Jarosław Kaczyński: w tym roku 14. emerytura wyniesie 2200 złotych netto

Źródło:
TVN24, PAP
Kaczyński: w tym roku 14. emerytura wyniesie 2200 złotych netto
Kaczyński: w tym roku 14. emerytura wyniesie 2200 złotych nettoTVN24
wideo 2/24
Kaczyński: w tym roku 14. emerytura wyniesie 2200 złotych nettoTVN24

Informuję państwa, że 14. emerytura będzie wynosiła 2200 złotych netto - mówił Jarosław Kaczyński w niedzielę na dożynkach w Paradyżu (woj. łódzkie). Dodał, że to jest krok "w tym kierunku, by grupa, która może najbardziej traciła na inflacji, czyli właśnie emeryci, dostała pełną rekompensatę". Później minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała, kiedy dojdzie do wypłaty świadczenia.

Prezes PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński wziął w niedzielę udział w dożynkach województwa łódzkiego w Paradyżu. Wskazywał między innymi, że tzw. 14 emerytura "jest już świadczeniem stałym".

- Ale jest także pytanie, ile ona będzie w tym roku - roku zmniejszającej się, ale trwającej inflacji - wynosiła. Otóż informuję państwa, że będzie wynosiła 2 200 złotych netto. Przy zasadzie od 2 900 złotych emerytury, złotówka za złotówkę - powiedział.

Chodzi o zasadę, według której seniorzy, których emerytura mieści się w przedziale od 2 900 zł do 4 438,44 zł brutto, otrzymają czternastkę w pomniejszonej wysokości - zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę".

Dodał, że "to jest kolejny krok naszej władzy, to jest kolejny krok ze strony państwa - państwa, które jest polskie, chociaż nasi przeciwnicy nazywają je PiS-owskim - w tym kierunku, by grupa, która może najbardziej traciła na inflacji, czyli właśnie emeryci, dostała pełną rekompensatę".

Planujemy wypłatę 14. emerytury we wrześniu - przekazała później Polskiej Agencji Prasowej minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Zapowiedziała, że niebawem ukazać ma się stosowne rozporządzenie Rady Ministrów w tym temacie.

Prezes PiS o referendum. "Może być zakłócona droga naszego spokojnego życia"

Kaczyński mówił też wiele o kwestii referendum, które odbędzie się w dniu wyborów parlamentarnych 15 października i nawiązywał do każdego z pytań.

- Co w istocie oznaczają te cztery pytania? Otóż sądzę, że dwa pierwsze z nich są ze sobą związane. Z jednej strony obrona przed zburzeniem płotu czy muru na granicy białoruskiej, a z drugiej strony sprawa przymusowej relokacji - powiedział.

Według niego, "jeśli spojrzeć na to szerzej, nie tylko na konkretne ogrodzenie, ale po prostu na polskie granice, to to pytanie dotyczy sprawy zupełnie zasadniczej: czy mamy bronić polskich granic?".

Czytaj też: Referendum 2023. Pytania, które zostaną zadane 15 października

Kaczyński o pytaniach referendalnych. Odniósł się do muru na granicy z Białorusią
Kaczyński o pytaniach referendalnych. Odniósł się do muru na granicy z BiałorusiąTVN24

- I to nie tylko przed imigrantami, przed możliwymi prowokacjami. Dzisiaj prowokują służby białoruskie, ale może prowokować także nieporównanie groźniejsza Grupa Wagnera. Ale także w najgorszym wypadku (bronić - przyp. red.) przed obcymi wojskami. Możemy się domyślić jakimi. Czy mamy bronić Polski na granicy, czy dopiero na Wiśle? Czy mamy oddawać wielką część naszego kraju bez walki pod okupację? Czy mamy walczyć o, jak to się dzisiaj mówi w NATO, każdy centymetr kwadratowy polskiej ziemi? - pytał.

