Politycy Suwerennej Polski piszą do parafii. W liście "nie ma sugestii, aby był odczytywany w kościele" 

Aktualizacja:
Autor:
akr,
ads/ft,
adso
Źródło:
TVN24, Radio ZET, Gazeta Wyborcza, tvn24.pl
Wiceminister Woś o liście z biura Kurowskiej do proboszczy: bardzo dobra inicjatywa
Wiceminister Woś o liście z biura Kurowskiej do proboszczy: bardzo dobra inicjatywa Radio ZET
wideo 2/21
Radio ZETWiceminister Woś o liście z biura Kurowskiej do proboszczy: bardzo dobra inicjatywa

Biuro posłanki Marii Kurowskiej z Suwerennej Polski wysłało do proboszczów list, w którym zwraca się o "modlitewne wsparcie". Napisano w nim, że "część opcji politycznych w naszym kraju pragnie tego, aby wymazać Boga i Kościół z życia naszej Ojczyzny". Wysłano go - jak czytamy - również w imieniu innych polityków Suwerennej Polski, w tym Zbigniewa Ziobry, Beaty Kempy czy Michała Wosia. Do sprawy odniosła się sama Kurowska. Podkreśliła, że "list nie stoi w żadnym konflikcie z prawem, gdyż jest to prośba o modlitwę za Polskę". W odpowiedzi na pytania tvn24.pl dodała, że "nie ma w nim sugestii, aby był odczytywany w kościele, bo nie taka była nasza intencja".

Biuro poselskie posłanki Solidarnej Polski Marii Kurowskiej w Jaśle rozesłało do proboszczów parafii list z prośbą o modlitwę, wspominając z nim o nadchodzących wyborach parlamentarnych. Kurowska startuje z listy PiS z pozycji 21. w okręgu nr 22 (Krosno, Przemyśl i powiaty bieszczadzki, brzozowski, jarosławski, jasielski, krośnieński, leski, lubaczowski, przemyski, przeworski i sanocki).

Pismo z biuro posłanki Suwerennej Polski Marii Kurowskiej do proboszczy

Skan pisma pojawił się w mediach społecznościowych. Udostępnił je między innymi Patryk Wachowiec, analityk prawny z Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Z listu wynika, że został wysłany na początku września. Czytamy w nim, że podpisani w apelu posłowie zwracają się do proboszczy, "aby w najbliższy czasie podczas nabożeństw, w sposób szczególny, objąć modlitwą naszą umiłowaną Ojczyznę – Polskę". "Za miesiąc będą decydowały się Jej losy i to, kto będzie sprawował w niej władzę oraz podejmował kluczowe decyzje na najbliższe lata. Doskonale wiemy, że część opcji politycznych w naszym kraju pragnie tego, aby wymazać Boga i Kościół z życia naszej Ojczyzny" - napisano.

W liście czytamy też: "Bez modlitwy nie jesteśmy w stanie obronić najważniejszych wartości chrześcijańskich, w tym poszanowania ludzkiego życia, od poczęcia do naturalnej śmierci. W najbliższym czasie te kluczowe kwestie dla naszej wiary będą się właśnie rozstrzygały". "Ufając Bożej Opatrzności i wierząc w przeogromną moc modlitwy, prosimy o modlitewne wsparcie całą Waszą wspólnotę parafialną" - dodano.

W korespondencji czytamy, że składana jest ona w imieniu polityków takich jak m.in.: Zbigniew Ziobro, Michał Wójcik, Sebastian Kaleta, Janusz Kowalski, Jacek Ozdoba, Marcin Warchoł, Michał Woś, Jan Kanthak, Beata Kempa czy Patryk Jaki.

Kurowska: Politycy mieli pełną wiedzę. Nie stoi on w żadnym konflikcie z prawem

Z prośbą o komentarz do sprawy skontaktowaliśmy się z biurem poselskim Kurowskiej. Skierowaliśmy pytania o to, ile takich listów zostało wysłanych i do których parafii. Zapytaliśmy także, czy politycy, w imieniu których wysłano list, wiedzieli o nim i czy treść pisma była im znana, a także czy według Kurowskiej nie stoi ono w konflikcie z zagwarantowaną prawnie świeckością państwa polskiego.

