Wyniki w kilku stanach wciąż niepewne

Źródło:
tvn24.pl
Poranek wyborczy w TVN24
Poranek wyborczy w TVN24 TVN24
wideo 2/20
Ameryka wybiera. Wieczór wyborczy w TVN24

Wstępne wyniki wyborów prezydenckich w USA wskazują na ten moment na przewagę Joe Bidena, któremu brakuje 17 głosów elektorskich do wymaganych do zwycięstwa 270. Wciąż niepewne są jednak wyniki na Alasce, w Arizonie, Nevadzie, Karolinie Północnej, Georgii i Pensylwanii. Śledź przebieg amerykańskich wyborów z TVN24 i portalem tvn24.pl.  

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 4:52

  O godzinie 4:45 komisja wyborcza w stanie Pensylwanii przekazała dane po zliczeniu 95 procent głosów. Przewaga Donalda Trumpa w tym stanie stopniała do 26 319 głosów.

 • 4:09

  Przewaga Donalda Trumpa nad Joe Bidenem w stanie Georgia wynosi już tylko 1797 głosów.

 • 3:47

  Trwa liczenie głosów oddanych w wyborach prezydenckich w USA.

  Pensylwania: (94 proc. zliczonych głosów) Trump 49.7% - Biden 49.0%

  Karolina Północna: (95 proc. zliczonych głosów) Trump 50.0% - Biden 48.6%

  Georgia: (99 proc. zliczonych głosów) Trump 49.4% - Biden 49.4%

  Nevada: (89 proc. zliczonych głosów) Trump 48.5% - Biden 49.4%

  Arizona: (90 proc. zliczonych głosów) Trump 48.5% - Biden 50.1%

  Trwa liczenie głosów oddanych w wyborach prezydenckich w USA

 • 3:09

  Zmniejsza się prowadzenie Joe Bidena w stanie Arizona. Po zliczeniu 90 procent głosów były wiceprezydent prowadzi nad walczącym o reelekcję prezydentem Donaldem Trumpem o 46 257 głosów.

  Protesty w Arizonie

 • 2:40

  Po zliczeniu 94 procent głosów przewaga Donalda Trumpa nad Joe Bidenem w stanie Pensylwania zmniejszyła się do 53 221 głosów. Walczący o reelekcję prezydent na obecnym etapie cieszy się poparciem 49,8 proc. obywateli, a kandydat demokratów 49 proc.

 • 1:47

  "Nikt nie odbierze nam naszej demokracji. Ani teraz, ani nigdy. Ameryka zaszła zbyt daleko, stoczyła zbyt wiele bitew i wytrzymała zbyt dużo, by na to pozwolić" - napisał na Twitterze Joe Biden.

 • 1:12

  Telewizja MSNBC przerwała transmitowanie wystąpienia prezydenta Trumpa. Reuters i telewizja CNN oceniają, że prezydent nie przedstawił żadnych dowodów na to, że wybory - jak stwierdził - zostały sfałszowane.

 • 1:04

  Donald Trump: jest masa niejasności, nie możemy tego tolerować.

 • 1:03

  Donald Trump: spór dotyczący wyborów może się zakończyć w Sądzie Najwyższym.

 • 1:03

  Donald Trump: będzie bardzo dużo pozwów, bo nie możemy sobie pozwolić na to, by ukradziono nam wybory.

 • 0:57

  Donald Trump: naszym celem jest obrona uczciwości tych wyborów, nie pozwolimy wyciszyć głosu naszych wyborców.

 • 0:56

  Donald Trump: jesteśmy na dobrej drodze, by wygrać w Arizonie (wciąż trwa tam liczenie głosów - red.).

 • 0:53

  Donald Trump: nie było żadnej niebieskiej fali (niebieski to kolor demokratów - red.), jak przewidywano, zamiast tego była czerwona fala (czerwony to kolor republikanów - red.).

 • 0:49

  Donald Trump: świetnie poradziliśmy sobie w Senacie, jestem bardzo dumny.

 • 0:48

  Donald Trump: jeśli policzyć legalne głosy, to z łatwością wygrywam. Jeśli policzyć nielegalne głosy, mogą próbować ukraść nam te wybory.

 • 0:38

  Za chwilę oświadczenie Donalda Trumpa.

 • 0:13

  Za około 20 minut Donald Trump wygłosi przemówienie - poinformował Biały Dom. Ubiegający się o reelekcję prezydent ostatni raz występował publicznie w środę rano czasu polskiego, kiedy ogłosił: tak szczerze, to wygraliśmy te wybory. Deklarował też, że wygrał m.in. w Georgii, Karolinie Północnej i Pensylwanii, mimo że we wszystkich z tych stanów do tej pory trwa liczenie głosów.

 • 23:39

  Sekretarz stanu Pensylwania Kathy Boockvar poinformowała na konferencji prasowej, że liczenie głosów wciąż trwa. Jak wyjaśniła, z uwagi na to, jak niewielka jest różnica pomiędzy kandydatami, ogłoszenie zwycięzcy zajmie trochę czasu.

 • 23:26

  Sztab Donalda Trumpa złożył nowy pozew w kluczowej Pensylwanii. Jak podają media, zarzucono w nim, że przedstawicielom republikanów uniemożliwiono monitorowanie procesu liczenia głosów.

 • 23:23

  CNN: Przewaga Donalda Trumpa w Georgii spada poniżej 10 000 głosów. W stanie trwa liczenie kart wyborczych.

  "To samo dzieje się w stanie Pensylwania" - przkazał John King z CNN.

 • 23:12

  O godzinie 21 czasu lokalnego (5 czasu polskiego) konferencja ma odbyć się w hrabstwie Maricopa w Arizonie. Ma zostać podana aktualizacja danych dotyczących liczenia głosów.

 • 23:09

  O godzinie 17.15 czasu lokalnego (23.15 czasu polskiego) konferencję prasową ma mieć sekretarz stanu Pensylwania.

