Marszałek senior otworzy pierwsze posiedzenie Sejmu, które odbędzie się 13 listopada. Zgodnie z decyzją prezydenta Andrzeja Dudy, funkcję tę będzie pełnić Marek Sawicki z PSL. Jaka jest rola marszałka seniora?
Według regulaminu Sejmu, osobę, która będzie pełnić funkcję marszałka seniora, wskazuje prezydent spośród najstarszych wiekiem posłów. Prezydent Duda mógł więc dokonać swobodnego wyboru spośród kilku kandydatów. W poniedziałkowym orędziu Andrzej Duda ogłosił, że marszałkiem seniorem będzie Marek Sawicki z Polskiego Stronnictwa Ludowego (Trzecia Droga). Oznacza to, że 65-letni polityk otworzy pierwsze obrady wyłonionego właśnie Sejmu, które odbędą się 13 listopada. Prezydent Duda tłumaczył tę decyzję tym, że Sawicki "ma najdłuższy staż poselski, reprezentuje swoich wyborców w Sejmie nieprzerwanie od 30 lat" oraz że "jako poseł, ale także minister rolnictwa dał się poznać jako człowiek dialogu i współpracy". - Dlatego jestem przekonany, że godnie będzie reprezentował w tym szczególnym dniu posłów ze wszystkich ugrupowań, a pierwsze obrady nowego Sejmu będą przebiegać sprawnie i w uroczystej atmosferze - mówił prezydent.
ZOBACZ TEŻ: Kim jest Marek Sawicki?
Marszałek senior - rola i uprawnienia
Do jego najważniejszych funkcji podczas tego wydarzenia należy przyjęcie ślubowania od posłów, a także przeprowadzenie wyboru nowego marszałka Sejmu. Na potrzebę tych dwóch procedur marszałek senior powołuje sekretarzy tymczasowych spośród najmłodszych wiekiem posłów. W tej kadencji najmłodszym posłem jest 24-letni Adam Gomoła z Polski 2050 Szymona Hołowni (Trzecia Droga). Do najmłodszych posłów zaliczają się też Aleksandra Wiśniewska z Koalicji Obywatelskiej oraz Łukasz Litewka z Nowej Lewicy.
Posłowie składają ślubowanie po słowach roty ustalonej w Konstytucji. Po jej odczytaniu każdy z posłów wstaje i wypowiada słowo "ślubuję".
Następnie przechodzi się do wyboru nowego marszałka. Kandydata na ten urząd może zgłosić grupa co najmniej 15 posłów. Jeden poseł może poprzeć tylko jedną kandydaturę. Wybór marszałka Sejmu, czyli drugiej osoby w państwie, następuje bezwzględną większością głosów (więcej "za" niż łącznie "przeciw" i wstrzymujących się) w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.
Nowo wybrany marszałek Sejmu przejmuje przewodnictwo obrad i zarządza wybory wicemarszałków. Marszałek senior pełni swoją funkcję zatem tylko do momentu wyboru nowego marszałka Sejmu. W poprzednich latach funkcję marszałka seniora pełnili Antoni Macierewicz w 2019 roku i Kornel Morawiecki w 2015 roku.
ZOBACZ TEŻ: Andrzej Duda powierzy Mateuszowi Morawieckiemu misję sformowania rządu. Zagraniczne media piszą o Polsce
Marszałek senior w Senacie
W przypadku Senatu, zgodnie z regulaminem tej izby, pierwsze posiedzenie "otwiera prezydent i powołuje na przewodniczącego najstarszego wiekiem senatora", czyli marszałka seniora. Gdyby prezydent nie mógł dokonać tej czynności, posiedzenie otwiera sam marszałek senior. W tej kadencji będzie to najpewniej urodzony w 1939 roku Michał Seweryński z Prawa i Sprawiedliwości.
Składa on następnie ślubowanie oraz - podobnie jak w przypadku Sejmu - powołuje sekretarzy (trzech) spośród najmłodszych wiekiem senatorów. Przy ich pomocy odbiera ślubowanie od senatorów oraz przeprowadza wybór marszałka Senatu, który to następnie przejmuje przewodnictwo obrad.
Źródło: sejm.gov.pl, senat.gov.pl, tvn24.pl