TVN24 | Wybory prezydenckie w USA 2020

Amerykańskie media: Joe Biden zwycięzcą wyborów prezydenckich 

TVN24 | Wybory prezydenckie w USA 2020

Autor:
ft/kg
Źródło:
TVN24, CNN
CNN: Joe Biden zdobywa Pensylwanię. Relacja reportera TVN24 sprzed Białego Domu
CNN: Joe Biden zdobywa Pensylwanię. Relacja reportera TVN24 sprzed Białego Domu
wideo 2/21
CNN: Joe Biden zdobywa Pensylwanię. Relacja reportera TVN24 sprzed Białego Domu

Joe Biden, kandydat Partii Demokratycznej, zwyciężył wybory prezydenckie – podały amerykańskie media. Według projekcji wyborczych stacji, demokrata za sprawą zwycięstwa w Pensylwanii zapewnił sobie 273 głosy elektorskie, wystarczające do objęcia urzędu. Nie są to ostateczne wyniki. Sztab Donalda Trumpa zapowiedział już pozwy wyborcze w kilku stanach.

W sobotę 17 (naszego czasu), stacja CNN, a potem kolejne najważniejsze media m.in. NBC, AP, Fox News, przekazały, że według jej przewidywań Joe Biden zwyciężył wybory prezydenckie w Pensylwanii. 20 głosów elektorskich z tego stanu zapewniło demokracie 273 mandaty w Kolegium Elektorów, w związku z czym przekroczył on wymagane do zwycięstwa 270 głosów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Nadal liczone są karty w pięciu stanach: Nevadzie, Arizonie, Georgii, Karolinie Północnej oraz na Alasce. Wstępne wyniki w trzech pierwszych stanach na ten moment dają zwycięstwo Joe Bidenowi. Na Alasce i w Karolinie Północnej spodziewane jest zwycięstwo urzędującego prezydenta.

Nie są to ostateczne wyniki wyborów, a bazujące na wstępnych wynikach z lokali oraz badaniach sondażowych przewidywania głównych mediów. Ponadto sztab Donalda Trumpa zapowiedział pozwy wyborcze w kilku stanach, gdzie przewaga Joe Bidena nie jest duża.

Ostatecznie wybór prezydenta USA potwierdzony powinien zostać w grudniu, kiedy to elektorzy oddadzą głosy na konkretnego kandydata. Nowy prezydent zostanie zainaugurowany 20 stycznia, w obecności prezesa Sądu Najwyższego na schodach przed budynkiem Kapitolu w Waszyngtonie.

>> Zobacz przemówienie Joe Bidena oraz Kamali Harris z Wilmington

Joe BidenBloomberg / Contributor

Autor:ft/kg

Źródło: TVN24, CNN

Źródło zdjęcia głównego: Bloomberg / Contributor

Pozostałe wiadomości