Demonstranci wdarli się do budynku Kongresu. Co dzieje się wewnątrz?

Autor:
ft/adso
Źródło:
TVN24, PAP, CNN

Agenci z bronią palną celują w stronę drzwi. Te są zabarykadowane komodą – między innymi takie zdjęcie z wydarzeń wewnątrz budynku Kongresu pokazała w środę telewizja CNN. W środę do amerykańskiego parlamentu wdarli się zwolennicy Donalda Trumpa. Jak przekazują amerykańskie media, część z nich jest uzbrojona.

Na zdjęciach publikowanych przez CNN widać zwolenników Donalda Trumpa, którzy po kilku godzinach uczestnictwa w wiecu w centrum Waszyngtonu, zdecydowali się ruszyć w stronę Kapitolu. Tam setki osób wdarły się do wnętrza budynku. Na korytarzach amerykańskiego parlamentu doszło do starć i przepychanek z funkcjonariuszami.

Policja Kapitolu próbująca opanować tłum okrążający budynek użyła gazu łzawiącego. W kolejnych minutach funkcjonariusze zalecili członkom Kongresu obradującym nad zatwierdzeniem Joe Bidena na nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych wyjęcie masek gazowych z ich gabinetów i bycie przygotowanym na ich założenie.

OGLĄDAJ WYDARZENIA Z KONGRESU NA ŻYWO >>>

Jedno z ujęć pokazanych m.in. przez stację CNN przedstawia agentów broniących sali obrad Senatu, którzy z broni palnej celują w kierunku drzwi, za którymi zebrał się tłum. Na innej fotografii widać protestującego, który zajął miejsce przewodzącego jeszcze chwilę wcześniej obradom wyższej izby Kongresu wiceprezydenta Mike'a Pence'a.

Funkcjonariusze bronią sali amerykańskiego KongresuGetty Images North America

Jak podała przed godz. 22 stacja CNN, z części budynku zajmowanej przez amerykański Senat służbom po kilkudziesięciu minutach udało się wypchnąć protestujących. Stacja zwróciła uwagę, że wciąż nie jest jasne jak wygląda sytuacja w Izbie Reprezentantów. 

Zdjęcia publikowane przez amerykańskie media wskazują jednak, że protestujący zajęli między innymi gabinet przewodniczącej tej izby z ramienia demokratów Nancy Pelosi. Jeden z nich usiadł w fotelu, zakładając nogi na biurko spikerki Izby Reprezentantów. Na innym zdjęciu ten sam mężczyzna trzyma w ręku korespondencję podpisaną przez Pelosi. 

Inne zdjęcia ze środka Kapitolu pokazują protestujących chodzących korytarzami, a także robiących sobie zdjęcia w tłumie. Na jednej z fotografii udało się uwiecznić moment, w którym funkcjonariusz ochrony używa gazu łzawiącego wobec osoby wskakującej do budynku przez okno.

Zwolennicy Trumpa na Kapitolu

Kongres Stanów Zjednoczonych w środę miał dopełnić formalności. Miał uznać demokratę Joe Bidena za zwycięzcę amerykańskich wyborów prezydenckich. Posiedzeniu dotyczącemu głosowania Kolegium Elektorów przewodniczył wiceprezydent Mike Pence. Kiedy sytuacja wymknęła się spod kontroli, został jednak ewakuowany przez Secret Service.

Autor:ft/adso

Źródło: TVN24, PAP, CNN

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images North America

Pozostałe wiadomości