki wraz z prezydium Senatu, dlatego że kolejny etap okrągłego stołu pokazał, że rozmowy mogą prowadzić do porozumienia, że koalicja z opozycją potrafi znaleźć wspólny język - przekonywał przewodniczący klubu Lewicy.

Według niego obrady dają szansę, że uda się przeprowadzić "uczciwe, bezpieczne i we wszystkich tego słowa znaczeniu konstytuujące wybory prezydenckie".

Morawska-Stanecka: są pewne kwestie, które na pewno uda nam się wyjaśnić i rozwiązać

Wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka z Lewicy mówiła, że pod przewodnictwem marszałka izby wyższej Tomasza Grodzkiego (KO) przeprowadzone zostały "bardzo dobre rozmowy".

- Z tych rozmów wynika to, że są pewne kwestie, które na pewno uda nam się wyjaśnić i rozwiązać, są pewne kwestie zbieżne - przekazała. - Wszystkim nam zależy na tym, aby w Polsce odbyły się demokratyczne, powszechne, równe wybory i aby było to głosowanie tajne, i aby nikt nie miał wątpliwości co do tego, że prezydent, który będzie wybrany, będzie miał legitymację społeczeństwa - dodała.

Morawska-Stanecka po rozmowach w ramach okrągłego stołu: przeprowadziliśmy bardzo dobre rozmowy
Morawska-Stanecka po rozmowach w ramach okrągłego stołu: przeprowadziliśmy bardzo dobre rozmowy TVN24

Suski: udało się nam uzgodnić jedną rzecz

Obecny podczas rozmów wiceszef klubu PiS Marek Suski ocenił, że zakończyły się one sukcesem. - Udało się nam uzgodnić jedną rzecz, że wszystkim nam zależy na tym, aby wybory się odbyły w takim terminie, żeby nie było przerwy w pełnieniu funkcji prezydenta i żeby prezydent mógł być zaprzysiężony do 6 sierpnia - mówił.

Dodał, że podczas spotkania zostały przedstawione propozycje poprawek i sposób pracy nad ustawą. - Krótko mówiąc, na kolejnym posiedzeniu komisji (senackiej - red.) zostaną przedstawione poprawki. Z częścią z nich udało nam się zapoznać - powiedział Suski.

Jego zdaniem Lewica przyszła na spotkanie najlepiej przygotowana. - Przedstawili nam poprawki, do których będziemy mogli się odnieść po zapoznaniu się z ich skutkami - zaznaczył. - Można powiedzieć, że dzisiejsze spotkanie posunęło nas do przodu, ponieważ wszyscy chcemy, aby demokratyczne wybory odbyły się w Polsce i żeby nie było przerwy w pełnieniu funkcji prezydenta. To spotkanie zakończyło się sukcesem, udało nam się przekonać całą opozycję do tego, aby te wybory odbyły się i żeby Polska mogła mieć stabilne władze - uznał.

Suski po rozmowach w ramach okrągłego stołu: udało się uzgodnić jedną rzecz
Suski po rozmowach w ramach okrągłego stołu: udało się uzgodnić jedną rzeczTVN24

Czarnek: to będą pełne, wolne, demokratyczne wybory

Poseł Przemysław Czarnek (PiS) zapewnił, że "wobec pewnych, podnoszonych tu i ówdzie wątpliwości, czy prezydent będzie wybrany legalnie, demokratycznie: to będą pełne, wolne, demokratyczne wybory".

Jak mówił, "7 sierpnia 2020 w Pałacu Prezydenckim musi być prezydent wybrany na nową kadencję ze stwierdzoną ważnością wyboru". - A zatem musi być również przewidziany czas na stwierdzenie ważności wyboru prezydenta przez Sąd Najwyższy - dodał. Jak zauważył, Kodeks wyborczy jest jednoznaczny. - Dzień złożenia przysięgi przez nowo wybranego prezydenta też jest jednoznaczny: 7 dni od stwierdzenia ważności wyboru przez Sąd Najwyższy - wskazywał.

- Od tego nie odstępujemy, bo nowy prezydent musi być na urzędzie już ze stwierdzoną ważnością (wyboru - red.) przez Sąd Najwyższy. Na instrumentalizację Kodeksu wyborczego i roli Sądu Najwyższego, na dalsze skracanie ewentualnych terminów na stwierdzenie ważności przez Sąd Najwyższy - nie zgadzamy się. I to jest przyjęte przez opozycję. Cieszymy się zatem, że wszyscy przyjęli to do wiadomości - mówił poseł PiS.