W środę wieczorem otrzymaliśmy odpowiedzi od posłanki Kurowskiej. Przekazała, że list został wysłany do tych parafii w Polsce, do których jej biuro znalazło adresy. "Politycy mieli pełną wiedzę na temat listu i jego treści, jednak w natłoku kampanijnych spraw mogli zapomnieć, bo list był redagowany już jakiś czas temu" - poinformowała posłanka.

Według niej "list nie stoi w żadnym konflikcie z prawem, gdyż jest to prośba o modlitwę za Polskę". "Nie ma w nim sugestii, aby był odczytywany w kościele, bo nie taka była nasza intencja. Jako katolicki poseł mam prawo zwrócić się do Kapłanów Kościoła Katolickiego z prośbą o modlitwę w sprawach, które dla mnie i moich wyborców są bardzo ważne. A cóż jest ważniejsze, jak nie dobro naszej Ojczyzny? Nie ma to nic wspólnego z naruszaniem świeckości państwa" - przekonuje Kurowska.

Kurowska: Gdzie koledzy mieli adresy, tam wysłali. Każdemu wolno się zwrócić do Kościoła

Wcześniej autentyczność pisma Maria Kurowska potwierdziła w rozmowie z "Gazetą Wyborczą". "Rozesłaliśmy je do różnych diecezji. Gdzie koledzy mieli adresy, tam wysłali" - wyjaśniała.

"Prosimy, żeby proboszczowie zorganizowali w parafiach modlitwę za ojczyznę, bo jest tyle zagrożeń, że trzeba nam wielkiej modlitwy" - mówiła. Powiedziała też, że jej partia uważa, że "bardzo niedobre byłoby oddanie Polski w ręce naszych kontrkandydatów". "Polska nie byłaby suwerenna, a całe życie walczyliśmy o to, by być gospodarzami we własnym kraju" - dodała

"Każdemu z nas wolno się zwrócić do Kościoła katolickiego, bo jesteśmy jego członkami. Państwo jest świeckie, ja to uznaję, ale Pan Bóg też ma swoje do powiedzenia w naszej ojczyźnie" - powiedziała, odpowiadając na zarzut, iż jest to angażowanie Kościoła w politykę.

Wiceminister Woś: bardzo dobra inicjatywa

Wiceminister sprawiedliwości Michał Woś z Suwerennej Polski - w imieniu którego również zostało wysłane pismo - był pytany we wtorek w Radiu ZET, dlaczego jego partia rozesłała listy do proboszczów. - Jako Suwerenna Polska taką prośbę rozesłaliśmy? - zapytał. Na uwagę, że rozesłało je biuro poselskie Kurowskiej, odparł: - Bardzo dobra inicjatywa Marii Kurowskiej, jeżeli takie pismo poszło, bo zawsze im więcej modlitwy, tym lepiej. Zwłaszcza za Polskę.

- Zawsze w dobrej, czy złej doli dobrze jest się uciekać do Opatrzności - dodał Woś. Na pytanie, czy Polska nie jest państwem świeckim, odpowiedział, że "oczywiście nasza konstytucja stanowi, że Polska jest świecka, ale my nie mamy modelu francuskiego, czyli agresywnego rozdzielenia instytucji państwa od Kościoła, tylko przyjaznej współpracy".

Przyznał też, że nie ma wiedzy o tym, ile takich listów zostało wysłanych. - Jeżeli to biuro poselskie pani Marii Kurowskiej rozesłało, to trzeba dopytać pani poseł Kurowskiej. Natomiast ja jak najbardziej przyklaskuję tej inicjatywie. To jest słuszny pomysł, słuszna idea - powiedział.

