Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak podał podczas piątkowej konferencji prasowej najciekawsze liczby dotyczące niedzielnych wyborów. Zaprezentował między innymi liczbę osób uprawnionych do głosowania, dane dotyczące komisji wyborczych oraz statystyki wieku kandydatów. A także o tym, że zlikwidowano zagraniczną komisję wyborczą w Izraelu.
Przewodniczący PKW przypomniał, że frekwencja wyborcza w wyborach do Sejmu i Senatu w 2019 r. wyniosła niespełna 62 proc., natomiast w referendum w 2015 r. - poniżej 8 proc.
Jeśli chodzi o dane bieżące, na godz. 16 - poinformował - spośród wszystkich 31 497 utworzonych obwodów głosowania, 29 292 to stałe obwody głosowania, 1781 odrębnych obwodów głosowania, a ponadto zostało utworzonych 417 obwodów za granicą, ale ostatecznie jest ich 416 ze względu na zlikwidowanie obwodu w Izraelu. Ponadto utworzono osiem obwodów na statkach.
Czytaj również: Jaka była największa frekwencja w wyborach w Polsce? Kiedy padł frekwencyjny rekord?
- Wyborców uprawnionych do głosowania jest 29 milionów 91 tysięcy 533 osoby, z tego 12 792 osoby to liczba wyborców głosujących korespondencyjnie, a z kolei 41 314 osób to liczba wyborców głosujących przez pełnomocnika. Ponadto wydano 369 757 zaświadczeń o prawie do głosowania. Liczba członków obwodowych komisji wyborczych wynosi 262 641 osób, natomiast okręgowych komisji wyborczych - 345 osób - powiedział.
Dodał, że otrzymano też 94 zawiadomienia o utworzeniu komitetu, z czego w ośmiu przypadkach PKW odmówiła ich zarejestrowania.
Szef PKW: 44 procent kandydatów do Sejmu stanowią kobiety
Szef PKW podając na piątkowej konferencji prasowej statystki dotyczące kandydatów do Sejmu i Senatu poinformował, że w przypadku kandydatów do Sejmu 44 proc. z ogólnej liczby kandydatów stanowią kobiety, zaś mężczyźni - 56 proc.
Czytaj również: Wybory parlamentarne. Jak głosować ze szpitala, DPSu i akademika? Jak z więzienia i aresztu?
Dodał, że najwięcej kandydatów do Sejmu zgłosiło się w okręgu wyborczym nr 33, który obejmuje województwo świętokrzyskie. O 16 mandatów będzie walczyło tam 272 kandydatów. Najmniej kandydatów zarejestrowano natomiast w okręgu wyborczym nr 28 obejmującym część województwa śląskiego wokół Częstochowy. Tam o 7 mandatów będzie walczyło 92 kandydatów.
- Najstarszy kandydat, a właściwie kandydatka do Sejmu ukończyła 92 lata. Najmłodszy kandydat - 21 lat. Średnia wieku kandydatów do Sejmu wynosi przeszło 46 lat - powiedział Marciniak. W przypadku Senatu - jak poinformował - 81 proc. wszystkich kandydatów stanowią mężczyźni, zaś 19 proc. - kobiety.
- Najstarszy kandydat do Senatu ukończył 84 lata, z kolei najmłodszy 30 lat. Średnia wieku wszystkich kandydatów do Senatu wynosi przeszło 54 lata - powiedział szef PKW.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24