Podkreślił, że to, ile będzie dni na zbieranie podpisów poparcia dla nowego kandydata Koalicji Obywatelskiej, zależy wyłącznie od Senatu. - Jeśli Senat będzie trzymał tę ustawę w nieskończoność, aż do 30 dnia, to siłą rzeczy kalendarz wyborczy się skróci - mówił Czarnek.

Reprezentacja wszystkich klubów i koła parlamentarnego

We wtorkowych rozmowach wzięli udział marszałek Tomasz Grodzki i wicemarszałkowie. Prawo i Sprawiedliwość reprezentowali posłowie Przemysław Czarnek i Marek Suski oraz wicemarszałek Senatu Marek Pęk. Z Koalicji Obywatelskiej udział w rozmowach brał poseł Robert Kropiwnicki, Lewicę reprezentowali: wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka, szef klubu Lewicy, poseł Krzysztof Gawkowski, wiceprzewodniczący Krzysztof Śmiszek oraz lider Partii Razem Adrian Zandberg. Z klubu Koalicja Polska PSL-Kukiz15 obecny był poseł Stanisław Tyszka, ale też wicemarszałek Senatu Michał Kamiński. Koło Konfederacji reprezentowali Krzysztof Bosak i Janusz Korwin-Mikke.

Posiedzenie komisji planowane na czwartek. Pęk: termin posiedzenia Senatu jest nadal niepewny

Marszałek Senatu skierował ustawę w sprawie wyborów prezydenckich do trzech komisji senackich: Ustawodawczej, Praw Człowieka, Praworządności i Petycji oraz Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej. Marszałek zapewnił, że Senat będzie pracował nad ustawą intensywnie. Posiedzenie komisji planowane jest na czwartek.

Po zakończeniu rozmów wicemarszałek Senatu Marek Pęk (PiS) wskazywał, że nadal nie jest znana data posiedzenia Senatu, na którym senatorzy zajęliby się ustawą dotyczącą wyborów. - Termin posiedzenia plenarnego Senatu jest jeszcze nadal niepewny, ale wszystko wskazuje na to, że będzie to termin przyszłotygodniowy. Pan marszałek Tomasz Grodzki dawał takie sygnały, że najprawdopodobniej będzie to początek przyszłego tygodnia - mówił. Ocenił, że byłoby to gestem dobrej woli i kompromisu ze strony marszałka Senatu. - Mamy na stole pisemnie sformułowane, precyzyjne poprawki Lewicy. Te poprawki jeszcze w najbliższych dniach (...) będziemy wewnątrz Senatu, najprawdopodobniej na poziomie Prezydium Senatu, dyskutować i omawiać - oświadczył Pęk. Wicemarszałek wyraził też nadzieję, że na czwartkowym posiedzeniu trzech komisji dojdzie do kolejnego kompromisu, który "przybierze postać głosowania".

Autorka/Autor:js, akr, kwoj

Źródło: PAP, TVN24

Pozostałe wiadomości

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami w niemal całej Polsce. Najgroźniejsze są spodziewane w pasie od Pomorza po Opolszczyznę - tam obowiązują ostrzeżenia najwyższego stopnia. W niektórych regionach niebezpiecznie będzie do rana w poniedziałek.

Wiele regionów zagrożonych nawałnicami. Ostrzeżenia IMGW trzeciego stopnia

Wiele regionów zagrożonych nawałnicami. Ostrzeżenia IMGW trzeciego stopnia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Zjednoczenie Narodowe zdobyło w pierwszej turze wyborów parlamentarnych we Francji 34 procent głosów - wynika z sondażu exit poll. Lewicowy Front Ludowy zajął drugie miejsce, uzyskując 29 procent. Podium zamyka obóz prezydenta Emmanuela Macrona, Razem dla Republiki zdobyło między 20,5 a 23 procent głosów.

Francuzi zagłosowali. Są sondażowe wyniki

Francuzi zagłosowali. Są sondażowe wyniki

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Tragiczny wypadek w Bilczycach w Małopolsce. Samochód osobowy wjechał w rowerzystkę przewożącą pięcioletnią córkę. 40-latka zginęła na miejscu, dziewczynka w ciężkim stanie trafiła do szpitala. Dwie osoby podróżujące samochodem zostały zatrzymane.