Czytaj też: Sejm zdecydował w sprawie uchwały dotyczącej referendum

Jak mówił, "odpowiedź 'nie' oznacza, że się nie zgadzamy na burzenie muru, a także nie zgadzamy się na te wszystkie koncepcje, które w istocie sprowadzają się do kwestionowania konieczności imperatywu obrony polskich granic". - To jest odpowiedź polskich patriotów. Ale to jest także odpowiedź ludzi rozsądnych, którzy po prostu chcą żyć spokojnie, w rozwijającym się kraju - stwierdził.

Przekonywał, że "może być zakłócona droga naszego spokojnego życia, rozwoju, pracy". - Może być to wszystko, co dotąd żeśmy uzyskali, podważone różnymi metodami. I musimy się przed tym bronić. I dlatego nie możemy ulegać tym wszystkim, którzy tego nie chcą. Którzy polskich żołnierzy, którzy bronili granicy, obrażali, nazywali najgorszymi wyrazami. Oni dzisiaj są i w tym referendum, i w tych wyborach po drugiej stronie - ocenił Kaczyński.

Kaczyński: odpowiedź "nie", to jest odpowiedź polskich patriotów
Kaczyński: odpowiedź "nie", to jest odpowiedź polskich patriotówTVN24

Kaczyński: chodzi o to, by inne państwa mogły narzucać Polsce decyzje

Odnosząc się do pytania o imigrantów, przekonywał, że "tutaj chodzi o nic innego jak o to, by inne państwa mogły narzucać Polsce decyzje odnoszące się do innych naszych spraw, naszych spraw wewnętrznych". - Nigdy żeśmy takiego zobowiązania do zgody na taką sytuację nie przyjmowali. Tego nie ma w traktatach. Dlatego musimy powiedzieć "nie" - kontynuował.

Czytaj też: Unijny pakt migracyjny. 10 pytań i odpowiedzi

Jak mówił, "te zamysły idą coraz dalej". - Za chwilę możemy stracić kontrolę nad ogromną większością spraw, które dzieją się w naszej ojczyźnie. Takie plany są. Ich symbolem można powiedzieć, personifikacją w Europie jest pan (Manfred) Weber, a w Polsce Donald Tusk. I pamiętajcie o tym. Pamiętajcie o tym, że i w pierwszej, i w drugiej sprawie mamy nie tylko spór o pewne koncepcje, ale także spór personalny. Spór bardzo tutaj ważny, ogromnie ważny - podkreślał.

Ylva Johansson, unijna komisarz: Polska nie będzie zmuszana do przyjmowania jakichkolwiek migrantów >>>

Kaczyński: chodzi o to, by inne państwa mogły narzucać Polsce decyzje
Kaczyński: chodzi o to, by inne państwa mogły narzucać Polsce decyzjeTVN24

Kaczyński odniósł się też do treści innego pytania referendalnego, na temat "wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym". Jego zdaniem pytanie to dotyczy spraw odnoszących się do każdej rodziny. - Co by było, gdyby w czasie tej zimy zabrakło opału, co by było, gdyby upadło górnictwo. (...) Dlatego tutaj też zdecydowanie musimy powiedzieć "nie". Bo chcemy mieć takie państwo, które może Polakom pomagać - stwierdził.

Czytaj w Konkret24: Politycy PiS: ubóstwo "udało się zlikwidować", "praktycznie zniknęło". Nie, nie zniknęło

Przekonywał też, że statystyki m.in. Eurostatu, MFW, Banku Światowego i OECD wskazują na to, że w najróżniejszych wymiarach sytuacja w Polsce ogromnie poprawiła się w ostatnich latach.

