"Nie kupują ściemy". Kto ich do siebie przekona?

Źródło:
TVN24
Nowi wyborcy przed pierwszym w życiu głosowaniem
Nowi wyborcy przed pierwszym w życiu głosowaniemTVN24
wideo 2/2
Nowi wyborcy przed pierwszym w życiu głosowaniemTVN24

O te głosy politycy walczą najbardziej, bo chodzi o półtora miliona nowych wyborców. Dorosłość zastała ich w trudnym momencie, po pandemii, a w trakcie wojny za naszą granicą. Dodatkowo słyszą o katastrofie klimatycznej. Czy w ogóle obchodzi ich, kto będzie rządził? Tylko 43 procent z nich "zdecydowanie" pójdzie głosować. 30 procent mówi, że to nie ma sensu, a tyle samo, że nie ma dla nich partii. Materiał magazynu "Polska i Świat".

To debiut wagi państwowej. 15 października do urn, aby wybrać posłów i senatorów, po raz pierwszy w życiu będzie mogło pójść prawie 1,5 miliona osób.

- Z nich deklaruje, że pójdzie głosować 43 procent, ale nie dlatego, że bardzo chcą, ale raczej z poczucia obowiązku, bo w ich domach tak się robi i tak po prostu trzeba - ocenia Marta Marczuk z agencji "Lata Dwudzieste".

Raport "Debiutanci'23" przygotowany przez agencję pokazuje, że młodzi wyborcy do urn raczej się nie garną. Mniej niż połowa pójdzie głosować na pewno, co czwarty raczej tak, a nieco ponad jedna piąta w wyborczą niedzielę planuje zostać w domu.

Czy młodzi Polacy pójdą zagłosować w najbliższych wyborach?TVN24

- Mimo że są bardzo sfrustrowani obecną sytuacją w Polsce, aż 80 procent tak deklaruje, to nie wierzą, że wybory coś zmienią. Nie wierzą, że wybory zostaną przeprowadzone uczciwie. I w tym wszystkim nie widzą dla siebie alternatywy, nie bardzo mają na kogo głosować - mówi Marczuk.

ZOBACZ >> Cały raport Debiutanci '23

Czego obawiają się młodzi Polacy?

Dla Nadii Polisiakiewicz z Gniezna będą to pierwsze wybory i od razu trudne, bo jej zdaniem politycy są przede wszystkim oderwani od rzeczywistości. - Wielu polityków nie ma za bardzo zrozumienia, jak wygląda życie przeciętnych obywateli. Nie potrafią odpowiadać na te potrzeby - mówi.

Wśród spraw, które niepokoją dzisiejszych młodych dorosłych najbardziej, są: - inflacja i koszty życia; - osobista sytuacja finansowa; - kondycja psychiczna społeczeństwa.

Czego obawiają się młodzi Polacy?TVN24

- Zmagamy się rosnącymi kosztami życia, mieszkamy z rodzicami, bo nie stać nas na wynajem mieszkania. Boimy się o zdrowie nasze i naszych bliskich, bo kolejki do specjalistów nie mają końca, a panowie w garniturach dobrze się bawią - mówi mieszkaniec Szczecinka Wiktor Chęciński z grupy Wschód. - Szukam teraz pokoju na wynajem, widzę te ceny. Sprawy ekonomiczne są dla mnie ważne, ale te światopoglądowe też, chociażby prawo do aborcji czy prawo do decydowania o swoim ciele - dodaje Polisiakiewicz.

CZYTAJ WIĘCEJ: "To jest pokolenie permanentnego kryzysu". Jak zagłosują na jesieni wyborczy debiutanci?

"Młodzi nie kupują ściemy"

Radomir Wit, reporter TVN24, który w swoim programie "Kampania #BezKitu" rozmawia z młodymi ludźmi, nie ma wątpliwości, że nie dadzą się nabrać na polityczne słodkie przedwyborcze obiecanki.

- Młodzi nie kupują ściemy. Czują, kiedy ktoś ma nieczyste intencje (...), i że politycy i polityczki nadal są głusi na to, co jest realnie problemem młodych - mówi dziennikarz.

A sprawami najważniejszymi w najbliższej przyszłości dla wyborczych debiutantów są przede wszystkim dobre relacje z rodziną i przyjaciółmi, zdrowie własne oraz najbliższych, zarobki, a także dobrostan psychiczny. Na kolejnych miejscach m.in spokój i poczucie bezpieczeństwa, dobra praca i możliwość realizacji pasji.

Debiutanci 2023. Po raz pierwszy pójdą do wyborów. Na czym im zależy i co ich niepokoi?
Debiutanci 2023. Po raz pierwszy pójdą do wyborów. Na czym im zależy i co ich niepokoi?TVN24

- Partie polityczne nie tylko nie mają dla nich oferty, ale w ogóle nie potrafią do nich mówić. Jeden z uczestników naszego badania powiedział, że Polska to kraj rządzony przez dziadów wybieranych przez dziadów, natomiast tymi młodymi nikt się nie interesuje - podkreśla Marczuk.