Michał Sztuk, współprzewodniczący Nowej Lewicy na Podkarpaciu, komentował w rozmowie z "Gazetą Wyborczą", że "między fundamentalistami trwa ostra walka o względy duchownych – rywalizujących między sobą polityków PiS i Solidarnej Polski z prawej strony zachodzi Konfederacja". Jego zdaniem "stąd ten rozpaczliwy i żenujący apel partii Ziobry do księży". "Na miejscu duchownych bym się czuł urażony, że ktoś przypomina o tym, że należy modlić się za Ojczyznę" - dodał kandydat do Sejmu.

Świeckość państwa zagwarantowana w prawie

Świeckość państwa gwarantuje w artykule 10. Ustawa o gwarancjach wolności sumienia i wyznania.

1. Rzeczpospolita Polska jest państwem świeckim, neutralnym w sprawach religii i przekonań. 2. Państwo i państwowe jednostki organizacyjne nie dotują i nie subwencjonują kościołów i innych związków wyznaniowych. Wyjątki od tej zasady regulują ustawy lub przepisy wydane na ich podstawie.

Ponadto w konstytucji, w artykule 25. napisano, że:

1. Kościoły i inne związki wyznaniowe są równouprawnione. 2. Władze publiczne w Rzeczypospolitej Polskiej zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, zapewniając swobodę ich wyrażania w życiu publicznym. 3. Stosunki między państwem a kościołami i innymi związkami wyznaniowymi są kształtowane na zasadach poszanowania ich autonomii oraz wzajemnej niezależności każdego w swoim zakresie, jak również współdziałania dla dobra człowieka i dobra wspólnego. 4. Stosunki między Rzecząpospolitą Polską a Kościołem katolickim określają umowa międzynarodowa zawarta ze Stolicą Apostolską i ustawy. 5. Stosunki między Rzecząpospolitą Polską a innymi kościołami oraz związkami wyznaniowymi określają ustawy uchwalone na podstawie umów zawartych przez Radę Ministrów z ich właściwymi przedstawicielami.

Episkopat opublikował "Vademecum wyborcze katolika"

Tymczasem Konferencja Episkopatu Polski opublikowała "Vademecum wyborcze katolika". Wskazano w nim siedem "nienegocjowalnych wartości", jakimi powinni się kierować katolicy w wyborach. Według vademecum katolik ma nie negocjować, tylko głosować na tych, którzy między innymi opowiadają się za prawem do życia od poczęcia do śmierci czy za rodziną opartą wyłącznie na małżeństwie kobiety i mężczyzny.

- Nie wskazujemy na żadną partię. Przypominamy o pewnych zasadach, które są nienegocjowalne dla katolika - wyjaśniał ks. prof. Henryk Skorowski, członek Rady do spraw Społecznych KEP.

 - Bardzo mnie zmartwiło opublikowanie vademecum. Jest niezgodne z oświadczeniem episkopatu z maja tego roku, w którym episkopat zaapelował, aby nie mieszać Kościoła w kampanię wyborczą - przyznał profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego, były Rzecznik Praw Obywatelskich.

Publicysta Tomasz Terlikowski stwierdził zaś, że vademecum "wygląda tak, jakby było przygotowane pod niektóre partie".

CZYTAJ WIĘCEJ: Jak powinni głosować katolicy? Episkopat opublikował vademecum. "Ten dokument zrobi dużo szkody"

W stanowisku KEP z maja, dotyczącym nadchodzących wyborów, zaapelowano "do polityków wszystkich stronnictw o to, by tocząc swą wyborczą rywalizację, w imię odpowiedzialności za los naszej Ojczyzny unikali pokusy demagogii i populizmu, bezwzględnego dyskredytowania oponentów czy nasycania zbędnymi emocjami i tak głębokich już podziałów".

Zwrócono się w nim także wprost do duchownych. "Jako świadkowie Ewangelii wezwani jesteśmy do posługi jedności w podzielonym społeczeństwie i zachowania dystansu wobec partii politycznych" - zaznaczono.

W stanowisku czytamy również, że KEP zwraca się "o wszystkich uczestników kampanii wyborczej o powstrzymanie się od instrumentalizowania Kościoła, które przybierać może zarówno formę nieuprawnionego wykorzystywania go w partykularnych rozgrywkach poszczególnych partii, jak i kształt niesprawiedliwego, obliczonego wyłącznie na antyklerykalną emocję, piętnowania".