 • 23:05

  Pensylwania: W Pensylwanii pozostało do policzenia około 370 000 kart do głosowania - podali stanowi urzędnicy. Sekretarz stanu Pensylwanii Kathy Boockvar powiedziała, że liczący mogą w czwartek zakończyć podliczanie "przeważającej większości" głosów i wyłonić wyraźnego zwycięzcę.

  Karty do głosowania wysyłane pocztą nadal docierają do Pensylwanii, gdzie prawo stanowe zezwala urzędnikom wyborczym na otrzymywanie i liczenie kart do głosowania nadesłanych do piątku.

  Boockvar zwróciła się do hrabstw o oddzielenie kart do głosowania przychodzących między godziną 20 w dniu 3 listopada i przed godziną 17 w dniu 6 listopada, w związku z ewentualnymi zastrzeżeniami ze strony obozu Trumpa.

  W Pensylwanii stawką jest 20 głosów elektorskich.

 • 23:01

  Karolina Północna: Donald Trump prowadzi w Północnej Karolinie ponad 75 000 głosami, z oszacowanych 95 procent wszystkich. Oczekuje się, że stan zgłosi wyniki dopiero w przyszłym tygodniu.

  Zanim zakończy się liczenie w Karolinie Północnej, stan czeka, aby zobaczyć 116 000 zaległych kart i czy zostały zwrócone do 12 listopada. W Karolinie Północnej karty do głosowania z datą wyborów można policzyć, jeśli wpłyną do godziny 17 w dniu 12 listopada.

  Stan nie wie jednak, ilu z tych 116 000 wyborców zdecydowało się jednak głosować osobiście lub zrezygnować z głosowania w dniu wyborów, więc liczba potencjalnych głosów pozostających do podliczenia może być mniejsza.

  W Karolinie Północnej stawką jest 15 głosów elektorskich.

 • 22:53

  Nevada: Trudno jest określić, ile kart do głosowania pozostało do przeliczenia w Nevadzie, ponieważ stan jest jednym z nielicznych, które wysłały karty do głosowania do wszystkich zarejestrowanych wyborców.

  Urzędnicy wyborczy będą liczyć karty do głosowania nadesłane do 10 listopada, pod warunkiem, że zostały wysłane do dnia wyborów. Przewaga Bidena wzrosła do prawie 12 000 głosów w Nevadzie w czwartek w południe po zaktualizowaniu przez stan rezultatów liczenia.

  Urzędnicy w hrabstwie Clark, w którym znajduje się Las Vegas i ponad 70 procent wyborców w stanie, powiedzieli, że spodziewają się, że wszystkie ich karty do głosowania zostaną policzone do końca weekendu.

  Stawką w Nevadzie jest sześć głosów elektorskich.

 • 22:47

  Georgia: O godzinie 15 czasu lokalnego w Georgii pozostało około 47 000 kart do głosowania, o czym poinformował urzędnik Gabriel Sterling powiedział na konferencji prasowej. Najwięcej niepoliczonych głosów w czwartek rano miało hrabstwo Chatham - ponad 17 000 głosów.

  Stawką w tym stanie jest 16 głosów elektorskich.

 • 22:43

  Arizona: Sekretarz stanu Arizona Katie Hobbs powiedziała w czwartek rano (czasu lokalnego), że stanowi pozostało do zliczenia około 450 000 kart do głosowania, z czego około 300 000 pochodzi ludnego hrabstwa Maricopa, które obejmuje Phoenix i jego przedmieścia.

  Hobbs, wypowiadają się w NBC, nie umiała oszacować, ile czasu zajmie policzenie pozostałych kart Powiedziała, że są to "wczesne karty do głosowania, które wyborcy odrzucili w dniu wyborów w lokalach wyborczych".

  Stawką w Arizonie jest 11 głosów elektorskich.

 • 22:42

  Amerykański wyścig prezydencki jest na krawędzi, a jak podaje CNN wyniki w pięciu kluczowych stanach – Arizonie, Georgii, Pensylwanii, Nevadzie i Karolinie Północnej - wciąż niepewne. Na jakim etapie jest w nich proces liczenia głosów?

 • 22:34

  Biden: Wkrótce dowiemy się wszystkiego Dziękuję wszystkim za cierpliwość, niech Bóg was błogosławi.

 • 22:29

  - Demokracja czasami potrafi być chaotyczna, czasami wymaga od nas cierpliwości - powiedział Biden.

  Przemówienie Joe Bidena

 • 22:26

  Kandydat demokratów wzywa do spokoju i cierpliwości, dopóki głosy nie zostaną policzone - podaje Reuters.

 • 22:25

  Joe Biden powiedział, że nie ma wątpliwości, iż wygra - relacjonuje Reuters.

 • 22:22

  Biden: każdy głos musi zostać zliczony.

 • 22:19

  Joe Biden ma wkrótce wygłosić oświadczenie w Queen w Wilmington.

 • 21:57

  Przewaga prezydenta Trumpa w Georgii "konsekwentnie się kurczy" od nocy wyborczej - powiedział David Chalian z CNN, który przygląda się bliżej temu, ile głosów urzędujacy prezydent i Joe Biden potrzebują, aby wygrać w tym stanie.

  Te głosy, które mają być jeszcze policzone, pochodzą z bastionów demokratów na przedmieściach - analizaował.

 • 21:52

  O godzinie 16 (północ czasu polskiego) odbędzie się konferencja w Phoenix – zapowiedział sztab Donalda Trumpa.

 • 21:45

  Urzędnik wskazywał, że rywalizacja pomiędzy kandydatami jest zacięta, dlatego ważna jest dokładność w liczeniu głosów. Dodał, że te wybory "wymagają od nas sumienności i upewnienia się, że robimy wszystko dobrze". - To trochę zajmie - ocenił, mówiąc o podliczaniu głosów.

 • 21:43

  Na konferencji w Georgii przekazano, że piorytetem jest policzenie każdego poprawnie oddanego głosu. - Wysiłek polega na tym, aby upewnić się, że każdy poprawnie oddany głos zostanie właściwie policzony, a rzeczywiste wyniki będą odzwierciedlać intencje wyborców - powiedział Gabriel Sterling.