Czytaj też w Konkret24: Kaczyński: liczba dzieci zagrożonych nędzą spadła dziesięciokrotnie. Dane nie potwierdzają

Autorka/Autor:akr/ tam

Źródło: TVN24, PAP

Pozostałe wiadomości

"Rzeczpospolita" ustaliła, że tuż przed wyborami parlamentarnymi w 2023 roku wojsko dowoziło paliwo na stacje Orlenu. Ta operacje kosztowała armię kilkaset tysięcy złotych. Państwowa spółka nie zapłaciła za nią złotówki. Jak podaje dziennik, taką decyzję podjął ówczesny minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Wojsko zaopatrywało stacje Orlenu w paliwo. Duży koszt dla armii

Wojsko zaopatrywało stacje Orlenu w paliwo. Duży koszt dla armii

Źródło:
Rzeczpospolita

Pożar taksówki z napędem hybrydowym w Toruniu (woj. kujawsko-pomorskie). Auto stanęło w płomieniach po kolizji z dwoma innymi pojazdami. Na szczęście w zdarzeniu nikt nie ucierpiał.

Taksówka z napędem hybrydowym stanęła w płomieniach. Na środku skrzyżowania

Taksówka z napędem hybrydowym stanęła w płomieniach. Na środku skrzyżowania

Źródło:
tvn24.pl

Donald Trump wygrał prawybory w Michigan, Missouri i Idaho, wzmacniając swoje szanse na otrzymanie nominacji Partii Republikańskiej w wyborach prezydenckich.

Donald Trump wygrywa prawybory w kolejnych stanach. Zdecydowana przewaga

Donald Trump wygrywa prawybory w kolejnych stanach. Zdecydowana przewaga

Źródło:
PAP

Wybuch butli z gazem w jednym z barów w Rudzie Śląskiej (woj. śląskie). W lokalu znajdowało się 36 osób. Jedna z nich trafiła do szpitala oparzeniowego.

Wybuch butli z gazem w barze, w lokalu było ponad 30 osób

Wybuch butli z gazem w barze, w lokalu było ponad 30 osób

Źródło:
PAP

Królowi Norwegii Haraldowi V wszczepiono tymczasowy rozrusznik serca. Tego zadania podjęli się lekarza ze szpitala na na wyspie Langkawi w Malezji. Monarcha zachorował podczas urlopu w Azji Południowo-Wschodniej.

Lekarze z Malezji wszczepili królowi Norwegii rozrusznik serca

Lekarze z Malezji wszczepili królowi Norwegii rozrusznik serca

Źródło:
PAP

740 dni temu rozpoczęła się rosyjska pełnoskalowa inwazja na Ukrainę. Ratownicy w Odessie spod gruzów wydobyli ciała matki i trzymiesięcznego dziecka. Liczba ofiar śmiertelnych sobotniego ataku Rosji wzrosła do siedmiu. Rzecznik prasowy Komisji Europejskiej Peter Stano określił ten atak "zbrodnią wojenną". Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że "jest to terroryzm, którego celem jest wyłącznie zniszczenie życia, wyłącznie zastraszenie ludzi". Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin z i wokół Ukrainy.

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

Minister spraw zagranicznych Słowacji Juraj Blanar spotkał się na forum dyplomatycznym w Antalayi w Turcji ze swoim odpowiednikiem z Rosji, ministrem Siergiejem Ławrowem. Szef słowackiego MSZ przedstawił mu między innymi stanowisko na temat wojny na Ukrainie. W opinii Słowaków konflikt nie ma rozwiązania militarnego, a konieczne są rozmowy pokojowe. Rosja z kolei wyraziła gotowość do współpracy "na poziomie parlamentarnym".

Szefowie MSZ Słowacji i Węgier spotkali się z Ławrowem

Szefowie MSZ Słowacji i Węgier spotkali się z Ławrowem

Źródło:
PAP

Wypadek na drodze ekspresowej S22 w miejscowości Kamiennik Wielki (woj. warmińsko-mazurskie). Samochód osobowy zjechał nagle na przeciwległy pas ruchu i zderzył się czołowo z ciężarówką. Obaj kierowcy zostali przetransportowani z obrażeniami ciała do szpitala.