>>> Episkopat zaapelował do duchownych i polityków przed wyborami <<<

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akr, ads/ft, adso

Źródło: TVN24, Radio ZET, Gazeta Wyborcza, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

To ostatnie godziny rządów PiS. Mateusz Morawiecki wygłosił w Sejmie expose. Ponad godzinę mówił o wizji Polski, która "musi wygrać" i podsumował sukcesy jego ekipy. Następnie oświadczenia wygłosili przedstawiciele wszystkich klubów oraz koła poselskiego, a potem do zadania pytań zgłosiło się 107 posłów PiS, Konfederacji i Kukiz'15. Teraz głos znów zabiera premier Morawiecki. Po południu Sejm zamierza wystawić jako kandydata na premiera Donalda Tuska. Polityczny poniedziałek relacjonujemy na żywo w tvn24.pl. W TVN24 trwa wydane specjalne.

Koniec pytań. Teraz znów Morawiecki

Koniec pytań. Teraz znów Morawiecki

Aktualizacja:
Autor:
ads,
pp/kab,
adso
Źródło:
tvn24.pl

W trakcie exposé premiera Mateusza Morawieckiego do miejsca, gdzie siedzi marszałek Sejmu Szymon Hołownia, podszedł - po krótkiej wymianie zdań z Jarosławem Kaczyńskim - Ryszard Terlecki. Jak podała reporterka "Faktów" TVN, przekazał on "wiadomość od Jarosława Kaczyńskiego".

"Wiadomość od Jarosława Kaczyńskiego". Ryszard Terlecki przy fotelu marszałka Sejmu, w trakcie exposé

"Wiadomość od Jarosława Kaczyńskiego". Ryszard Terlecki przy fotelu marszałka Sejmu, w trakcie exposé

Autor:
akw/adso
Źródło:
tvn24.pl

W czasie swojego exposé w Sejmie premier Mateusz Morawiecki zaliczył wpadkę. W pewnym momencie, gdy czytając z kartki mówił o korzyściach wynikających z wprowadzenia 500 i 800 plus przez PiS, padło słowo "slajd".

W exposé premiera Morawieckiego pojawił się "slajd"

Autor:
pb//am
Źródło:
tvn24.pl

Milczcie, bo o śmierci mówię! - rzuciła w stronę sejmowych ław posłanka KO Barbara Nowacka, gdy w trakcie jej przemówienia rozległy się na sali głośne komentarze. Posłanka mówiła akurat o katastrofie smoleńskiej, w której zginęła jej matka. - Milczcie, bo czasami w imię pewnej powagi trzeba zachować spokój, a wy żeście pozwolili sobie na obrzydliwe rzeczy dotyczące podziału - stwierdziła, zwracając się do polityków Prawa i Sprawiedliwości.

Barbara Nowacka w Sejmie: milczcie, bo o śmierci mówię!

Barbara Nowacka w Sejmie: milczcie, bo o śmierci mówię!

Autor:
momo/adso
Źródło:
TVN24

- Klub Prawa i Sprawiedliwości poprze inwestyturę pana premiera. Jeśli to nie zakończy się sukcesem, będzie forsował koncepcję, która została przedstawiona - zapowiedział Jarosław Kaczyński podczas wystąpienia po exposé Mateusza Morawieckiego. Inwestyturą we Włoszech i Francji nazywa się zgodę parlamentu na skład i program powołanego rządu. W średniowieczu określano tak nadanie lenna wasalowi przez seniora.

Jarosław Kaczyński zapowiada, że "klub PiS poprze inwestyturę" Mateusza Morawieckiego

Jarosław Kaczyński zapowiada, że "klub PiS poprze inwestyturę" Mateusza Morawieckiego

Autor:
ek/adso
Źródło:
TVN24

Premier Mateusz Morawiecki chce rozszerzenia praw opozycji, której rolę w obecnym Sejmie przejęło Prawo i Sprawiedliwość. Jego propozycje wzbudziły wyraźne rozbawienie u posłów obecnej większości sejmowej. Kamery zarejestrowały śmiech liderów Koalicji Obywatelskiej.

