Wybory do Parlamentu Europejskiego już w niedzielę. Państwowa Komisja Wyborcza przypomina, co robić, a czego nie robić, by oddany w nich głos był ważny.
Już w najbliższą niedzielę 9 czerwca odbędą się w Polsce wybory do Parlamentu Europejskiego. Wybierzemy swoich 53 przedstawicieli na kadencję 2024-2029. Lokale wyborcze będą czynne od godziny 7:00 do 21:00. Czego nie robić, by oddany w wyborach głos był ważny?
Nie eksperymentuj ze znakiem X
Jak przypomina Państwowa Komisja Wyborcza, za nieważny uznaje się głos oddany przy użyciu znaku innego niż znak "X". Ten powinien się składać z dwóch linii przecinających się w obrębie kratki. Nie można stawiać ptaszków, plusów, kropek ani serduszek. Przepisy są tu jednoznaczne.
Nie stawiaj więcej niż jednego znaku X
Głosami nieważnymi będą również głosy tych wyborców, którzy znak "X" postawią przy nazwisku więcej niż jednego kandydata. Przypominamy, głosujemy na tylko jedną listę i tylko jedno nazwisko na tej liście. Wtedy głos jest ważny.
Nie oddawaj karty, na której nie zaznaczyłeś żadnego nazwiska
Jeśli nie zaznaczysz żadnego nazwiska na liście, wtedy również Twój głos nie będzie ważny.
Ważna karta musi mieć dwie pieczęcie
Nieważne będą także głosy oddane na kartach wyborczych, których nie opatrzono pieczęcią obwodowej komisji wyborczej. Ta powinna zostać odciśnięta na dole karty, tuż obok wydrukowanej pieczęci okręgowej komisji wyborczej. Upewnienie się, że na karcie znajdują się obie pieczęcie, "jest bardzo ważne". Jeśli którejś z nich będzie brakować, należy "natychmiast zgłosić to komisji" przebywającej w lokalu wyborczym - podkreśliła podczas zorganizowanej w piątek konferencji prasowej szefowa Krajowego Biura Wyborczego i sekretarz Państwowej Komisji Wyborczej Magdalena Pietrzak.
Jak więc poprawnie zagłosować? Po upewnieniu się, że karta do głosowania opatrzona jest dwiema pieczęciami, wystarczy odnaleźć na niej wybranego przez siebie kandydata i postawić znak X w kratce przy jego nazwisku.
Przed wrzuceniem wypełnionej już karty do urny należy ją jeszcze złożyć - przypomniała Magdalena Pietrzak. Konieczność zgięcia karty uzasadniła potrzebą zachowania tajności wyborów.
Wybory do europarlamentu. Jak wyglądają karty do głosowania?
Występujac na piątkowej konferencji, Pietrzak zaprezentowała także karty wyborcze. Jak przekazała, będą one wydrukowane jednostronnie, a górny prawy róg będzie ścięty.
W centralnej części kart znajdą się listy kandydatów. Nad każdą z nich umieszczone będą numer oraz nazwa bądź skrócona nazwa komitetu wyborczego. Przy niektórych znajdzie się także znak graficzny komitetu. Na dole kart znaleźć będzie można instrukcję głosowania.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Valdemar Doveiko/PAP