Seniorzy poszli do wyborów. Zagłosowali liczniej niż w pierwszej turze

Źródło:
tvn24.pl
Sondażowe wyniki late poll
Sondażowe wyniki late poll TVN24
wideo 2/22
Sondażowe wyniki Late Poll TVN24

Podobnie jak w pierwszej turze wyborów, najniższą frekwencję odnotowano pośród seniorów, choć była ona znacząco wyższa niż w pierwszej turze - wynika z sondażu late poll przeprowadzonego przez Ipsos. Najliczniej w drugiej turze zagłosowali wyborcy z grupy wiekowej 50-59 lat.

Według sondażu frekwencja w drugiej turze wyniosła 67,9 proc. uprawnionych do głosowania.

Wybory prezydenckie 2020. Jak głosowały poszczególne grupy wiekowe?

Najwyższą frekwencję zanotowano w grupie 50-59 lat - wynosiła 75,3 proc. To o 2,5 punktu procentowego więcej niż w pierwszej turze według badania przeprowadzonego wtedy przez Ipsos. Frekwencja w grupie 40-49 lat to 74,6 proc.

Wśród najmłodszych wyborców - z grupy 18-29 lat - frekwencja wyniosła 67,2 procent. To więcej niż wśród wyborców z grupy 30-39, gdzie odnotowano frekwencję na poziomie 66,2 proc.

Seniorzy, podobnie jak w pierwszej turze, byli grupą, w której odnotowano najniższą frekwencję. Według sondażu 61,9 procent wyborców w wieku 60 lat i więcej wzięło udział w niedzielnym głosowaniu. To jednak znacznie więcej niż w pierwszej turze, kiedy frekwencja w tej grupie wiekowej wyniosła 55,9 proc.

Sondaż late poll Ipsos. Średnia dokładność badania wynosi 1 pkt. proc.

Wybory prezydenckie 2020. Frekwencja w pierwszej turze

28 czerwca do urn poszło - jak informowała Państwowa Komisja Wyborcza - 64,51 proc.

Wówczas najniższą frekwencję także odnotowano pośród wyborców z grupy wiekowej w wieku 60 lat i więcej - wskazywał sondaż late poll Ipsos. Wyniosła 55,9 procent. Natomiast najwyższą pośród osób w wieku od 50 do 59 lat - 72,8 proc.

Do urn poszło 64,5 proc. osób z najmłodszej grupy badanych - 18 -29 lat. W grupie 30-39 lat frekwencja wyniosła 65,1 proc.

70,1 proc. osób z grupy 40-49 lat wzięło udział w głosowaniu 28 czerwca.

Frekwencja seniorów i najmłodszych w poprzednich latach

Poprzednie lata pokazały, że seniorzy zwykle stanowili jedną z liczniejszych grup, która decydowała się na udział w wyborach. Według danych exit poll, w wiosennych wyborach do Parlamentu Europejskiego z 2019 roku uplasowali się na trzecim miejscu wśród pięciu grup wiekowych pod względem frekwencji - w ich przypadku wyniosła 47,4 proc. Podobnie było także w wyborach samorządowych, gdy frekwencja w grupie wiekowej 60 plus wyniosła 55,1 proc. Oczko niżej najstarsi uplasowali się pod względem frekwencji w wyborach parlamentarnych przeprowadzonych w 2015 roku (48,5 proc.).

Porównanie danych sondażowych dotyczących frekwencji z wspomnianych wyborów z 2019, 2018 i 2015 roku wskazuje, że najrzadziej w poprzednich latach głosowały osoby najmłodsze. Frekwencja w grupie wiekowej 18-29 lat wynosiła odpowiednio 27,8 proc. w wyborach do europarlamentu, 37 proc. w wyborach samorządowych i 43,3 proc. w wyborach parlamentarnych.

Frekwencja w wyborach prezydenckich Maciej Zieliński/PAP

Autorka/Autor:tmw

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Prezydent USA Donald Trump w pierwszą podróż zagraniczną uda się do Arabii Saudyjskiej, a także do Kataru i być może innych państw regionu. Jak stwierdził, wyboru dokonał ze względu na obietnicę saudyjskich inwestycji w Stanach Zjednoczonych.

To tam Trump pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Zdecydowały pieniądze

To tam Trump pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Zdecydowały pieniądze

Źródło:
PAP

Rok po likwidacji obowiązkowych zadań domowych sprawdzamy, jak ich brak odmienił szkolną rzeczywistość. Kto się cieszy, a kto buntuje? Pytamy też ministrę edukacji Barbarę Nowacką, czy było warto. Bo twardych danych na ten temat nie ma.

Szkoła bez zadań domowych. A w niej: kartkówki, projekty, zadania "doskonalące" i "wyzwania"

Szkoła bez zadań domowych. A w niej: kartkówki, projekty, zadania "doskonalące" i "wyzwania"

Źródło:
tvn24.pl