PiS traci władzę, Morawiecki chce więcej praw dla opozycji. Śmiech w ławach większości sejmowej

PiS traci władzę, Morawiecki chce więcej praw dla opozycji. Śmiech w ławach większości sejmowej

Autor:
ads/adso
Źródło:
TVN24

W trakcie debaty po exposé premiera Mateusza Morawieckiego głos poza kolejką chciał zabrać Antoni Macierewicz. Wszedł na mównicę sejmową, twierdząc że chce sprostować słowa przemawiającej wcześniej Barbary Nowackej. Marszałek Szymon Hołownia głosu mu jednak nie udzielił.

"Proszę o ciszę, rozmawiam z panem posłem Macierewiczem". Zamieszanie na mównicy sejmowej

"Proszę o ciszę, rozmawiam z panem posłem Macierewiczem". Zamieszanie na mównicy sejmowej

Autor:
pb//am
Źródło:
tvn24.pl

Jedna osoba została ranna po tym, jak we wsi Tymbark niedaleko Limanowej (woj. małopolskie) padły najprawdopodobniej strzały. - Sprawdzamy, jaka to była broń i amunicja - poinformowała starszy aspirant Jolanta Batko, rzeczniczka limanowskiej policji. Według zgłoszenia poszkodowany mężczyzna został postrzelony.

Strzały w małopolskiej wsi, ranny mężczyzna. Mógł zostać postrzelony

Strzały w małopolskiej wsi, ranny mężczyzna. Mógł zostać postrzelony

Autor:
bp,
AMN/PKoz
Źródło:
Kontakt 24

Paulina Hennig-Kloska zapowiada, że jej resort zajmie się odpadami niebezpiecznymi z państwowego Nitro-Chemu, które zalegają na nielegalnych składowiskach, często blisko domów. Posłanka ma kierować ministerstwem klimatu i środowiska w nowym rządzie. Nitro-Chem przyznał się, że odpady z produkcji trotylu zalegają w kolejnej podwarszawskiej wsi.

Kolejne miejsce z odpadami z Nitro-Chemu. Przyszła minister zapowiada zdecydowane działania

Kolejne miejsce z odpadami z Nitro-Chemu. Przyszła minister zapowiada zdecydowane działania

Autor:
Olga
Orzechowska,
Filip
Folczak
Źródło:
TVN24

W czasie wojny ciężko jest znaleźć czas i przelecieć połowę kuli ziemskiej - przyznał Wołodymyr Zełenski, który w niedzielę wziął udział w zaprzysiężeniu na urząd prezydenta Argentyny Javiera Milei. Jak zauważa BBC, zmiana władzy w Argentynie może stać się dla Ukrainy darem losu. Budzący ogromne kontrowersje we własnym kraju Milei jednoznacznie wspiera bowiem walczącą z rosyjską agresją Ukrainę, co wśród przywódców regionu nie jest wcale oczywistością. Czy po tej wizycie prezydent Zełenski znajdzie nowych sojuszników w Ameryce Łacińskiej?

"Dar losu dla Ukrainy". Po co Zełenski wybrał się na drugi koniec świata

"Dar losu dla Ukrainy". Po co Zełenski wybrał się na drugi koniec świata

Autor:
tas/kg
Źródło:
BBC

W czwartek po południu po autostradzie A1 w pobliżu Piotrkowa Trybunalskiego (woj. łódzkie) pasem awaryjnym pod prąd pędził srebrny volkswagen. Inni kierowcy zaalarmowali policję, a ta zatrzymała 49-latkę. Interwencja zakończyła się... pouczeniem. Starszy posterunkowy Edyta Daroch z piotrkowskiej policji informuje, że funkcjonariusze wrócą do sprawy "w związku z pojawieniem się nowych okoliczności". Chodzi o film, na którym widać zdarzenie. Nagranie trafiło do sieci i zbulwersowało opinię publiczną.