Zjechał na przeciwległy pas i czołowo zderzył się z ciężarówką

Zjechał na przeciwległy pas i czołowo zderzył się z ciężarówką

Źródło:
tvn24.pl

USA zrzuciły z samolotów pomoc humanitarną dla mieszkańców Strefy Gazy. Ewa Swoboda halową wicemistrzynią świata w biegu na 60 metrów. Zarzuty dla 33-latka, który wjechał w grupę ludzi w Szczecinie. Rosjanie opublikowali rozmowę oficerów Luftwaffe. Brazylia walczy z powodziami. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć 3 marca.

Rzeczy, które warto wiedzieć 3 marca

Rzeczy, które warto wiedzieć 3 marca

Źródło:
tvn24.p, TVN24, PAP

Pogoda na dziś. Niedziela 3.03 przyniesie chmury, ale i przejaśnienia. Lokalnie możliwe są słabe opady deszczu. Temperatura wzrośnie maksymalnie do 16 stopni Celsjusza. W górach silniej powieje.

Pogoda na dziś - niedziela 3.03. Od 7 do 16 stopni i szansa na słońce

Pogoda na dziś - niedziela 3.03. Od 7 do 16 stopni i szansa na słońce

Źródło:
tvnmeteo.pl

Synoptycy IMGW planują w najbliższych dnia wydać ostrzeżenia pierwszego stopnia przed przymrozkami. Żółte alarmy mogą pojawić się w niemal całym kraju. Sprawdź, gdzie spadnie temperatura.

Powrót przymrozków. Prognoza zagrożeń IMGW

Powrót przymrozków. Prognoza zagrożeń IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Tragiczny wypadek w jednym z gospodarstw w Olesznie (woj. wielkopolskie). Mężczyzna podłączał siewnik do traktora, który go przygniótł. 42-latek zmarł na miejscu na skutek odniesionych obrażeń.

Tragiczny wypadek w gospodarstwie, nie żyje 42-latek

Tragiczny wypadek w gospodarstwie, nie żyje 42-latek

Źródło:
PAP

Nasz obóz polityczny potrzebuje teraz jedności, zdecydowanego przywództwa, szybkiego przejścia do ofensywy. Dlatego zmieniłem swoje polityczne plany - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński w rozmowie z braćmi Karnowskimi. - Zostaję, walczymy dalej - oświadczył. Wypowiedź skomentował w mediach społecznościowych premier Donald Tusk. "Dobra wiadomość" - napisał.

Kaczyński: zmieniłem swoje polityczne plany. Tusk komentuje

Kaczyński: zmieniłem swoje polityczne plany. Tusk komentuje

Aktualizacja:
Źródło:
wPolityce.pl

Sprawa jest wyjaśniana bardzo dokładnie, bardzo intensywnie i bardzo szybko. Jest to konieczne – oznajmił kanclerz Niemiec Olaf Scholz. Chodzi o opublikowanie przez Rosję podsłuchanej rozmowy oficerów Luftwaffe, niemieckich sił powietrznych, dotyczącej użycia niemieckich rakiet w Ukrainie.

Rosjanie opublikowali rozmowę oficerów Luftwaffe. Scholz: sprawa jest wyjaśniana

Rosjanie opublikowali rozmowę oficerów Luftwaffe. Scholz: sprawa jest wyjaśniana

Źródło:
PAP

Rosyjski samolot myśliwsko-bombowy Su-34 został w sobotę zestrzelony przez siły obrońców - poinformowały Ukraińskie Siły Powietrzne. Strona ukraińska informowała, że w lutym zestrzeliła 13 samolotów wroga.

Ukraińskie siły powietrzne: zestrzeliliśmy rosyjski Su-34

Ukraińskie siły powietrzne: zestrzeliliśmy rosyjski Su-34

Źródło:
tvn24.pl

Wrocławscy policjanci odebrali w sobotę zgłoszenie o nielegalnej rozbiórce zabytkowej willi na Karłowicach. Gdy patrol dotarł na miejsce, po budynku niemal nie było już śladu. Dolnośląski wojewódzki konserwator zabytków zapowiada skierowanie sprawy do prokuratury.