Matka zginęła na miejscu. Jej pięcioletnia córka walczy o życie

Matka zginęła na miejscu. Jej pięcioletnia córka walczy o życie

Źródło:
tvn24.pl

Przez Polskę w niedzielę przechodzą burze, które w niektórych miejscach są gwałtowne. Silny wiatr w pomorskim Uniechowie zerwał kilka dachów, a na jednej z posesji zniszczył stodołę. W wielkopolskiej Pile połamane zostały drzewa. W powiecie kłodzkim piorun trafił w dom jednorodzinny, przez co trzy osoby zostały poszkodowane. Burzom towarzyszy bardzo duży grad.

"Taki szum się zrobił, ciemno, że nie było widać nic". Poszkodowani, pozrywane dachy, wielkie gradziny

"Taki szum się zrobił, ciemno, że nie było widać nic". Poszkodowani, pozrywane dachy, wielkie gradziny

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl, PAP, TVN24

Marine Le Pen, liderka Zjednoczenia Narodowego, skomentowała wyniki niedzielnej pierwszej tury wyborów parlamentarnych we Francji. - Francuzi jednoznacznie poświadczyli, że chcą coś zmienić - stwierdziła. Prezydent Emmanuel Macron przekazał, że potrzebne jest "demokratyczne i republikańskie" zjednoczenie przed drugą turą.

Marine Le Pen i Jordan Bardella zabierają głos

Marine Le Pen i Jordan Bardella zabierają głos

Źródło:
Reuters, PAP

Ulewy doprowadziły do lokalnych powodzi i lawin błotnych w Piemoncie i Dolinie Aosty na północnym zachodzie Włoch. W niedzielę straż pożarna uratowała rodzinę z małym dzieckiem, która utknęła w samochodzie pośród wzbierającej wody.

Wokół pełno wody, a w samochodzie rodzina z trzymiesięcznym dzieckiem

Wokół pełno wody, a w samochodzie rodzina z trzymiesięcznym dzieckiem

Źródło:
PAP, Reuters, La Stampa, tvnmeteo.pl

Gdzie jest burza? W niedzielę 30.06 nad dużym obszarem Polski pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Intensywnie pada deszcz, sypie grad, a wiatr bardzo mocno się rozpędza. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? W kilku regionach jest głośno od grzmotów

Gdzie jest burza? W kilku regionach jest głośno od grzmotów

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Rejon miejscowości Awdijiwka i Pokrowsk w obwodzie donieckim był w ostatnich dniach głównym celem rosyjskich działań zbrojnych w Ukrainie i prawdopodobnie pozostanie tak w najbliższym tygodniu - przekazało w niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony.

Brytyjski wywiad o "głównym celu rosyjskich wysiłków"

Brytyjski wywiad o "głównym celu rosyjskich wysiłków"

Źródło:
PAP

Ewentualne zwycięstwo Le Pen we Francji, a później ewentualne zwycięstwo Trumpa w Stanach Zjednoczonych da niesłychany power innym populistom - prognozował w TVN24 Andrzej Olechowski, były minister spraw zagranicznych. Dodał, że "ich dzisiejsze ciśnienie i ewentualny frontalny atak na demokrację, na porządek świata, jest fatalny".

"Jeśli to mają robić populiści, to Chryste Panie..."

"Jeśli to mają robić populiści, to Chryste Panie..."

Źródło:
TVN24

Poszukiwania 19-latka, który zaginął w połowie czerwca na hiszpańskiej Teneryfie zostały zakończone - poinformowała w niedzielę policja. Ostatnim dniem akcji była sobota.

Koniec poszukiwań zaginionego na Teneryfie 19-latka. Sprawa "nadal otwarta"

Koniec poszukiwań zaginionego na Teneryfie 19-latka. Sprawa "nadal otwarta"

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Ogień na polu pojawił się około południa w trakcie prac przy zbiorze zboża. Szybko się rozprzestrzeniał. W akcji gaśniczej, prócz kilkudziesięciu strażaków, brali udział rolnicy, którzy orając ziemię, odcinali płonące pole od pozostałego.

Pole ognia. Z dymem poszło 25 hektarów jęczmienia

Pole ognia. Z dymem poszło 25 hektarów jęczmienia

Źródło:
tvn24.pl

Niezapowiedziany sprawdzian kondycji strażaków skończył się interwencją medyczną. Sześciu z 11 ćwiczących źle się poczuło, dwóch z nich trafiło do szpitala. Są już w domu, a komenda wyjaśnia, co się stało.