Pędziła pod prąd na A1. Policjanci ją "pouczyli" i puścili bez żadnej kary

Pędziła pod prąd na A1. Policjanci ją "pouczyli" i puścili bez żadnej kary

Aktualizacja:
Autor:
bż/PKoz
Źródło:
tvn24.pl

Policjanci zatrzymali 31-latka, który w centrum Krakowa miał zaatakować "ostrym narzędziem" przechodnia. Podejrzany został zatrzymany po tym, jak mundurowi opublikowali w mediach społecznościowych jego wizerunek. Mężczyzna trafił do aresztu.

Miał zaatakować przechodnia "ostrym narzędziem". Został zatrzymany

Miał zaatakować przechodnia "ostrym narzędziem". Został zatrzymany

Autor:
bp/PKoz
Źródło:
tvn24.pl

Podczas wyburzania budynku na terenie Elektrowni Stalowa Wola (woj. podkarpackie) z sufitu spadły ludzkie szczątki. Do prokuratury zgłosiła się kobieta, która podejrzewała, że mogą należeć do jej ojca. Od kobiety pobrano materiał biologiczny, który został porównany z tym wyodrębnionym ze szczątków. Wynik wykluczył pokrewieństwo.

Z sufitu spadły szczątki. Do prokuratury zgłosiła się kobieta, która szuka ojca. Jest wynik ekspertyzy

Z sufitu spadły szczątki. Do prokuratury zgłosiła się kobieta, która szuka ojca. Jest wynik ekspertyzy

Autor:
ms/PKoz
Źródło:
tvn24.pl

Błażej Poboży, do niedawna wiceminister spraw wewnętrznych i administracji w rządzie PiS, rozpoczął pracę w Narodowym Banku Polskim. Poboży, który jest też warszawskim radnym, do banku centralnego trafił na początku grudnia. W ostatnich dniach prezydent Andrzej Duda powołał ponadto byłego wiceministra finansów Artura Sobonia na członka zarządu NBP.

Kolejny były wiceminister trafił do NBP

Kolejny były wiceminister trafił do NBP

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

Prokuratura postawiła zarzut księdzu Arkadiuszowi B, proboszczowi jednej z parafii z okolic Malborka (woj. pomorskie). Duchowny jest podejrzany o usiłowanie popełnienia przestępstw pedofilskich. Grozi mu do trzech lat pozbawienia wolności.

Obywatelskie zatrzymanie księdza. Proboszcz usłyszał zarzut, grozi mu więzienie

Obywatelskie zatrzymanie księdza. Proboszcz usłyszał zarzut, grozi mu więzienie

Autor:
mm/PKoz
Źródło:
tvn24.pl

Marek Suski z PiS zajął mównicę i zgłosił wniosek formalny, w momencie, kiedy Mateusz Morawiecki miał zacząć wygłaszać swoje expose. Chciał wydłużenia czasu poniedziałkowej debaty. Odpowiedział mu prowadzący obrady marszałek Szymon Hołownia.

Mateusz Morawiecki szedł, by wygłosić expose. Miejsce na mównicy zajął Marek Suski

Mateusz Morawiecki szedł, by wygłosić expose. Miejsce na mównicy zajął Marek Suski

Autor:
ads/kab
Źródło:
TVN24

W Polsce trwa sejmowa gorączka. Historyczne poniedziałkowe posiedzenie niższej izby parlamentu transmitowane jest na żywo w jednym z warszawskich kin. Na platformie X krąży zaś zdjęcie punktu sprzedaży choinek, którego właściciel skrócił godziny pracy, żeby oglądać obrady. 

Skracają pracę, by oglądać Sejm. Kino transmituje na żywo obrady w "dniu dwóch premierów"

Skracają pracę, by oglądać Sejm. Kino transmituje na żywo obrady w "dniu dwóch premierów"

Autor:
kgo//az
Źródło:
tvn24.pl

Były prezydent Lech Wałęsa został powitany przez marszałka Szymona Hołownię na posiedzeniu Sejmu. Po przywitaniu wielu posłów wstało. Rozległy się oklaski i okrzyki: "Lech Wałęsa! Lech Wałęsa!". W zeszłym tygodniu Wałęsa przebywał w szpitalu w związku z zarażeniem koronawirusem. Dziś w mediach społecznościowych poinformował, że test wykazał negatywny wynik.

