Jaka była największa frekwencja w wyborach w Polsce? Kiedy padł frekwencyjny rekord?

Źródło:
pkw
Metoda D'Hondta. Jak przeliczane są głosy na mandaty w wyborach do Sejmu?
Metoda D'Hondta. Jak przeliczane są głosy na mandaty w wyborach do Sejmu?Państwowa Komisja Wyborcza
wideo 2/2
Metoda D'Hondta - jak przeliczane są głosy na mandaty w wyborach do Sejmu?Państwowa Komisja Wyborcza

68,23 procent – tyle wyniosła jak dotąd najwyższa frekwencja wyborcza w Polsce po 1989 roku. Do osiągnięcia tego poziomu niewiele brakowało w ostatnich wyborach prezydenta. A jaka była najwyższa frekwencja w wyborach do Sejmu i Senatu?

Największą, jak dotąd, frekwencję po 1989 roku odnotowano w drugiej turze wyborów prezydenckich w 1995 roku. Wyniosła ona wówczas 68,23 proc. Głową państwa został wówczas wybrany Aleksander Kwaśniewski. Niewiele niższy wynik frekwencyjny odnotowano w trakcie ostatnich wyborów na prezydenta RP. W ich drugiej turze głos oddało 68,18 proc. uprawnionych obywateli. Prezydentem został Andrzej Duda. Najwyższą frekwencję w wyborach do parlamentu zanotowano w 1989 roku - głosowało wówczas 62,7 proc. uprawnionych. To, jeśli chodzi o Sejm i Senat, frekwencyjny rekord. Niewiele mniej było po 20 latach, w 2019 roku - 61,74 proc.

ZOBACZ TEŻ: Jaki jest próg wyborczy w Polsce? Ile procent poparcia muszą osiągnąć komitety?

Frekwencja wyborcza w wyborach prezydenckich w 2020 roku

Wybory prezydenckie w 2020 roku przeprowadzono w dwóch turach, zorganizowanych w dniach 28 czerwca i 12 lipca. W ich pierwszej turze ważny głos oddało dokładnie 19 483 760 obywateli, co przełożyło się na frekwencję równą 64,51 procent. Największy, aż 85,56-procentowy odsetek głosujących ruszył wówczas do urn w gminie Rewal (powiat gryficki). Najniższy zaś w gminie Lelkowo (powiat braniewski) - 40,53 proc.

W drugiej turze łącznie udział wzięło 68,18 proc. uprawnionych Polek i Polaków. Frekwencyjny rekord padł wówczas w gminie Klwów (powiat przysuski), gdzie głos oddało aż 94,83 proc. osób z czynnym prawem wyborczym. Najsłabiej pod względem frekwencji wypadła gmina Lasowice Wielkie (powiat kluczborski), gdzie na 5,5 tys. uprawnionych, udział w wyborach wzięło 2 507 osób. To przełożyło się na frekwencję równą 45,58 procent.

ZOBACZ TEŻ: Czy można głosować, będąc na zwolnieniu? Co z głosowaniem ze szpitala i podczas izolacji

Frekwencja wyborcza w wyborach parlamentarnych w 2019 roku

W 2019 roku w wyborach parlamentarnych udział wzięło 61,74 procent uprawnionych osób. Do lokali wyborczych udało się 18 678 457 Polek i Polaków. Frekwencyjny rekord padł wówczas na warszawskim Wilanowie. Oddano tam 24 844 ważnych głosów, co przełożyło się na frekwencję równą 85,24 procent. Najmniejszy odsetek uprawnionych ruszył do urn w gminie Zębowice (powiat oleski), gdzie na 2923 uprawnione osoby oddano tylko 1022 ważne głosy. Frekwencja wyniosła tam 34,96 procent.

SejmVerconer/Shutterstock

Autorka/Autor:jdw//am

Źródło: pkw

Pozostałe wiadomości

Prezydent USA Donald Trump w pierwszą podróż zagraniczną uda się do Arabii Saudyjskiej, a także do Kataru i być może innych państw regionu. Jak stwierdził, wyboru dokonał ze względu na obietnicę saudyjskich inwestycji w Stanach Zjednoczonych.

To tam Trump pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Zdecydowały pieniądze

To tam Trump pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Zdecydowały pieniądze

Źródło:
PAP

Rok po likwidacji obowiązkowych zadań domowych sprawdzamy, jak ich brak odmienił szkolną rzeczywistość. Kto się cieszy, a kto buntuje? Pytamy też ministrę edukacji Barbarę Nowacką, czy było warto. Bo twardych danych na ten temat nie ma.

Szkoła bez zadań domowych. A w niej: kartkówki, projekty, zadania "doskonalące" i "wyzwania"

Szkoła bez zadań domowych. A w niej: kartkówki, projekty, zadania "doskonalące" i "wyzwania"

Źródło:
tvn24.pl