TVN24 | Wybory prezydenckie 2020

"Chodźmy razem, usiądźmy do stołu". Lewica proponuje rozmowy w sprawie wyborów

TVN24 | Wybory prezydenckie 2020

Autor:
kb/kab
Źródło:
TVN24, PAP
Lewica proponuje rozmowy przy okrągłym stole w sprawie przeprowadzenia wyborówTVN24
wideo 2/21
TVN24Lewica proponuje rozmowy przy okrągłym stole w sprawie przeprowadzenia wyborów

Lewica proponuje wszystkim klubom parlamentarnym rozmowy przy okrągłym stole w sprawie przeprowadzenia wyborów. Spotkanie miałoby odbyć się w środę 13 maja. - Chcemy spotkania, które pozwoli zastanowić się, jak przeprowadzić uczciwe i rzetelne wybory - powiedział szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski.

W piątek wieczorem prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę dotyczącą głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich w 2020 roku. W obecnie obowiązującym stanie prawnym wybory prezydenckie powinny odbyć się w niedzielę, 10 maja, a ewentualna druga tura - 24 maja. Wybory jednak dzisiaj się nie odbywają.

W środę wieczorem prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński oraz lider Porozumienia Jarosław Gowin we wspólnym komunikacie oświadczyli, że "po 10 maja 2020 roku oraz przewidywanym stwierdzeniu przez Sąd Najwyższy nieważności wyborów, wobec ich nieodbycia, marszałek Sejmu ogłosi nowe wybory prezydenckie w pierwszym możliwym terminie". Przekazano w nim także, że Porozumienie we współpracy z PiS wypracuje nowe regulacje w ustawie o głosowaniu korespondencyjnym.

Lewica proponuje rozmowy przy okrągłym stole

Szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski powiedział na niedzielnej konferencji prasowej zorganizowanej przez Pałacem Prezydenckim, że Lewica zaprasza zarówno opozycję, jak i koalicję rządzącą, do rozmowy na temat wyborów prezydenckich.

- Chcemy odbyć spotkanie, które pozwoli zastanowić się, jak w Polsce przeprowadzić uczciwe, rzetelne, wolne, bezpośrednie i konstytucyjne wybory, takie, które nie będą nikogo dzieliły - powiedział Gawkowski.

Poinformował, że na spotkanie w środę 13 maja, w przeddzień obrad Sejmu, zaproszone zostały wszystkie kluby parlamentarne. - Nie stawiamy warunków wstępnych, chcemy, żeby głównym tematem były mądre i w sposób konstytucyjny zorganizowane wybory (...). Wyciągamy rękę do PiS, do innych partii opozycyjnych i mówimy "chodźmy razem, usiądźmy do stołu razem" - powiedział Gawkowski.

Autor:kb/kab

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty: