Debata "wyróżniała się głównie tym, jak bardzo była inna"

TVN24 | Wybory prezydenckie w USA 2020

Autor:
ft\mtom
Źródło:
PAP
Debata kandydatów na wiceprezydenta USAJIM LO SCALZO/Morry Gash/PAP/EPA
wideo 2/9
JIM LO SCALZO/Morry Gash/PAP/EPADebata kandydatów na wiceprezydenta USA

Po środowej debacie telewizyjnej kandydatów na wiceprezydenta USA Mike'a Pence'a oraz Kamali Harris amerykańskie media oceniają, że była ona bardziej kulturalna i skupiona na polityce niż debata prezydencka. Tematem dominującym była pandemia COVID-19. 

"Po wojowniczej debacie (prezydenta Donalda) Trumpa w zeszłym tygodniu rozmowa Harris-Pence wyróżniała się głównie tym, jak bardzo była inna" - ocenia na gorąco dziennik "New York Times", który pisze o "bardziej kulturalnym starciu". Liberalna gazeta odnotowuje także oskarżenia kandydatki demokratów na wiceprezydenta Kamali Harris pod adresem Białego Domu o "największą porażkę w historii prezydenckich administracji w tym kraju".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

"Wall Street Journal" pisze, że starcie dotyczyło głównie reakcji państwa na epidemię COVID-19. Według gazety kandydatka demokratów w debacie starała się "uczynić z wyborów referendum" w sprawie działań Trumpa dotyczących koronawirusa. "Wiceprezydent Mike Pence mówił, że polityka pary demokratów jest zbyt liberalna i byłaby szkodliwa dla gospodarki" - odnotowuje.

Wiceprezydent USA Mike PenceMorry Gash/PAP/EPA

"Kulturalne, ale ostre wymiany zdań"

"Kulturalne, ale ostre wymiany zdań" - tak ocenia przedwyborcze starcie w pierwszym komentarzu "Washington Post". I dodaje, że debata skupiona była na "przeszłości działań Trumpa" i "planach Joe Bidena", który ubiega się o Biały Dom z ramienia demokratów. Portal The Hill uznaje, że rozmówcy "unikali bezpośrednich odpowiedzi", ale rozmowa "była skoncentrowana na polityce".

Proprezydencki portal Breitbart chwali Pence'a za "mistrzowską formę". Twierdzi też, że Harris "unikała większości pytań" oraz "recytowała wierszyki".

Prezydencka kampania w cieniu pandemii

Debata na Uniwersytecie Utah w Salt Lake City była drugą z cyklu czterech przedwyborczych debat i jedyną między kandydatami na wiceprezydenta. Już na 15 października w Miami na Florydzie zaplanowana jest druga debata prezydencka. Tydzień później w Nashiville w Tennessee odbędzie się ostatnia.

Biden uzależnia swój udział w dalszych rozmowach na żywo z Trumpem od tego, czy zakażony koronawirusem prezydent przystąpi do nich zdrowy. Zakażony koronawirusem przywódca USA trzy dni spędził w szpitalu, ale od poniedziałku do zdrowia dochodzi w Białym Domu i zgodnie z komunikatami lekarzy nie wykazuje symptomów.

Kandydatka demokratów na wiceprezydenta USA Kamala HarrisMorry Gash/PAP/EPA

Po pierwszej prezydenckiej debacie pod koniec września oraz zdiagnozowaniu SARS-CoV-2 u Trumpa w sondażach na prowadzeniu umocnił się Biden. Na zliczającym średnią z ogólnokrajowych badań portalu RealClearPolitics demokrata miał w środę 9,7 punktów procentowych przewagi nad republikaninem. To wzrost o 3,6 punktów procentowych w porównaniu z 29 września, gdy odbyła się pierwsza debata między rywalami w walce o najważniejszy urząd w USA.

Autor:ft\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/JIM LO SCALZO