"Jedynki" Trzeciej Drogi są już generalnie znane - powiedział poseł Marek Sawicki z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Wiadomo, że na pierwszych miejscach list wyborczych koalicji znajdą się prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, lider Polski 2050 Szymon Hołownia, wiceprezes PSL Dariusz Klimczak, wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko i wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski. Kogo jeszcze możemy spodziewać się na czele list Trzeciej Drogi?
We wtorek prezydent Andrzej Duda zarządził wybory do Sejmu i Senatu na 15 października. PSL i Polska 2050 wystartują w nich jako komitet koalicyjny Trzecia Droga. W czwartek Trzecia Droga złożyła w PKW zawiadomienie o utworzeniu Koalicyjnego Komitetu Wyborczego.
"Jedynki" Trzeciej Drogi z PSL
W niedawnej rozmowie z Polską Agencją Prasową poseł Marek Sawicki (PSL) pytany o to, kiedy zostaną ogłoszone listy wyborcze Trzeciej Drogi, odparł, że generalnie "jedynki" są już znane. - Natomiast, jeśli chodzi o kolejne miejsca, to mamy jeszcze chwilę - powiedział poseł Stronnictwa. - Jestem przekonany, że z naszej strony, do przyszłej niedzieli będziemy gotowi z tymi listami naszych kandydatów na te 50 procent zgodnie z umową - zaznaczył Sawicki.
Z informacji PAP uzyskanych od polityków Koalicji Polskiej-PSL wynika, że numerem jeden w okręgu tarnowskim będzie lider ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz, a drugie miejsce w tym okręgu należeć będzie do Piotra Górnikiewicza z Polski 2050. Listę w Płocku otworzy wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski, a w Radomiu poseł Mirosław Maliszewski.
Pierwsze miejsce w Nowym Sączu należeć będzie do posłanki Urszuli Nowogórskiej. "Jedynką" w Koszalinie ma być Radosław Lubczyk, a w Gdyni Marek Biernacki.
Pierwsze miejsce na liście w Piotrkowie Trybunalskim otrzymał wiceprezes PSL Dariusz Klimczak, w Kaliszu Andrzej Grzyb, a w Pile Krzysztof Paszyk.
W Kielcach numerem jeden najprawdopodobniej będzie poseł Czesław Siekierski, w Sieradzu poseł Paweł Bejda, a w okręgu szczecińskim Jarosław Rzepa.
Według informacji PAP, pewna pierwszego miejsca na liście w Olsztynie może być wiceszefowa PSL Urszula Pasławska.
Ponadto - jak dowiedziała się PAP - "dwójką" w Poznaniu ma być poseł Jacek Tomczak, w Krakowie Ireneusz Raś, w Warszawie Władysław Teofil Bartoszewski, w okręgu podwarszawskim Bożena Żelazowska, a we Wrocławiu Jacek Protasiewicz.
"Jedynki" Trzeciej Drogi z Polski 2050
Lider Polski 2050 Szymon Hołownia ogłosił w czwartek, że będzie otwierał listę Trzeciej Drogi w Białymstoku. Wiadomo również, że wiceprzewodniczący ugrupowania Michał Kobosko będzie "jedynką" w Warszawie.
Z nieoficjalnych informacji wynika natomiast, że parlamentarzyści Polski 2050 będą "jedynkami" w swoich rodzimych okręgach: Joanna Mucha w Lublinie, Paulina Hennig-Kloska w okręgu Gniezno-Konin, Michał Gramatyka w Katowicach, Mirosław Suchoń w Bielsku-Białej, a Paweł Zalewski w okręgu podwarszawskim.
Pierwsze dwa miejsce w Łodzi również mają należeć do polityków Polski 2050, a trzecie miejsce będzie obsadzać Koalicja Polska.
Niezdecydowani i nieobecni
Pierwszego miejsca na liście w okręgu siedleckim nie jest natomiast pewien poseł Marek Sawicki (KP-PSL). - Jeśli chodzi o mój okręg, to jeszcze nie wiadomo. Cztery lata temu moja "jedynka" rozstrzygała się na ostatnim posiedzeniu NKW tuż przed rejestracją list - powiedział Sawicki w rozmowie z PAP.
Agencja dowiedziała się też, że decyzji co do startu w wyborach nie podjął jeszcze poseł Tomasz Zimoch. Ma ją przedstawić w najbliższych dniach.
PAP dowiedziała się też, że na listach zabraknie europosła Adama Jarubasa, który pełni funkcję szefa sztabu wyborczego PSL. Natomiast na liście pojawić się ma były rzecznik PSL Jakub Stefaniak, ale nie wiadomo, z którego okręgu wystartuje.
Z informacji PAP wynika też, że nie wiadomo jeszcze co do drugiego miejsca w Lublinie, bo obecny europoseł Krzysztof Hetman, który miałby zająć to miejsce, nie podjął jeszcze decyzji, czy będzie startował do parlamentu krajowego. - W tej chwili toczy się dyskusja - podkreślił w rozmowie z PAP jeden z posłów KP-PSL.
Na listach Trzeciej Drogi zabraknie również posła Jana Łopaty, który wcześniej startował z okręgu lubelskiego. - Nie będzie mojego nazwiska na listach wyborczych. Bardzo dziękuję za współpracę kolegom, koleżankom i wszystkim wyborcom, ale rezygnuję ze startu w tych wyborach - powiedział PAP Łopata. Pytany o powody tej decyzji, polityk odparł, "że przychodzi taki czas i trzeba wiedzieć, kiedy zejść ze sceny niepokonanym". - Uznaję, że czas przyszedł może na młodszych kolegów z innym spojrzeniem, nie ma tutaj niczego tajemniczego, po prostu przychodzi taki moment - podkreślił poseł PSL.
Prace nad ostatecznym kształtem list Trzeciej Drogi cały czas trwają. Mimo iż większość miejsc została ustalona, to jednak niektóre z nich mogą jeszcze zostać zmodyfikowane, niektóre elementy list są jeszcze dopracowywane i na ich finalną wersję należy poczekać do momentu rejestracji.
Źródło: PAP