Sprawdzali kondycję bojową strażaków. Połowa zasłabła, dwóch trafiło do szpitala

Sprawdzali kondycję bojową strażaków. Połowa zasłabła, dwóch trafiło do szpitala

Źródło:
tvn24.pl

W Thionville w północno-wschodniej Francji doszło w nocy z soboty na niedzielę do strzelaniny. Miało to miejsce podczas przyjęcia weselnego. Trzech uzbrojonych mężczyzn otworzyło ogień w stronę gości. Jedna osoba zginęła, pięć zostało rannych, sprawcy uciekli z miejsca zdarzenia. Według policji atak był formą wyrównania rachunków między handlarzami narkotyków.

Podjechali do gości weselnych i otworzyli ogień. Jedna osoba nie żyje, kilkoro rannych

Podjechali do gości weselnych i otworzyli ogień. Jedna osoba nie żyje, kilkoro rannych

Źródło:
AFP, RFI

Po upalnym weekendzie temperatura spadnie nawet o kilkanaście stopni. Jak pogoda czeka nas w pierwszej połowie lipca? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nagły koniec piekielnego upału

Pogoda na 16 dni: nagły koniec piekielnego upału

Źródło:
tvnmeteo.pl

W wyniku ulew, które w minionych dniach nawiedziły stolicę Indii, zginęło co najmniej 11 osób - podała w niedzielę agencja informacyjna Reuters. Wśród ofiar są cztery osoby, które utonęły w zalanych przejściach podziemnych. W ciągu minionej doby z głównego lotniska w Nowym Delhi odwołano prawie 60 lotów.

Cztery osoby zginęły w przejściach podziemnych

Źródło:
Reuters, PAP, The New Indian Express

Szczęśliwym finałem zakończyły się poszukiwania zaginionej 25-latki spod Wyszkowa. Kobieta poinformowała rodzinę o tym, że wyjeżdża do Grecji do swojego partnera. Przez miesiąc nie było z nią kontaktu.

Rodzinie powiedziała, że wyjeżdża do partnera do Grecji. Finał poszukiwań zaginionej 25-latki

Rodzinie powiedziała, że wyjeżdża do partnera do Grecji. Finał poszukiwań zaginionej 25-latki

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Narkotyczna zemsta Chin. Fentanyl nie bierze się znikąd

Narkotyczna zemsta Chin. Fentanyl nie bierze się znikąd

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Nie ma chleba, będziemy jeść turystów"

"Nie ma chleba, będziemy jeść turystów"

Premium

Amerykańscy pianiści Christian Sands i Emmet Cohen to dwa największe nazwiska w programie tegorocznego Jazzu Na Starówce. Będzie też szeroka prezentacja polskiego jazzowego mainstreamu. Tradycyjnie nie zabraknie gości z Austrii i Włoch. Festiwal rozpoczyna się w przyszłym tygodniu.

Z nowojorskiego mieszkania grał dla milionów słuchaczy. Wystąpi na Starówce

Z nowojorskiego mieszkania grał dla milionów słuchaczy. Wystąpi na Starówce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Król Zanzibaru" to dokument dostępny na platformie Max, opowiadający historię Polaka, który szybko rozwinął hotelowe imperium na afrykańskiej wyspie. W pewnym momencie jednak sieć zbankrutowała, a turyści zostali pozbawieni wakacji, zaś pracownicy pensji. - Grup oszukanych przez Wojtka było wiele - podkreślała we "Wstajesz i weekend" dziennikarka śledcza Agnieszką Szwajgier. O współpracy z Wojtkiem z Zanzibaru opowiadał również oszukany przez niego dziennikarz Żelisław Żyżyński.

Genialny wizjoner czy sprytny oszust? "Król Zanzibaru" na platformie Max

Genialny wizjoner czy sprytny oszust? "Król Zanzibaru" na platformie Max

Źródło:
tvn24.pl

Na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się gala Our Future Foundation, podczas której 22 nastolatków otrzymało stypendia, które mają im pomóc dostać się na najlepsze światowe uczelnie. W uroczystości wziął udział między innymi wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Patronat medialny nad wydarzeniem objął Warner Bros. Discovery.

Wręczono stypendia młodym zdolnym. Gala Our Future Foundation

Wręczono stypendia młodym zdolnym. Gala Our Future Foundation

Źródło:
TVN24, PAP

Dwadzieścia książek reprezentujących różne gatunki literackie znalazło się na liście nominowanych do 28. edycji Nagrody Literackiej Nike, przyznawanej za najlepszą książkę roku. Finalistów poznamy na początku września.

Nominowani do Nagrody Literackiej Nike. Jeden gatunek szczególnie doceniony

Nominowani do Nagrody Literackiej Nike. Jeden gatunek szczególnie doceniony

Źródło:
PAP