 • 21:40

  Sekretarz stanu Pensylwanii Kathy Boockvar oceniła, że późno otrzymane karty do głosowania prawdopodobnie nie zadecydują o wyniku w stanie.

 • 21:36

  Demokratyczny senator z Pensylwanii Bob Casey powiedział CNN, że jest głęboko przekonany, że w Keystone State jest wystarczająco dużo niezliczonych głosów, by Biden wyprzedził tam Trumpa. Jego zdaniem wygrana Bidena w Pensylwanii jest "nieunikniona".

 • 21:32

  Około 47 000 kart do głosowania pozostało do przeliczenia w Georgii na godzinę 15 czasu lokalnego – przekazał urzędnik Gabriel Sterling na konferencji prasowej. - Mamy nadzieję, że będziemy mieli jasność w sprawie wyniku wyborów najszybciej, jak to możliwe - dodał.

 • 21:22

  Amerykanistka: Całkiem możliwe, że rezultat zostanie ogłoszony dzisiaj. Kluczowa będzie Pensylwania.

 • 21:20

  - Nigdy nie przynosiło to rezultatów, które miałyby przeważyć szalę na jedną czy na drugą stronę - dodała dr Nowaczewska.

 • 21:17

  Wyborcą rywalizację za oceanem komentowała w TVN24 amerykanistyka z Uniwersytetu Szczecińskiego, dr Renata Nowaczewska. Mówiąc o ewentualności przeliczania głosów wskazywała, ze "to się zdarzało w przeszłości".

  -Jest takie prawo, wiele stanów dopuszcza to bez żadnych dodatkowych klauzul. Są stany, które mówią, że musi być to różnica mniejsza nić dwa tysiące głosów - mówiła.

  Amerykanistka o wyborach w Stanach Zjednoczonych

 • 20:53

  Sekretarz stanu Georgii zapowiedział konferencję prasową na 15:30 czasu lokalnego (21:30 czasu polskiego).

 • 20:51

  Joe Biden, który przebywa w Wilmington w stanie Delaware, w czasie oczekiwania na wynik wyborów, wział udział w spotkaniu informacyjnym dotyczącym epidemii COVID-19 - podaje CNN.

 • 20:35

  Jest po godzinie 14.30 czasu wschodniego. Na podanie projekcji wyników w sześciu stanach jest nadal za wcześnie. W ktorych?

  Pensylwania (stawką 20 głosów elektorskich)
  Georgia (16 głosów elektorskich)
  Arizona (11 głosów elektorskich)
  Nevada ( 6 głosów elektorskich)
  Karolina Północna (15 głosów elektorskich)
  Alaska (3 głosy elektorskie)

 • 20:18

  Według badania Edison Research, na które powołuje się Reuters, w Pensylwanii przeliczone jest 92 procent głosów. Według nich Donald Trump zdobył ich 50,2 procent, a Joe Biden - 48,5 procent.

 • 20:14

  CNN: Przewaga Donalda Trumpa w Pensylwanii kurczy się. Na początku wynosiła 500 tysięcy głosów, teraz zmniejszyła się do około 114 tysięcy.

 • 20:08

  Przed ratuszem w Phoenix w Arizonie odbywa się demonstracja zwolenników Donalda Trumpa. "Zatrzymać oszustwa" - widać na ich transparentach.

  Demonstracje w Phoenix w Arizonie

 • 19:49

  Sekretarz stanu Pensylwanii Kathy Boockvar na antenie CNN przekonywała, że "zdecydowanie" możliwe jest poznanie wyników z tego stanu w czwartek. Dodała, że najwięcej głosów pozostało do przeliczenia w dużych skupiskach.

 • 19:41

  Także pozew sztabu Donalda Trumpa dotyczący stanu Michigan i wstrzymania tam liczenia głosów został odrzucony. Republikanie domagali się również przeglądu tych kart do głosowania, które zostały otwarte i policzone, gdy przedstawiciele sztabu "nie mieli do nich właściwego dostępu".

 • 19:23

  Sąd stanowy w Georgii oddalił pozew złożony tam przez republikanów - podaje CNN. Sztab Donalda Trumpa zarzucał komisji wyborczej w hrabstwie Chatham nieprawidłowości w wydawaniu kart wyborczych. Zaapelował o wstrzymanie liczenia tm głosów.

  Sztab informował, że wezwanie do wstrzymania dotyczy tych głosów, które dotarły z opóźnieniem.

 • 19:19

  Przedstawiciele hrabstwa Clark w Nevadzie przekazały, że oczekują na otrzymanie większości głosów korespondencyjnych w sobotę lub niedzielę. Głosy pocztowe, wysłane do wtorku, muszą dotrzeć do 12 listopada.

  Poinformowano, że nowe informacje w sprawie głosowania przekaże się o godzinie 13 czasu wchodniego (19 czasu polskiego).

 • 19:07

  W hrabstwie Fulton w Georgii urzędnicy przekazali, że wciąż czekają na głosy żołnierzy oraz te z zagranicy. Podali, że będą czekać na nie do piątku do godziny 17 (23 czasu polskiego).

  Fulton jest największym hrabstwem w Georgii. Jego głównym ośrodkiem jest Atlanta.

  Według oświadczenia sekretarza stanu Brada Raffenspergera, na które powołuje się CNN, w stanie pozostało do przeliczenia jeszcze około 50 401 głosów.

  Konferencja przedstawicieli hrabstwa Fulton w Georgii

 • 19:04

  W Waszyngtonie jest także dziennikarz TVN24 Piotr Kraśko. - Gdyby tweety prezydenta stanowiłyby w USA prawo, to głosy przestałyby już być liczone - skomentował. To nawiązanie do wpisow Trumpa, który wzywa na Twitterze, aby zatrzymać liczenie głosów, oskarża także niektóre stany o oszustwa.

 • 19:01

  W "Faktach" TVN relację z Waszyngtonu przedstawia korespondent Marcin Wrona. - Dane są ciągle cząstkowe, liczenie głosów potrwa do jutra, zarówno w Pensylwanii, jak i w Georgii - mówi. Dodaje, że w tych stanach zmalała przewaga Donalda Trumpa.

  Z kolei w Nevadzie, jak wspomniał Wrona, zmalazła przewaga Joe Bidena.

 • 18:45

  Przypomnijmy stan na ten moment. Kandydat potrzebuje 270 głosów elektorskich, aby wygrać wybory. Na podstawie dotychczasowych prognoz CNN, Joe Biden posiada ich 253, a Donald Trump - 213. CNN jeszcze nie wytypowało zwycięzcy w sześciu stanach.

 • 18:41

  Głos na Twitterze zabrał także Joe Biden. " Bądźcie cierpliwi" - zaapelował do obywateli. "Głosy są liczone, na ten moment czujemy się dobrze" - dodał.

 • 18:23

  I kolejny komentarz od Donalda Trumpa. "ZATRZYMAĆ OSZUSTWA" - napisał.

 • 18:14

  Reuters: Według badania Edison Research w hrabstwie Clark w Nevadzie ocenia się, że policzone jest 85,5 procent głosów. Według nich, Joe Biden zdobył 53,1 procent głosów, a Donald Trump - 45,2 procent.

 • 18:11

  Przedstawiciele hrabstwa Clark w Nevadzie, gdzie stolicą jest Las Vegas, podadzą niedługo nowe informacje na temat przeliczenia tam głosów.

  Według portalu, w stanie przewaga Joe Bidena nad Donaldem Trumpem wzrosła o ponad 11 tysięcy. W Nevadzie do rozdysponowania jest 6 głosów elektorskich.

 • 18:07

  Reuters, powołując się na Edison Research, podał, że w hrabstwie Fulton w Georgii przeliczone jest 95 procent głosów. Wskazują one na poparcie Joe Bidena na poziomie 72,6 procent i Donalda Trumpa - na poziomie 26,3 procent.

  W hrabstwie zdecydowanym popraciem cieszy się Partia Demokratyczna.

 • 17:57

  Decyzja wynika ze sporu prawnego dotyczącego wadliwych kart do głosowania, które musiały zostać ponownie wydane niektórym z wyborców. Hrabstwo Allegheny zgodziło się nie liczyć potencjalnej puli przedrukowanych kart wyborczych do piątku 6 listopada do godziny 17 czasu wschodniego - ostatecznego terminu otrzymywania głosów pocztowych, wysłanych do dnia wyborów.

 • 17:55

  Hrabstwo Allegheny w Pensylwanii wstrzymało liczenie głosów w tym dniu. Głosów nie będzie można liczyć do piątku z powodu decyzji sądu, ktora dotyczy 29 tysięcy spornych kart wyborczych.

  Demonstranci w Filadelfii

 • 17:41

  Richard Barron, odpowiedzialny za przeprowadzenie wyborów w stanie Georgia, przekazał na antenie CNN, że stan jest bliski doliczenia głosów.

 • 17:38

  Liczenie głosów w Filadelfii zostało tymczasowo zatrzymane - podała agencja Reutera, powołując się na telewizję MSNBC.

 • 17:32

  Donald Trump w kolejnym wpisie na Twitterze zasugerował że jego sztab podważy zwycięstwo Joe Bidena w stanach, gdzie ogłoszono już wstępnie jego zwycięstwo. "Jest na to pełno dowodów, sprawdźcie w mediach. WYGRAMY. Ameryka przede wszystkim" - napisał.

  Twitter również ten wpis oznaczył jako taki, który może "wzbudzać kontrowersje albo wprowadzać w błąd w kwestiach dotyczących udziału w wyborach lub innej procedurze obywatelskiej".

 • 17:30

  Dyrektorka sztabu Bidena oceniła, że w Nevadzie mogą liczyć się głosy z terenów wiejskich i mogą one sprzyjać Donaldowi Trumpowi.

 • 17:25

  Dyrektorka sztabu Joe Bidena przekazała, że minie czas, zanim dowiemy się o pełnych wynikach w zachodnim stanie Arizona. Uściśliła, że być może więcej wiadomo będzie w piątek. Dodała, że margines między kandydatami może się zmniejszyć.

  Sztab ma nadzieję, że Joe Biden wygra w Nevadzie.

 • 17:12

  Kolejny wpis od Donalda Trumpa, tym razem na temat przeliczania głosów w Pensylwanii. Tam nie znamy jeszcze wstępnych wyników, jednak ubiegający się o reelekcję prezydent ogłosił: "Wielkie, legalne zwycięstwo w Pensylanii!"

 • 17:05

  Według badania firmy Edison Research, na które powołuje się Reuters, w Pensylwanii przeliczono 91 procent głosów. Według badania Donald Trump otrzymał 50,4 procent głosów, a Joe Biden - 48,3 procent.

 • 16:59

  Sztab Joe Bidena zapowiedział konferencję, ktora ma się rozpocząć o 11 czasu wschodniego, czyli lada moment czasu polskiego. Uczestniczyć w niej mają dyrektorka kampanii Jen O'Malley Dillon i starszy doradca Bidena, Bob Bauer.

 • 16:58

  Sterling: W stanie Georgia policzono dziś 60 tysięcy głosów. Liczenie będzie trwać, jeśli trzeba to do wieczora.

  Sterling zwrócił również uwagę, że stan po raz pierwszy od 20 lat korzysta z papierowych kart do głosowania.

 • 16:57

  Sterling: Szybkość jest świetna, doceniamy ją. Ale bardziej doceniamy precyzję. Precyzja będzie podstawą, dzięki której obywatele uwierzą w wyniki tych wyborów, czy to po stronie wygranej, czy przegranej. Dokładność jest więc niezbędna, jest kluczem do wszystkich przeprowadzonych przez nas procesów.

 • 16:53

  Agencja Reutera, powołując się na badania firmy Edison Research podała, że w Georgii szacunkowo policzonyhc jest 96 procent głosów. Według badania, Donald Trump otrzymał 49,6 procent, a Joe Biden - 49,2 procent

 • 16:49

  W Georgii jest do wzięcia 16 głosów elektorskich, ważnych dla obu z kandydatów.

 • 16:46

  Trwa konferencja przedstawiciela stanu Georgia Gabriela Sterlinga na temat dotychczas przeliczonych głosów.

 • 16:37

  Doradca sztabu Donalda Trumpa Jason Miller powiedział, że oczekuje dodatkowych działań prawnych, aby zapewnić przejrzystość przeliczonych wcześniej głosów w stanie Pensylwania - podał Reuters. Miller zapowiedział, że sztab podejmie tego dnia także kroki prawne związane z głosowaniem w Nevadzie.

  Ocenił także, że w piątek do końca dnia jasne będzie, że Trump będzie prezydentem przez kolejne cztery lata.

 • 16:25

  Donald Trump w kolejnym czwartkowym wpisie napisał, że "żaden głos", który dotarł do komisji "po dniu wyborów nie będzie liczony".

  Twitter oznaczył treść jego wpisu jako taką, która może "wzbudzać kontrowersje albo wprowadzać w błąd w kwestiach dotyczących udziału w wyborach lub innej procedurze obywatelskiej".

 • 16:06

  Sztab Donalda Trumpa zapowiedział konferencję prasową w Filadelfii na 10.15 czasu lokalnego (16.15 w Polsce).

 • 16:06

  Za około 25 minut spodziewamy się konferencji sekretarza stanu Georgia.

 • 15:53

  CNN informuje o wzrostach na Wall Street. W czwartek odnotowano skoki na otwarciu giełdy, co powoduje, że obecny tydzień kształtuje się jako najlepszy w ciągu ostatnich miesięcy.

  Inwestorzy mają nadzieję, że Joe Biden zajmie Biały Dom, a republikanie utrzymają Senat. Taki układ ma doprowadzić według nich do bardziej umiarkowanej polityki - podaje CNN.

 • 15:32

  Piotr Kraśko z Waszyngtonu o sytuacji w stanach, z których nie ma wstępnych wyników wyborów

 • 15:25

  253 do 213 na korzyść Joe Bidena - wciąż tak wygląda aktualny podział głosów elektorskich według projekcji CNN.

  W sześciu stanach dalej nie znamy wstępnego rozstrzygnięcia. To Alaska, Arizona, Georgia, Karolina Północna, Nevada i Pensylwania.

 • 15:19

  "Przerwać liczenie!" - napisał Donald Trump na Twitterze.

 • 14:54

  CNN: Według Waltera Jonesa, rzecznika sekretarza stanu Georgia, do policzenia pozostało prawie 50 000 głosów.

  Więcej informacji ma przekazać sekretarz stanu Brad Raffensperger o 10.30 czasu lokalnego (16.30 w Polsce).

  W Georgii jest do zdobycia 16 głosów elektorskich.

 • 14:41

  "Każdy głos musi być policzony" - napisał na Twitterze Joe Biden i zamieścił krótkie nagranie wideo.

 • 14:21

  Senator z Pensylwanii Bob Casey stwierdził w rozmowie z CNN, że jest przekonany, że to Joe Biden będzie zwycięzcą w tym stanie. Według senatora kandydat demokratów zdobędzie tym samym 20 głosów elektorskich, które dadzą mu zwycięstwo w wyborach.

 • 14:13

  Zwolennik Joe Bidena w Filadelfii

 • 13:57

  Kiedy możemy się spodziewać wyników?

  O 10.30 czasu lokalnego (16.30 w Polsce) odbędzie się konferencja sekretarza stanu Georgia. Kandydaci walczą tu o 16 elektorów.

  W południe (o 18 w Polsce) należy się spodziewać nowych danych z Nevady. W tym stanie do zdobycia jest sześć głosów elektorskich.

  O 21 (godzina 3 w nocy w Polsce) ma spłynąć kolejna aktualizacja danych z największego hrabstwa w Arizonie - Maricopa. Zwycięzca w tym stanie otrzyma 11 głosów elektorskich.

 • 13:33

  Jak wygląda na ten moment sytuacja w pięciu wahających się stanach?

  Arizona po zliczeniu 86 procent głosów: Trump 48,1 proc., Biden 50,5 proc. (różnica między kandydatami: 68 390 głosów)

  Pensylwania po zliczeniu 89 procent głosów: Trump 50,7 proc., Biden 48,1 proc. (różnica: 164 414 głosów)

  Nevada po zliczeniu 86 procent głosów: Trump 48,7 proc., Biden 49,3 proc. (różnica: 7647 głosów)

  Georgia po zliczeniu 96 procent głosów: Trump 49,6 proc., Biden 49,2 proc. (różnica: 18 540 głosów)

  Karolina Północna po zliczeniu 95 procent głosów: Trump 50,1 proc., Biden 48,6 proc. (różnica: 76 737 głosów)

 • 13:02

  CNN podaje, że jeśli tendencja zliczanych głosów w Georgii się utrzyma, to możliwe jest, że Trump zostanie dogoniony przez Bidena i szesnaście głosów elektorskich z tego stanu padnie łupem demokraty.

 • 12:40

  Myślę, że jesteśmy silniejsi teraz niż kiedykolwiek wcześniej, nasze więzi są silniejsze i to będzie się tylko umacniać niezależnie od tego, kto zostanie prezydentem - mówiła w rozmowie z TVN24 ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher.

  "Więzi pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Polską są silniejsze niż polityka"

 • 12:29

  Nadal możliwy - choć stosunkowo mało prawdopodobny - jest wyborczy remis. Jeśli Biden wygra w Georgii, lecz przegra wszędzie indziej, każdy z kandydatów otrzyma po 269 głosów elektorskich. W takim wypadku o zwycięzcy wyborów zdecyduje głosowanie w Izbie Reprezentantów.

  Choć przewagę w Izbie mają demokraci, faworytem byłby Trump z uwagi na specyficzną formułę głosowania. Głosy oddają bowiem delegacje złożone z deputowanych każdego ze stanów. Tymczasem w obecnym składzie Izby, w delegacjach 26 z 50 stanów przewagę mają posłowie republikańscy.

  Obecne wybory do Izby - ich wynik nie jest jeszcze znany - prawdopodobnie tego nie zmienią.

 • 12:21

  W Georgii przeliczono już 96 procent głosów. Przewaga Trumpa stopniała z nieco ponad 23 tysięcy do 18 540 głosów.

  Trump: 2 431 724

  Biden: 2 413 184

 • 12:13

  Mimo że Arizona (11 głosów elektorskich) została zaliczona na poczet Joe Bidena już we wtorek przez analityków Fox News, AP oraz "The Economist", to w miarę spływania kolejnych głosów przewaga demokraty topnieje. Obóz Trumpa jest przekonany, że zwycięstwo w tym tradycyjnie republikańskim, południowym stanie jest w jego zasięgu.

  Do uwzględnienia pozostało około pół miliona głosów. Reszta zostanie podliczona dopiero w czwartek popołudniu czasu lokalnego, czyli w nocy polskiego czasu.

 • 12:07

  Według przewidywań łatwiejszą drogę do prezydentury ma Joe Biden, który potrzebuje wygranej w Pensylwanii (20 głosów elektorskich) lub w dowolnych dwóch z pięciu nierozstrzygniętych stanów. Oprócz Pensylwanii są to Georgia (16 elektorów), Karolina Północna (15), Arizona (11) i Nevada (6).

  Wynik nie jest też pewny na Alasce, ale tam kandydat demokratów nie wygrał jeszcze nigdy, a liczenie głosów korespondencyjnych - stanowiących ponad połowę wszystkich oddanych w tym stanie - rozpocznie się dopiero 10 listopada.

 • 11:53

  Przed centrum wyborczym w hrabstwie Maricopa w Phoenix zebrał się w nocy z środy na czwartek tłum zwolenników prezydenta Donalda Trumpa. Protestujący domagali się wejścia do budynku, gdzie odbywa się liczenie głosów, oraz wyjaśnienia rzekomych nieprawidłowości.

  Arizona to jeden z sześciu stanów, który nie ogłosił jeszcze wstępnych wyników wyborów prezydenckich.

  Protest przed centrum wyborczym w hrabstwie Maricopa w Arizonie

 • 11:40

  253 do 213 na korzyść Joe Bidena - tak na ten moment wygląda podział głosów elektorskich według projekcji CNN.

  Według tych przewidywań łupem demokraty padają 22 stany: Wisconsin, Michigan, Hawaje, Rhode Island, Minnesota, Wirginia, Kalifornia, Oregon, Waszyngton, Illinois, New Hampshire, Nowy Meksyk, Kolorado, Connecticut, New Jersey, Nowy Jork, Vermont, Delaware, Waszyngton D.C., Maryland, Massachusetts, a także trzy z czterech głosów elektorskich stanu Maine oraz jeden z pięciu w stanie Nebraska.

  CNN przewiduje, że Donald Trump także wygrywa na ten moment w 22 stanach. Są nimi: Montana, Teksas, Iowa, Idaho, Ohio, Missisipi, Wyoming, Missouri, Kansas, Utah, Luizjana, Alabama, Karolina Południowa, Dakota Północna, Dakota Południowa, Arkansas, Indiana, Oklahoma, Kentucky, Wirginia Zachodnia, Tennessee, a także cztery z pięciu głosów elektorskich w stanie Nebraska.

  W sześciu stanach dalej nie znamy wstępnego rozstrzygnięcia. To Alaska, Arizona, Georgia, Karolina Północna, Nevada i Pensylwania.

Autorka/Autor:ft, momo, akw, pp/adso, mtom, kg

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Pozostałe wiadomości

Pod Raszynem kierowca jaguara uderzył w drzewo. Dwie osoby zostały poszkodowane. Jedna trafiła do szpitala, druga była reanimowana - mimo udzielonej pomocy zmarła. Na miejscu lądował helikopter Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Wracali autem z pogrzebu, uderzyli w drzewo. Jedna osoba nie żyje

Wracali autem z pogrzebu, uderzyli w drzewo. Jedna osoba nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niebezpieczna bakteria wywołująca paciorkowcowy zespół wstrząsu toksycznego (STSS) rozprzestrzenia się w rekordowym tempie w Japonii. Tylko do czerwca odnotowano więcej przypadków niż w całym poprzednim roku - niemal tysiąc. Eksperci ostrzegają, że obecnie nawet trzy na dziesięć przypadków zakażeń kończy się śmiercią pacjenta.

Rekordowy poziom zakażeń śmiertelnie groźną bakterią. "Większość zgonów następuje w ciągu 48 godzin"

Rekordowy poziom zakażeń śmiertelnie groźną bakterią. "Większość zgonów następuje w ciągu 48 godzin"

Źródło:
CNN, Japan Times

W nocy w Oławie dwóch pijanych mężczyzn brutalnie pobiło 40-latka. Bili i kopali mężczyznę, potem leżącego w kałuży krwi pozostawili na trawniku. Świadkowie wezwali pomoc. Poszkodowany w stanie krytycznym trafił do szpitala. Policja zatrzymała sprawców.

"Kopali i uderzali 40-latka po całym ciele". Jest w stanie krytycznym

"Kopali i uderzali 40-latka po całym ciele". Jest w stanie krytycznym

Źródło:
tvn24.pl

Na poniedziałkowym nieformalnym unijnym szczycie przywódcy będą uzgadniać, kto ma objąć najważniejsze stanowiska w UE. - Jestem bardzo zadowolony ze współpracy z dotychczasową, i sądzę przyszłą, szefową Komisji Europejskiej - mówił przed spotkaniami premier Donald Tusk, który jest jednym z głównych negocjatorów Europejskiej Partii Ludowej. Przyznał też, że byłby "bardzo zadowolony", gdyby estońska premier otrzymała nominację na jedną z funkcji.