- Zmiany frekwencyjne mogą się wydarzyć tylko wtedy, kiedy ci starsi politycy, a tacy dominują, będą rozmawiali z młodymi ludźmi jak równy z równym - ocenia dziennikarka "Krytyki Politycznej" Agnieszka Wiśniewska.

Autorka/Autor:Łukasz Łubian

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Radek Pietruszka/PAP

Pozostałe wiadomości

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku poinformowała, że w Jagatowie (woj. pomorskie) znaleziono zwłoki 40-letniej kobiety z ranami kłutymi. Policja poszukuje sprawcy. "Proszę o wzmożoną ostrożność, zabezpieczenie mienia i zwracanie uwagi na dziwnie zachowujące się osoby" - napisała w mediach społecznościowych Estera Głuszek-Lewandowska, sołtys sołectwa Żuławka.

Zwłoki kobiety z ranami kłutymi. Trwają poszukiwania sprawcy 

Zwłoki kobiety z ranami kłutymi. Trwają poszukiwania sprawcy 

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl
Komendant główny przyznaje: policja też korzystała z Pegasusa

Komendant główny przyznaje: policja też korzystała z Pegasusa

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Nie wiem, po co są procedowane zmiany w KRS, skoro sam Donald Tusk mówi, że prezydent tego nie podpisze - powiedział w TVN24 Marcin Mastalerek, szef gabinetu prezydenta.

Mastalerek: nawet premier zdaje sobie sprawę, że prezydent tego nie podpisze

Mastalerek: nawet premier zdaje sobie sprawę, że prezydent tego nie podpisze

Źródło:
TVN24

PSL zapowiada podjęcie "odpowiednich kroków" w sprawie Jacka Protasiewicza. Wicewojewoda dolnośląski zamieścił w niedzielę w mediach społecznościowych serię kontrowersyjnych i nieprzyzwoitych wpisów wobec m.in. polityków przeciwnej opcji politycznej. W poniedziałek Protasiewicz stwierdził: robię, to co robię na własny rachunek.

Wicewojewoda może mieć problem. Poszło o serię jego dziwnych wpisów

Wicewojewoda może mieć problem. Poszło o serię jego dziwnych wpisów

Źródło:
tvn24.pl

Poznaną kobietę zaprowadził do piwnicy jednego z budynków przy ulicy Koszykowej w Warszawie, gdzie ją uwięził. Policjanci, którzy jej szukali, usłyszeli wołanie o pomoc. Uwolnili kobietę i tego samego dnia zatrzymali podejrzanego.

Poznał kobietę i uwięził ją w piwnicy

Poznał kobietę i uwięził ją w piwnicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Iran miał z dużym wyprzedzeniem powiadomić kraje sąsiadujące i sojuszników Stanów Zjednoczonych o ataku na Izrael - podała agencja Reutera. Przedstawiciel władz USA temu zaprzeczył.

Reuters: Iran miał uprzedzić o planowanym ataku na Izrael 72 godziny wcześniej, USA zaprzeczają

Reuters: Iran miał uprzedzić o planowanym ataku na Izrael 72 godziny wcześniej, USA zaprzeczają

Źródło:
Reuters, PAP

W poniedziałek w rosyjskim Kurganie ma nastąpić kulminacja fali powodziowej. Poziom wody w rzece Toboł wzrósł w ciągu czterech godzin o ponad 20 centymetrów. W niedzielę gubernator tego regionu wezwał mieszkańców do ewakuacji. W zalanym Orenburgu sytuacja się stabilizuje.

Kataklizm. Dziś może nastąpić szczytowy moment powodzi

Kataklizm. Dziś może nastąpić szczytowy moment powodzi

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters

Izraelski gabinet wojenny premiera Benjamina Netanjahu jest zgodny, że po irańskim ataku powietrznym na Izrael odwet jest konieczny - przekazał Reuters, powołując się na izraelskich urzędników. Politycy różnią się jednak co do tego, jaką skalę powinna przybrać odpowiedź i co do terminu, w którym akcja odwetowa powinna nastąpić.

Gabinet wojenny Izraela o konieczności odwetu

Gabinet wojenny Izraela o konieczności odwetu

Źródło:
PAP

Ponad 250 rannych w ataku terrorystycznym w Manchesterze w 2017 roku złożyło pozew zbiorowy przeciwko brytyjskiemu kontrwywiadowi MI5 - poinformowali w niedzielę reprezentujący ich prawnicy. W samobójczym zamachu zginęły wtedy 22 osoby, w tym dwoje Polaków.