Lech Wałęsa w Sejmie. Powitał go marszałek Szymon Hołownia

Lech Wałęsa w Sejmie. Powitał go marszałek Szymon Hołownia

Autor:
ek/kab
Źródło:
TVN24

Mateusz Morawiecki wygłosił w poniedziałek swoje exposé. Mówił, że Prawo i Sprawiedliwość odniosło w tych wyborach "drugi w historii III RP wynik" i to "właśnie dlatego prezydent Andrzej Duda, zgodnie z obyczajem parlamentarnym, powierzył misję tworzenia rządu" właśnie Morawieckiemu. - Urząd można sprawować dłuższą lub krótszą chwilę, ale służba Polsce to zobowiązanie na zawsze - mówił w Sejmie. Przedstawił w swoim wystąpieniu "siedem wyzwań dla Polski".

Exposé Mateusza Morawieckiego w Sejmie

Exposé Mateusza Morawieckiego w Sejmie

Autor:
ek/kab
Źródło:
TVN24, PAP

W Sejmie zasiada od ponad 12 lat. W politykę zaangażowany jest od mniej więcej trzech dekad. Pełnił już funkcję wicemarszałka województwa mazowieckiego i sekretarza stanu w kancelarii premiera. Teraz Marcin Kierwiński ma zostać ministrem spraw wewnętrznych i administracji w rządzie Donalda Tuska.

Szefem MSW w rządzie Donalda Tuska ma zostać Marcin Kierwiński. Jak przebiegała jego kariera

Szefem MSW w rządzie Donalda Tuska ma zostać Marcin Kierwiński. Jak przebiegała jego kariera

Autor:
kgo//az
Źródło:
tvn24.pl

Izabela Leszczyna typowana jest na ministrę zdrowia w nowym rządzie Donalda Tuska. Wiceprzewodnicząca Platformy Obywatelskiej ma za sobą pracę w resorcie finansów, przez lata pracowała również jako nauczycielka języka polskiego.

Chciała "nieść kaganek oświaty". Teraz ma objąć resort zdrowia

Chciała "nieść kaganek oświaty". Teraz ma objąć resort zdrowia

Autor:
wac//am
Źródło:
tvn24.pl

Przejęcie władzy w Polsce przez dotychczasową opozycję, dla unijnych liderów oznacza zakończenie okresu niepewności - mówił z Brukseli korespondent TVN24 Maciej Sokołowski. Agencja Bloomberg pisze, że "powrót Polski do politycznego mainstreamu jest jasnym punktem dla Unii Europejskiej".

"Tusk ma wrócić na stanowisko premiera już dziś, a przywódcy Unii nie mogą się doczekać"

"Tusk ma wrócić na stanowisko premiera już dziś, a przywódcy Unii nie mogą się doczekać"

Autor:
momo/kab
Źródło:
Bloomberg, TVN24

Przepisy, na mocy których Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakładał na Polskę kary są niezgodne z konstytucją - uznał w poniedziałek Trybunał Konstytucyjny kierowany przez Julię Przyłębską.

"Niezgodne z konstytucją". TK o karach nakładanych na Polskę przez TSUE

"Niezgodne z konstytucją". TK o karach nakładanych na Polskę przez TSUE

Autor:
ads/kab
Źródło:
tvn24.pl

Unia Europejska szykuje się do wprowadzenia zakazu używania pieców na gaz i węgiel. Porozumienie w tej sprawie osiągnęły kraje członkowskie Unii Europejskiej i Parlament Europejski. Pierwsze przepisy wprowadzające ograniczenia mają wejść w życie już w 2025 roku.