Tusk o nowej obsadzie kluczowych stanowisk w UE. Jest jednym z głównych negocjatorów

Tusk o nowej obsadzie kluczowych stanowisk w UE. Jest jednym z głównych negocjatorów

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, RMF FM, TVN24, Reuters

Gdzie jest burza? W poniedziałek 17.06 po południu nad Polską pojawiły się wyładowania atmosferyczne. Wieje silny wiatr. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Niektóre chmury wyglądają szczególnie niebezpiecznie

Gdzie jest burza? Niektóre chmury wyglądają szczególnie niebezpiecznie

Źródło:
tvnmeteo.pl

1,5 promila alkoholu w organizmie miał 19-letni kierowca, który wjechał samochodem w słup w Kłobucku (woj. śląskie). W wyniku wypadku zginęła 18-letnia pasażerka. Młody mężczyzna trafił do szpitala w ciężkim stanie.

"Wlecieli w bączek i poszli na słup". Zginęła 18-latka, kierowca był pijany

"Wlecieli w bączek i poszli na słup". Zginęła 18-latka, kierowca był pijany

Źródło:
TVN24, policja śląska

Inflacja bazowa, czyli po wyłączeniu cen żywności i energii, w maju 2024 roku wyniosła 3,8 procent procent rok do roku - poinformował Narodowy Bank Polski (NBP). W kwietniu ten wskaźnik wynosił 4,1 procent.

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Gubernator amerykańskiego stanu Maryland Wes Moore ma zastosować w poniedziałek prawo łaski w stosunku do ponad 175 tys. spraw związanych z posiadaniem marihuany - informuje "The Washington Post". Jak dodaje dziennik, to jeden z najbardziej znaczących aktów łaski w USA.

Masowe ułaskawienie skazanych za posiadanie marihuany. Anulują 175 tys. wyroków

Masowe ułaskawienie skazanych za posiadanie marihuany. Anulują 175 tys. wyroków

Źródło:
"The Washington Post", ABC News

Od lipca urzędnicy miejscy w Lesznie będą pracować 35 zamiast 40 godzin tygodniowo przy zachowaniu dotychczasowej wysokości wynagrodzenia i wymiaru urlopu wypoczynkowego - podał urząd w informacji prasowej.

Wprowadzą 35-godzinny tydzień pracy. "Pilotażowe działanie"

Wprowadzą 35-godzinny tydzień pracy. "Pilotażowe działanie"

Źródło:
PAP

Według rozpowszechnianego w sieci cytatu prezydent Andrzej Duda miał na szczycie w Szwajcarii wzywać do "dekolonizacji" Rosji, a konkretnie: do jej podziału "na 200 państw etnicznych". To dezinformacja, szerzona także na prorosyjskich stronach. Słowa polskiego prezydenta zostały przeinaczone.

Duda zaproponował "podział Rosji na 200 państw etnicznych"? Co dokładnie powiedział

Duda zaproponował "podział Rosji na 200 państw etnicznych"? Co dokładnie powiedział

Źródło:
Konkret24

Paulina Hennig-Kloska, szefowa resortu klimatu i środowiska, ostrzega przed fałszywymi reklamami z jej wizerunkiem, zachęcającymi do zakupu udziałów w Baltic Pipe bądź informujące o rzekomych sposobach na obniżenie cen gazu.

Ministra: To oszustwo. Uważajcie i zgłaszajcie

Ministra: To oszustwo. Uważajcie i zgłaszajcie

Źródło:
tvn24.pl

Do świątecznej opieki zdrowotnej w Pogorzelicy (Zachodniopomorskie) zgłosiło się kilkanaście osób z jednego z ośrodków wypoczynkowych z objawami zatrucia pokarmowego. Sanepid prowadzi dochodzenie epidemiologiczne. Pobrano wymazy od zarażonych osób, personelu, z powierzchni i żywności. Łącznie chorych jest 40 osób, nikt nie wymagał hospitalizacji.

40 osób z podejrzeniem zatrucia w ośrodku wypoczynkowym nad morzem

40 osób z podejrzeniem zatrucia w ośrodku wypoczynkowym nad morzem

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Na greckiej wyspie Mathraki nieopodal Korfu odnaleziono ciało Amerykanina poszukiwanego od czwartku. To kolejny w ostatnim czasie przypadek zaginięcia lub śmierci zagranicznego turysty podczas wakacji w Grecji.

Kolejna śmierć na greckich wakacjach. Znaleziono ciało poszukiwanego turysty

Kolejna śmierć na greckich wakacjach. Znaleziono ciało poszukiwanego turysty

Źródło:
CNN, ABC News, tvn24.pl

Firma Mercer opublikowała najnowszą edycję raportu "Badanie kosztów utrzymania" poświęconego najdroższym miastom na świecie. Dwa pierwsze miejsca w zestawieniu zajęły Hongkong i Singapur, a podium uzupełnia szwajcarski Zurych.

Najdroższe miasta do życia

Najdroższe miasta do życia

Źródło:
CNN

Sejmowa komisja śledcza do spraw inwigilacji Pegasusem przesłuchała w poniedziałek Marka Bieńkowskiego, byłego dyrektora Departamentu Porządku i Bezpieczeństwa Najwyższej Izby Kontroli.

"W najczarniejszych snach mi to nie przyszło do głowy". Bieńkowski przed komisją do spraw Pegasusa

"W najczarniejszych snach mi to nie przyszło do głowy". Bieńkowski przed komisją do spraw Pegasusa

Źródło:
TVN24, PAP

Od poniedziałku 17 czerwca wszyscy kierowcy z taksówek na aplikację muszą już posiadać polskie prawo jazdy. Zmiana zasad ma poprawić bezpieczeństwo przewozu osób i ułatwić pracę policji.

Rewolucja w przewozach. Nowy obowiązek w sprawie prawa jazdy

Rewolucja w przewozach. Nowy obowiązek w sprawie prawa jazdy

Źródło:
PAP

Niestety nie spodziewamy się dobrej współpracy ze strony białoruskiej - powiedział minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, odnosząc się do reakcji Mińska na apel o współpracę w ustaleniu tożsamości i przekazanie zabójcy polskiego żołnierza.

Szef MSZ: na apel o współpracę w schwytaniu zabójcy polskiego żołnierza strona białoruska zareagowała oskarżeniami

Szef MSZ: na apel o współpracę w schwytaniu zabójcy polskiego żołnierza strona białoruska zareagowała oskarżeniami

Źródło:
PAP

Umowy o dzieło, które są jedynym źródłem dochodu, powinny zostać oskładkowane - uważa ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. W jej przekonaniu pełne ozusowanie umów-zleceń nie budzi kontrowersji ani pracodawców, ani pracowników.

Duża zmiana dla części pracowników. Wpływ na pensje

Duża zmiana dla części pracowników. Wpływ na pensje

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Do Sądu Okręgowego Warszawa-Praga trafił akt oskarżenia przeciwko Zofii K. Utytułowana windsurferka, medalistka igrzysk olimpijskich ma odpowiedzieć za oszustwo.

Prokuratura oskarżyła olimpijkę o oszustwo

Prokuratura oskarżyła olimpijkę o oszustwo

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W parku rozrywki w Portland w Stanach Zjednoczonych doszło do awarii jednej z atrakcji. Blisko 30 osób na około pół godziny zawisło nad ziemią w mocno wychylonych pozycjach. Do incydentu doszło w dniu otwarcia lunaparku w nowym sezonie.

Mechaniczny zgrzyt na otwarcie lunaparku w nowym sezonie. Blisko 30 osób zawisło nad ziemią

Mechaniczny zgrzyt na otwarcie lunaparku w nowym sezonie. Blisko 30 osób zawisło nad ziemią

Źródło:
CNN

"Ród smoka" powrócił. Wyczekiwany przez fanów pierwszy odcinek drugiego sezonu hitowego serialu ukazał się w HBO i na platformie Max w poniedziałek o trzeciej nad ranem. Są już pierwsze recenzje. Jak "Syna za syna" oceniają krytycy i dziennikarze?  

"Uczta dla oka i ucha". Pierwsze recenzje premierowego odcinka "Rodu smoka"

"Uczta dla oka i ucha". Pierwsze recenzje premierowego odcinka "Rodu smoka"

Źródło:
tvn24.pl

Kate Winslet w wywiadzie dla "Vanity Fair" wspominała słynny pocałunek z Leonardo DiCaprio w "Titanicu". Przyznała, że podczas nagrywania tej sceny aktor cały czas się śmiał, a po każdym ujęciu konieczna była poprawa makijażu.

Kate Winslet wspomina słynny pocałunek z Leonardo DiCaprio. "Nagrywanie tego było koszmarem"

Kate Winslet wspomina słynny pocałunek z Leonardo DiCaprio. "Nagrywanie tego było koszmarem"

Źródło:
CNN, Vanity Fair
Jedne spółki przelewają miliony, inne odmawiają. Co dalej z Polską Fundacją Narodową?

Jedne spółki przelewają miliony, inne odmawiają. Co dalej z Polską Fundacją Narodową?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Jestem w parlamencie już kolejną kadencję i naprawdę nie zaskakują mnie tego rodzaju rzeczy - mówił w TVN24 Michał Wójcik z Suwerennej Polski. Odnosił się do swojego partyjnego kolegi Dariusza Mateckiego, który w nocy z czwartku na piątek wszedł na dach budynku Sejmu.

Matecki na dachu budynku Sejmu. Wójcik: wysoko oceniam jego wyobraźnię i emocjonalną trzeźwość

Matecki na dachu budynku Sejmu. Wójcik: wysoko oceniam jego wyobraźnię i emocjonalną trzeźwość

Źródło:
TVN24

Płynąca do Polski fala gorącego powietrza z Afryki napotka przeszkodę. Jak bardzo upalnie będzie? Co czeka nas w drugiej połowie czerwca i jak zacznie się lipiec? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: upał inny niż miał być

Pogoda na 16 dni: upał inny niż miał być

Źródło:
tvnmeteo.pl

Piszą, że kierowca jest chory, w tym tygodniu kursów nie będzie. Aktualizują tę informację kilka dni później: kierowca nadal jest chory, więc w kolejnym tygodniu autobus także nie przyjedzie - tak o problemach z transportem w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl opowiada Olga Gitkiewicz, autorka książki "Nie zdążę". - Nie każdy jest w stanie jeździć dwadzieścia pięć kilometrów rowerem, zwłaszcza zimą - zauważa. Z szacunków wynika, że problem wykluczenia komunikacyjnego może dotyczyć nawet czternastu milionów Polaków.

Problem dotyczy milionów Polaków. "Szósta i siódma rano, potem nic"

Problem dotyczy milionów Polaków. "Szósta i siódma rano, potem nic"

Źródło:
tvn24.pl

Nie żyje Anders Bodegård, szwedzki slawista i tłumacz, który na język szwedzki przełożył m.in. poezję Wisławy Szymborskiej, Czesława Miłosza i Ewy Lipskiej, a także reportaże Ryszarda Kapuścińskiego. Informację o jego śmierci przekazała Fundacja Wisławy Szymborskiej.

"Szymborska mówiła, że bez niego nie przyznano by jej Nagrody Nobla". Nie żyje Anders Bodegård

"Szymborska mówiła, że bez niego nie przyznano by jej Nagrody Nobla". Nie żyje Anders Bodegård

Źródło:
Wisława Szymborska/Facebook, tvn24.pl

77. ceremonia wręczenia nagród Tony zakończona. Statuetki zdobyli m.in. Daniel Radcliffe, Sarah Paulson czy znany z serialu "Sukcesja" Jeremy Strong. Wyróżnione zostały sztuki takie, jak "The Outsiders" czy "Stereophonic". Pełną listę zwycięzców prezentujemy poniżej. 

Jeremy Strong triumfuje po raz kolejny. A z nim Daniel Radcliffe i Sarah Paulson

Jeremy Strong triumfuje po raz kolejny. A z nim Daniel Radcliffe i Sarah Paulson

Źródło:
NPR, tvn24.pl

Uprzedzałem, że będę pisał o książkach, których nikt nie czyta. I właśnie trafiła mi się taka książka.

Żeby się nie pozabijać…

Żeby się nie pozabijać…

Źródło:
tvn24.pl