Ranni w zamachu po koncercie Ariany Grande pozywają brytyjski kontrwywiad

Ranni w zamachu po koncercie Ariany Grande pozywają brytyjski kontrwywiad

Źródło:
PAP

W poniedziałek ma ruszyć proces byłego prezydenta USA i jednocześnie obecnego kandydata na ten urząd Donalda Trumpa. Chodzi o potajemne przekazanie pieniędzy aktorce filmów pornograficznych Stormy Daniels w zamian za milczenie. To będzie pierwszy w historii proces karny byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Co wiemy o tej sprawie?

Powraca "sprawa zombie". W poniedziałek ruszy pierwszy taki proces w historii. Oskarżonym Donald Trump

Powraca "sprawa zombie". W poniedziałek ruszy pierwszy taki proces w historii. Oskarżonym Donald Trump

Źródło:
Reuters, BBC

Na Mazowszu zatrzymano dziewięć osób, które usłyszały zarzuty w śledztwie dotyczącym grupy przestępczej zajmującej się wystawianiem nierzetelnych faktur VAT. Dotychczas ustalone straty Skarbu Państwa mogły wynosić nawet 25 milionów złotych.

Dziewięć osób zatrzymanych w sprawie handlu fakturami

Dziewięć osób zatrzymanych w sprawie handlu fakturami

Źródło:
PAP

W niedzielny wieczór w miejscowości Czacz (woj. wielkopolskie) na terenie hal wybuchł potężny pożar. Spłonęły pomieszczenia, w których sprzedawane były używane meble i inne przedmioty.

Potężny pożar hal z antykami. W akcji ponad 30 zastępów straży pożarnej

Potężny pożar hal z antykami. W akcji ponad 30 zastępów straży pożarnej

Źródło:
tvn24.pl

Ośmioletnia dziewczynka zginęła, troje dzieci zostało rannych, a łącznie 11 osób odniosło obrażenia. To skutki sobotniej strzelaniny w Chicago, w amerykańskim stanie Illinois. Najnowsze doniesienia podały w niedzielę władze.

8-letnia dziewczynka zginęła w strzelaninie. "To nie był przypadkowy akt przemocy"

8-letnia dziewczynka zginęła w strzelaninie. "To nie był przypadkowy akt przemocy"

Źródło:
PAP, CNN

Większość członków Rady Bezpieczeństwa, na nadzwyczajnym posiedzeniu w niedzielę, wezwała strony konfliktu na Bliskim Wschodzie do powściągliwości, tak aby uniknąć dalszej eskalacji w regionie. Sekretarz generalny ONZ António Guterres ocenił w swoim wystąpieniu, że mieszkańcy Bliskiego Wschodu stoją w obliczu niebezpieczeństwa wyniszczającego konfliktu na pełną skalę.

Rada Bezpieczeństwa ONZ po pilnym posiedzeniu. "Niebezpieczeństwo wyniszczającego konfliktu na pełną skalę"

Rada Bezpieczeństwa ONZ po pilnym posiedzeniu. "Niebezpieczeństwo wyniszczającego konfliktu na pełną skalę"

Źródło:
PAP

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami. Obowiązują też alarmy przed obfitymi opadami deszczu, które mogą pojawić się podczas wyładowań. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Alerty IMGW przed burzami i ulewami

Alerty IMGW przed burzami i ulewami

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Tak naprawdę ośmieszamy się przed całym światem, głównie przed Europą, bo nasze obywatelki przerywają ciąże we wszystkich ościennych krajach - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Marzena Dębska, specjalistka ginekologii, położnictwa i perinatologii. Dodała, że "rolą państwa nie jest umoralnianie, nie jest tworzenie zakazów i zastraszanie".

"Żyjemy w kraju, w którym jest usankcjonowana hipokryzja"

Źródło:
TVN24

Wydawało się, że medycyna mu już nie pomoże, a jednak pacjent z marskością wątroby i zakrzepicą żyły wrotnej został uratowany przez warszawski szpital przy ulicy Banacha. Sam przeszczep wątroby na nic by się nie zdał, ale lekarze zrobili coś więcej: sprawili, że nowa wątroba dostaje krew z nerki.

Miał marskość wątroby i "bezwzględne przeciwskazanie" do przeszczepu. "Pomogła matka natura"

Miał marskość wątroby i "bezwzględne przeciwskazanie" do przeszczepu. "Pomogła matka natura"

Źródło:
Fakty TVN

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie tańczących żurawi. Temu niezwykłemu spektaklowi przyglądał się z oddali jeleń. - Taniec ptaków jest po prostu niesamowity. Widać, jak skoordynowane są ich ruchy. Robią wszystko identycznie - opowiada pan Dawid, autor nagrania.

"Żurawie tańczyły, a jeleń stał obok i tylko podziwiał". Nagranie

"Żurawie tańczyły, a jeleń stał obok i tylko podziwiał". Nagranie

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Ochłodzenie odczujemy zaraz po weekendzie, ale najzimniej będzie nieco później. Czy w najbliższym czasie możemy liczyć na powrót ciepła? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Źródło:
tvnmeteo.pl