Dostali zgłoszenie o rozbiórce zabytkowej willi. Gdy przyjechali, już jej nie było

Dostali zgłoszenie o rozbiórce zabytkowej willi. Gdy przyjechali, już jej nie było

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Z deklaracji pana premiera wynika, że Sejm ma uchwalać, postulować embargo na produkty żywnościowe rolno-spożywcze z Rosji i Białorusi. Uważam to za strzał w dziesiątkę - oceniła na antenie TVN24 Monika Piątkowska, prezeska Izby Zbożowo-Paszowej. - Nie może być tak, że rozmawiamy o zamknięciu granicy polsko-ukraińskiej, a do Unii Europejskiej wjeżdżają produkty rolno-żywnościowe z Rosji czy Białorusi - podkreśliła.

O pomyśle premiera. "Uważam to za strzał w dziesiątkę"

O pomyśle premiera. "Uważam to za strzał w dziesiątkę"

Źródło:
tvn24.pl

Zastępca prokuratora generalnego Michał Ostrowski poinformował w sobotę, że pod koniec lutego otrzymał postanowienie o przedstawieniu mu zarzutów dyscyplinarnych. "Zarzuty dotyczą podejmowanych przeze mnie działań w związku z sytuacją w prokuraturze, o których szeroko i transparentnie informowałem opinię publiczną za pośrednictwem mediów" - napisał dodając, że postępowanie ma charakter niejawny.

Prokurator Ostrowski: otrzymałem postanowienie o przedstawieniu mi zarzutów dyscyplinarnych

Prokurator Ostrowski: otrzymałem postanowienie o przedstawieniu mi zarzutów dyscyplinarnych

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Mariusz Kamiński, były koordynator służb specjalnych i szef MSWiA, pytany w sobotę o informacje dotyczące podsłuchiwania przez CBA rozmów telefonicznych z udziałem prezesa Orlenu Daniela Obajtka odparł, że "to są jakieś straszne głupoty". - Czy to jest dokument autentyczny, czy nie, tego nie wiem - dodał. - Ja nie wiem, co to są za taśmy, czy one są prawdziwe, czy nieprawdziwe - komentował z kolei były wicepremier Jacek Sasin.

Obajtek nagrywany przez CBA, Kamiński i Sasin komentują

Obajtek nagrywany przez CBA, Kamiński i Sasin komentują

Źródło:
TVN24

Brazylijski stan Acre zmaga się z powodziami. W mieście Brasielia sytuacja nigdy nie była tak trudna. Setki mieszkańców zostało bez dachu nad głową, a tysiące przesiedlono. Skutki żywiołu można zobaczyć na nagraniach z drona.

"Wszystko zostało zalane. Niczego nie udało się uratować

"Wszystko zostało zalane. Niczego nie udało się uratować

Źródło:
Reuters

Chwile grozy na moście w Louisville w stanie Kentucky. Po wypadku z udziałem kilku samochodów ciężarówka przebiła barierki i zawisła nad rzeką Ohio. W środku znajdowała się kobieta, kierująca pojazdem. Dramatyczną akcję ratunkową uchwyciły kamery. 

Ciężarówka przebiła barierkę mostu i zawisła wysoko nad rzeką. W środku znajdowała się kobieta

Ciężarówka przebiła barierkę mostu i zawisła wysoko nad rzeką. W środku znajdowała się kobieta

Źródło:
Fox News

Widać symptomatycznie, że Jarosław Kaczyński na gwałt szuka sojuszników. On wie, że przegrał te wybory, bo Polacy mają dosyć Jacków Kurskich, Danieli Obajtków - powiedział w "Faktach po Faktach" poseł Koalicji Obywatelskiej i były prezydent Sopotu Jacek Karnowski. Senator niezależny Wadim Tyszkiewicz mówił, że "dzisiaj często wielu polityków PiS-u przefarbowuje się i startuje pod szyldami bezpartyjnych komitetów, żeby trochę oszukać swoich wyborców".

Karnowski: Kaczyński na gwałt szuka sojuszników

Karnowski: Kaczyński na gwałt szuka sojuszników

Źródło:
TVN24
Prosili, pisali petycje i nic. "Czuję ogromny smutek i złość, że aby to się stało, musiał zginąć mój syn"

Prosili, pisali petycje i nic. "Czuję ogromny smutek i złość, że aby to się stało, musiał zginąć mój syn"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Internet jest pełen mitów dotyczących klimatu. Niektórzy powielają je, nie mając zupełnie świadomości. Inni zaś, także politycy, świadomie kłamią. W "Rozmowach o końcu świata" w TVN24 GO i w TVN24 co miesiąc będziemy obalać te największe manipulacje. W pierwszym odcinku tego minicyklu sprawdzamy, jak ludzkość wpływa na obecną zmianę klimatu.

Ludzkość nie ma żadnego wpływu na zmianę klimatu? Obalamy mity

Ludzkość nie ma żadnego wpływu na zmianę klimatu? Obalamy mity

Źródło:
TVN24 GO, "Rozmowy o końcu świata"

Stacja TVN24 w lutym była najchętniej oglądanym kanałem w kraju, osiągając 6,96 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN oraz portal tvn24.pl. TVN24 była również najbardziej opiniotwórczym medium w styczniu według rankingu Instytutu Monitorowania Mediów.

Doskonałe wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy widzom i czytelnikom!

Doskonałe wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy widzom i czytelnikom!

Źródło:
tvn24.pl

Oscary 2024. Doroczna ceremonia wręczenia Nagród Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej coraz bliżej. Po raz czwarty w swojej karierze i drugi rok z rzędu galę poprowadzi Jimmy Kimmel. Kto znalazł się w gronie nominowanych? Kto ma największe szanse na wygraną? Kiedy i gdzie odbędzie się 96. gala wręczenia Oscarów? Prezentujemy wszystko, co warto wiedzieć przed hollywoodzkim świętem kina.

Oscary 2024. Wszystko, co warto wiedzieć o 96. gali wręczenia Nagród Akademii

Oscary 2024. Wszystko, co warto wiedzieć o 96. gali wręczenia Nagród Akademii

Źródło:
tvn24.pl

Wystartowała wiosenna ramówka TVN. Stacja przygotowała niespodzianki. - Zawsze staramy się podążać za naszym widzem, a on dziś potrzebuje emocji, inspiracji i przede wszystkim autentyzmu - mówi dyrektorka programowa TVN Lidia Kazen. Wszystkie programy i seriale można oglądać na antenie TVN i w Playerze.

Wiosna w TVN. "Emocje, inspiracje i autentyzm"

Wiosna w TVN. "Emocje, inspiracje i autentyzm"

Źródło:
TVN

Niewątpliwy pożytek ze zmiany władzy w naszym kraju widzę w tym, że przez kilka ostatnich lat z góry wiedziałem, co kto powie, co kto napisze, która gazeta albo która telewizja kogo pochwali, a komu przywali.

Nareszcie

Nareszcie

Źródło:
tvn24.pl

Średnio 877 tysięcy widzów przyciągnął do TVN pierwszy odcinek "The Traitors. Zdrajcy". Program zadebiutował w środę o godzinie 21.35. Branżowy portal Press pisze o "dobrym starcie". Holenderski format, który spodobał się widzom na całym świecie, jest zainspirowany grą "Mafia". Wygrać można nawet pół miliona złotych.

"Dobry start" programu "The Traitors. Zdrajcy" w TVN

"Dobry start" programu "The Traitors. Zdrajcy" w TVN

Źródło:
tvn24.pl