Koniec z piecami na gaz. Ważne terminy

Koniec z piecami na gaz. Ważne terminy

Autor:
mp/dap
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

Strażacy otrzymali zgłoszenie dotyczące zatrucia tlenkiem węgla w jednym z domów w Piastowie (powiat pruszkowski). Jednak pomiary nie wykazały tej substancji. W środku odnaleziono ciała dwóch mężczyzn. Okoliczności ich śmierci wyjaśnia policja.

Dwa ciała znalezione w domu pod Warszawą

Dwa ciała znalezione w domu pod Warszawą

Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kolejny wyrok w sprawie aktora Jerzego S., który w październiku 2022 kierował samochodem po alkoholu i uderzył motocyklistę.

Aktor Jerzy S. jechał po alkoholu, ucierpiał motocyklista. Jest wyrok

Aktor Jerzy S. jechał po alkoholu, ucierpiał motocyklista. Jest wyrok

Autor:
ms/
tam
Źródło:
PAP

Zerowa stawka VAT na niektóre produkty żywnościowe ma obowiązywać do końca marca 2024 roku. Oznacza to, że w pierwszym kwartale przyszłego roku dochody budżetu państwa z tytułu podatku VAT mogą być mniejsze o około 2,7 miliarda złotych - tak wynika z rządowych szacunków dołączonych do wydanego w weekend rozporządzenia.

Jedna z ostatnich decyzji rządu PiS. Podano koszt

Jedna z ostatnich decyzji rządu PiS. Podano koszt

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie wobec Grupy Olx. W jego efekcie spółka może zapłacić karę w wysokości nawet 10 procent obrotu. Zarzuty - tłumaczy UOKiK - dotyczą między innymi "nietransparentnych i wprowadzających w błąd określeń przyjętych w systemie zamieszczania opinii". Grupa Olx podkreśliła, że "prowadzi działalność zgodnie z przepisami prawa, obowiązującymi regulacjami i najwyższymi międzynarodowymi standardami biznesowymi i każdorazowo współpracuje z organami kontroli".

Popularna platforma sprzedażowa z dwoma zarzutami. Spółce grozi wysoka kara

Popularna platforma sprzedażowa z dwoma zarzutami. Spółce grozi wysoka kara

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

Nagranie kierowcy peugeota jadącego pod prąd trasą S7 z okolicy Mławy otrzymaliśmy w poniedziałek na Kontakt 24.

Jechał pod prąd trasą ekspresową. "Mógł kogoś zabić i sam zginąć". Mamy nagranie

Jechał pod prąd trasą ekspresową. "Mógł kogoś zabić i sam zginąć". Mamy nagranie

Autor:
as/b
Źródło:
Kontakt 24

Fundacja Media Forum przygotowała raport na temat zainteresowania Polaków informacjami pochodzącymi z mediów lokalnych. Wynika z niego, że coraz chętniej po nie sięgamy. Aż 84 procent badanych deklaruje swoje zainteresowanie sprawami lokalnymi.

Polacy ufają lokalnym mediom. "Chcemy wiedzieć, co się dzieje w mieście czy gminie"

Polacy ufają lokalnym mediom. "Chcemy wiedzieć, co się dzieje w mieście czy gminie"

Autor:
mm/tok
Źródło:
tvn24.pl

Dziennikarze tvn24.pl, TVN i TVN24 są wśród nominowanych do tegorocznych nagród Grand Press. Nominacje otrzymali: Justyna Suchecka, Piotr Szostak, Wojciech Bojanowski, Filip Folczak, Olga Orzechowska, Maciej Duda, Łukasz Ruciński, Michał Fuja, Grzegorz Głuszak, Marcin Jakóbczyk, Piotr Świerczek, Robert Zieliński, Olga Mildyn, Ewa Galica, Marcin Gutowski, Edyta Krześniak, Piotr Jacoń, Adam Diehl, Piotr Karczewski, Michał Przedlacki, Łukasz Frątczak, Dariusz Kubik i Grzegorz Łakomski.

Nominacje dla dziennikarzy tvn24.pl, TVN24 i TVN do nagrody Grand Press

Nominacje dla dziennikarzy tvn24.pl, TVN24 i TVN do nagrody Grand Press

Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl